Niedziela, 03 lipca
Imieniny: Anatola, Jacka, Ottona
Czarny Dunajec
Clouds
23°
Wiatr: 8.136 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
24°
Wiatr: 8.892 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
24°
Wiatr: 7.668 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
25°
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
29°
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
27°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 60 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
13.04.2022, 12:44 | czytano: 2326

Mieszkańcy Zakopanego sprzątają deptak na Gubałówce. "Większość śmieci zostawiają tu turyści" (zdjęcia)

Społeczna akcja “PosprzątajMY Gubałówkę” przyciągnęła kilkadziesiąt osób, które zakasało rękawy i w rękawiczkach zbierają do worków to, czego innym od razu nie chciało się wyrzucić do kosza. - Pomysł jest bardzo prosty i powstał z okazji zbliżającej się wiosny. Razem z siostrą zauważyliśmy spacerując po Gubałówce, że przy drodze jest pełno śmieci - mówi Julia Mohelicka, inicjatorka akcji sprzątania deptaka.

Fot. Marcin Szkodziński
Szczyt Gubałówki, to drugie zaraz po Krupówkach najpopularniejsze miejsce wśród turystów, którzy odwiedzają Zakopane. Tysiące turystów nie tylko muszą patrzeć na wszechobecne śmieci, ale także sami je zostawiają. Największe ilości znajdują się w pobliżu koszy na śmieci oraz w miejscach z pozoru niewidocznych. Chcąc zmienić postrzeganie Gubałówki, część osób, którym czystość Zakopanego leży na sercu postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce.

Po raz pierwszy organizujemy taką akcję sprzątania na całej długości deptaka. Chcemy zaangażować do tego całą lokalną społeczność bo wszystkim to przeszkadza. Mamy całkiem duży odzew. Zgłosiło się ok. 30 osób. Biorąc po uwagę, że akcja została ogłoszona zaledwie kilka dni wcześniej to odzew jest całkiem duży - zaznacza Julia Mohelicka.

Zarówno worki puste na zbieranie odpadków, jak również odbiór pełnych worków zagwarantowało TESKO, które wspiera akcję sprzątania.

Niestety na pierwsze pełne worki nie trzeba było długo czekać. Wystarczyło posprzątanie 50 m z deptaka mierzącego ok. 1800 metrów, aby zapełnić dwa 160-litrowe worki śmieciami. Co tam się znajduje?

Opakowania po jednorazowych napojach i jedzeniu. Trochę szklanych butelek po “setkach”, czyli napojach wyskokowych. Patyczki po ziemniaczkach i widelczyki, ale najwięcej jest petów po papierosach - mówi Katarzyna Pierzchała, która przyłączyła się do akcji zbierania śmieci przy deptaku na Gubałówce. - Jest to bardzo smutne, że aż tyle tego jest. Patrząc po rodzaju śmieci, to niestety przykro mi to mówić, ale większość z nich zostawiają tu turyści - dodaje.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
skryty wielbiciel16:42, 14 kwietnia 2022
Jakoś nie mogę wypatrzyć na zdjęciach lokalnej celebrytki, Pani Grażynki, czyli Fibi.
Maria21:19, 13 kwietnia 2022
Dorobili sie na turystach to niech po nich sprzątają
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas