Środa, 18 maja
Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 72 %
Clear
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 62 %
Clear
Wiatr: 1.584 km/h Wilgotność: 70 %
Clear
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 68 %
Clear
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 67 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
11.05.2022, 17:43 | czytano: 4908

Prezydentowa u górali w Chicago. Agata Kornhauser–Duda honorowym członkiem Związku Podhalan w Ameryce Północnej

– Dziękuję za waszą codzienną, społeczną pracę, którą podejmujecie dla zachowania polskości tu na amerykańskiej ziemi – mówiła w poniedziałek Agata Kornhauser–Duda w Domu Podhalan. Spotkaniem z Zarządem Związku Podhalan w Północnej Ameryce Pierwsza Dama rozpoczęła wizytę w Chicago. Towarzyszy jej minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w KPRP.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z przedstawicielami Polonii Małżonka Prezydenta wyraziła radość z możliwości ponownego spotkania. – Z wdzięcznością wspominam nasze spotkanie z 2018 roku, kiedy to wspólnie mogliśmy świętować obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości – akcentowała Pierwsza Dama. Wówczas w Millennium Park w Chicago Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Podczas tej samej wizyty Pierwsza Dama wzięła udział w spotkaniu z członkami ZPPA w Domu Podhalan. – Cieszę się, że kolejny raz mogę być gościem w Domu Podhalan i zobaczyć znajome twarze – dodała w poniedziałek Pierwsza Dama. – Realizując kolejną wizytę w Chicago nie mogło mnie u Państwa zabraknąć – podkreśliła.

Pierwsza Dama podziękowała za otwartość i życzliwość. Wspomniała spotkania osobiste, jak wizyta pani Kamili Wilczek wraz z narzeczonym w Pałacu Prezydenckim, jak również wideorozmowę, która miała miejsce w maju ubiegłego roku. – Cieszę się, że pomimo dzielącej nas odległości jesteśmy w stałym kontakcie – powiedziała.Dzisiaj rozmawiano o codziennej działalności utworzonego w 1929 r. Związku Podhalan, promocji Polski, kultywowaniu tradycji i dumie z pochodzenia. W ostatnich latach znaczące ograniczenie migracji z Polski do USA powodują zmiany w środowiskach polonijnych. Ubywa dzieci dobrze władających językiem polskim, a przybywa tych, dla których język polski jest drugim językiem lub nawet językiem obcym. W związku z tym bardzo ważna staje się promocja dwujęzyczności i promocja nauczania języka polskiego jako obcego na rozległym terytorium chicagowskiego okręgu konsularnego. Podkreślano dzisiaj wagę i znaczenie pielęgnowania bogatych tradycji kulturowych, krzewienia polskości i języka oraz wychowywania kolejnych pokoleń w poszanowaniu tradycji dwóch kultur: kraju zamieszkania i kraju pochodzenia.

– Dziękuję za Państwa codzienną, społeczną pracę, którą podejmujecie dla zachowania polskości tu na amerykańskiej ziemi. Bardzo dziękuję za godne naśladowania przywiązanie do wielowiekowej spuścizny przodków, za krzewienie polskości w USA przez muzykę, taniec i śpiew, za wychowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży w duchu wartości patriotycznych i chrześcijańskich – powiedziała Agata Kornhauser–Duda.Podczas spotkania Małżonka Prezydenta oraz minister Adam Kwiatkowski otrzymali honorowe członkostwo Związku Podhalan w Ameryce Północnej. – Przyjmujemy je jako wyróżnienie, ale też zobowiązanie do dalszego wspierania działalności związku – oświadczyła Pierwsza Dama.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
*19:53, 13 maja 2022
Do Szopen
Nie śmiej się z cepelii.
Szopen fajną masz kurteczkę ile ważyła?
Szopen18:34, 12 maja 2022
Ale cepelia i szopka
Górol17:04, 12 maja 2022
Ale plujecie jadem ani nie za Wasze ale dogryzać trzeba zamiast sie cieszyć źe Pani Prezydentowa zgrabna urodna i powaźana za granicą .Nic tylko się cieszyć a nie wyśmiewać .A górale są wszędzie i nie wstydzą się tego źe są polakami i góralami .
pol16:35, 12 maja 2022
Nie widzę tej ,co tak w Watykanie goniła za ''kórolami'' i musieliśmy na nią wszędzie czekać.
Mk15:50, 12 maja 2022
Jak jesteś z orawy to nie jesteś góralem tak że się nie wstydź
ocena z Orawy08:49, 12 maja 2022
Wstyd mi ze jestem góralem za takie działania
PiS do partia antypolska
ale wynika ze PiS to partia górali
...06:48, 12 maja 2022
Nicki komentujących mówią same za siebie.
Zbooj22:07, 11 maja 2022
A za co dostała? Bo jest żoną prezydenta? Wielką zasługa i wyczyn. No i górale są w obszarach górskich jak tatry, beskidy, Alpy... Nie ma czegoś takiego jak amerykańscy górale.
Osiol21:13, 11 maja 2022
Honorowe czlonkowsto się na pewno należy wszak przodkowie też górale tylko z gór Synaj
A co z 447 płacimy???
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas