Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza
Jabłonka
Clouds
15°
Wiatr: 2.988 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.52 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.88 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.852 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
54 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
46 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
13.01.2022, 14:09 | czytano: 2324

Palace: od pensjonatu przez „Mordownię Podhala” po Muzeum II Wojny Światowej

ZAKOPANE. W połowie 2023 roku Muzeum Palace ma być oddane zwiedzającym. Muzeum Tatrzańskie na renowację budynku i przygotowanie ekspozycji pozyskało ponad 16 mln zł.

Fot. Marcin Szkodziński
Budynek Palace znajdujący się przy ul. Chałubińskiego 7 w Zakopanem podczas II Wojny Światowej zanotował najczarniejszy okres swojego istnienia. Utworzono w nim siedzibę Gestapo, gdzie więziono, przesłuchiwano i mordowano Polaków.

Po wojnie budynek trafił w prywatne ręce. Właściciel nie zważając na historię miejsca zaczął pomieszczenia dostosowywać na potrzeby prowadzonego w nim pensjonatu. Pomieszczenia, które służyły jako miejsca przesłuchań i cele więzienne zostały przerobione na pokoje dla gości lub SPA. Zmiany często wiązały się z usunięciem wydrapanych w ścianach napisów przez więzionych tam ludzi.

W 2017 roku miasto Zakopane odkupiło budynek, aby zapobiec dalszej dewastacji z celem stworzenia w przyszłości muzeum pamięci. Częścią merytoryczną przygotowania koncepcji muzeum opowiadającego o II Wojnie Światowej, a także późniejszym zarządzeniem nieruchomością zajęli się pracownicy Muzeum Tatrzańskiego.

- Na chwilę obecną projekt realizujemy dwutorowo. Pracujemy nad remontem konserwatorskim budynku, nad scenariuszem wystawy, ale także nad pozyskiwaniem fotografii, świadectw, pamiątek i innych przedmiotów, które będą mogły być użyte na wystawie, ale również takie, które zasilą nasze archiwum i pomogą merytorycznie nie tylko stworzyć ekspozycje, ale też służyć przyszłym badaczom do tego, żeby mogli tą historię Podhala lepiej poznać i zrozumieć - mówi Michał Murzyn, zastępca dyrektora Muzeum Tatrzańskiego, odpowiadający za część merytoryczną przygotowywanego muzeum w budynku Palace.

W nowym Muzeum Palace „Katownia Podhala” znajdzie się licząca 1000 m kw. ekspozycja przedstawiająca czas II Wojny Światowej oraz tego w jaki sposób Podhale zostało dotknięte przez okupantów. Poruszony ma być również bardzo niewygodny temat Goralenvolku, czyli kolaboracji górali z okupantem. Stworzone zostaną także sale dydaktyczne.

Cześć pomieszczeń zostanie przeznaczona na biura pracowników oraz archiwum, które ma dopiero powstawać. - Ciężko zarządzać budynkiem o powierzchni 2000 m kw. bez części administracyjnej. Także biura też będą. Natomiast będą one miały w dużej części za zadanie pomieszczenie archiwum, lub będą to pomieszczenia dla naukowców i historyków, którzy będą pracować w tym obiekcie - zaznacza Katarzyna Para zastępca dyrektora Muzeum Tatrzańskiego.

Pracownicy muzeum odpierają także ataki, jakoby w pomieszczeniach, gdzie byli przetrzymywani więźniowie miałyby znajdować się biura. - Odtwarzając budynek znaleźliśmy miejsca istotne i ważne. Na tej podstawie lokowaliśmy funkcje, które są w budynku. Pokój 31, w którym byli więzieni angielscy lotnicy, jest to część pomieszczeń edukacyjnych. Jeżeli mówimy o sali nr 15 na pierwszym piętrze, gdzie były cele więzienne, a później szwalnia, to jest to część ekspozycyjna.
Jeżeli mówimy o pokoju płaczu, który pojawia się w jednym zeznaniu, to jest on po innej stronie budynku, gdzie jest też planowana sala edukacyjna. Wszystkie miejsca, które znaleźliśmy w opisach i zeznaniach, czy w innych wspomnieniach, rysunkach, materiałach ikonograficznych, które mogą świadczyć o tym, że coś się mogło tam znaleźć, to był przeznaczany na cele ekspozycyjne lub edukacyjne - mówi Michał Murzyn.

Pracownicy Muzeum Tatrzańskiego podkreślają, że ich zadaniem zawsze było zabezpieczenie miejsc historycznych i z takim podejściem podchodzą także do budynku Palace. Chcąc zabezpieczyć wszystkie ważne miejsca budynku prace remontowe mają rozpocząć się od zdjęcia płyt regipsowych, którymi obito ściany pokoi. W ten sposób będzie można naocznie stwierdzić, czy w innych pokojach byli przetrzymywani więźniowie, którzy pozostawili na ścianach lub podłogach napisy.

Pracownicy Muzeum Tatrzańskiego szacują, że koszt remontu budynku może wynieść ok. 9 mln zł. Finalna kwota remontu będzie dopiero znana po rozstrzygnięciu przetargu.

- Na dzień dzisiejszy mamy dofinansowanie 12 mln z Unii Europejskiej i ponad 4 mln zł z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego - zaznacza Katarzyna Para. - Te 16 mln, to koszt remontu i przygotowania ekspozycji - dodaje.

Muzeum ma być gotowe dla zwiedzających już w czerwcu 2023 roku. Całości prac bacznie przyglądać się będzie konserwator zabytków, który w razie potrzeby będzie ingerował w sposób prowadzonych prac.

ms/ Fot. Marcin Szkodziński, Wizualizacje: Muzeum Tatrzańskie
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
stopsegregacji15:21, 13 stycznia 2022
dzis jest mordownia sanitarba
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij