Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 34 %
Clouds
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
10°
Wiatr: 3.132 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
48 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Koronawirus
10
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
6
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
28
27
25.03.2022, 18:07 | czytano: 2171

Ekologiczny transport miejski z bezemisyjnymi Urbino 12 electric

ZAKOPANE. Burmistrz Leszek Dorula podpisał umowę na zakup trzech autobusów Urbino 12 electric od firmy Solaris, którą reprezentował dyrektor sprzedaży regionu południowego Rafał Zajas. Nowoczesne autobusy, w pełni napędzane energią elektryczną, trafią do stolicy Tatr w ciągu roku.

zdj. UM Zakopane
Kontrakt obejmuje także dostawę dwóch ładowarek zajezdniowych, dwóch stacji pantografowych oraz ładowarki mobilnej. Wartość kontraktu wynosi blisko 12 mln złotych.

Trzy autobusy Solaris Urbino 12 electric trafią do Gminy Miasto Zakopane na drodze postępowania przetargowego. To nowoczesne elektrobusy, w pełni bezemisyjne w miejscu użytkowania. Doskonale sprawdzają się w centrach metropolii, ale także w mniejszych miejscowościach. Wybrane przez Zakopane pojazdy to jedne z najpopularniejszych modeli
w portfolio Solarisa. O ich zaletach przekonali się już pasażerowie kilkudziesięciu europejskich miast.

- Zakopane to jedno z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce. Bardzo się cieszymy, że kolejne elektryczne pojazdy Solarisa będą służyć zarówno jego mieszkańcom, jak i gościom. Jesteśmy dumni z tego, że to właśnie nasze rozwiązania przyczyniają się do stworzenia bezemisyjnego systemu transportu publicznego w tej wyjątkowej lokalizacji – powiedział Petros Spinaris, Członek Zarządu firmy Solaris, odpowiedzialny za obszar Sprzedaży, Marketingu i After Sales.

- Miasto Zakopane stoi przed istotnymi wyzwaniami rozwojowymi, związanymi między innymi z ochroną środowiska, poprawą jakości powietrza oraz zmniejszeniem emisji hałasu do otoczenia. Jednym z działań mających na celu poprawę jakości życia lokalnej społeczności są inwestycje w komunikację miejską, mające dać alternatywę dla podróżnych, zachęcić do pozostawiania samochodów na obrzeżach Zakopanego i korzystania z szerokiej oferty przewozowej - komentuje burmistrz Leszek Dorula.

Dodaje, że decyzja dotycząca wprowadzenia pojazdów elektrycznych do floty komunikacji miejskiej w Zakopanem została podjęta w oparciu o kryteria finansowo – ekonomiczne, środowiskowe i społeczno – ekonomiczne z uwzględnieniem możliwości współfinansowania zakupu autobusów i ładowarek ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostała część inwestycji finansowana będzie ze środków własnych Miasta.

W podpisaniu umowy wzięli udział także zastępca burmistrza Tomasz Filar i radny Jacek Kalata.


Burmistrz dziękował wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie postępowania, a w szczególności ministrowi Edwardowi Siarce, od początku wspierającemu proekologiczne działania Zakopanego, w tym zakup autobusów elektrycznych i pozyskanie środków na ten cel.

Nowy tabor autobusowy będzie konstrukcyjnie przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych oraz osób starszych z ograniczoną mobilnością, co zapewni klientom komfort i bezpieczeństwo przejazdu. Autobusy elektryczne będą obsługiwać nową linie użyteczności publicznej Spyrkówka – Rejon Dworca – Kuźnice – Spyrkówka oraz zastąpią istniejący tabor na linii nr 11: Zakopane Cyrhla – Zakopane Krzeptówki przez Rejon Dworca.

Autobusy, które trafią do Zakopanego, będą wyposażone w nowoczesne baterie Solaris High Energy o pojemności ponad 350 kWh. Są to baterie o dużej gęstości energii, co w połączeniu z funkcją ładowania pantografowego sprawia, że pojazdy mogą kursować przez cały dzień na trasie, bez konieczności długich postojów. Ładowanie zakopiańskich elektryków odbywać się będzie za pomocą złączy plug-in oraz pantografu zamontowanego na dachu pojazdu. Urbino 12 electric zamówione przez Gminę Miasto Zakopane charakteryzować się będą najnowocześniejszymi rozwiązaniami w zakresie wspierania pracy kierowcy. Dzięki systemom MobilEye oraz MirrorEye wyeliminowane zostaną problemy tzw. martwego pola, a także ograniczenia widoczności, spowodowane zamarzaniem czy zaparowywaniem lusterek bocznych. W górskim ukształtowaniu terenu i surowym, zmiennym klimacie Podhala zapewnienie kierowcy maksymalnego pola widzenia ma szczególne znaczenie.

Pasażerowie nowoczesnych elektryków będą mogli korzystać z wtyczek USB umieszczonych przy siedzeniach, systemu informacji pasażerskiej oraz biletomatów. We wnętrzach pojazdów, specjalnie z myślą o turystach, znajdą się także uchwyty na rowery, a w sezonie zimowym montowane będą stelaże na narty. Nowością w autobusach będą również drugie i trzecie drzwi pojazdu, które będą się otwierać na zewnątrz, co ułatwi przepływ pasażerów w wysokim sezonie turystycznym.

Dla przypomnienia w 2013 r. w Zakopanem testowany był elektryczny Urbino. Pojazd kursował m.in. na trasie do Morskiego Oka i do Kuźnic. W 2016 roku, w ramach umowy z firmą TESKO, Solaris dostarczył do Zakopanego cztery Urbino 8,9 LE. Te najkrótsze spośród niskoemisyjnych Solarisów przeznaczone zostały do obsługi pierwszych w historii miasta regularnych linii miejskich.

UM Zakopane, s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
gregory21:59, 26 marca 2022
Ekologiczne autobusy na ekologiczny prąd z ekologicznego węgla niechżyje dobra zamiana
SQ909:14, 26 marca 2022
Cytat:"Trzy autobusy Solaris Urbino 12 electric trafią do Gminy Miasto Zakopane na drodze postępowania przetargowego." To jeśli będzie przetarg to jakim cudem już wiadomo - na wiele dni przed przetargiem, że wygra go firma SOLARIS??? Co najmniej zadziwiające proroctwo...
ja23:24, 25 marca 2022
Obłuda...
rowerem21:05, 25 marca 2022
Jak trzeba przekręcić dużą kasę to wystarczy dopisać "ekologiczny".
Choć prąd do ładowania tych zabawek będzie pochodził z ruskiego węgla.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas