Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Lecha, Hilarii
Nowy Targ
Clouds
16°
Wiatr: 2.268 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
17°
Wiatr: 1.296 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
17°
Wiatr: 0.54 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
15°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
2 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 1 | 2 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
29.11.2021, 14:39 | czytano: 7241

Sąd orzekł kary dla mieszkańców Nowego Targu za palenie śmieci w piecach. Zapłacą po ok. 1,7 tysiąca złotych

NOWY TARG. Sąd Rejonowy zakończył trzy postępowania w sprawach potwierdzonego przez pracowników urzędu miasta procederu spalania odpadów w piecach. - Jeszcze mamy takich palaczy - komentuje burmistrz Grzegorz Watycha.

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
Sprawy dotyczą próbek pobranych w dniach 1 i 5 lipca br. Na osoby obwinione nałożone zostały kary w wysokości od 1,6 tys. do 1,7 tysiąca zł (w tym koszty sądowe).

W ciągu ostatnich sześciu tygodni pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przeprowadzili blisko 50 kontroli nieruchomości, głównie w zakresie ochrony powietrza i gospodarki wodno-ściekowej.

- W związku z podejrzeniem spalania odpadów, podczas prowadzonych działań kontrolnych pobrano 6 próbek odpadów paleniskowych, które zostały przesłane do akredytowanego laboratorium, celem potwierdzenia spalania niedozwolonych substancji - mówi burmistrz i apeluje: - Szanowni Mieszkańcy Nowego Targu oraz okolicznych miejscowości, apeluję do Państwa o przestrzeganie bezwzględnego zakazu spalania odpadów. Wrzucając odpady do ognia nie pozbywamy się problemu, a łamiemy prawo narażając siebie i naszych bliskich na ryzyko zachorowań, m.in. na choroby nowotworowe. Przekłada się to również na złą jakość powietrza co obrazują wyniki pomiarów na stacji monitoringu w Nowym Targu, w szczególności wysokie stężenia benzo(a)pirenu.

Jak dodaje - "nie ma uproś". Gdy proceder spalania śmieci zostaje udowodniony - sprawa jest kierowana do sądu. - To nie kończy sprawy. Bo potem i tak się takimi dymiącymi kominami interesujemy i kontrole są powtarzane. Ukarani mogą się spodziewać, że jeszcze tam do nich kontrolerzy zapukają - przestrzega.

Burmistrz przypomina, że w ramach prowadzonych przez samorząd programów dotacyjnych w okresie międzysesyjnym (czyli przez ostatnie półtora miesiąca) podpisanych zostało z mieszkańcami 10 umów na dofinansowanie wymian starych kotów centralnego ogrzewania tzw. "kopciuchów" na nowe kotły na gaz z sieci. - W bieżącym roku w ramach budżetowego programu dofinansowań podpisałem łącznie 139 umów z mieszkańcami na łączną kwotę 695 tys. zł. Dodatkowo wykonywane są wymiany na podstawie 10 umów podpisanych, a nie zrealizowanych w zeszłym roku. Ze względu na występujące obecnie duże zainteresowanie wymianą kopciuchów przed "pełnym" sezonem grzewczym z programu budżetowego m. in. na gaz z sieci wnioskowałem do skarbnika Miasta o zapewnienie w budżecie miasta dodatkowych 100 tys. zł na to zadanie, by osoby które zdecydują się do końca roku na wymianę pieca mogły liczyć na dofinansowanie. W konsekwencji zwiększono środki z 700 000 zł na 800 000 zł. Nadal zachęcam mieszkańców do korzystania z prowadzonych programów dotacyjnych na wymianę starych kopciuchów na nowe kotły gazowe lub przyłącz do sieci ciepłowniczej - wyjaśnia Grzegorz Watycha.

Przypomnijmy, że w ramach podpisanego porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Urzędzie Miasta prowadzony jest punkt informacyjno-promocyjny "Czystego Powietrza". Pracownik Urzędu Miasta przekazuje mieszkańcom szczegółowe informacje na temat programu "Czyste powietrze" oraz wspomaga mieszkańców przy wypełnianiu wniosków o dotację w ramach programu. - W okresie międzysesyjnym obsłużono 57 osób zainteresowanych złożeniem wniosków w ramach programu. Do 26 listopada br. do WFOŚiGW w Krakowie wpłynęło 285 wniosków, które zostały złożone przez mieszkańców miasta Nowy Targ - wylicza burmistrz.

Z kolei od momentu uruchomienia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do nowotarskiego magistratu wpłynęło w formie papierowej 356 deklaracji, które pracownicy Wydziału wprowadzają do systemu elektronicznego. Szczegółowe informacje dotyczące składania deklaracji dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Polak maly19:38, 1 grudnia 2021
W Nowym Targu na ul. Na Rowni- tak kopcą, ze przejsc sie nie da!! Niedaleko zakładu Knap przy ul. Szaflarskiej i Kopernika tez dymia az strach!!
Co sam dajesz, to samo dostajesz23:21, 30 listopada 2021
Przyjdzie taki czas, że Ci którzy teraz donoszą na sąsiadów, sami będą palić w piecach drzewem i węglem, o ile go zdobędą.

Dobro wraca !!!
Zło również !!!
Pyzdra13:29, 30 listopada 2021
@Janosik - piszesz jak potłuczony.

Widziałeś w życiu termiczny proces utylizacji śmieci?

Występują w nim całkiem inne temperatury spalania niż w domowym kopciuchu + filtry wyłapujące syfy.

Robisz z siebie tylko durnia takim pisaniem.

Podobnie z bioutylizacją piszesz głupoty. Nikt w sprawie smogu nie czepia się CO2 ale NoX i Beznopiere + PM10 i PM2,5, kiedy kompostownik wydziela Ci w/w frakcje?
Janosik08:06, 30 listopada 2021
Śmieci to ogóle pojęcie. Nie każde śmieci da się spalić. A te co daje się spalić, są utylizowane różnymi metodami. Np metody biologiczne jak kompostowanie, lub fermentacja metanowa. W obu przypadkach wydziela się dwutlenek węgla i mniej więcej w tej samej ilości co przy zwykłym spaleniu. Bo w przyrodzie nic nie ginie. Są też metody termiczne ale to to samo co spalanie w piecach.
Reasumując. Za utylizację śmieci powinno się dostawać dopłaty. Dotyczy to również indywidualnych utylizatorów.
z tąd20:30, 29 listopada 2021
Zarabiając 1500 na rękę(jak by podnieśli z dziesięć procent.....,burmistrzowi sto) nie mam śmieci nie stać mnie na nie.
Jann19:43, 29 listopada 2021
A dofinansowania na ekogroszek już nie ma bo nie jest eko ??
Gość17:32, 29 listopada 2021
bardzo dobrze ze pala a co mają marznąć w domach .W styczniu to sie zacznie wtedy ludzie będą palic śmieciami jak przyjdą mrozy. A czym maja palic węglem, ekogroszkiem tona 1500 zł ha ha ha jestem za palcie ile sie da dziadami bo o nas nie myślą wy***.... cenę opału
kolarze i rowerzyści17:28, 29 listopada 2021
No to chyba trafiło na naszego uciążliwego sąsiada, który codziennie palił czymś śmierdzącym w godz. wieczornych. Codziennie, nawet jak był upał 30 st. Nagle się skończyło, ale równocześnie pojawiły się panele słoneczne. Pewnie "wyhaczył" z dofinansowania. Cwaniak, bo biedy tam nie ma, ale ważne że już nie truje.
kopciuszek17:15, 29 listopada 2021
"Jeszcze mamy takich palaczy - komentuje burmistrz Grzegorz Watycha."

Czy za stwierdzenie nieprawdy, sugerujące że w Nowym Targu prawie nikt nie pali śmieciami, burmistrz nie powinien również dostać kary?
Antysyf16:51, 29 listopada 2021
Do Maniów na Hubkę poproszę
N16:40, 29 listopada 2021
Do Maruszyny na bukowom zapraszam
Ja15:29, 29 listopada 2021
Ile zgłosił sołtys w Zakopanem?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas