Środa, 08 grudnia 2021, Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona
Zakopane i okolice
Clear
-0°
Wiatr: 2.736 km/h Wilgotność: 75 %
Clear
-0°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 77 %
Clear
-0°
Wiatr: 3.96 km/h Wilgotność: 75 %
Clear
-0°
Wiatr: 3.924 km/h Wilgotność: 83 %
Clear
-0°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 87 %
Snow
-0°
Wiatr: 2.628 km/h Wilgotność: 75 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
24.11.2021, 15:30 | czytano: 5387

Aż 17 oskarżonych w aferze korupcyjnej w PZD w Nowym Targu dobrowolnie poddało się karze

- Gdyby ci ludzie nie chcieli mówić, skończyłoby się na dwóch-trzech czynach korupcyjnych - mówi prokurator o 17 oskarżonych w aferze korupcyjnej w Powiatowym Zarządzie Dróg w Nowym Targu, którzy dobrowolnie poddali się karze. Większość z nich usłyszy w piątek wyroki. Dużo zapewne łagodniejsze, niż pozostała jedenastka. I w zawieszeniu.

Przypomnijmy, na ławie oskarżonych zasiada w sumie 28 osób - najwyższych rangą urzędników z nowotarskiego PZD oraz przedsiębiorców budowlanych, a sprawa dotyczy lat 2008 - 2017, kiedy to - według ustaleń krakowskiej prokuratury - w zamian za przychylność przy przetargach organizowanych przez PZD, wręczane były łapówki.

Podczas wczorajszego posiedzenia Sąd Rejonowy w Nowym Targu uwzględnił wnioski o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy w stosunku do 16 oskarżonych, wśród nich byłego dyrektora PZD, Roberta W.

- To posiedzenie jest istotnym elementem tak naprawdę przygotowującym zasadniczy etap postępowania sądowego, jurysdykcyjnego, czyli rozprawy - mówi Podhale24 prokurator Seweryn Borek z Prokuratury Regionalnej w Krakowie. - W tym zakresie ustawodawca pozwolił na tzw. konsensualne zakończenie postępowania w odniesieniu do tych osób, które współpracowały z prokuraturą. Przysługuje im status tzw. małego świadka koronnego i nadzwyczajne złagodzenie kary. To jest taki element, który w tego rodzaju sprawach jest warunkiem sine qua non rozbicia korupcyjnej zmowy milczenia. Bo gdyby ci ludzie nie chcieli mówić, gdyby sami z siebie nie ujawniali kolejnych okoliczności, to tak na dobrą sprawę śledztwo i całe postępowanie zamiast objąć cały zakres tego korupcyjnego procederu, mogło by się zakończyć na dwóch, trzech czynach korupcyjnych i trudno byłoby coś w pozostałym zakresie ujawnić.

Charakterystyczne w tej sprawie jest to, że ustalenia następczo zostały zweryfikowane poprzez szczere relacje osób, które w tym procederze brały udział. Po to właśnie ustawodawca wprowadził możliwość zawierania części porozumień z takimi osobami, które chcą „się wyspowiadać”, ujawnić okoliczności swojego udziału w całym procederze. Dzięki temu mogą one skorzystać z łagodniejszego potraktowania. Te osoby na rozprawie będą występowały jako świadkowie.

Współpracując w śledztwie z prokuraturą zasłużyły na dobrodziejstwo warunkowego zawieszenia wykonania kary wobec nich, ale te okresy próby są co do niektórych osób nawet dziesięcioletnie. Gdyby w tym czasie - znowu popełniły jakieś przestępstwo, to idą siedzieć. Istotną dolegliwością są też dla nich bardzo wysokie kary finansowe. W sumie grzywny nałożone na tę szesnastkę to 1 milion 700 tysięcy zł.

Prokurator Borek dodaje, że na rozprawie rozpatrywane będą czyny pozostałej jedenastki, która w procederze korupcyjnym pełniła najistotniejszą rolę. Kiedy ta rozprawa ruszy - na razie nie wiadomo. Według oskarżyciela, przygotowania do niej potrwają co najmniej kilka miesięcy.

p/
najnowsze informacje
komentarze
góral16:24, 26 listopada 2021
A gdzie jest podane co to za firmy i jakie kary poniosły ???
oz20:53, 25 listopada 2021
Brawo dla Pana Sędziego bez symbolu niewolnictwa
mądry i skromny11:10, 25 listopada 2021
Mieszkaniec- ma rację- korzyści są po obu stronach a wy...... jesteśmy my i nie łudźmy się że po 2017r. już wszystko jest cacy, bo nie jest. Po prostu dający i biorący są ostrożniejsi a przepływ pieniędzy bardziej wyrafinowany.
aaa09:11, 25 listopada 2021
A oni nadal wygrywają przetargi np. w gminach. Tu dawali łapówy a w Gminach nie?
mieszkaniec09:08, 25 listopada 2021
Korzyści były po obu stronach biorących i dających. Jak dał i wygrał przetarg a przetarg był ustawiony to kwoty łapówek X 2 co najmniej były wliczone w kwotą honorarium wykonawcy. Pieniądze państwowe czyli nasze. Powinno być zakaz braniu udziału w przetargach publicznych dożywotnio.
Towarzysz23:13, 24 listopada 2021
Niesamowite przebitki mają biznesmeni będący na kraniku nas wszystkich. To przypomina małe państwo w państwie. Tak to z naszych podatków są realizowane inwestycje państwowe. To jest chore?
Młody gniewny21:26, 24 listopada 2021
To są jaja,czarny chleb i czarna kawa dla złodzieja, unika ludzi bo nie może spojrzeć w oczy, jak nie pójdzie siedziec to będzie sygnal dla ludzi ze śmiało można buchnąć z banke bo tylko zawiasy za to..
swój21:16, 24 listopada 2021
Biznesmeni za trzy grosze. Podać nazwiska, by nie tylko ich sąsiedzi widzieli kto zacz.
Równi i równiejsi20:19, 24 listopada 2021
Nas Sąd nie może inaczej, oskarżeni to szanowani przedsiębiorcy i filantropi m.in Ochotnicy, Kluszkowiec, Mizernej, zasłużeni dla społeczności lokalnej. Ja by to wyglądało aby ciągnąć ich po rozprawacz jak jakiegoś Kowalskiego.
Wujek19:21, 24 listopada 2021
Gdzie są ci co ich tak bronili i oskarżali PIS że to nagonka?
pytam19:00, 24 listopada 2021
tak wygląda praworządność w Polsce, należy kraść miliony jak to robiło się za platformy oUBywatelskiej a następnie dobrowolnie poddać się karze a jak zajumasz lizaka to cię już odpowiednio potraktują???
Gienio18:14, 24 listopada 2021
To już wiadomo za co powstawały domki na stylchenie
Pio17:05, 24 listopada 2021
A mnie ukradli kawałek działki pod drogę! Złodzieje do dzisiaj nie zapłacili.
wojtek16:02, 24 listopada 2021
jedno pytanie czy ktoś policzył ile zarobili na tym
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas