Sobota, 27 listopada 2021, Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 95 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
16.10.2021, 21:30 | czytano: 10344

Takich tłumów nikt się nie spodziewał. Sobotni redyk w Szczawnicy przerósł oczekiwania (zdjęcia/video)

Baca Andrzej Majerski wraz ze swoimi juhasami przeprowadził dziś przez uzdrowisko prawie 2000 owiec. Wzdłuż trasy stały setki ludzi: mieszkańców i przybyłych specjalnie na tą okazję turystów. Największą frajdę miały dzieci. Takich tłumów w Szczawnicy nie pamiętają nawet najstarsi górale.

Jesienny redyk staje się najpopularniejszą imprezą w regionie. Dziś, jak co roku stada owiec zeszły z jaworczańskich hal i idąc przez całą Szczawnicę dotarły do Piasków.Na czele korowodu szły kapele regionalne, m.in. Jaworcanie, Kapela Zbójnicka i Białopotocanie, przygrywając przez całą drogę pasterzom, owieczkom i turystom. Dyscypliny w stadzie pilnowały pracowite owczarki podhalańskie, owczarki collie, border collie i kilka kundelków.

Uroczyste zakończenie redyku odbyło się na Piaskach koło przystani flisackiej, gdzie owce zostały przekazane ich właścicielom.

Na plenerowej scenie wystąpiły kapele regionalne, a gwiazdą redyku był zespół Krywań.

Podczas imprezy można było skosztować pieczonej baraniny, swojskiej kiełbasy, a przede wszystkim wyrobów z owczego mleka – oscypków i bundzu.
 
Redyk to uroczyste przejście baców i juhasów ze swoimi stadami owiec. Pierwszy w roku jest organizowany na wiosnę, kiedy stada przepędzane są na hale, natomiast drugi redyk – jesienny kiedy wracają  z powrotem do właścicieli. Tradycja przepędzania owiec przez uzdrowisko zrodziła się zaraz po wojnie, w 1947 r, a została zapoczątkowana przez ówczesnego sołtysa Jaworek – Józefa Gąsienicę.
 
Redyk to tradycja, którą należy pielęgnować z dla szacunku przodków i ich zwyczajów, ale jest to także bardzo dobry sposób na promocję regionu i przyciągnięcie turystów, których w październiku jest już znacznie mniej niż w sezonie. W rym roku frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania – dziś praktycznie nie było szans na znalezienie noclegu w Szczawnicy.

jd/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
piotrek19:17, 17 października 2021
a pani anna z nożyczkami do przecięcia wstęgi to ka ?
swoj13:05, 17 października 2021
te tlumy ceprow by mogly chwycic za miotly i rekreacyjnie posprzatac


ogladac to ma kto..............
mieszkaniec08:47, 17 października 2021
pokażcie jeszcze drogę, którą trzeba sprzątać.
piotr22:02, 16 października 2021
ale nie było Gąsienicy Makowskiego a w Zakopanem i w Nowym Targu był.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas