Maciej Jachymiak: "Godzina w Nowym Targu to jak cygaro wypalić. Z dodatkiem plastiku, ołowiu, skór..." - podhale24.pl
Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Rabka Zdrój
Clear
18°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 83 %
Clear
18°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 86 %
Clear
18°
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 83 %
Clear
18°
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 87 %
Clear
20°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 87 %
Clear
17°
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 73 %
Jakość powietrza
42 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
10.12.2021, 16:02 | czytano: 43937

Maciej Jachymiak: "Godzina w Nowym Targu to jak cygaro wypalić. Z dodatkiem plastiku, ołowiu, skór..."

FELIETON. "Jestem pod autentycznym wrażeniem. Nasza Wataha rządzi 7 lat i w końcu wpadła na pomysł jak problem zanieczyszczeń rozwiązać" - pisze Maciej Jachymiak, nowotarżanin, lekarz, były samorządowiec i polityk.

Archiwum autora
Archiwum autora
Szanowni Państwo!

Miałem napisać felieton rocznicowy z okazji 40-lecia stanu wojennego. Zdarzenia, które wywarło wielkie piętno na moim pokoleniu. No, ale się nie da. Nasza Wataha znowu wykręciła numer. Tak pozazdrościła Czarnemu Dunajcowi, że sama wdarła się na czołówki.

Otóż cały czas utrzymujemy pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zasmrodzonych miejsc w Polsce. Ba! Piszą, że nawet w Europie nie ma nigdzie takiego smogu jak w WK Mieście Nowy Targ. No teraz to już na pewno będą do nas przyjeżdżać. Pooddychać powietrzem jakiego nie zaznasz nigdzie…

A może opłatę za to wsadzić? Stoją w korkach te Warszawiaki, niech płacą! Godzina w Nowym Targu to jak cygaro wypalić. Z dodatkiem plastiku, ołowiu, skór i innych, nietanich przecież, rzeczy…

Trzeba się spieszyć, bo już niedługo stan powietrza w mieście się radykalnie poprawi. W tych dniach Nasza Wataha przenosi pomiar smrodu z centrum nad Biały Dunajec. A pomiar czystości Dunajca nad Stawki Gąsienicowe. Wszystko będzie czyste jak kryształ.

Jestem pod autentycznym wrażeniem. Nasza Wataha rządzi 7 lat i w końcu wpadła na pomysł jak problem zanieczyszczeń rozwiązać. Da się?

Myślę, że tego przypływu yntelygencji dostała z powodu informacji, że jeden obywatel Gliwic, po 6. latach procesowania się, dostał 30 tysięcy odszkodowania za panujący w jego mieście smog. Jak znam życie zaraz będzie lawina pozwów, a rząd 3 i pół RP uzna, że płacić mają samorządy. 30 tysięcy to może jest mało dla burmistrza czy starosty po ostatniej podwyżce, ale dla przeciętnego zjadacza pisowskiego chleba, co ojczyznę odda za 500 złotych, to kupa szmalcu.

OK, wystarczy w tym temacie. Gazety tak się pastwią nad Naszą Watahą, że sadyzmem jest się do tego dokładać.
Felieton o stanie wojennym napiszę może za tydzień, choć też nie na pewno, bo w międzyczasie ma wybuchnąć bomba (medialna), o której wiem i bez szczegółów uprzedzam, żeby umniejszyć nadmierne wzruszenia, bo radość i smutek tu i tam będą wielkie…

Tymczasem idę dzisiaj obejrzeć w MCK nowy film Wesa Andersona. Za darmo! Jak wiadomo w Hollywood kręcą darmowe filmy… Bunkier Kultury obejrzałem już od środka jak poszedłem po bilety. Zwabiony podstępem przez Watahę. Mają mnie na facebooku, wiedzą, że kocham Andersona i mnie zwiedli. Bałem się tych zapowiadanych na co dzień tysięcy odwiedzających, ale na dole była tylko pani sprzątaczka. A u góry jakieś spotkanie.

Na tym spotkaniu był mój ulubiony radny Jan Łapsa. Ubrany w foliowy skafander, hutnicze okulary i maseczkę FFP2. Pełna ochrona przeciwkowidowa. I ten radny wyraził zawoalowany żal, że ostatnio mało o nim piszę. Więc obiecałem, że napiszę. Ale miejsce mi się kończy, to tylko zamieszczę zdjęcie ze wspólnych wakacji z Janem w Meksyku. A jak Jan coś kiedyś znowu wymodzi, to na pewno go nie pominę…

*

p.s. Edyta Górniak prosto z Nowego Targu pojechała na festiwal piosenki żołnierskiej w Kołobrzegu i odniosła sukces!

Maciej Jachymiak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
kryształ19:57, 11 grudnia 2021
Panie doktorze proszę więcej Łapsy w Łapsie wszak to sól ziemi. Pierwszy obywatel naszego miasta. Mówią, że nawet drugi nadburmistrz. Ale to tylko złośliwości i kompleksy.
0
Tnk13:08, 11 grudnia 2021
do Knt - ale to tak jakbyś poszedł do lekarza i dowiedział, że właśnie na coś chorujesz, ale w proteście przeciwko tej chorobie kazał lekarzowi zamknąć ośrodek zdrowia. Bezmyślność podobno też nie boli.
0
Knt21:05, 10 grudnia 2021
Jak Ci nie pasuje to wynies sie czlowieku z tego miasta, ciagle narzekanie i juz to nudne jest, masz problem ze sobą widac tez. Ciekawe czy lekarza psychiatre uczą tak ze ja jestem dobry a wszystko dookoloa jest zle i jest problemem ktory trzeba naprawic....
0
KSW20:15, 10 grudnia 2021
Koniecznie o Janku trzeba napisać. Już jak otwieram konserwę to wyskakuje Jan Ł z kwiatkami więc w felietonach nie można go doktorku pomijać bo sie obrazi
0
spostrzegawczy19:33, 10 grudnia 2021
Płaczę, płaczę i płaczę......ze śmiechu! Jednak te felietony pozwalają człowiekowi oderwać się od codziennych trosk i zmartwień. Czekam na felieton o Janku, a na zdjęciu wyszliście obłędnie. Zwłaszcza.....Janek!!!
0
Zamiw18:17, 10 grudnia 2021
Jako wicestarosta i kolega obecnej ekipy co zrobiliście w powiecie w celu walki ze smogiem? Może o tym artykule ? Pastwić się na Miastem uwielbia MJ ale o czasach swojej władzy już cicho.
0
jarek17:55, 10 grudnia 2021
fajny artykuł tylko- tona spalonego paliwa samochodowego to prawie 2 tony dwutlenku węgla a w korkach najgorsze spalanie. gaz też nie jest taki czyściutki, trudno zająć stanowisko dym z kopciucha gruby ciężki czarny zatrzymujący w nosie czy dym eko 5 lądujący w płucach i krwi . spalarnia śmieci genialny pomysł też będzie eko truciciel z certyfikatem ,kotłownia pod Szaflarami zaczęta za PRL-u miała zasilić domy prywatne ale cóż najlepiej zwalić winę na mieszkańców. Nowy targ ciekawa kotlina jak pier..iesz to smród jest cały tydzień.
0
Rychu17:30, 10 grudnia 2021
Doskonale napisane i prosze o ten felieton z radnym Łapsą w roli głównej jestem bardzo ciekawy co można napisać o wielkim /.../ vice-przewodniczącym rady ???
0
smog17:25, 10 grudnia 2021
Maćku, byłeś wice starostą i nie robiliście za wiele, żeby rozwiązać problem smogu (nie powiem, że nic, bo może i coś tam na komisjach padło w co drugim zdaniu). Warto czasem zanim coś się napisze, uderzyć się we własną pierś.
0
Nowo Tarzan17:21, 10 grudnia 2021
Według Pana Starosty będzie czystsze powietrze jak wybudują spalarnie. Hmm
0
Fanka16:25, 10 grudnia 2021
Świetny! Jak zawsze!
0
Do Maciej Jachymiak16:21, 10 grudnia 2021
A ja mam pytanie do Pana co Pan sądzi o tym genialnym pomyśle Pana Kolegi Starosty o budowie w Nowym Targu spalarni???
Mam nadzieję że Pan odpowie......w komentarzu
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas