Polski Alarm Smogowy krytykuje Nowy Targ za zamianę lokalizacji stacji monitoringu powietrza. "Przejaw skrajnej niekompetencji" - podhale24.pl
Czwartek, 23 marca
Imieniny: Oktawiana, Pelagii, Zbisława
Szczawnica
Clouds
10°
Wiatr: 12.708 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
10°
Wiatr: 14.58 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
16°
Wiatr: 10.008 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
14°
Wiatr: 11.484 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
13°
Wiatr: 9.756 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
14°
Wiatr: 10.872 km/h Wilgotność: 75 %
Jakość powietrza
74 %
Nowy Targ
50 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 37 | 74 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
09.12.2021, 13:20 | czytano: 13629

Polski Alarm Smogowy krytykuje Nowy Targ za zamianę lokalizacji stacji monitoringu powietrza. "Przejaw skrajnej niekompetencji"

Nowy Targ znalazł się na czele rankingu Polskiego Alarmu Smogowego na najbardziej zanieczyszczoną miejscowość w Polsce.

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
Ranking Polskiego Alarmu Smogowego tworzony jest co roku na podstawie oficjalnych wyników pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Najnowszy ranking obejmuje dane z roku 2020. – Odkąd zaczęliśmy analizować wyniki pomiarów i publikować rankingi smogowych liderów nie było sytuacji, w której jedno miasto wygrało we wszystkich kategoriach – powiedział Piotr Siergiej, rzecznik PAS. – Ta sytuacja zmieniła się w najnowszym rankingu. Zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) wywindowało podhalański Nowy Targ na pozycję niekwestionowanego smogowego lidera. Nasz ranking nie zachęca do odwiedzin tego miasta. Co więcej, od 2016, czyli odkąd rozpoczęto pomiary benzo(a)pirenu w Nowym Targu, stężenie tego rakotwórczego zanieczyszczenia wzrasta z roku na rok. Według pomiarów PMŚ stężenie BAP w 2016 wynosiło 8 ng/m3, w 2017 r. już 15 ng/m3, a od 2018 utrzymuje się wokół 18 ng/m3. To 1800% dopuszczalnej w Polsce normy.

– W rozmowach mieszkańców Nowego Targu pojawia się nowy trend. Niektórzy poważnie zastanawiają się nad wyprowadzką z miasta w sezonie zimowym, na przykład do Krakowa – mówi Magdalena Cygan, aktywistka Nowotarskiego Alarmu Smogowego.

Tymczasem władze miasta wraz z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska (GIOŚ) zdecydowały się na przeniesienie stacji monitoringu powietrza na obrzeża miasta. Stara stacja przestała działać już na początku grudnia. Przedstawiciele ruchu antysmogowego nie kryją oburzenia takim podejściem władz miasta i państwowych służb ochrony środowiska.

– Jeśli zdecydujemy się przełożyć termometr spod pachy do kieszeni, to nie znaczy, że pozbędziemy się gorączki – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. I dodaje: - Takie postępowanie to przejaw skrajnej niekompetencji gminy i Inspekcji Ochrony Środowiska, gdyż zerwanie ciągłości pomiarów uniemożliwi ocenę czy w mieście następuje poprawa jakości powietrza czy też nie. Bulwersujące i skrajnie nieprofesjonalne jest to, że GIOŚ nie dokonał pomiarów porównawczych w obu lokalizacjach. Takie pomiary powinny być prowadzone co najmniej przez trzy miesiące w sezonie jesienno-zimowym. Interwencję w sprawie stacji w Nowym Targu podjął też Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. czystego powietrza, który domaga się wyjaśnień od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Warto przyjrzeć się rankingom smogowych rekordzistów prowadzonych przez PAS od 2015 roku. Od 2019 roku, w którym w życie weszła uchwała antysmogowa, w zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych miast nie znajdziemy już Krakowa. To największa poprawa jakości powietrza w rankingach PAS. Widać, że konsekwentna polityka antysmogowa Krakowa przynosi odczuwalne i mierzalne skutki.

Na liście smogowych rekordzistów przeważają niewielkie miasta, a nawet wsie np. śląski Godów, czy podkrakowski Zabierzów. Zauważalny jest brak dużych metropolii, uznawanych często za najmocniej zanieczyszczone obszary w kraju. Wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości pod kątem stężeń rakotwórczego BAP prócz Nowego Targu znajdują się także: Nowa Ruda, Nowy Sącz czy Sucha Beskidzka. W rankingu widnieją również miejscowości uzdrowiskowe: Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój, w której stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wyniosło aż 900% normy.

Źródło: PAS, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Besala17:28, 10 grudnia 2021
Burmistrz Watycha i jego współpracownicy już mają przećwiczone: za chwilę święta, potem nowy rok i jakoś dotrwa się do wiosny i przykry temat przestanie być aktualny. Walcząc zdecydowanie z właścicielami kopciuchów przecież burmistrz walczyłby ze swoimi wyborcami! I wszystko jasne.
Janek13:32, 10 grudnia 2021
Kto za to odpowiada -ludzie? czy nieudolna władza?Przeciez to juz ktorys rok z koleji Nowy Targ w czołowce był i dalej nic nie dotarło .WAM KURY SZCZAC PROWADZAC A NIE RZĄDZIĆ.
JJ.10:23, 10 grudnia 2021
Stacje powinni przenieść na Nadwodnią w okolicach I LO. Zadymienie czasami takie, że nie widać boiska szkolnego. Dlaczego Miasto nie kontroluje takich punktów? A nasze dzieci to wdychają.
Bartek08:49, 10 grudnia 2021
Co no to Miasto? Piękna Reklama Brawo tak się rzadzi żeby być pierwszym. Zdrowie mieszkańcow najważniejsze dajcie sobie podwyżki bo to wam najlepiej wychodzi
menadżer08:31, 10 grudnia 2021
Do Ola, proszę nie ośmieszaj się.

Czy Ci się to podoba, czy nie za politykę miasta odpowiada władza, która mając społeczny mandat zaufania ma obowiązek realizować najważniejsze dla mieszkańców cele i zadania. Do nich z pewnością należy bezpieczeństwo i jakość życia. W jednym i drugim przypadku walka z śmiertelnym smogiem wyznacza jedyne i właściwe kierunki postępowania. Postępowania systemowego, przemyślanego i logicznego.

Niestety w zamian od lat otrzymujemy tylko pozorowane akcje i propagandową papkę jak to walczymy z tym niewidocznym wrogiem naszego zdrowia i życia.

A w zarządzaniu, dobry menadżer, a takim powinien być burmistrz, najważniejsze są umiejętne określenie priorytetów i świadome wybory najlepszych rozwiązań wprowadzanych nawet kosztem hamowania innych zadań, które mogą poczekać, lub z których możemy okresowo zrezygnować.

Jaki koń jest każdy widzi. Szkapa potykająca się o własne kopyta.
Liczy się tylko festiwal i dbałość o własny komfort. Zamiatanie zaś wszystkich brudów pod dywan stał się podstawowym narzędziem ogłupiania społeczeństwa i odwracania uwagi od własnej nieporadności - bo winni są truciciele...
ło matko!08:18, 10 grudnia 2021
Najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce a nawet w Unii ? Ludzie, czy to do Was dociera ? Burmistrzu, powinieneś podać się do dymisji, ludzie obudźcie się. W centrum jest gaz a ludzie palą i tak syfem. Umówmy się, że mieszkańcy NT aż tak biedni nie są bo dobrze płatne pracy na Podhalu jest w pierony więc stać ich na gaz.
Ponoć radni ogłosi zakaz palenia węglem od 2030. Serio 2030 ? Powinien być natychmiastowy zakaz palenia węglem i innym syfem w centrum. Jak tak patrzę co się dzieje zimą w NT i jak ludzie oddychają tym trującym i rakotwórczym syfem i mówią że smog był i będzie i jest ok to myślę, że nowotarżanie to chyba najgłupsi ludzie na świecie. Sorry nowotarżanie...
Osiol08:11, 10 grudnia 2021
A może ktoś uczciwie policzy ile co2 jest z gazu ziemnego i z gazu który wygobywa się z drewna i czy jeżeli węgiel zostałby zgazowany pod ziemią to ten gaz z węgla już w rurach będzie e
ko i ile by się różnił od ziemnego gazu
Wydobywający się gaz z ziemi też wydobywa się z czegoś nie z niczego więc czemu on jest eko
Maniek06:46, 10 grudnia 2021
Widzę że Pana burmistrza zmobilizowała podwyżka do walki ze smogiem:)
cs00:11, 10 grudnia 2021
W Szczawnicy jest to samo strach wieczorem łazić.
ola23:18, 9 grudnia 2021
A czy te mądre Panie z alarmu smogowego mogą mi odpowiedzieć na 2 pytania ?? Czy gaz który spalamy jest czystym spalaniem bo skoro tyle budynków podłączonych do gazu i poprawy nie ma to zaczyna mnie to zastanawiać...I czy jest możliwe czyste spalanie węgla??? Chce żeby wypowiedziały się osoby które znają się na tym i żeby się wypowiedziały. Co do lodowiska klient decyduje ostatecznie i podejmuje decyzje ... lodowisko jest płatne!!!!!!
Gulasz Juliusz Zeżarł22:23, 9 grudnia 2021
@qwerty
wyjaśnij w takim razie dlaczego najgorsze powietrze jest w Nowym Targu w sezonie grzewczym, nad ranem, kiedy nie ma turystów w korkach i nawet nie ma ruchu samochodowego.
Józef22:02, 9 grudnia 2021
Dziś 9 grudnia 21. Na pasku telewizji TVN ukazał się komunikat Polskiego Alarmu Smogowego, żę Nowy Targ jest najbardziej zapylonym miastem w całej Unii Europejskiej. Tragedia. "Gratuluję "pomysłu z lodowiskiem w centrum miasta.Komora gazowa dla dzieci, Miasto powinno solidnie sprawdzać domy gdzie ludzie opalają ekogroszkiem, dziwna sprawa ,ze z wielu takich domów dymi czarny dym jak smoła i smród dookoła jak diabli, tak piece na ekogroszeknie3 kopca . podejrzewam, że ludzie mają kopciuchy w innych pomieszczeniach i to w nich palą , dotacje wzięli i piece sprzedali. To jest skandal, żeby przenosić stację w miejsce,bardziej czyste, nad rzekę. Pomiary będa nieprawdziwe, Powinna stanąć Na Nadwodniej, tam to dopiero kopcą
qwerty21:43, 9 grudnia 2021
Więcej syfu w powietrzu z roku na rok nie bierze się z kopciuchów! Czego z roku na rok jest najwięcej? TURYSTÓW! Nikt tego głośno nie mówi. Co robią turyści? STOJĄ! Stoją w korkach, silnik na jałowym biegu, czy też pojazd czołgający się w korku nie ma odpowiedniej temperatury spalania paliwa. I w tej kwestii nic się nie poprawi dopóki nie będą skończone drogi. Zobaczycie, "trochę" będzie lepiej dopiero jak otworzą w pełni drogę do NT i obwodnica na Gronków. Do pełni szczęścia brakuje kompletnie nowej drogi na zakopane, bo cały ruch znowu zatrzyma się na rondzie przy Maku.

Jak ma nie być syfu w powietrzu jak czwartek-poniedziałek: Waksmundzka - stoi, Aleje - stoją, Krakowska - stoi.
NT w niecce i bez wiatru nie ma zmiłuj
brawo21:27, 9 grudnia 2021
W końcu zaczęli myśleć bo inny miasta już tak robią.
Do Ola20:50, 9 grudnia 2021
Ale to władza ma narzędzia. Idąc tokiem Twojego myślenia to władza jest niepotrzebna i jeśli chodzi o NT to przypuszczam że to założenie właściwe :)
escobar20:50, 9 grudnia 2021
Ciekaw jestem na kogo teraz nasz Watycha - burmistrz nic nie mogę, zrzuci ekologiczną katastrofę w mieście? No bo po siedmiu latach pozorowanych działań, wieszania wstążek i pasma niekontrolowanych głupot w zarządzaniu wreszcie osiągnął jakiś sukces i to od razu na skalę europejską! Jest moc! A miał być cud, i raj, i życie jak w Madrycie...
Ola20:19, 9 grudnia 2021
Chwila chwilą a to władza tak dymi ??? To władza tyle.jezdzi samochodami ?? A może to wszyscy się do tego dokładają?? Niech każdy zacznie od siebie !!!! Przestać narzekać i zacząć od siebie porządki
MISFITS20:08, 9 grudnia 2021
Trzeba miasto Nowy Targ podac do sadu za to ze nic nie robi by poprawic jakosc powietrza.Nawet w radio RMF dzisiaj o tym byla rozmowa...
klio19:50, 9 grudnia 2021
Przeczytajcie sobie w internecie! Nowy Targ ma niechlubne 1 miejsce w Polsce i 1 miejsce w Uni Europejskiej,to dopiero HONOR dla miasta.Dlaczego nie starają się o dopłaty unijne aby coś się polepszyło.
Dr Aster z Zeneki18:36, 9 grudnia 2021
Czy w tym mieście nie ma radnych? Widać nie, są tylko ciecie pobierające dietę. W przyszłym roku pora pogonić tych nierobów i może wybrać nowego burmistrza i nowych radnych, bo obecni są tak bezradni że szok.
Do z tutela17:58, 9 grudnia 2021
Daj spokój to jest kabaret żeby ochrona środowiska nie reagowała ba to co dzieje się we własnym mieście to skandal zanim przyjadą z Nowego Sącza to potencjalny truciciel spali syf którym palił chyba ustawy urzędasy nie znają i swoich kompetencji bo wygląda na to że firmy w tym.miescie bezprawia mogą wszystko a nas to skandal. Moja siostra mieszka w podobnej miejscowości jak nt i mówi że u nich urzędnicy sprawdzają wszystko i nie ma zmiłuj się no ale u nas wszystko na odwrót!!!
Ja17:56, 9 grudnia 2021
Oj tam ..oj tam.. przecież dzis NT ma cały dzień darmowa reklamę w TVN24. To zasługa władz powinniśmy im przecież podziękować. Nic za nią nie zapłacili a cała Polska wie że NT ma najgorsze powietrze w UE. Nowotarzanie oglądajcie - szybko innej wzmianki o Mieście nie usłyszycie
Mieszkanka17:42, 9 grudnia 2021
Nieudolna wladza. Towarzystwo wzajemnej adoracji, ignoranci i laicy. Klepanie się po plecach wychodzi im najlepiejz wszystkie wpadki zasypują plastikowymi kwiatkami i światłełkami. Mam pewność, że to ostatnie podrygi tych opaslych nieudacznikow. Do następnych wyborów!!
Szkoda17:29, 9 grudnia 2021
Najbardziej noli to że ochrona środowiska w tym mieście nie działa. Śledzę to co się dzieje i chodzę na spacery z moim psem i moje nozdrza czasem nie wierzą w to co czują.Szkoda że nie ma mocnych ruchów tylko udawanie. Świat poszedł do przodu a w tym mieście niedługo będzie ściernisko bo ludzie mają za nic środowisko i jego walory
Odlot z Królewskiego Miasta16:53, 9 grudnia 2021
Wiadomo co...
dziadek16:50, 9 grudnia 2021
Trucicieli trzeba karać i nie ma zmiłuj. Jednak na nasze powietrze wpływ mają wszystkie ościenne wioski położone wyżej i kontrole powinny być równo na całym Podhalu. Przeniesienie stacji w inne miejsce może nam to pokazać, bo jeśli inni nas podtruwają, to pomiary nie powinny się różnić.
tragedia tragedia tragedia tragedia tragedia16:45, 9 grudnia 2021
cemu pisecie o gupotach dziekujemy ci panie burmiszczu za to ze bedziemy mieli lodowisko na swierzym powietrzu najswierzszym w europie beda pylki takie malusie one uodpornia nas od cowidadzieci sie ballllldzo cieszamasakra masakra masakra
@RK16:44, 9 grudnia 2021
A poza tym co słychać? Oddział zamknięty już nie zamknięty?
115KM16:44, 9 grudnia 2021
@Olo - w lecie jeździ więcej aut, a powietrze w Mieście bardzo dobre, więc nie ma wątpliwości, że smog powstaje zimą w sezonie grzewczym. Nie mąć, bo już nie raz to było wałkowane. Już nie ma aut bez katalizatorów, a tych, co usuwają filtry z diesli też nie ma na tyle, żeby stacje monitoringu to wykazały.
Odlot z miasta16:38, 9 grudnia 2021
Joanna Iskrzyńska Steg zaprasza dziś w jednej z gazet na lodowisko na rynku twierdząc że znajduje się na świeżym powietrzu. Ja nie wiem co oni tam na Krzywej do kawy dolewają
Olo15:49, 9 grudnia 2021
Szkoda tylko że nikt nie widzi jeszcze jednej przyczyny smogu. Kotłów kopcących jest na prawdę już znacznie mniej ale za to aut jest coraz więcej. Nauki jazdy blokując prawidłowy ruch w mieście przyczyniają się do takiego właśnie stanu powietrza. Po pierwsze ograniczyć należałoby ruch tych pojazdów do określonych godzin poza szczytem oraz nie zezwalanie na jazdę po mieście na pierwszych lekcjach. Auta te stoją na skrzyżowaniach często nie mogąc przez nie przejechać bo ich \"kierowcy\" nie potrafią ruszać z miejsca blokując drogi tak te główne jak i osiedlowe. Często na pięć aut na skrzyżowanie cztery to L- ki. Czas może jakoś na to zareagować.
mieszkaniec15:39, 9 grudnia 2021
A tylu ludzi mieszkańców miało wątpliwości czy burmistrzowi należy się podwyżka. I to z wyrównaniem. Ale jest dobrze, bo zawsze będziemy mogli iść na łyżwy i odetchnąć świeżym powietrzem w Rynku skoro stację monitorującą przenieśli.
Jeszcze Nowotarżanka15:39, 9 grudnia 2021
To główna atrakcja Nowego Targu, no może poza smrodem z oczyszczalni i brudnym Rynkiem. Takie "atrakcje" umacniają ceny nieruchomości i wkrótce m2mieszkania osiągnie 10 tyś na starych blokach. Przyjeżdżajta i kupujta.
alan15:36, 9 grudnia 2021
szkoda, że tej stacji nie wniesli na Kokoszków, tam wyniki były by jeszcze
lepsze
z_tutela15:24, 9 grudnia 2021
Próbowałem raz zgłosić do UM truciciela z meblowego na Krasińskiego (na szczescie już chyba albo nie prosperuje albo zmienił źródło ogrzewania). W UM stwierdzili ze oni zajmują sie 'domami prywatnymi', a firmami zajmuje sie Wojewódzki inspektorat. Poprosiłem wiec o przekazanie mojego zgłoszenia, to zlali mnie, twierdząć że to nie ich robota.

Może Alarm Smogowy wystawi formularz na stronie www do zgłaszania kopciuchów, gdzie bedzie można podać lokalizację, wrzucić opis np precyzujący w jakich porach smrodzi, ewentualnie jakies foto. I to Allarm smogowy zgłosi temat do dopowieniej instancji???

Może obywatele potrzebują by reprezentował ich mocny ruch, bo pojedynczo mogą sie spoktać z olewactwem ze strony władz.

W przyszłym roku wybory na Burmistrza, może Pani Aktywistka wystartuje z podstawową obietnicą rozwiązania tego problemu. Obecny niemrawy włodarz w zasadzie zna sie jedynie na rozpisywaniu nagród dla urzędasów i chodzeniu ze wstążką na przecięcia
Love Nowy Targ takim jakim jest15:13, 9 grudnia 2021
Super, niech się wyprowadzają do Krakowa i gdzie chcą, a wy skończcie to p.......... bo ileż można. Nie pasuje Nowy Targ, to pakuje manaty i jadę.
działanie na szkodę społeczeństw UE15:09, 9 grudnia 2021
Niech tylko nieudacznik i szkodnik - Timermans z UE wprowadzi swój "zielony ład" i ceny energii wzrosną jeszcze bardziej niż aktualnie , to zacznie się nie tylko w Nowym Targu , ale w całej UE armagedon- ludzie zaczną palić tym czym mają pod ręką - nie tytlko węglem , ale wszystkim , bo nikt , kto będzie miał mało kasy , a takich co mają jej dużo , to także , nie wydadzą całego majątku na energie i ciepło, a ci co mają małe dzici , to nie zamrożą ich w mieszkaniach , w tym klimacie jaki mamy w Polsce , tyloko będą ogrzewać pomieszczenia czym będą mieli . Ten szkodnik Timermans niech nie myśli ,że swoją głupotą zarazi społeczeństwa całej Europy. Jeden wybuch wulkanu wydziela więcej CO2 i pyłów , jak cała Europa przez cały rok . Restrykcyjne działania wobec społeczeństw UE , ograniczą jedynie CO2 w skali około 1% , co jest kroplą w oceanie . Oczywiście ,że trzeba chronić ekologię , ale z rozumem . Kto takiemu bezmyślnemu szkodnikowi potrafi to wytłumaczyć , skoro nauka mu tego nie uświadomi ? Jest to chyba tylko próba rzucenia społeczeństw europejskich na kolana.Mam nadzieję ,że teraz gdy dobierają się do KE na półmetku wyeliminują dla dobra UE tego szkodnika Timermansa z KE.
Smith&Wesson15:00, 9 grudnia 2021
....w jakiej Polsce???
Ludzie! Najbardziej "zasyfione" miasto w całej Europie!!!
Gdzie "władze"? Czy "włodarz" jest ślepy?
Gdzie stanowcze kroki?
Wstyd!!!!
Ludzie czy Wy sobie sprawę zdajecie czym oddychacie?!?!
coś okropnego14:48, 9 grudnia 2021
@Knt, w hokeju tyły to przynajmniej tutaj na pudle, @podhalanin nie nic... tylko otwierają lodowisko na rynku
Antyeco14:44, 9 grudnia 2021
" W rozmowach mieszkańców Nowego Targu pojawia się nowy trend. Niektórzy poważnie zastanawiają się nad wyprowadzką z miasta w sezonie zimowym, na przykład do Krakowa - mówi Magdalena Cygan, aktywistka Nowotarskiego Alarmu Smogowego"
Koń by się uśmiał co ta Magdalena opowiada, droga wolna jak nie pasuje. Niestety Nowy Targ jest w dolinie i lepiej nie będzie. Ale co ci aktywiści wiedzą tylko ile z miski zjedzą.
Osiol14:38, 9 grudnia 2021
Ech marudzicie są różne działania aby poprawić wynik i bilans jest to dział kreatywnej manipulacji jak się w statystykach przeniesiecie z ogona bliżej srodka tabeli będzie się wam lżej oddychać sami zobaczycie...

A jak ci co są wyżej w tabeli już odrazu ustawili aparaturę na,, nawietrznej'' i chodzą w chwale jak to u nich dobrze i patrzą z politowaniem na tych co nie potrafią problemu rozwiązać to co
A może to niemożliwe he he he
Do podhalanin14:31, 9 grudnia 2021
W Europie niestety, nie dość, że syf to jeszcze wstyd.. Pani Górniak jak się dowie to już nie wystąpi w tym zaczadzonym mieście
Fresh14:29, 9 grudnia 2021
Jednak na jakimś polu jesteśmy liderem, należała się Sz.P. Burmistrzowi podwyżka , z całego płuca gratuluje
Tak na serio14:17, 9 grudnia 2021
Jeszcze tylko spalarni brakuje w tym mieście i będzie lala-wyprowadzam się!!!!
Mietek z bloku14:17, 9 grudnia 2021
U Watychy wszystko jest na odwrót. Nawet walka ze smogiem. Najpierw namawia ludzi na gaz a potem sam zmienia ciepło miejskich jednostek na opalane miałem węglowym. Teraz przenosi stację żeby odtrąbić sukces w walce ze smogiem. Niestety to on jest odpowiedzialny za katastrofę ekologiczną po likwidacji Straży Miejskiej i pozorowanych bezproduktywnych kontrolach.
Niestety tak14:14, 9 grudnia 2021
Baca masz rację całe miasto wie jak się kotrole odbywają najlepiej karać biednych a biznes robi co chce tyle lat. Żałosne to jest niestety i tylecw temacie ogarijcie się w tym urzędzie w końcu!!
RK14:04, 9 grudnia 2021
Nie ma czegoś takiego jak smog w Nowym Targu zresztą identycznie jak Covid. To jest wymysł lewacko-liberalnej propagandy UE. Ogólnie chodzi o to żeby kupować od Rosji gaz dużo, dużo gazu.Tak na marginesie Putin już dawno sprzedał UE " sztuczną mgłę" która nasycona odpowiednimi składnikami chemicznymi jest teraz regularnie rozpylana nad Nowym Targiem celem oszukania urządzeń pomiarowych. Do rozpylania tej mgły używane są samoloty startujące z pokładów najnowocześniejszych łodzi podwodnych zacumowanych na dnie Jeziora Czorsztyńskiego, oraz z nowo zakupionych setek śmigłowców i dronów stacjonujących w tajnej bazie lotniczej usytuowanej pod płytą słynnego Portu Lotniczego w Nowym Targu.Na szczęście zmuszeni będą teraz do przeprogramowania zrzutów mgły w inny rejon miasta a to trochę potrwa. Ot i cała prawda o smogu mająca przymusić nowotarżan do noszenia maseczek.
ulla13:51, 9 grudnia 2021
proponuję mocarzom ubrać jeszcze 8 drzew w ozdóbki świąteczne i będzie pięknie , a które pozostały wyciąć
podhalanin13:48, 9 grudnia 2021
Jesteśmy najbardziej zadymionym miastem w Polsce , a nasze władze co ? nic.......
Knt13:37, 9 grudnia 2021
Ponownie na pudle , brawo , dalej podnoście ceny ekologicznych nośników energii , mój sąsiad ostatnio palił dość bezdymnie ,ale oczywiście do czasu znowu daje jak za dawnych lat czarno i smrodziscie .
Baca ze Świnoujścia13:36, 9 grudnia 2021
Bo kontrole palenisk trzeba robić tam gdzie widać gdzie jak się kopci i po kusnierzach i innych osobach /,,,/ biznesmenach,kolesiach urzedasów.A oficjalnie kontrole robi się po zwykłych ludziach nawet już takich co piece pozmieniali na 5lkasy,byle by normę zrobić.. A u kusnierzy jak się kopciło 30 lat temu tak nadal się kopci....
Tryb13:34, 9 grudnia 2021
No to pierwsi w Europie. Brawa dla włodarzy..Elewacja MOKu szybko ściemnieje, wstążki też..
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas