Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza
Zakopane
Clouds
15°
Wiatr: 2.196 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
15°
Wiatr: 2.088 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
12°
Wiatr: 1.188 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
15°
Wiatr: 1.476 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
10°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
54 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
46 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
11.01.2022, 19:09 | czytano: 2970

"W celach tortur - biura muzeum!" Apel do Rodzin więźniów Palace i ludzi, którym pamięć o ofiarach nie jest obojętna

ZAKOPANE. Willa Palace, zwana "Katownią Podhala", to miejsce gdzie w czasach okupacji mieściła się siedziba gestapo oraz więzienie. Powstać ma tam muzeum walki i męczeństwa, upamiętniające ofiary niemieckiego, nazistowskiego terroru. Obecnie właścicielem budynku jest Muzeum Tatrzańskiego. Nie ustają jednak głosy niepokoju, co do wizji tworzonego muzeum

arch. Podhale24
Willa jest oddziałem Muzeum Tatrzańskiego, w którym powstanie muzeum poświęcone II wojnie światowej na Podtatrzu. Od kilku miesięcy Muzeum Tatrzańskie pracuje nad dokumentacją remontu konserwatorskiego, scenariuszem wystawy, opracowywaniem materiałów archiwalnych oraz pozyskiwaniu pamiątek i świadectw. Prace budowlane mają ruszyć lada chwila.

Oto apel, jaki otrzymaliśmy od Komitetu Obrońców Palace:

"Hotel Palace w Zakopanem – tu od 1939 roku przez lata okupacji mieścił się komisariat Gestapo. Miejsce, które ze względu na okrutne tortury, stosowane w czasie przesłuchań przez niemieckich oprawców, zostało nazwane Katownią Podhala. W miejscu tym torturowanych było kilka tysięcy Polaków. Przebywały w nim nasze rodziny, nasi bliscy, sąsiedzi. To właśnie w tym miejscu znaczna część z nich została zamordowana. Wielu więźniów było stamtąd wysyłanych do niemieckich obozów koncentracyjnych. Ogromna część z nich nie powróciła.

17 kwietnia 2021 roku wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński wizytował w Zakopanem. Jak zapowiedział: „Planem najbliższym jest budowa nowego oddziału, poświęconego smutnej historii II wojny światowej, mowa o Muzeum Palace. Ten plan jest aktualny. Rozmawiamy o przekształceniach prawno-organizacyjnych i finansowych. Będzie to kolejny oddział Muzeum Tatrzańskiego.”

Z kolei dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak dodała, że koncepcja funkcjonalno-użytkowa została już zatwierdzona.

Budynek Palace jako cały obiekt został wpisany do rejestru zabytków w 2000 roku. Tymczasem Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Delegatura w Nowym Targu zakwalifikował tylko jego niewielką część do nadzoru konserwatorskiego. Dopiero pisma kierowane do tej instytucji spowodowały rozszerzenie tegoż nadzoru na cały budynek.

Niestety realizacja koncepcji funkcjonalno-użytkowej w dalszym ciągu spowoduje uszkodzenie zabytku oraz jego niewłaściwe wykorzystanie. Planowany zakres prac, a dotyczący przebudowy, rozbudowy i prac remontowo - konserwatorskich wprowadza głębokie zmiany w substancji budynku Palace polegające na wyburzaniu ścian na poszczególnych kondygnacjach, czyli trwałe, nieodwracalne uszkodzenia i zniszczenia pierwotnej substancji obiektu Palace. Ponadto, przebudowa zaplanowana jest tak, aby część powierzchni budynku Palace zmieniło swoje funkcje historyczne na takie, które będą zupełnie niezwiązane z historyczną działalnością przyszłego Muzeum Palace. W zatwierdzonej Koncepcji funkcjonalno – użytkowej Muzeum Palace zaplanowano wykorzystanie między innymi powstałych w ten sposób powierzchni na powierzchnie biurowe, widowiskowe, czy gastronomiczne. Ma tu miejsce zmiana przeznaczenia funkcji funkcjonalno - użytkowej na funkcje historycznie niezwiązane z działalnością przyszłego Muzeum Palace.

Jak wspominał w 2019 roku starosta tatrzański Piotr Bąk: “Mamy nadzieję, że powstanie tam piękne muzeum, które będzie upamiętniać tych, którzy przeszli przez to krwawe miejsce, ale będzie przede wszystkim pełnić funkcję edukacyjną dla przyszłych pokoleń.”

Dzisiaj okazuje się, że prawie 40 % powierzchni budynku zostanie przeznaczona do użytkowania niezgodnego z założeniami.

Bestialskie znęcanie się nad Polakami, mordowanie ich w wyrafinowany sposób odbywało się w całym budynku Palace, a nie tylko w celach więziennych jak próbuje nam to przedstawić Muzeum Tatrzańskie w swojej koncepcji funkcjonalno-użytkowej.

W „pokoju płaczu”, w którym stosowano wstępne tortury wobec więźniów, zaprojektowano powierzchnię poczekalni i szatni. W koncepcji funkcjonalno-użytkowej Muzeum Tatrzańskiego sala audytoryjna zlokalizowana jest w miejscu z którego krzyki i jęki katowanych członków naszych rodzin stale rozlegały się po gmachu Palace. W pomieszczeniu, gdzie znajdowała się cela dla „niebezpiecznych więźniów politycznych” oraz gdzie więziono między innymi lotników angielskich, w koncepcji funkcjonalno-użytkowej znajduje się jedno z biur Muzeum Tatrzańskiego. W Palace będzie również miejsce dla strefy odpoczynku – tu będzie można skorzystać z oferty gastronomicznej.

Na takie przeznaczenie pomieszczeń w istniejącej dokumentacji brak oficjalnego pozwolenia ze strony Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

My, potomkowie rodzin więźniów Palace, którzy oddawali swe życie za wolną i niepodległą Polskę, stowarzyszenia, oddolne ruchy społeczne dążące do zachowania miejsc pamięci narodowej, miejsc pamięci terroru niemieckiego w Polsce, obywatele Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – Polacy, dla których pielęgnowanie pamięci o naszych przodkach i ich dziedzictwie jest obowiązkiem i testamentem zapisanym krwią naszych bliskich - jednogłośnie sprzeciwiamy się powstałej koncepcji funkcjonalno-użytkowej, która według nas bezcześci pamięć bestialsko torturowanych i mordowanych Polaków w Palace.

Rodziny więźniów Palace i ludzi, dla których pamięć o ofiarach nie jest obojętna zapraszamy do kontaktu: komitetobroncowpalace@onet.pl

Komitet Obrońców Palace

opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
WIM10:33, 12 stycznia 2022
Absolutnie należy dążyć do zachowania tego miejsca w stanie w jakim go wykorzystywali Niemcy w ludobójstwie Polaków - zachowanie autentyzmu tego miejsca to podstawowe zadanie dla Muzeum.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij