Czwartek, 21 października 2021, Imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny
Zakopane i okolice
Clouds
11°
Wiatr: 11.412 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
11°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
12°
Wiatr: 9.144 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
12°
Wiatr: 10.944 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
13°
Wiatr: 12.528 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
11°
Wiatr: 14.58 km/h Wilgotność: 76 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
09.10.2021, 16:19 | czytano: 7589

Wojsko wybuduje tymczasowy most w Trybszu. Budowa głównego mostu na Białce przełożona na luty przyszłego roku

Wizyta żołnierzy w Trybszu. Fot. WKU Nowy Targ

Udało się znaleźć rozwiązanie, które pozwala rozwiązać problem z budową nowej przeprawy na Białce w Trybszu. Wojsko podjęło się budowy mostu zastępczego w tym miejscu, ale przygotowanie wszystkich pozwoleń i budowa zajmą kilka miesięcy. To oznacza, że w grudniu nie rozpocznie się budowa głównego mostu, jak dotychczas planowano, ale najwcześniej dopiero w lutym 2022 roku.

Pod koniec tygodnia do Trybsza przyjechali żołnierze 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia oraz 3 Batalionu Inżynieryjnego z Niska. Wojskowi stwierdzili, że jest możliwa budowa mostu tymczasowego, którym by poprowadził objazd podczas rozbiórki starej, stalowej przeprawy i budowy nowej. Przypomnijmy, iż budowie mostu bez wykonania zastępczego sprzeciwili się mieszkańcy Trybsza.

Budowa miała ruszyć już latem, ale przełożono ją na grudzień, bowiem w tym czasie miała powstać droga objazdowa z Trybsza do Krempach. Na budowę nowej drogi nie zgodzili się jednak krempaszanie i trzeba było szukać innego rozwiązania. Powiat, jako inwestor mostu, już wcześniej zapowiedział, że nie wyłoży 3-4 milionów złotych na budowę przeprawy zastępczej. Znalezienia rozwiązania podjął się wójt gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz. Z pomocą parlamentarzystów uzyskano deklarację premiera Mateusza Morawieckiego, który zgodził się na bezpłatne udostępnienie składanego mostu.- Wojsko zrobiło rekonesans pod kątem możliwości urządzenia mostu tymczasowego i potwierdza taką możliwość - relacjonuje wójt Jakub Jamróz. - Przed nami uzgodnienia środowiskowe, pozwolenie wodnoprawne i pozwolenie na budowę. Długie procedury które spróbujemy skrócić przy przychylności urzędów. Wysłaliśmy pismo do PZD z prośbą o przesunięcie terminu wejścia w teren wykonawcy do marca 2022. Jak dobrze pójdzie do tego czasu zdążymy mostem. Mam nadzieję, że do lutego zdążymy z dokumentacją i budową. Jest naprawdę dużo do zrobienia ale wierzę, że z przychylnością kilku urzędów uda się to zrobić.

- Każde rozwiązanie jest dobre, o ile nie utrudnia realizacji naszej inwestycji - komentuje całą sprawę dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu Tomasz Moskalik. - 7 października spotkaliśmy się w terenie z przedstawicielami wojsk inżynieryjnych. Na miejscu zarysowana została wstępna lokalizacja mostu tymczasowego, która nie koliduje z główną budową.Dyrektor potwierdza możliwość przesunięcia terminu rozpoczęcia prac na pierwszy kwartał 2022 roku, ale ostrzega, że pociągnie to za sobą konsekwencje. - W uzasadnionych przypadkach możemy wstrzymać roboty, natomiast każdorazowo zobligowania jesteśmy wydłużyć realizację o analogiczny czas. Wykonawca stwierdził, że przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, przy rozpoczęciu robót z początkiem 2022 roku jest w stanie wykonać obiekt w takim zakresie, aby przed 2023 r. był on przejezdny. Jeżeli jednak zwłoka z rozpoczęciem robót będzie się przeciągała poza luty 2022, należy się liczyć z niebezpieczeństwem zakończenia inwestycji nawet po połowie 2023 roku. Mając to na uwadze wspólnie ustaliliśmy z wójtem, że maksymalny termin wstrzymania rozbiórki mostu to luty 2022 - dodaje.

r/
najnowsze informacje
komentarze
ech...09:40, 13 października 2021
Przecie !!!! Wiadomo już chyba wszem i wobec co to za gmina i wiadomo kto ją reprezentuje . Jak i kto bierze dużą kasę to też wiadomo . Tylko za co tego jeszcze nie wiemy ! Jeśli już ujrzy jakaś tam sprawa światło dzienne to kosztuje to podatnika przykład z ostatniej sesji.....Sąd przysądził gminie grzywnę, ale to drobnostka tylko ponad 800 tyś. zł. Dlaczego żaden z radnych nie zada konkretnego pytania ile to już gmina zapłaciła kar i na jaką sumę od początku rządów tej właśnie ekipy obecnie rządzącej ???? Jasne... pytanie niewygodne i wymagające odwagi czego akurat tej radzie brakuje !
Qrty20:10, 12 października 2021
Kramer:
A czy Pani Sekretarz nie wiedziała że mostu zastępczego nie będzie? Czy nie siedziała cicho jak mysz pod miotła? Czy teraz bojąc się czy sprawa czasem nie ujrzy światła dziennego wzięła się w końcu do roboty? Takich pytań jest więcej....są to pytania retoryczne, bo każdy zna odpowiedź.
Ps: Za co Wójt i Sekretarz otrzymują co miesiąc wynagrodzenia?? Za piękne oczy?? Czy za dbanie o interesy Gminy? Także nie pisz mi tu o tym ile kto z nich załatwił..... to ich praca i tyle!
jaki most?????12:50, 12 października 2021
Do oceny z Orawy ! Jasne wprowadzić stan wyjątkowy zarząd komisaryczny i most będzie wybudowany ???? TY masz tą rozczochraną na karku. Ale tak na serio to rzetelna kontrola przetargów , inwestycji , pracy , w tej gminy była by konieczna ??? Kramer.... Ty tak na poważnie czy też tak dla żartu ! Czy Wy się k.... w życiu czegoś nauczycie jak was przekonać żebyście zaczęli logicznie myśleć no jest to możliwe ?
Prześmiewca21:07, 11 października 2021
Do Kramer.
Z pewnością Pani Sekretarz jest skromną osobą, ponieważ mało kto ją kojarzy z tego właśnie stanowiska. No ale cóż, jest krótko sekretarzem w łapszańskiej gminie, no i jak sam napisałeś po owocach ją poznają. Śmiechu warte?.
Kramer20:28, 11 października 2021
Do "Górskie rzeki" rzeka jest tak długa że pstrąg sobie poradzi. Natura ma więcej "rozumu" niż sobie wyobrażasz. No ale nie na darmo mówi się a takich typach ludzi "Zieloni" i tu tkwi cała prawda
Kramer20:01, 11 października 2021
Do PRZESMIEWCA. To ile Pani Sekretarz w tym temacie zrobiła to nie zrobił nikt z Was szczekających. A to że się z tym nie lansuje to tylko jak najlepiej o niej o świadczy. Jest po prostu skromną osobą. I do wszystkich mędrców - skutek osiagnięty. Most zastępczy będzie. I to wystarczy. Po owocach poznaje się ludzi a nie po gadaninie.
ocena z Orawy08:41, 11 października 2021
Wprowadzić stan wyjątkowy na terenie gminy Łapsze Niżne
i wtedy budowa mostu zastępczego - nie potrzeba decyzji środowiskowych
a tak będziemy czekać do 2024 roku na decyzje
PiS zawsze spapra wszystko
Dziewczyna23:31, 10 października 2021
Brawo Kuba! Dobry włodarz z Ciebie! A hejterzy i tak będą wiecznie niezadowoleni!
pytanie22:09, 10 października 2021
decyzja srodowiskowa -- wydanie w 2024 r.
więc most bedzie budowany ?
Wódz18:05, 10 października 2021
No czemuż właśnie lepiej obiazd dać o tyle w temacie
Gorskie rzeki10:31, 10 października 2021
Żadnych mostów w okresie tarła psrtąga na rzece Białka. Przypominam ze rzeka jest w programie natura 2000!
miejscowy09:43, 10 października 2021
Eeee tam ....Jeżyk przecie Wójt mieszka w Kacwinie w najładniejszej wsi w całej gminie ? Sekretarz z kolei w Trybszu w najbogatszej wsi więc chyba wszystko jasne! Podatki,, ogromne ,,spływają z tych miejscowości do kasy gminy i trzeba by je gdzieś utopić ! Hipokryzja i arogancja to już norma w tej gminie. Wójt dał się wmanewrować i uwikłać ???? A gdzie była ta banda nierobów /bezradnych/ że na takie sytuacje pozwala wójtowi ? To oni nie wiedzą kto ma budować mosty autostrady drogi itp. W imię dobra mieszkańców... oby to wszystko się nie po....o jak zawsze w tej gminie !!!
Norma23:49, 9 października 2021
Banda obłudników. A Ty Kuba do nich dołączyłeś. Szkoda.
Jeżyk23:36, 9 października 2021
Dałeś się Wójcie wmanewrować w grę i ją przegrałeś. To jest inwestycją powiatu i tylko Pan starosta Faber razem z dyrektorem Moskalikiem są odpowiedzialni za przeprowadzenie tej inwestycji. A Pan Wójt dał się w to uwikłać. Rozumiem że w imię dobra mieszkańców gminy.
Prześmiewca21:22, 9 października 2021
O!!! Nawet ?Pani Sekretarz? teraz się zaangażowała. Do tej pory jakoś o niej nie było słychać, żeby utożsamiała się chociaż z mieszkańcami Trybsza, bo chyba z tamtąd pochodzi i tam mieszka . Hipokryzja i arogancja.
Knt potęga Podhala20:43, 9 października 2021
Rondo tam powinno być
Po sąsiedzku20:18, 9 października 2021
Dlaczego nie szuka się prostszych rozwiązań?
Można przecież poniżej starego mostu zbudować nowy, bo warunki terenowe na to pozwalają, a ten stary pozostawić dla pieszych i rowerzystów. Zabezpieczyć tylko newralgiczny przyczółek. Tyle teraz robi się ścieżek rowerowych, dlaczego nie wykorzystać tego obiektu w tym celu?
Barbara19:14, 9 października 2021
Dlaczego nie ma dalej przystanku za mostem powinno być już dawno
Leopold19:12, 9 października 2021
Ci co z prawego jadą prosto powinni mieć pierwszeństwo
Marysia18:41, 9 października 2021
A po tam most naokoło lepiej widoczki Super
jajakobyły16:46, 9 października 2021
To dobrze ,że ktoś w końcu wpadł na oczywiste rozwiązanie . Pytanie ile naszej dzielnej armii zajmie znalezienie odpowiednich części i zmontowanie ich.To niestety nie te czasy kiedy nasz kraj miał prawdziwą armię i czas od wydania rozkazu do przejazdu pierwszych czołgów liczony był nie tygodniach ale w godzinach.
Kentaki16:26, 9 października 2021
To zwodzony ten wojskowy most na noc będą podnosić
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas