Centrum Miasta znów pod lupą konserwatora - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Zakopane
Clouds
11°
Wiatr: 15.12 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
12°
Wiatr: 16.272 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
14°
Wiatr: 12.42 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
13°
Wiatr: 12.996 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
15°
Wiatr: 17.712 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
12°
Wiatr: 16.632 km/h Wilgotność: 73 %
Jakość powietrza
10 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
28.11.2021, 20:29 | czytano: 5767

Centrum Miasta znów pod lupą konserwatora

NOWY TARG. To ważna informacja dla właścicieli nieruchomości znajdujących się w centrum Miasta. Chodzi o obszar Rynku wraz z przyległymi kwartałami oraz teren, na którym znajduje się kościół pw. Św. Katarzyny wraz z otoczeniem. Wojewódzki Konserwator Zabytków ponownie ma zająć się wpisem tego terenu do rejestru zabytków.

zdj. Michał Adamowski
zdj. Michał Adamowski
- W maju ub. roku Małopolski Konserwator Zabytków w Krakowie wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego - średniowieczny układ urbanistyczny miasta Nowy Targ. I miasto, i starostwo, i przedsiębiorcy, i osoby prywatne zaprotestowali. Złożono odwołania i minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchylił decyzje w całości i skierował ją do ponownego rozpatrzenia - przypomina Wojciech Watycha, naczelnik Wydziału Rozwoju, Urbanistyki i Gospodarki Nieruchomościami nowotarskiego Urzędu Miasta.

Szerzej o decyzji konserwatora pisaliśmy w artykułach Nowy Targ protestuje... oraz Miasto nie odpuszcza konserwatorowi.

Stanowisko władz Nowego Targu przedstawiał burmistrz podkreślając, że "decyzja konserwatora została wydana z ewidentnym naruszeniem przepisów kodeksu postępowania administracyjnego". - Uważam, że dotychczasowa ochrona tego układu poprzez ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest w zupełności wystarczająca. A wpisanie ścisłego centrum Miasta do rejestru zabytków, spowoduje znaczne utrudnienia dla prowadzenia inwestycji przez właścicieli nieruchomości położonych w tym obszarze - mówił Grzegorz Watycha.

Przypomnijmy - Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie o fakcie wydania decyzji o wpisaniu do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego - średniowiecznego układu urbanistycznego miasta Nowy Targ - poinformował w formie ogłoszenia.

Ponieważ samorząd i właściciele budynków w centrum obawiają się, że wpis ograniczy ich prawa do własności i możliwości przebudowy - Miasto zleciło opracowanie stosownej ekspertyzy.

- Konserwator ma jeszcze raz rozpatrzyć argumenty i zapewnić w procedurze - czynny udział stronom postępowania, bo tego niestety ostatnio zabrakło - mówi naczelnik Watycha. I dodaje: - Będziemy mieszkańców o wszystkim informować. Uważamy, że te istniejące ochrony są na tyle silne, że w zupełności wystarczą. Dodatkowe - spowodują utrudnienia dla mieszkańców i dla nas, a koszty których państwo nie chce ponosić, będziemy ponosić my sami - podsumowuje

Sprecyzujmy - chodzi o obszar Rynku wraz z przyległymi kwartałami i teren kościoła pw. Św. Katarzyny wraz z otoczeniem. Granice zabytkowego terenu zamykają się ulicami: Długą, Sokoła, Kościelną, Krasińskiego i Jana Kazimierza.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
rojas19:27, 4 grudnia 2021
A może by tak dom tego konserwatora wpisać do rejestru zabytków?
pisowiec21:34, 2 grudnia 2021
Ten konserwator już wpisał Nową Białą do rejestru zabytków oi ludzie musieli utrzymywać średnjowueczną zabudowę...Jaki jest efekt- to wszyscy wiedzą- pół wsi spalone...
eko21:48, 30 listopada 2021
wnioskowałem o przeniesienie rudery (bo jeden się nudził i stierdził , że ta rudera to zabytek) przyszła para deb... , kompletnie nieprzygotowani , damska wersja inspektorki bardzo elokwentna ale nie potrafi odczytać elewacji budynku (stała przed rudera parterową a pokazywała elewację budynku piętrowego i miała pretensje , że miałem pozwolenie na zmiany , a tego nie zrobiłem . Dokumentacja dotyczyła innego budynku )
Zabronili przeniesienia rudery ponieważ zabudowa zwarta . KIEDY TEN CYRK FINANSOWANY Z NASZYCH PODATKÓW SIĘ SKOŃCZY , BO TO CO ONI TAM WYPRAWIAJĄ NADAJE SIĘ DO KABARETU !!!!!
końserwator21:40, 30 listopada 2021
Ja bym wpisał toalety z kawiarenkami do rejestru zabytków nie trzeba by wtedy pozwolenia na budowę tych obiektów tymczasowych .
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN06:21, 29 listopada 2021
Może trzeba Kopic Wolności wpisać do rejestru zabytków
Osiol21:23, 28 listopada 2021
A jakież to prawa własności nikt w tym kraju niema prawa własności tylko akt notarialny akt własności ma właściciel przedwojenny.......
Mietek z bloku21:21, 28 listopada 2021
Przecież to nikt inny tylko Watycha doprowadził do wpisania do rejestru zabytków nowotarskiego Ratusza uniemożliwiając na lata jego nawet najdrobniejszy remont. Po Ratuszu przyszła chrapka konserwatorowi na wpisanie jego otoczenia. Więc do kogo Grzegorzu pretensje? Najpierw trzeba myśleć potem robić
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas