Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina
Rabka Zdrój
Clouds
-6°
Wiatr: 3.636 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-6°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-5°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-4°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-4°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-7°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
116 %
Nowy Targ
36 %
Zakopane
90 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 58 | 116 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 45 | 90 %
Koronawirus
102
Zakażonych
4
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
74
28
Zgonów
4
0
Na kwarantannie
1139
684
Wykonanych testów
405
157
14.01.2022, 20:32 | czytano: 842

Legenda o schronach w fabryce - cz. 2 Wędrówka z Bartłomiejem Kurasiem (film)

Dziś kolejny odcinek warszawskich wędrówek z Bartłomiejem Kurasiem. Poprzednio - waksmundzianin, który osiadł w stolicy - zabrał nas do dawnej fabryki Ursusa. "Po tygodniu musiałem wrócić " - przyznaje.

kadr z filmu
"Kiedy byliśmy tam po zmroku, to głowa produkowała wiele rzeczy, które chcielibyśmy zobaczyć. Po powrocie w dzień, obraz wyglądał zupełnie inaczej. Co nie zmienia jednak najważniejszego, coś tam jest. To co wydawało się wejściem, okazuje się tak naprawdę podporą pod rury ciepłownicze, których na terenie fabryki było od groma. Potwierdza się dziwne zejście w dół, zasypane przewody wentylacyjne, jak również nie zauważalna rzecz w nocy, rumowisko cegieł.

Szukając w internecie, natknąłem się na stronę korzenie miasta. Cóż to takiego?

Jest to strona zrobiona przez muzeum powstania warszawskiego i ukazuje zdjęcia lotnicze miasta Warszawy, zestawione stanem faktycznym mapy Google. Nasze traktorkowo również tam jest, ba nawet eksplorowane miejsce tam się znajduje.

Moją uwagę przyciągnęły 4 punkty. Jeden z nich, to zarys jakieś niewielkiej budowli. Wlazłem na lidar I faktycznie coś tam było. Potwierdza to sterta tych cegieł. Podkreślić warto, że zdjęcia są z lipca 1944.

Relacje świadków mówią o trzech lub czterech schronach przedwojennych na terenie fabryki. Proszę pamiętać, że fabryka przed wojną, to nie jej obecny cały teren, tylko niewielka część przy ul. Traktorzystów.

Rozpoczęła się kwerenda dokumentów i poszukiwanie zaginionego schronu.

Więcej szczegółów w filmie. Zapraszam - Bartłomiej Kuraśopr.s/
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas