Czwartek, 07 lipca
Imieniny: Estery, Metodego, Kiry
Zakopane
Clouds
13°
Wiatr: 3.312 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 93 %
Clear
10°
Wiatr: 1.584 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
23.05.2022, 09:20 | czytano: 2627

Metropolita zaprasza wiernych z całej Małopolski na obchody 25-lecia wizyty Jana Pawła II w Zakopanem

W niedzielę w kościołach odczytany został list Metropolity Krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego, zapraszający wiernych na obchody 25-lecia wizyty Jana Pawła II w Zakopanem, w szczególności 6 czerwca pod Wielką Krokiew na jubileusz Hołdu Górali.

Fot. Kuria Metropolitarna w Krakowie
"Umiłowani Bracia i Siostry!

W obecnym roku Kościół w Polsce przeżywać będzie 25. rocznicę VI pielgrzymki świętego Jana Pawła II Wielkiego do Ojczyzny. Trwająca od 31 maja do 10 czerwca 1997 roku podróż apostolska Ojca Świętego utkana była wówczas z wielu wydarzeń – od 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu przez europejskie obchody tysiąclecia męczeńskiej śmierci świętego Wojciecha, mające miejsce w Gnieźnie, po krakowskie uroczystości jubileuszowe 600-lecia utworzenia w Polsce Wydziału Teologicznego. Niezapomnianym elementem pielgrzymki był także pobyt Papieża na Podhalu. Hołd złożony przez polskich górali licznie zgromadzonych pod zakopiańską Wielką Krokwią, poświęcenie kościoła na pobliskich Krzeptówkach, wizyta w kościele Najświętszej Rodziny i spotkanie z dziećmi pierwszokomunijnymi oraz modlitwa różańcowa na ludźmierskich błoniach – głęboko zapisały się w sercach i świadomości mieszkańców górskich terenów naszej Ojczyzny.

To właśnie podczas tej pielgrzymki papież wzywał każdego z nas: „Nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz” (Jan Paweł II, Homilia, Zakopane, 6 czerwca 1997 r.).

Nawiązując do tych wydarzeń, Konferencja Episkopatu Polski, której 392. Zebranie Plenarne odbędzie się w dniach od 6 do 7 czerwca br. w zakopiańskim Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka”, będzie świętować jubileusz wizyty Ojca Świętego. Również Archidiecezja Krakowska pragnie powrócić sercem i myślą do tamtych wydarzeń, zatroskana o to, by przekazać młodemu pokoleniu przesłanie, które głosił św. Jan Paweł II Wielki. W tym duchu zapraszam do Zakopanego delegację z każdej parafii naszej Archidiecezji: dzieci pierwszokomunijne, młodzież – szczególnie przygotowującą się do sakramentu bierzmowania, całe rodziny, osoby życia konsekrowanego. O udział w strojach regionalnych szczególnie proszę członków Związków Podhalan, różnego rodzaju stowarzyszeń oraz zespołów całego Podhala. Wszystkich pragnących wziąć udział w tym wielkim wydarzeniu jubileuszowym zapraszam na dzień 6 czerwca br. pod Wielką Krokiew, gdzie o godz. 18.00 odbędzie się Eucharystia z udziałem Konferencji Episkopatu Polski.

Z nadzieją na spotkanie u stóp krzyża na Giewoncie udzielam pasterskiego błogosławieństwa

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski"

Organizatorzy proszą o zgłaszanie grup zorganizowanych na adres e-mail: jubileusz@diecezja.pl. Dla pielgrzymów przyjeżdżających autokarami będą wyznaczone miejsca parkingowe.

Więcej informacji można uzyskać pod wyżej wymienionym adresem lub numerem telefonu 604-171-061.

Źródło: Kuria Metropolitarna w Krakowie, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Zakopiańczyk16:43, 25 maja 2022
Znowu próba promocji BARDZO KONTROWERSYJNEGO Adama Bachledy-Curusia? Żałosne, kto jeszcze da się na to nabrać? I to robi ex harcerz Piotruś Bąk???
galerianka13:02, 25 maja 2022
@taka prawda, nie podpowiadaj bo jeszcze zmienią termin, a swoja drogą po 18:00 to już jakby po dniu roboczym i słoneczko tak nie praży dostojników. Nagłośnienie całej wieczorowej hecy również nie przeszkadza dyrekcji TPN bo zwierzaczki też są stworzeniami bożymi i muszą się poświęcić. A że episkopat jest oderwany od rzeczywistości to się zgadza. Ale dopóki kasa płynie szerokim strumieniem to się nie zmieni. Po wtóre "Archidiecezja Krakowska pragnie powrócić sercem i myślą do tamtych wydarzeń, zatroskana o to, by przekazać młodemu pokoleniu przesłanie...". No tak archidiecezja zatroskana ale raczej jak tu pozamiatać sprawy "młodego pokolenia" pod dywan i uniknąć odpowiedzialności.
Mam nadzieję że będzie odnowienie hołdu górali przez znanego lokalnego biznesbacę. Życzę uczestnikom pogody ducha. Módlcie się o poświęcenie Rosji niepokalanemu sercu Maryji, o ile nie jest za późno bo JPII nie wykorzystał szansy.
taka prawda15:24, 23 maja 2022
Przecież 6 czerwca to poniedziałek, dzień roboczy. Wielu wiernych by wzięło udział w obchodach ale pracują albo uczą się. Jak zwykle kapłani zrobili uroczystości pod siebie. Księża zupełnie są oderwani od rzeczywistości.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas