Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzyńca
Jabłonka
Clear
12°
Wiatr: 3.492 km/h Wilgotność: 89 %
Clear
13°
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
11°
Wiatr: 1.476 km/h Wilgotność: 89 %
Clear
12°
Wiatr: 0.72 km/h Wilgotność: 87 %
Clear
12°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 87 %
Clear
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
58 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Koronawirus
20
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
14
6
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
31
27
13.12.2021, 19:53 | czytano: 11549

GIOŚ krytykuje Grzegorza Watychę. "Decyzję burmistrza należy uznać za bardzo niekorzystną dla mieszkańców Nowego Targu"

Z powszechną krytyką spotkało się przeniesienie stacji pomiaru powietrza w Nowym Targu sprzed budynku Szkoły Podstawowej nr 1 na teren hali Gorce. W sprawie zabrał głos Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, cedując odpowiedzialność na władzach Miasta: "Przeniesienie stacji pomiarowej nie poprawi jakości powietrza w mieście, może natomiast w istotny sposób utrudnić ocenę wpływu działań naprawczych na jego poprawę".

Burmistrz Grzegorz Watycha. Arch. Podhale24.pl
Stacja zmieniła lokalizację w ubiegłym tygodniu. Pierwszy w tej sprawie głos zabrał Polski Alarm Smogowy.

– Jeśli zdecydujemy się przełożyć termometr spod pachy do kieszeni, to nie znaczy, że pozbędziemy się gorączki – komentował Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, przy okazji informacji o zajęciu przez Nowy Targ pierwszego miejsca w rankingu miejscowości w Polsce z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. I dodał: - Takie postępowanie to przejaw skrajnej niekompetencji gminy i Inspekcji Ochrony Środowiska, gdyż zerwanie ciągłości pomiarów uniemożliwi ocenę czy w mieście następuje poprawa jakości powietrza czy też nie. Bulwersujące i skrajnie nieprofesjonalne jest to, że GIOŚ nie dokonał pomiarów porównawczych w obu lokalizacjach. Takie pomiary powinny być prowadzone co najmniej przez trzy miesiące w sezonie jesienno-zimowym.

Interwencję w sprawie stacji w Nowym Targu podjął też Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. czystego powietrza, który domaga się wyjaśnień od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Władze Nowego Targu bronią się, że zmiana lokalizacji stacji monitoringu nie była spontaniczną decyzją podjętą przez Urząd Miasta. "Do chwili obecnej stacja zlokalizowana była na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 przy Placu Słowackiego 14, ale pojawiła się koncepcja zagospodarowania tego terenu na cele szkoły, dlatego już w roku 2020 dyrekcja wraz z radą rodziców wystąpiły z prośbą do Burmistrza Miasta Nowy Targ o przeniesienie stacji monitoringu jakości powietrza. Nie było naszym celem pozbycie się stacji, a wręcz przeciwnie zabiegaliśmy wcześniej o zainstalowanie jeszcze jednej stacji pomiarowej Państwowego Monitoringu na terenie Nowego Targu" - czytamy w oświadczeniu.

Pod wybuchu afery GIOŚ oświadczył:

"W związku z przeniesieniem stacji pomiarów jakości powietrza w Nowym Targu z pl. Słowackiego 14 na al. Tysiąclecia 74, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że przeniesienie to jest konsekwencją decyzji Burmistrza Miasta Nowy Targ.

Burmistrz, jako właściciel gruntu, na którym znajdowała się stacja, zwrócił się do GIOŚ o przeniesienie stacji monitorującej jakość powietrza w mieście. Jako uzasadnienie Burmistrz wskazał zmianę planów zagospodarowania terenu szkoły, na którym dotychczas zlokalizowana była stacja monitoringu jakości powietrza.

Co do zasady stacje monitoringu jakości powietrza powinny funkcjonować w wybranych lokalizacjach możliwie jak najdłużej - jest to niezwykle istotne dla monitorowania postępów w realizacji działań na rzecz ochrony powietrza. Z tego powodu decyzję Burmistrza należy uznać za bardzo niekorzystną dla mieszkańców Nowego Targu, bezpośrednich beneficjentów działań na rzecz czystego powietrza oraz z punktu widzenia zarządzania jakością powietrza w mieście.

Przeniesienie stacji pomiarowej nie poprawi jakości powietrza w mieście, może natomiast w istotny sposób utrudnić ocenę wpływu działań naprawczych na jego poprawę.

Jako, że miasto Nowy Targ jest jednym z miast o najwyższych stężeniach zanieczyszczeń powietrza w Polsce oraz starając się zapobiec sytuacji całkowitego braku danych dla tak ważnego ośrodka, GIOŚ, działając zgodnie z przepisami prawa, podjął wysiłki na rzecz znalezienia nowej lokalizacji dla stacji monitoringu jakości powietrza.

Analizy porównywalności wyników pomiarów poprzedniej i nowej lokalizacji wykonane zostały na podstawie wyników modelowania matematycznego, realizowanego na potrzeby Rocznych Ocen Jakości Powietrza przez Instytut Ochrony Środowiska-PIB. Wyniki modelowania określone dla lokalizacji przy al. Tysiąclecia 74 kształtowały się na zbliżonym poziomie do tych, które uzyskiwane były na stacji przy Placu Słowackiego 14. Dodatkowo, reprezentatywność stanowisk pomiarowych wykonana w 2021 roku wykazała, że nowa lokalizacja stacji pomiarów jakości powietrza w Nowym Targu przy al. Tysiąclecia 74 znajduje się w obszarze reprezentatywności wynoszącym 95%, co świadczy o dużym prawdopodobieństwie występowania stężeń pyłu zawieszonego PM10 oraz benzo(a)pirenu, zbliżonych do tych z lokalizacji przy Placu Słowackiego 14.

Pomimo starań GIOŚ na rzecz znalezienia nowej, porównywalnej lokalizacji, należy zwrócić uwagę na kwestię braku ciągłości pomiarów, który pozostaje istotnym problemem będącym konsekwencją decyzji władz miasta Nowy Targ. Zmiana lokalizacji stacji wiąże się bowiem zawsze z utratą ciągłości serii pomiarowych.

Dopiero analizy wyników pomiarów jakości powietrza prowadzonych w nowej lokalizacji wykażą, czy miejsce to będzie można uznać, z punktu widzenia ocen jakości powietrza, za docelowe".

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
czekający08:29, 16 grudnia 2021
@Obywatel dokładnie tak jest. Zgadzam się dodam tylko że znana firma energetyczna jak i gazownia to u nas państwo w państwie i daleko im do dbania o klienta.
Obywatel22:23, 14 grudnia 2021
Dwa lata trzeba czekać na podłączenie gazu do nowego domu. Co zrobić aby grzać? Trzeba założyć piec na ekogroszek. 0 dofinansowania do ekologicznych źródeł energii dla nowych inwestycji. Budowa kosztuje coraz więcej. Jaki efekt? Zamiast pompy ciepła mam piec. Najpierw zróbcie porządek z gazownią. I na pewno szybko go nie zmienię, a plany były inne.
Nutria13:26, 14 grudnia 2021
Nie ma wyjścia po tych informacjach medialnych i komentarzach Grzegorz będzie musiał przejść alpakoterapię. Oczywiście w rynkowym smogu!
Burok13:10, 14 grudnia 2021
Krakowski syndrom . W Krakowie wymieniono piece a syf dalej bo okoliczne wiochy trują . To samo jest w Nowym Targu . Może coś pominołem , ale za nic nie mogę znaleść informacji o spotkaniu Burmistrza z Wójtami okolicznych Gmin w tej sprawie
Mad Max12:45, 14 grudnia 2021
Najgorszy burmistrz i rada w historii miasta.Referendum odwoławcze tych nieudaczników!!!!
fikus10:24, 14 grudnia 2021
Zarozumiałość, pycha, nepotyzm - to cechy obecnych włodarzy Królewskiego Miasta Nowego Targu. Przyda się im klaps i trochę świeżego powietrza w tych dusznych gabinetach.
mieszkaniec09:40, 14 grudnia 2021
A dla uściślenia jeśli Pan Watycha chce sukcesów jest miejsce w NT gdzie może przenieść stacje i sukces w walce ze smogiem będzie 100%. Nad Długą Polanę tam powietrze zawsze idealne
mieszkaniec09:38, 14 grudnia 2021
Niezrozumiała i kompletnie nieodpowiedzialna decyzja. Jedyne jej uzasadnienie to próba osiągnięcia osobistych politycznych korzyści w postaci pozornie lepszych danych odnośnie zanieczyszczenia. Stacja powinna zostać tam gdzie jest i dawać jasny i klarowny obraz sytuacji jest lepiej, jest gorzej - na przestrzeni kilku lat pomiarów. Pomijam to że bywała wyłączana gdy powietrze było naprawdę fatalne co już było manipulacją.
były kolega09:36, 14 grudnia 2021
Nie tylko GIOŚ ale już większość nowotarżan krytykuje Grzegorza Watychę. Jest najbardziej nieudolnym burmistrzem w dziejach miasta i niestety coraz bardziej się pogrąża i niszczy wizerunek Nowego Targu. Szarotki na ostatnim miejscu za to miasto na Mistrzostwo Europy w Smogu. Trzeba mieć talent
Pino08:54, 14 grudnia 2021
Łoj to Watycha przyłapany na kłamstwie? Nowotarski Pinokio?
H2O08:48, 14 grudnia 2021
Program "Czyste powietrze"; Mój wniosek o dofinasowanie sprzed 10 miesięcy czeka na akceptację. Miałem z czego wyłożyć na wymianę instalacji. Czarno widzę najbliższe lata.
grzmot08:18, 14 grudnia 2021
Coś ten nasz Darek z Urzędu Miasta nie ogarnia tematu
Kupa08:04, 14 grudnia 2021
Smog i nie tylko z kominow ale z samochodów tez. Tylko wlasny interes i korzysci prywatne sie licza
Nowotarżanka08:02, 14 grudnia 2021
A ja proponuje przeniesienie stacji na Ibisor i zobaczycie co nas najbardziej truje codziennie stojaca Zakopianka zbliżaja sie swięta więc brakło by pomiaru
nielot08:01, 14 grudnia 2021
A pamiętacie radną Sokół, która wyrażała stanowisko /.../, że smog w Nowym Targu był, jest i będzie. Nie wiem tylko czy jesteśmy na etapie jest, czy już będzie. Wiem natomiast, że Pani radna została za swoją wypowiedź nagrodzona brawami samego Watychy i to jest dobitny dowód na to, że dopóki rządzi miastem ekipa Watychy dopóty będziemy żyć w świecie iluzji, smrodu i działań pozorowanych. Bo taki mamy klimat...
Iks07:32, 14 grudnia 2021
Na bank powinien cos zrobić z nieudolną ochroną środowiska. Masakra jakas cokolwiek tam załatwić.
Ja07:32, 14 grudnia 2021
A może Podhale24 i alarm smogowy by się tak przyczepiło do Zakopanego i tego syfu w powietrzu. A nie tylko NT i NT.
kalkulator07:20, 14 grudnia 2021
Jak połączą ul. Sikorskiego z Zakopianką i ulice te staną się obwodnicą wschodnią Nowego Targu o bardzo dużym natężeniu samochodów, to tak się zastanawiam, czy czasem nie okaże się, że "zamienił stryjek siekierkę na kijek".
Baca06:45, 14 grudnia 2021
GIOS powinen sie zajac obnizeniem kosztow na ogrzewanie gazem i olejem anie hejtem na Burmistrza....
Bobek06:20, 14 grudnia 2021
Co prawda w tym mieście nie ma czym oddychać ale za to będzie zagroda Mikołaja z reniferami za kolejne 18 tysięcy. Dziękujemy ci Grzegorzu i Joanno gratulujemy podwyżki wynagrodzenia. No i mistrzostwa Europy w Smogowaniu. Brawo wy
do Uli00:15, 14 grudnia 2021
W innych miastach były złe wyniki, więc tamtejsze władze zlikwidowały badania i jest spokój. Obecny nasz włodarz przynajmniej nie ucieka przed tym co jest.
ZGNILIZNA PŁYNIE Z ZACHODU !!!23:41, 13 grudnia 2021
Brawo dla burmistrza i rady miasta !!!
Rząd pozbawił nas nawet opieki zdrowotnej !!!
Ale niektórzy ludzie nie widzą problemu, bo rząd ich przekupił 500+, 13-nastka+, 14-nastka

Zanim napiszecie coś krytycznie o burmistrzu, pomyślcie o ludziach mniej zamożnych, których nie stać na ogrzewanie inne niż węglowe
Ludzie zacznijcie myśleć !!!
NIEMCY pod płaszczem Unii Europejskiej pozbywają nas;
WOLNOŚCI,
PRAWA DO ŻYCIA
PRZEMYSŁU
ROLNICTWA
KOPALŃ
pod pozorem dobra wspólnego, a sami dają przykład od tej NAJGORSZEJ strony

Dlaczego Niemcy zmuszają Polskę do zamknięcia kopalni węglowych ?!
Swoich nie zamykają tylko POLSKIE, by przejąć je za grosze !!!
Rząd PIS sprzedał Polskę - ot cała prawda !
BRAWO WATYCHA !!!!23:30, 13 grudnia 2021
- Zabijać ludzi szczepionkami można i tam jakoś rząd nie widzi problemu !!!
- Papierosy zabijają i nikt z tym nic nie robi, a tu pod dyktando Unii Europejskiej PIS ,,e liże i wykonuje wszystkie durne nakazy

POLSKA JEST NIEPODLEGŁYM PAŃSTWEM i SŁUCHA TYLKO POLAKÓW !!
NIE UNII EUROPEJSKIEJ !!!
Misie Rysie i różowe Pysie23:28, 13 grudnia 2021
Dajcie temu /.../ kolejną podwyżkę i ze dwie nagrody. Tak ciężko przecież chłopina pracuje nad propagandą, że już sam nie wie w jakim świecie żyje. Zresztą cała ta ekipa watahy już dawno oderwała się od rzeczywistości żyjąc na imprezach i za drzwiami swoich urzędniczych gabinetów. Jak to w kuluarach mówiła wiceburmistrz Steg Iskrzyńska, bo o to chodzi w tym rządzeniu by dobrze się bawić. No to się bawią jak ten szatniarz u Barei i głośno nam walą w twarz - i co nam Pan zrobisz jak nie mamy Pana płaszcza?
Ula22:58, 13 grudnia 2021
Jedyne rozsądne rozwiązanie dla Watychy to dymisja dla Darka i Waldemara. Inaczej może się pakować
Dan22:11, 13 grudnia 2021
Dosc kłamstw ,niekompetencji ,kolesiostwa,bezczelności tej ekipy zamiast balów ,wstążek ,podwyżek powinni zadbać o mieszkańców ,o ich zdrowie ...ale po co???Taczki i wyjazd z ta Wataha.
szewczyk dratewka21:52, 13 grudnia 2021
Panie brubistrzu.Puder od żony,koleżanek z pracy pożyczyć bo na spoconym od obietnic ,kłamstw na czole Pana zaczynają się flesze odbijać.N.Targ za Pana ,,władzy,, nareszcie pierwszy nie w Polsce ale w europie pod względem hodowli smok(g)ów .
kot w butach21:18, 13 grudnia 2021
Nowotarska wladza, typowe komunistyczne zagranie.Wybory pokaza wasze miejsce w szeregu.
J2321:17, 13 grudnia 2021
Proszę przenieść stację na polane Brożka to wszystkim mieszczuchom od razu się będzie lżej oddychało i temat się wyciszy.
Andrzej Warszawski21:15, 13 grudnia 2021
Aj lowju sity?

Za oknem zimowo zaczyna się dzień,
zaczynam kolejny dzień życia,
Wyglądam przez okno, na oczach mam sen,
osiedla się budzą z przepicia.
Wypity alkohol uderza w tętnice,
autobus tapla się w śniegu,
gdy z Niwy oglądam Podhala stolicę,
jak kisi się nad Dunajców brzegach.
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje,
to kocham to miasto, zmęczone jak ja?
Gdzie urzędnicy rządzą nie za swoje,
i nawet wiosna spaliną oddycha.

Choć Turbacz i Gorce zalane są słońcem,
wirujesz jak obłok, wynurzasz się z bramy,
by wdychać powietrze tak bardzo śmierdzące;
burmistrzu i radni, wdychają tak samo?
Zielony Kowaniec, pi...y Kowaniec,
rozkwita na drzewach, na krzewach.
Ściekami z rzeki kompletnie pijany,
chcę krzyczeć, chcę ryczeć, chcę śpiewać.
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje,
to kocham to miasto, zmęczone jak ja?.
Drzewka świątecznie wstążkami upstrzone,
a brud się po katach upycha?

A latem, zanim zaczyna się szkoła,
na Rynku zaczyna się picie.
Jest tłoczno i duszno, podleje nas S...
Żebyśmy skończyli o świcie.
Jesienią zawsze myślę o latach
tak starych, jak te kamienice.
A zimą o zmroku przechodzę z tobą,
przez nieuprzątnięte ze śniegu ulice.
I patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje,
lecz kocham to miasto, zmęczone jak ja
i tak sobie myślę, kiedy te gnoje
pozwolą ludziom normalnie oddychać?
Do Oli20:55, 13 grudnia 2021
A to gaz nie poszedl jeszcze o 100% do góry? Gdzieś czytałem ostatnio wypowiedź Starosty, że w Starostwie cena z przetargu na GAZ poszła o 220% do góry...
Pytanie do nowotarżan20:41, 13 grudnia 2021
Zaraz Wam Starosto spalarnie wybuduje i co jakoś to Was nie rusza tylko się cieszycie a tymczasem wedle orzeczeń sądów spalarnie są emiorami zanieczyszczeń to zdecydujcie się co gorsze BUDOWA SPALARNI PRZEZ STAROSTĘ CZY PRZENIESIENIE STACJI PRZEZ BURMISTRZA???
Ciutrok20:33, 13 grudnia 2021
Nie obrażam stwierdzam fakt. Kolejny dowód na to że Watycha mówi prawdę jak się pomyli
Osiol20:29, 13 grudnia 2021
Sposób liszenia inflacji zmienia się w miarę potrzeb i nikt szat nie rozrywa i wszyscy wynik uznają za wiarygodny a tu ledwie jeden czynnik się zmienia w pomiarach i ryk na kilka powiatów jak w inflacji uwierzycie po prostu w to 7proc i poczujecie się lepiej
nowotarżanin20:13, 13 grudnia 2021
a czemu nie dali tej stacji na dziole nad szpitalem
G prawda20:07, 13 grudnia 2021
No i mamy odpowiedź na pytanie dlaczego Pinokio nie podpisał wydanego przez siebie oświadczenia o przeniesieniu stacji. Pisał w nim taką samą prawdę jak w ulotkach wyborczych
Ola20:02, 13 grudnia 2021
A czemu ta stacją zostala postawiona na parkingu ?? To tak jakby wsadzic staje do komina. Na.pierwszy rzut.oka nie trzeba być ekspertem zeby wiedzieć, że to nie jest miarodajny wynik. Zlikwidujemy węgiel zgodnie z marzeniami niektórych ciekawe co powiecie jak gaz pojdzie w górę o 100 proc ???
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij