Sobota, 28 maja
Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 7.452 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
Wiatr: 7.812 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 8.568 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
05.12.2021, 12:38 | czytano: 1112

Trudne warunki w Tatrach

TATRY. Szlaki pokryte są świeżą warstwą śniegu, pod którą występuje lód. Niski pułap chmur, ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być skutkować pobłądzeniem. Ogłoszono I. stopień zagrożenia lawinowego. Stawy pokryte są lodem, ale wchodzenie nań - to wyjątkowo zły pomysł.

Widok z z kamery/ pogoda.topr.pl
- Tafla lodu w wielu miejscach jest bardzo cienka i z łatwością może się załamać - przestrzegają pracownicy TPN.

Przebieg wielu szlaków jest niewidoczny, zasypany przez śnieg. W tych warunkach poruszanie się w wyższych partiach gór wymaga doświadczenia w ocenie zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) i umiejętności posługiwania się nim. Na niżej położonych szlakach oraz drogach dojściowych do schronisk jest również ślisko. Udając się w niższe partie gór, warto zabrać ze sobą raczki oraz kijki.


Zamkniętych jest kilka szlaków. M. in. czarny szlak z Doliny Kościeliskiej na Przysłop Kominiarski, gdzie trwa remont, czarny szlak turystyczny w Dolinie Pańszczycy (w obu kierunkach), gdzie niedźwiedzica założyła gawrę, a także odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz, Dolina Tomanowa – od skrętu przy Kamienistym Żlebie - Chuda Przełączka i Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko.

"Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego zdecydowanie odradzamy jakiejkolwiek działalności taternickiej tym w rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem. Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku" - apelują parkowcy.

W Tatrach słowackich wszystkie szlaki powyżej schronisk są zamknięte.


opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas