Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
Jabłonka
Clouds
17°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
18°
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 57 %
Clouds
18°
Wiatr: 7.236 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
18°
Wiatr: 8.892 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 43 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
17.10.2021, 20:14 | czytano: 10699

Radny Kret apeluje: Trzeba się przygotować na możliwość zakorkowania Miasta przez turystów

NOWY TARG. Przed miesiącem zadaliśmy pytanie "Czy miasto jest przygotowane na paraliż, gdy tysiące turystów ruszą na Bramę w Gorce przez centrum Nowego Targu". O podjęcie dyskusji na ten temat zaapelował radny Artur Kret, wskazując że niezbędna jest też odpowiednia infrastruktura w rejonie Długiej Polany.

Radny Artur Kret / zdj. Podhale24
Temat pojawił się na posiedzeniu Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju. W planach jest budowa chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż drogi w kierunku Długiej Polany. - Sprawa ciągnie się czwarty rok. To ja byłem inicjatorem budowy chodnika - przypomniał Jan Łapsa. Radny mówił o trzech parkingach w sumie na 1 500 samochodów. Miasto stara się o dofinansowanie inwestycji, która obejmie także chodnik i ścieżkę rowerową.

- Trzeba wykorzystać komunikację miejską i zachęcać turystów, by swoje pojazdy zostawiali nie w okolicy nowo-powstającej atrakcji, a w centrum Nowego Targu - mówił Artur Kret. - Brama w Gorce to atrakcja, która powstaje na terenie gminy Nowy Targ, jednak główny dojazd do niej będzie odbywał się od strony miasta. Zacznijmy o tym rozmawiać, bo wydaje mi się, że trochę ignorujemy temat. Ja wolę patrzeć "do przodu" i mieć przygotowany plan na pewne rzeczy. Kojarzycie państwo, co dzieje się na drodze dojazdowej do lotniska podczas Air Show? To samo nas czeka w czasie sezonu letniego i zimowego, tylko będzie się to ciągnęło dłużej i zostanie z nami na dobre. Zmierzamy do zderzenia ze ścianą - przestrzegał radny.

W podobnym tonie wypowiadał się Marek Mozdyniewicz. - Będzie parking przy ul. Kościuszki. Trzeba zachęcać ludzi, mówić że nie muszą jeździć samochodem pod samą "Bramę", że można jechać autobusem.

Radni przyznali, że "jak będą wszyscy jeździć samochodami, to zakorkują całe Miasto". Konieczne jest więc wykorzystanie komunikacji zbiorowej i przekierowanie turystów do centrum Nowego Targu".

Nie zmienia to faktu, że droga od kościoła w stronę wyciągu jest często zajęta przez samochody parkujące po obu jej stronach. To niebezpieczny odcinek - także dla pieszych.

- Projektowany jest chodnik od kościoła do naszych granic administracyjnych, do GOPR-ówki. Ale projektanci są mocno obłożeni pracą, więc z tego powodu te działania długo potrwają, ale zadanie to wraz z budową parkingu zostało ujęte w ramach naboru inwestycji strategicznych Polski Ład - wyjaśniał Grzegorz Watycha.

Padło też pytanie o dojazd na Łapsową Polanę i miejsca parkingowe w rejonie Marfianej Gór. Burmistrz zauważył, że "samorząd nie ma tam swoich terenów". - Ale nie wszystko musi być w gestii Miasta. Nie chodzi przecież o tworzenie bezpłatnych miejsc postojowych, ale żeby właściciel samochodu zapłacił za postój. Mieszkańcy mogą sami o to zadbać. Przykłady już są. Może mieszkańcy Marfianej Góry zechcą udostępniać swoje podwórka za opłatą - dodał burmistrz.

- Ta inwestycja jest bardzo istotna i pożądana przez mieszkańców i turystów - mówił radny Bartłomiej Garbacz. - Ważne jest, by zatrzymać turystów w granicach naszego miasta, aby można było rozwinąć działalność parkingową, ale też handlową. By podatki wpływające z budowanych obiektów zasilały budżet miasta, a nie gminy. Istotna jest kwestia właściwej organizacji ruchu na tym terenie i stworzenie dobrych warunków dla turystów - argumentował radny.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
wstążki & kolesiostwo22:57, 20 października 2021
Pan Chowaniec faktycznie przestraszony że będzie musiał przestać wozić powietrze w pustych autobusach. A tak nam było dobrze.
Dodaj10:35, 20 października 2021
Najlepszy komentarz do apelacji radnego Kreta jest na twarzy Pana Chowańca który siedzi na zdjęciu zaraz za Radnym Kretem :)
Zdziwienie, zdziwienie i jeszcze raz zdziwienie :)
nowotarżanin07:59, 20 października 2021
wstrzymać budowę drogi od Długiej Polany i tyle w temacie
Majo19:38, 19 października 2021
"Czy miasto jest przygotowane na paraliż, gdy tysiące turystów ruszą na Bramę w Gorce przez centrum Nowego Targu"
:D:D:D
Radny Krecie... nikt nie ruszy w tę Bramę, oprócz Ciebie i kilku znajomych.
Skąd Ci się wzięło, że to jakaś kosmiczna atrakcja będzie?
pniok18:55, 18 października 2021
Szanowny Panie Burmistrzu - minęło lato , skończyły się wakacje , za chwilę listopad . Na październikowej sesji , nawet nie padło słowo : Dziubasówki , Oleksówki . Po co obiecuje Pan kolejny raz podjęcie tematu, skoro nic Pan w tym kierunku nie robi ? Zapomniał Pan o obietnicy zajęcia się sprawą po wakacjach ? Czy po prostu myśmy Pana nie zrozumieli , a Pan zapomniał dodać o które wakacje chodzi ???
Rozumiem że to już druga kadencja i trzeciej już nie będzie , ale chyba nie liczy Pan na to , że dopiero następca będzie się musiał zająć sprawą .
pwd10:46, 18 października 2021
Byłem wczoraj w termach chochołowskich. Aut na parkingu pewnie ze 3 tyś a na głównej ulicy cisza i spokój.
łół10:11, 18 października 2021
Tak zapytam , czy są pieniądze na dokończenie inwestycji ? bo jak nie ma to nie ma co sie martwić o korki .
wędkarz08:18, 18 października 2021
To jest obraz sześcioletniego marazmu burmistrzowania Watychy i jego bezradnej Rady do klaskania. Zero wizji, zero koncepcji, zero rozwiązań. Jak nie zdążymy się udusić to nas w nagrodę rozjeżdżą. Płyniemy już z falą jak te przyduszone marte ryby w Dunajcu...
będzie tylko gorzej08:07, 18 października 2021
Radny i radni Nowego Targu niech się zajmą raczej problemem komunikacyjnym całego miasta, bo ten problem jak i wszystkie inne przerastają burmistrza Watychę, który z uwielbieniem samego siebie potrafi mówić sprawozdania puste jak wydmuszka. I radni zupełnie nie interweniują, nie wychodzą z własną inicjatywą, nie kontestują burmistrzowskiej polityki ślizgania się po tematach i wieszaniu kolorowych wstążek. A w realu ciągły Armagedon. Nowy Targ 2015-2021.
Pyzdra07:45, 18 października 2021
@www
Tylko co wspólnego miałaby mieć droga na Szuflowie z BwG? To jest niezależna sprawa.

Transport zbiorowy to jedyne słuszne rozwiązanie. Tworzenie parkingów na Oleksowkach jest działaniem przeciwnym zamierzonym intencjom - właśnie to doprowadzi do zakorkowania miasta. Do Kuznic turystów wozi się busami spod dworca, w tym wypadku rozwiązanie powinno być podobne.
Mieszkaniec Kowanca07:42, 18 października 2021
Radny Nowego Targu martwi się żeby mieszkańcy Waksmunda mogli zarabiać na prywatnej inwestycji z która miasto nie ma nic wspólnego!!!
Lepiej by się zainteresował Dziubasówkami, dlaczego takie tereny są w żaden sposób nie wykorzystane? Co zrobił radny Kret w tym kierunku?
jan_hemoroid07:08, 18 października 2021
Pierwsze trzeba było myśleć o lokalizacji parkingu a potem o profitach. Nie turyści sparaliżują kowaniec a jego wściekli mieszkańcy.
W Górce można było się wybrać beż żadnej bramy. A taka inwestycja nie jest bezinteresowna lecz skierowana na czyiś biznes. To samo będzie z parkingiem. To samo jest z targowicą
jaga207:06, 18 października 2021
Nie ma wyciągu na Turbacz to chociaż ta Brama Gorce jakaś atrakcja. A polany gazdowskie niech dalej zarastają chwastami
Miejscowy06:44, 18 października 2021
Trzeba zrobić zakaz dla turystów a nie prosic ich o pozostawienie aut.Dojazd TYLKO komunikacja miejska.
Nik05:10, 18 października 2021
Do Obiektywny: racja, Brama na terenie Waksmunda niech sobie przez Waksmund jeżdżą, ale prawda taka, że nowotarżanie cichaczem ręce zaciera i liczą na zyski przy okazji, Kowańcany pootwierają kwatery, sklepiki, budki z hotdogami i zarobią na tej inwestycji wszyscy, a że korki będą to co z tego metropolie stoją w korkach, od poniedziałku do piątku, Miasto będzie stało cały tydzień.
miś01:25, 18 października 2021
Jeszcze nie skończone a już się martwią. A jak nie wypali bo się nie spodoba? Liczą skórę na baranie.
www23:35, 17 października 2021
@Opop
Burmistrz właśnie poszerza os. Szuflów - drogę dojazdową do póki co jedynego hotelu na Kowańcu. Myślę że zgranie w czasie z Bramą w Gorce jest nieprzypadkowe. @Nowotarżanin z wyboru A gdzie ta północna obwodnica ma pobiec? Bo to ciekawe...
sąsiad i ja23:13, 17 października 2021
Wątpię w to, żeby turyści chcieli zostawiać auta w centrum i dojeżdżać komunikacją zbiorową. Polacy do tego jeszcze nie dojrzeli. "Po to mam furę, żeby dojechać tam, gdzie chcę, a nie tłuc się autobusem..." Część ludzi pojechałaby rowerami, ale nie ma ścieżki rowerowej, a nie każdy pojedzie drogą, bo Kowaniec jest niebezpieczny dla rowerzystów. Konia z rzędem temu kto wymyśli, jak zrobić ścieżkę komunikacyjną dla rowerów na Kowaniec.
wera22:28, 17 października 2021
@Waksmundzianin
Miasto jest bogate jeżeli jego mieszkańcy są bogaci. I płacą od tych dochodów podatki. Twierdzenie, że Miasto zarabia tylko na podatku od nieruchomości jest bardzo krótkowzroczne. Świadczy o ograniczeniu urzędniczym;-)
Opop22:22, 17 października 2021
Ja nie wiem jak można nic nie zrobić przez dwie dla turystyki a teraz się dołączać parkingiem w rynku i w ten sposób pomagać turystyce.obecne władze nie robią nic żadnej inicjatywy turystycznej. Radny który się tutaj wypowiada i inni na czele z burmistrzem blokują zmiany w planie na Dziubasowkach wierząc w mityczna stacje narciarska. Tym samym ogromny teren jest nie wykorzystany. Nie są w stanie drogi zrobić do Bramy w Gorce a martwią się dużym ruchem. Co w ciągu ostatnich lat burmistrz zrobił w kierunku rozwoju turystyki - nic. Zamiast pozwalać ludziom działać to utrudniają. Stagnacja i asekuranctwo. Idealny przykład stadion biegowy przeniesiony z długiej Polany na stadion przy lodowisku. Ciekawe ze nikt nie zainteresował się kosztami tej inicjatywy i połączeniem osób korzystających z tego dobrodziejstwa. Chyba ze głównym wyznacznikiem byli uprawianie narciarstwie w rekordowym stężeniu PM.
miastowa22:21, 17 października 2021
po pierwsze miasto i radni mają gdzieś jakie kolwiek drogi dla nowo powstałych osiedli ciasnota robi się jak w szczawnicy
Deweloper21:54, 17 października 2021
W planie jest planowana droga od kokoszkow bocznej, budują się tam domy. Droga miejska, pociągnąć ja dajej w stronę kowanca do kościoła i będzie druga droga
nowotarżanka21:23, 17 października 2021
Już obecnie są ogromne trudności z poruszaniem się po Mieście w piątki, soboty i niedziele!!! Ktoś tu zupełnie nie pomyślał o mieszkańcach!
H2O21:19, 17 października 2021
Nic nas nie uratuje po otwarciu Zakopianki. Korki w mieście to mniejszy problem, niż jeden wielki parking podhalański u wylotu wspomnianej.

Sprzedam dom na Podhalu! (po przemianowaniu Podparkingu)
Waksmundzianin21:12, 17 października 2021
Panie Garbacz jak miasto albo osoby na terenie miasta wybudują na swoim terenie tego typu inwestycje, albo będą je wspierać, to będzie Pan mógł mówić o tym by podatki spływały do miasta a nie do Gminy, a wy nie dość że nic nie pomogliście to jeszcze utrudnialiście temat, więc niech Pan pieniędzy dla miasta szuka gdzie indziej
obiektywny21:09, 17 października 2021
Skoro jest to na ternie Waksmundu, a pozwolenie na budowę zawierało dojazd ( nie istniejący tylko na papierze ) od stronu Waskmundu to niech włodarze tego wspaniałego niszczącego przyrode i naturalny brzeg kowańczanki obiektu wybudują drogę od strony Waksmudnu to jak to było w projektach początkowych
Nowotarżanin z wyboru20:23, 17 października 2021
Północna obwodnica - temat zapomniany...?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas