Ranking "Gmina dobra do życia". Podhale daleko w tyle - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.568 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
Wiatr: 10.008 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
12.11.2021, 16:51 | czytano: 5265

Ranking "Gmina dobra do życia". Podhale daleko w tyle

Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki Rankingu "Gmina dobra do życia", badającego jakość życia w gminach. W przygotowanym po raz pierwszy tego typu zestawieniu opisano prawie 2,5 tys. polskich gmin. Ostatnie miejsce zajęły Szaflary. Najlepszy wynik z Małopolski osiągnął Kraków, zajmując 25. miejsce, a na Podhalu - Kościelisko z miejscem 1 157.

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
zdj. ilustracyjne/ Podhale24
- Zestawienie powstało w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na ocenę stanu zaspokojenia potrzeb człowieka (materialnych, czyli bytowych i niematerialnych, duchowych - przyp. red.) Wynika to z szybkich przemian społecznych zachodzących w Polsce po 1989 r. i po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. Polska w ostatnich trzech dekadach znajduje się na ścieżce szybkiego wzrostu gospodarczego, stymulującego poprawę warunków życia. Na modernizację społeczną nakładają się jednak niekorzystne trendy demograficzne, związane z wyludnianiem się większości terytorium kraju, w tym także miast oraz postarzaniem struktury wieku. Na tym tle nadrzędnym celem raportu jest próba oceny stanu zaspokojenia potrzeb społecznych w Polsce na możliwie niskim stopniu dezagregacji przestrzennej gmin. Niezależnie od szerszych terytorialnie procesów gospodarczych to bowiem samorządy w znacznym stopniu odpowiadają za stan zaspokojenia usług publicznych. Tak więc prezentowany ranking gmin jest wypadkową trendów regionalnych, często zawartej w tym geograficznej renty lokalizacyjnej, ale także polityki społecznej władz lokalnych, wreszcie samych mieszkańców - wyjaśnia autor pracy, prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

Ten ranking jest - jak dodaje prof. Śleszyński - "prawdopodobnie pierwszym tak wyczerpującym i szczegółowym terytorialnie ujęciem tych zagadnień w Polsce. Przy jego opracowaniu wykorzystano zbiór 48 wskaźników. Niemniej jest on subiektywną propozycją autorską, a czas i odbiór społeczny pokaże, na ile może stać się trwałym sposobem oceny jakości życia w gminach Polski".

Dokonując zestawienia wzięto pod uwagę m.in. warunki klimatyczne (prawdopodobieństwo występowania burzy, czy gołoledzi), ukształtowanie terenu, bliskość terenów zielonych i lasów, walory estetyczne krajobrazu, zanieczyszczenie środowiska, jakość powietrza, rozwój demograficzny, równowagę płci, przyrost naturalny, dochód narodowy na 1 mieszkańca w podregionie, dochody własne budżetów gminy, inwestycje mieszkaniowe, poziom bezrobocia, ilość osób korzystających ze środowiskowej pomocy społecznej, wydatki inwestycyjne gminy, przeciętne wynagrodzenie w relacji do średniej krajowej, liczbę osób wyjeżdżających do pracy poza gminę, istnienie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, przeliczenie liczby lekarzy na na 10 tys. mieszkańców, przestępstwa, wypadki drogowe i kolizje, dostępność do usług publicznych i komercyjnych, poziom edukacji, ilość miejsc w przedszkolach i żłobkach, dostęp do internetu, ilość miejsc w salach widowiskowych i kinach, liczbę imprez, zasoby bibliotek, wykaz obiektów sportowych, a nawet frekwencję w wyborach samorządowych.

W gronie blisko 2,5 tysiąca gmin najwyższe miejsce z Małopolski zajął Kraków (25.).

Przykłady innych miast i gmin z naszego regionu:

Kościelisko miejsce 1 157,
Spytkowice 1 223,

Czorsztyn 1 320,
Ochotnica Dolna 1 511,

Szczawnica 1 648,
Jabłonka 1 721,

Zakopane 1 783,
Lipnica Wielka 1 844,

Bukowina Tatrzańska 1 880,
Rabka Zdrój 2 009,

Łapsze Niżne 2 091,
Krościenko na Dunajcem 2 130,

Miasto Nowy Targ 2 250,
Poronin 2 340,

Czarny Dunajec 2 377,
Gmina Nowy Targ 2 411,

Raba Wyżna 2 419,
Biały Dunajec 2 467,

Szaflary 2 477 (miejsce ostatnie).

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
normal14:19, 16 listopada 2021
W kwestii Nowego targu nie jestem zdziwiony :) to miasto jest bardzo nieprzyjazne dla mieszkańców. Wszech obecna drożyzna i opłaty za wszystko co się da. a pieniądze wydawane na rzeczy nikomu nie potrzebne - np metalowe owieczki czy asfaltowe drogi do pól zwane ścieżkami rowerowymi.
Popijoj popijoj nowytorzek mijoj.........
Sikiera07:55, 14 listopada 2021
Bo na Podhalu cza duzo robić i duzo siy grzoć i cza umieć jeździć a nie ino do telefonu paczyć i przed kompym siedziyć! Tu siy twardo zyjy i cza siy rusać zeby cosi mieć i ciekawyk cemu te syćkie bogoce zWarsiawy, Krakowa siy tu telo pchajom kie tu telo ?źle?
Ziomek10:32, 13 listopada 2021
O Spytkowice mam na uwadze Podhale wysoko to już wiem dlaczego działki takie drogie i nikt nie chce sprzedać a przeciwnicy władzy Gminnej tylko narzekają,zasługa mieszkanców zostało to na zewnątrz zauważone tak trzymać
fred05:01, 13 listopada 2021
No ale Lipnica ma pierwsze miejsce w zadłuzeniu, bo ciągle pożyczają a nić nie robią dobrego dla mieszkanców.Co scaleniem ? Co z drogami gminnymi ,i z drogami do działek .No i kiedy obszar budowlany sie powiekszy ?
fun19:25, 12 listopada 2021
@jasiek Dla niego to najlepsza gmina do życia.
Ciutrok18:27, 12 listopada 2021
Nowy Targ za Fryźlewicza brylował w czołówce rankingów samorządowych. Jak nastał Watycha np. Z roli lidera w rankingu Rzeczypospolitej spadliśmy na 187 miejsce. Obecnie 2500 miejsce. Szok co Watycha zrobił ze Stolicy Podhala. No ale u Watychy wszystko jest na odwrót. Jak odwróci listę rankinogoową to będziemy w czołówce. W rankingu Funduszy Norewski gdzie można było dla miasta pozyskać 40 mln euro Nowy Targ był na ostatnim miejscu.
Polityk17:35, 12 listopada 2021
Szaflary za chwilę wyjdą na pierwsze miejsce! Pupil PIS-u , wójt Rafał dostał ogromne pieniądze i buduje największy obiekt sportowo-kulturalny na Podhalu (myślę o gminach wiejskich). Roboty są już bardzo zaawansowane. A w perspektywie geotermia (dotacja już dawno przyznana). Wreszcie planowana spalarnia odpadów...
jasiek17:24, 12 listopada 2021
I co na to lider Podhalańskich samorządowców z Szaflar?
Waksmundzianka17:09, 12 listopada 2021
Ooo gmina nowy targ tak daleko ? Przecież tyle się robi dobrego. Szkoda, że nie dla lepszego życia mieszkańców, tylko ku relaksikowi wicewójta i jego /.../ kolegów. Może czas się opamietać i przestac doić podatnika i szukać u niego pieniędzy a zacząć służyć ludziom radą i pomocą. Ale do tego trzeba być człowiekiem mądrym i życzliwym ludziom. Cóż Urzędzie Gminy Nowy Targ porażka.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas