GIOŚ przedstawił burmistrzowi Nowego Targu propozycję dot. czasowych pomiarów zanieczyszczenia PM10 w dotychczasowej lokalizacji - podhale24.pl
Czwartek, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba
Rabka Zdrój
Clouds
13°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 32 %
Clouds
13°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
12°
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
11°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
17.12.2021, 11:12 | czytano: 2807

GIOŚ przedstawił burmistrzowi Nowego Targu propozycję dot. czasowych pomiarów zanieczyszczenia PM10 w dotychczasowej lokalizacji

NOWY TARG. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wystosował kolejny komunikat w sprawie stacji pomiarowej w Nowym Targu. Przedstawia w nim propozycję dotyczącą czasowych pomiarów jakości powietrza w dotychczasowej lokalizacji, czyli obok budynku SP nr 1. Jeśli samorząd się zgodzi - GIOŚ przeprowadzi dodatkowe pomiary w mieście, a na początku przyszłego roku w Stolicy Podhala stanie mobilna mini-stacja pomiarowa.

arch. Podhale24
arch. Podhale24
Kilka dni temu GIOŚ skrytykował decyzję władz Nowego Targu o przeniesieniu stacji pomiarowej w rejon Al. Tysiąclecia. Teraz oferuje pomoc.

W piśmie do burmistrza Grzegorza Watychy, p.o. zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk napisała:" Kierując się potrzebą zapewnienia precyzyjnej informacji o jakości powietrza w mieście Nowy Targ oraz mając na uwadze wątpliwości dotyczące przeniesienia stacji monitoringu jakości powietrza z lokalizacji przy Placu J. Słowackiego 14 do lokalizacji przy Al. Tysiąclecia 74 (teren Miejskiej Hali Sportowej „Gorce”), przedstawiam Panu Burmistrzowi propozycję dotyczącą czasowego udostępnienia wcześniejszej lokalizacji stacji monitoringu jakości powietrza (Pl. J. Słowackiego 14) celem wykonania dodatkowych badań porównawczych stanu powietrza w mieście Nowy Targ. Badania te będą służyć wykazaniu porównywalności stężeń zanieczyszczeń w obu lokalizacjach.

Proponuję, aby w poprzedniej lokalizacji stacji monitoringu, przy Placu Słowackiego 14, ustawić na okres 3 miesięcy (styczeń-marzec 2022) dodatkową mini stację (kontener mobilny), za pomocą której wykonane byłyby pomiary zawartości pyłu zawieszonego PM10 oraz benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10. Proponowany czas badań przypada na okres zimowy, który to czas zwykle nie sprzyja pracom budowlanym, a zatem nie powinien kolidować z inwestycją zaplanowaną przez Państwa w miejscu poprzedniej lokalizacji stacji monitoringu.

Mając na względzie dotrzymanie najwyższych standardów jakości badań, proponuję, by badania te przeprowadziło Krajowe Laboratorium Referencyjne do spraw jakości powietrza atmosferycznego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Laboratorium to odpowiedzialne jest na terenie Polski za nadzór nad jakością badań powietrza prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Zaangażowanie do badań porównawczych Krajowego Laboratorium Referencyjnego pozwoli uzyskać najlepsze możliwe informacje na temat rozkładu stężeń zanieczyszczeń w mieście Nowy Targ. Biorąc pod uwagę okres zimowy, w którym badania powinny być prowadzone, aby zapewnić najlepszą wiedzę o poziomach stężeń zanieczyszczeń w obu lokalizacjach, zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi najpóźniej do dnia 22 grudnia 2021 roku. W przypadku pozytywnego odniesienia się do mojej propozycji, pozwoli to na przygotowanie dodatkowej stacji i posadowienie jej w lokalizacji przy Placu Słowackiego 14 w pierwszej dekadzie stycznia 2022 roku."

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Pinokio21:59, 17 grudnia 2021
Tak sobie myślę że pani Dorota Burdyn szefowa rady rodziców SP 1(prezes ZGM, żona szefa sztabu wyborczego Watychy) raczej sie nie zgodzi i napisze że w tym miejscu w tym czasie dzieci będą lepić bałwana. Swoją drogą straszna wtopa Watychy z tym infantylnym tłumaczeniem z radą rodziców. Aśka wymyśliła, Dorota napisała, a Grześ wydał oświadczenie. Jedna wielka ściema w stylu przedszkolnym. Byle się stacji pozbyć. A kto ją tam postawił krasnoludki. No nie Watycha ją tam postawił. I stała się światłość
0
avivat16:50, 17 grudnia 2021
Szach i mat panie burmistrzu!
0
Mieszkaniec15:21, 17 grudnia 2021
Niech przywiozą od razu raczki dla Pana Burmistrza.
0
haha13:53, 17 grudnia 2021
Coś mi się wydaje że teraz to chyba lepiej burmistrzowi zmierzyć ciśnienie.
0
wstążki&kolesiostwo13:19, 17 grudnia 2021
No i po co było się burmistrzu tak kompromitować? Dziecinada i wstyd na całą Polskę.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas