Mobilne płuca stanęły w centrum Nowego Targu. Jak szybko zaczernią się od smogu? - podhale24.pl
Piątek, 02 grudnia
Imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 2.268 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
Wiatr: 2.736 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
Wiatr: 3.744 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
Wiatr: 4.32 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
Wiatr: 1.296 km/h Wilgotność: 77 %
Jakość powietrza
70 %
Nowy Targ
38 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4
25.11.2021, 09:08 | czytano: 4104

Mobilne płuca stanęły w centrum Nowego Targu. Jak szybko zaczernią się od smogu?

Przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 1 stanęły mobilne płuca - instalacja badająca poziom zanieczyszczenia powietrza. Im więcej smogu w mieści, tym płuca będą czarniejsze. Na razie są białe, ale nie mają wątpliwości, że szybko zmienią kolor...

Akcja odbywa się w ramach kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz”. Mobilne płuca pokażą czym na co dzień oddychają nowotarżanie.

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Po dwóch tygodniach biała materia pokrywa się pyłem i przybiera grafitowy lub nawet czarny kolor.

W Nowym Targu instalacja będzie badać powietrze do 6 grudnia.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Jo9lka16:59, 26 listopada 2021
Te płuca powinny stanąć przy mobilnym lodowisku na rynku. Niech rodzice i dzieciaki widzą czym oddychają w czasie fizycznego wysiłku
Jolka16:57, 26 listopada 2021
Do kopalniak. a Ty nie rób nagonki na węgiel to nie będzisz mieszkał nawet w zimnym domu, ale w zimnym grobie
Jolka16:54, 26 listopada 2021
do Glifosat w Jedzeniu- tylko różnica jest taka, że masz wpływ na to co chesz jeść i Ty wybierasz, a na powietrze mają inni wpływ i musisz tym oddychać na mając wyboru. Widzisz różnicę? Jeżeli dla kogoś tu nie jest problemem benzopiren zawarty w smogu i pisze takie brednie- to świadczy o jego ciemnocie. Nie kompromituj się .
normal21:36, 25 listopada 2021
A i jeszcze jedno - proponuję te "płuca" ustawić PRZY ZAKOPIANCE w weekend. Podejrzewam że po jednym dniu będą czarne.
dzień dobry18:24, 25 listopada 2021
Wy rasiści, macie coś do CZARNYCH płuc ? A przecież i tak nikt nie umrze na raka płuc tylko na KOWID.
kopalniak17:58, 25 listopada 2021
Róbcie dalej nagonkę na węgiel to będziecie mieszkać w zimnych domach. A niemiec zaciera ręce bo przejmie nasze kopalnie.
Stop tv14:51, 25 listopada 2021
@Sdsss zatem chodź zapłacę za badania ile masz glifosatu w sobie o ile masz normę przekroczona. Byly raport Niku w tej sprawie. Glifosat jest rakotwórczy!!! Smog zaraz zaraz a Polska nie podpisała że nie będziemy palić węglem ?? Ba będziemy mieć zakaz wydobywania tego węgla. PYTANIE CZEMU NIE UCZYMY SIE SPALAC CZYSTO Węgla zeby miec bezpieczeństwo energetyczne tylko idziemy w OZE. Zaraz , zaraz a przy produkcji wiatraków nie potrzeba kupe cementu a przy produkcji cemnetu nie ma emisji co 2. ??? Czy te baterie w samochodach, fotowoltaika wytrzymają a jak już ile lat i co z nimi na końcu procesu eksploatacji.??? Proszę wielokrotnie proszę zacząć myśleć i czytać a nie jak papuga powtarzać za telewizorem
mądry i skromny11:36, 25 listopada 2021
Sdssss- glifosatu ci na etykiecie nie podają [to nieselektywny herbicyd którego pozostałości znajdują się min. w soi]. Z powietrzem- faktycznie nie mamy wyboru ale tak sobie wspominam wycieczkę na Babią Górę w latach osiemdziesiątych, był słoneczny bezchmurny dzień a nad Śląskiem widać było chmurę smogu. I jednocześnie przeciętna długość życia w woj. wtedy katowickim było o 12 lat wyższa niż w woj. wtedy olsztyńskim. Po prostu było to najbogatsze województwo i stać ich był na najlepsze jedzenie.
Sdssss09:50, 25 listopada 2021
@glifosat...

Kolejny paranoik. Na każdym produkcie masz skład, jak nie chcesz to nie kupuj. Barwniki E też są naturalne, a pełno chemii ma wszystko, od kamienia po człowieka.
Z powietrzem nie masz wyboru, oddychasz tym co jest. Więc daruj sobie propagandę o szkodliwości jedzenia przy oddychaniu smogiem bo się ośmieszasz.

Tym płucom daje góra tydzień :-)
GLIFOSAT W JEDZENIU !!!!09:32, 25 listopada 2021
A może by tak zająć się tą trucizną w jedzeniu ?!?!

Glifosat zabija ludzi w jedzeniu, ale co tam, pokażmy, że coś robimy :(
W barwnikach spożywczych pełno chemii.

A oni wstawiają sztuczne płuca? To chyba żart na odwrócenie uwagi od prawdziwych problemów
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas