Radni podnieśli sobie diety. "Wójtowi daliśmy już podwyżkę, teraz możemy dać sobie" - podhale24.pl
Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury
Szczawnica
Clouds
25°
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
25°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 37 %
Clouds
25°
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
25°
Wiatr: 10.548 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
26°
Wiatr: 5.112 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
24°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 57 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
34 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
10.02.2022, 14:51 | czytano: 7427

Radni podnieśli sobie diety. "Wójtowi daliśmy już podwyżkę, teraz możemy dać sobie"

- Wójtowi daliśmy już podwyżkę, teraz możemy dać sobie. Niewiele, ale zawsze - argumentował wprowadzenie zmian w uchwale o wysokości diet radnych Władysław Długosz, radny z Dzianisza.

Kadr z nagrania sesji
Kadr z nagrania sesji
Zmiany w prawie spowodowały, że rady gmin miast i powiatów musiały zmienić uchwały dotyczące diet. Ponowne pochylenie się nad uchwałami stało się okazją do podniesienia wypłat dla radnych.

Podczas dzisiejszej (10 lutego) sesji rady w Kościelisku radni podzielili się na tych, którzy byli za podniesieniem diet oraz tych przeciwnych. Przeciw był przewodniczący rady.

- Mam może niewielki, bo 8-letnie doświadczenie, ale uważam, że nie powinniśmy korzystać z tego co jest maksymalne. Nie uważam tego za zasadne - mówił Artur Bukowski. - Uważam, że jest to zbyt duże podwyższenie, a zarazem obciążenie dla gminy – argumentował przewodniczący rady, który podwyżkę wyliczył na 62,5%. Radny dodał także, że ostatnie podwyższenie diet miało miejsce trzy lata temu w 2019 roku.

Za oddawaniem głosów poparcia dla podniesienia diet apelował radny Władysław Długosz. Swoją postawę argumentował podwyżkami i inflacją.

Radni dziewięcioma głosami za przy dwóch głosach wstrzymujących się i jednym sprzeciwie podjęli uchwałę o podniesieniu diet.

Teraz miesięczne uposażenie radnych będzie wynosić zależnie od funkcji i liczby komisji, w których będzie pracować, od 2147 zł, które otrzyma przewodniczący do 859 zł, które otrzyma radny należący do dwóch komisji.

Radni narzucili na siebie także restrykcje w przypadku nieobecności na posiedzeniach sesji radny lub komisjach. - Zwiększamy restrykcje do 30% za nieobecność na sesji i 20% za nieobecność na komisjach - mówił Piotr Kopeć, wiceprzewodniczący rady gminy Kościelisko.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Mama7321:48, 12 lutego 2022
Populiści
Srednia pensja w Polsce prawie 6 tys. zł brutto. Minimalna około 3 tys. A radny ok. 1000 zł! Wójt,burmistrz 15- 20 tys. zł. O czym piszecie? Naprawdę chcecie dziadowskiego państwa? Ten Długosz to Wam w oczy powiedział!
0
rolnik23:31, 11 lutego 2022
Radny to społecznik a nie etatowy pracownik Wójta ! Diety otrzymują zaś osoby , które muszą przerwać pracę zawodową na rzecz Sesji czy Komisji . P. Długosz jest emerytem, nie musi zwalniać się z pracy, zatem nie powinien diet pobierać.ZUS czy KRUS regularnie należność przelewa .Wprawdzie weszła ustawa ,ale podwyżki nie są obowiązkowe i nie muszą od razu być w wysokość max. Są osoby które nie mają na chleb, prąd a społecznicy ............NIE FAJNIE PANIE DŁUGOSZ , panowie radni Kościeliska
0
jo09:21, 11 lutego 2022
ja nie wiem o co się ludzie do radnych rzucacie. Posłowie zmienili ustawę i to prze to są zmuszeni do podniesienia diet i wynagrodzeń dla burmistrzów itd. To musicie mieć pretensje do rządzących :)
0
jarek08:53, 11 lutego 2022
Czytałem kiedyś jak Indie wprowadzili oszczędności obcięli pensje w budżetówce i ograniczyli zbędne inwestycje a Premier jeździł rejsowymi samolotami z wizytami zagranicznymi. Efekt z 70 procentowego zadłużenia spadło do 30%.U nas robi się odwrotnie .
0
piotrek21:01, 10 lutego 2022
długosz! pamiętamy.
0
wysoko płatni "społecznicy" w samorządzie udający20:45, 10 lutego 2022
Scyzoryk się w kieszeni otwiera. Radni którzy w myśl założeń samorządowych winni być społecznikami i w najśmielszych założeniach w razie nadzwyczajnych działań mieli otrzymywać za czas poświęcony działaniom samorządowym mieli otrzymywać za ten czas dietę , a nie formalną pensję . Jak widać wypaczenie spowodowało to ,że radni zamiast diety otrzymują normalne wynagrodzenie jak za świadczenie pracy . czy ktoś się tu nie ustawił w doskonałej sytuacji i bierze dodatkowe wynagrodzenie w formie pensji , a nie diety za czas poświęcony samorządowej diety ? Czy nie jest to nadużycie finansowe? Mam nadzieje ,że gdy zmieni się to , to diametralnie zmniejszy się ilość "społeczników" chcących faktycznie i formalnie społecznie wykonywać funkcję radnego i tak formalnie bezradnego w samorządach .
0
inflacyjny20:26, 10 lutego 2022
fajnie jest dac sobie samemu podwyzke niestety tak moga tylko nieliczni tez bym tak chciał
0
sąsiad i ja18:17, 10 lutego 2022
Nigdy nie będzie dobrze w tym kraju. Niektórzy na polskim w..e nie zyskali nic, albo nawet stracili, a od posłów po wiejskich radnych podwyżki. Nawet 62,5%...?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas