Pierwsze szkolenie z podstaw wojennego rzemiosła na nowotarskiej strzelnicy (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada
Jabłonka
Snow
-2°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-1°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-1°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-1°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-2°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
92 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 46 | 92 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
14.03.2022, 13:19 | czytano: 10699

Pierwsze szkolenie z podstaw wojennego rzemiosła na nowotarskiej strzelnicy (zdjęcia)

20 ochotników uczestniczyło w niedzielę w pierwszym, eksperymentalnym szkoleniu z podstaw wojennego rzemiosła i przetrwania, zorganizowanym na strzelnicy w Nowym Targu. Niebawem prawdopodobnie kolejne.

Inicjatywa wyszła od kierowanej przez Michała Maciaszka powiatowej organizacji Ligi Obrony Kraju i Klubu Strzeleckiego „Szarotka”, któremu prezesuje płk Wiesław Patlewicz. Pierwsze szkolenie zorganizowano po cichu, bez szumnych zapowiedzi. Na początek pomysłodawcy chcą sprawdzić, czy jest zainteresowanie, podkreślają też, że nie chcą, by ich projekt wywoływał jakikolwiek niepokój, choć oczywiście czasy, w których przyszło nam żyć, do spokojnych przestały już należeć.

- Byłoby bardzo źle, gdyby tę wiedzę trzeba było w praktyce wykorzystywać, ale jej posiadanie na pewno nie zaszkodzi - mówił przed rozpoczęciem niedzielnego szkolenia Patlewicz.

Podzielona na 5 grup 20-tka ochotników uczestniczyła w pięciu blokach zajęć. Budowy, obsługi i strzelania z broni długiej uczył ich Michał Maciaszek, krótkiej - Bartek Jurkowski z Klubu Strzeleckiego „Szarotka”, a z rodzajami i obsługą granatów ręcznych zapoznawał Wiesław Patlewicz. Szkolenie z pierwszej pomocy w warunkach pola walki prowadził Michał Hosaniak - ratownik z Podhalańskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej, a z surwiwalu w warunkach miejskich - Krzysztof i Wiola Domareccy ze Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu - Grupa Regionalna Podhale.

- Tu poznacie tylko podstawy, a potem wszystko zależy od trenowania. Ukraina wytworzyła sobie pokolenie wojowników, którzy się zahartowali w Donbasie, teraz są w obronie terytorialnej, w wojsku - i dają ruskim „popalić”. U nas życie wygląda zupełnie inaczej, ale przecież w tych czasach warto się czegoś nauczyć, by potrafić swój los wziąć w swoje ręce, a w moro chodzić nie tylko na grzyby - mówił do ochotników Maciaszek. - Liczę, że przyciągnięcie innych i zaczniemy coś mądrego robić. Nie wszyscy muszą być żołnierzami, ale wszyscy powinni umieć zadbać o siebie, swoich najbliższych, zdobyć wiedzę i podstawowe umiejętności.

Gdyby takie - jak wczorajsze - szkolenia miały być w Nowym Targu organizowane na szerszą skalę, potrzebna będzie współpraca z Ministerstwem Obrony Narodowej. Bo choć instruktorzy pracują charytatywnie, amunicja kosztuje, broni też będzie trzeba więcej. Stąd właśnie niedzielna obecność na strzelnicy - w charakterze obserwatora, choć i trochę instruktora - komendanta nowotarskiej WKU, płk. Marka Marcinka. Przy okazji zachęcał on do wstąpienia w szeregi wojska, albo chociaż odbycia 28-dniowej służby przygotowawczej.

Pomimo tego, że informacja o niedzielnym szkoleniu rozchodziła się tylko „pocztą pantoflową”, telefony do organizatorów rozdzwoniły się od razu, kolejnym osobom - ponad pierwszą 20-tkę, bo grupy na razie, ze względów logistycznych, większe być nie mogą - musiano odmówić.

- Ci, którzy byli w wojsku, mogą sobie odświeżyć nabytą wiedzę, ci którzy nie - powinni zdobyć chociaż podstawowe umiejętności, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Już wcześniej telefonowałem na strzelnicę, pytałem, czy nie organizują jakichś kursów. Od razu piszę się na kolejną turę zajęć, jeśli dojdą one do skutku - mówił Podhale24 Tadeusz Gwiazdoń ze Spytkowic, jeden z niedzielnych ochotników.

Czy takie, jak niedzielne szkolenia, będą organizowane na stałe, pokaże czas, już jednak widać, że zainteresowanie nimi może być wielkie.

p/
Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
oli12:51, 15 marca 2022
Wreszcie coś mądrego .
Jerry20:11, 14 marca 2022
W firmie Wojas macie człowieka który się na tym zna. Bo miał praktykę i dużo na sumieniu...
rezerwista z zarzecza17:25, 14 marca 2022
Ha ha teraz szkolenie jak wojna do dupy zaglada!!! Pozwolcie kupic kazdemu bron i sami sie obronimy!!!!!!!!!!!
Osiol16:11, 14 marca 2022
Jak odkryć w dziecku instynkt mordercy czyli wojenne rzemiosło
To koniec wycierania spodni na tyłku w oczekiwaniu na wcześniejszą emeryturę wzywają wszystkich trepow i przygotowują do szkoleń w całym kraju.... Czyli za dwa tygodnie stan w
Maria13:47, 14 marca 2022
Sama teź bym się zapisała nauki nigdy dość a samoobrony tym bardziej
Skała13:44, 14 marca 2022
Bardzo dobra inicjatywa. Dajcie namiary gdzie się zgłaszać.
Osiol13:43, 14 marca 2022
Nie trzeba mamy trzysta mobilnych... i taką patronke aryjską a krolem jest... Mogą nam naskoczyc
A jak szkolenia w kwestiach bio...labolatori miało nie być już są ale cywilne, ze pięć pięter w dół to nieistotne takie tam lokalne budownictwo może w tej misji pokojowej(nazwa używana przez USA) prawda jest inna niż te tv,, muzgotrzepy''podają

Ukraina powinna wypowiedzieć nam wojnę następnie poddać się i my połowę kraju jako NATO zajmujemy i okupujemy
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas