Środa, 06 lipca
Imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny
Rabka Zdrój
Clouds
15°
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
18°
Wiatr: 8.784 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
16°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
8 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
28.03.2022, 13:37 | czytano: 4204

Uroczysta msza św. pod Wielką Krokwią w 25. rocznicę Hołdu Górali złożonego Janowi Pawłowi II (zdj. z konferencji prasowej)

W Centrum Formacyjno-Szkoleniowym w Księżówce odbyła się dziś konferencja prasowa przed obchodami 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem.

Fo. Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe
Pielgrzymka trwała od 31 maja do 10 czerwca 1997 roku. Wtedy też odwiedził Podhale, a pod Wielką Krokwią górale złożyli mu słynny hołd. Na 2022 rok przypada 25. rocznica tamtych wydarzeń.

Program jubileuszowo obchodów przedstawili: Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski Artur Miziński, zastępca burmistrza Zakopanego Agnieszka Nowak Gąsienica i starosta tatrzański Piotr Bąk.

W dniach 6-7 czerwca do Zakopanego przyjadą z tej okazji biskupi z całej Polski, by wziąć udział 392. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Obrady odbywać się będą w Księżówce.

Głównym punktem obchodów będzie msza święta 6 czerwca o godz. 18.00 pod Wielką Krokwią z udziałem licznie zgromadzonych wiernych z całego Podhala. Dzień później 7 czerwca o 7:30 w Ludźmierzu także będzie celebrowana Eucharystia, w nawiązaniu do Mszy św., którą w tym miejscu odprawił papież.

Ks. Bogusław Filipiak – dziekan dekanatu zakopiańskiego, przybliżył wydarzenia religijne, wiążące się z rocznicą. 8-9 kwietnia odbędzie się Ekstremalna Droga krzyżowa drogą papieską do Ludźmierza. 10 kwietnia o 20:00 wszystkie parafie będą uczestniczyły w drodze krzyżowej ulicami Zakopanego, zmierzając z ul. Krupówki do kościoła św. Krzyża. 28.03 zostanie otwarta wystawa „Co ja z wami mam. Duszpasterstwo turystyczne ks. Karola Wojtyły” i będzie dostępna aż do września. Przy Księżówce zostanie zaprezentowana wystawa z cytatami św. Jana Pawła II. 15 maja o 12:30 w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Cyrhlii odbędzie się koncert „Nie lękajcie się”. 13 maja po uroczystościach Maryjnych przejdzie procesja z Krzeptówek przez Krupówki do św. Krzyża. 22 maja o 17:30 odprawiona zostanie Msza św. z modlitwą uwielbienia „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Cyrhlii.

Od 31 maja do końca czerwca na w parafii Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach będzie dostępna wystawa, związana z 25-leciem konsekracji tej świątyni. 3 czerwca o 14:00 w kościele pw. Świętego Krzyża będzie Dekanalny Dzień Chorego, w nawiązaniu do spotkania mktóre z papieżem odbyło się w tym miejscu 25 lat temu. 4 czerwca pielgrzymka „Sursum Corda” przebędzie drogę z Krzeptówek do Ludźmierza, i zostanie zakończona Mszą św. o 18:00. Także 4 czerwca o 18:00 w kościele św. Krzyża odbędzie się koncert „Turliki papieżowi”. W kościele św. Krzyża 4 czerwca i 5 czerwca w kościele Miłosierdzia Bożego na Chrmacówkach będzie czuwanie modlitewne o dary Ducha Świętego. Proponowane są różne atrakcje dla dzieci pierwszokomunijnych, m.in. 6 czerwca od 10:00 do 13:00 na Średniej Krokwi będą miały miejsce skoki dla św. Jana Pawła II, podczas których dzieci mogą spotkać się z polskimi skoczkami. 11 czerwca zespół „Giewont” da koncert papieżowi w sanktuarium na Olczy i 12 czerwca w sanktuarium św. Antoniego na Bystrem.

Naczelnik wydziału kultury miasta Zakopane, Joanna Staszak, uzupełniając słowa ks. Bogusława Filipiaka, wskazała na papieską majówkę na Bachledówce, którą odbędzie się 8 maja. 26 czerwca zostanie odprawiona Msza św. odpustowa w 39. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej. W tym samym dniu od 8:00 obędzie pielgrzymka dziękczynna za dar pontyfikatu św. Jana Pawła II do Doliny Jarząbczej. Rada Miasta Zakopane uchwaliła rok 2022 rokiem 25-lecia wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem. 18 maja na ul. Krupówki zostanie zaprezentowana wystawa plenerowa „Na końcu zostałem góralskim papieżem”. 19 maja w Wilii Czerwony Dwór odbędzie się koncert pieśni polskiej w hołdzie Janowi Pawłowi II. 20 i 21 maja będzie miało miejsce Forum Górskie z hasłem „25. rocznica wizyty św. Jana Pawła II na Podhalu. 3 czerwca w Wilii Czerwony Dwór zostanie otwarta wystawa fotograficznej Pawła Murzyna „Błogosławione chwile”. 4-6 czerwca w Zakopiańskim Centrum Kultury będzie aukcja charytatywna. 4 czerwca odbędzie się opera góralska, a 5 czerwca wyruszy samochodowa pielgrzymka strażaków z Krzeptówek.r/ Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, zdj. w galerii poniżej - Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Wyborca z ustupu19:29, 29 marca 2022
ja bardzo proszę Myszkę, P. Piotra żeby prywatę załatwiać w czasie wolnym.
Jesteście urzędnikami państwowymi, nie kościelnymi!!!
ludzie nie świete krowy14:40, 28 marca 2022
Czy Wam tam na tych urzędach już całkiem bije...?
Gdybyście tyle zaangażowania, czasu i pieniędzy poświęcili przemocy w rodzinie może byłby z tego jakiś pożytek.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas