Wojewoda Małopolski w Czarnym Dunajcu: samochody dla strażaków, akt erekcyjny w przedszkolu i otwarcie ścieżki rowerowej - podhale24.pl
Piątek, 02 czerwca
Imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny
Jabłonka
Clouds
17°
Wiatr: 11.88 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
17°
Wiatr: 11.268 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
18°
Wiatr: 13.212 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
19°
Wiatr: 12.708 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
23°
Wiatr: 10.908 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
17°
Wiatr: 10.656 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
72 %
Nowy Targ
60 %
Zakopane
48 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 36 | 72 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
25.05.2022, 20:17 | czytano: 3972

Wojewoda Małopolski w Czarnym Dunajcu: samochody dla strażaków, akt erekcyjny w przedszkolu i otwarcie ścieżki rowerowej

- Gmina Czarny Dunajec jest przykładem samorządu, który dzięki wielowymiarowemu rządowemu wsparciu realizuje szereg projektów bliskich mieszkańcom – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który dziś odwiedził gminę Czarny Dunajec.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Pierwszym punktem wizyty był briefing prasowy, na którym wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz z parlamentarzystami oraz wójtem gminy Czarny Dunajec omówili inwestycje realizowane w gminie Czarny Dunajec ze środków rządowych. Po briefingu został podpisany i wmurowany akt erekcyjny w Żłobku Gminnym w Czarnym Dunajcu. Następnie wojewoda odwiedził Przedszkole Samorządowe w Czarnym Dunajcu i uczestniczył w uroczystym otwarciu ścieżki rowerowej w Odrowążu. Wojewoda spotkał się także ze strażakami w remizie w Ratułowie Dolnym.- Samochody ratowniczo-gaśnicze dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Białej i w Ratułowie były bardzo wyczekiwane, żeby nie powiedzieć – wymarzone przez Druhny i Druhów z tych jednostek. Poprawią one w istotny sposób bezpieczeństwo na Podhalu i Spiszu. Rząd Pana Premiera Mateusza Morawieckiego inwestuje też w polskie rodziny. Taką inwestycją jest żłobek powstający w Czarnym Dunajcu. Wszyscy wiemy, jak takie projekty są istotne. Gmina Czarny Dunajec bardzo konstruktywnie wykorzystuje środki w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, realizując także projekty z naboru specjalnego, który skierowany był do gmin górskich. Inwestycje lokalne to inwestycje na rzecz wszystkich mieszkańców. Zawsze chętnie wspieram inicjatywy służące dobru wspólnemu i rozwojowi Podhala - podkreśla poseł Anna Paluch.- Z determinacją zabiegałem o to, aby gminy uzdrowiskowe otrzymały środki z Rządowego Funduszu Polski Ład. Dziękuję Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że przychylił się do mojej propozycji. Chcemy bowiem wykorzystywać potencjał uzdrowisk i dawać im szersze szanse na rozwój poprzez modernizację infrastruktury drogowej i turystycznej. 5 mln złotych pozwoli gminie Czarny Dunajec zrealizować ważną inwestycję komunikacyjną. 9 pozostałych zadań z Małopolski to przykład projektów, które nie zostałyby wdrożone, gdyby nie program "Polskie uzdrowiska" w ramach "Polskiego Ładu". Dzięki tym środkom powstanie np. tężnia solankowa w Wysowej-Zdroju czy zostanie stworzony Rodzinny Park Rekreacji w Muszynie. Cieszę się, że Małopolska zyska tak cenne projekty - mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystki Andrzej Gut-Mostowy.

- To niezwykle istotne, że Straż Pożarna z Podhala zyskuje nowoczesny sprzęt. W niezliczonych sytuacjach to właśnie druhowie z OSP przybywają na miejsce zdarzeń jako pierwsi. Nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Ratułów Dolny to konkretne wzmocnienie dla tej jednostki i bardzo zasadna inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców. Cieszy również fakt, że Czarny Dunajec zyskuje środki z Rządowego Funduszu Polski Ład dla gmin uzdrowiskowych. 5 mln zł na rozwój sieci dróg to inwestycja w lepszą przyszłość tego terenu o ogromnym potencjale uzdrowiskowym - mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz prezes zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Małopolsce Edward Siarka.– Dzięki decyzji Pana Premiera Mateusza Morawieckiego jeszcze w tym roku do OSP w Ratułowie Dolnym trafi ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Warto pamiętać, że na obszarze, na którym działa jednostka, występuje drewniana zabudowa. To zarówno obiekty gospodarcze, jak i mieszkaniowe. Z uwagi na ukształtowanie terenu dojazd do miejsca zdarzeń bywa utrudniony. Nowy wóz to techniczne wsparcie dla wszystkich działań ratowniczych prowadzonych na tym obszarze – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Całkowity koszt zadania inwestycyjnego pn. „Zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Ratułów Dolny” to ok. 1,2 mln zł. Aż 80% tych kosztów, czyli 960 tys. zł, to kwota przyznana przez premiera Mateusza Morawieckiego z ogólnej rezerwy budżetowej państwa.

Jednostka OSP w Ratułowie Dolnym działa od 1939 roku i obecnie liczy 44 druhów. Sprzęt, którym dysponuje, przeznaczony jest do zdarzeń o różnej specyfice.

- 240 tys. zł na zakup nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dołoży gminy Czarny Dunajec. Pozwoli on jednostce na zachowanie pełnej gotowości i poprawi bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz ratownicze mieszkańców gminy – podkreśla wójt gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski.– W działaniach ratowniczych bezcenne pozostają kompetencje osób, które w nich uczestniczą, ale równie istotny jest sprzęt, którym dysponują. Dlatego rząd Premiera Mateusza Morawieckiego z tak dużą uwagą podchodzi do kwestii uzupełniania wyposażenia OSP. Doceniając zaangażowanie druhów z OSP, nie tylko kierujemy środki rządowe na doposażanie jednostek, w tym zakup wozów bojowych, ale rząd Premiera Mateusza Morawieckiego uruchomił także świadczenie ratownicze. To realne wsparcie dla strażaków, którzy czynnie uczestniczyli w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych przez co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn oraz 20 lat w przypadku kobiet – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Żłobek Gminny w Czarnym Dunajcu. Pierwszy tak nowoczesny obiekt na terenie Podhala

-Mając na uwadze rozwój społeczności lokalnej Gminy Czarny Dunajec, w szczególności poprzez wsparcie rodziców w zakresie działań opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, stwarzanie warunków do wszechstronnego rozwoju i zaspokajania potrzeb dzieci, dnia 25 maja 2022 r. (…) dokonano symbolicznego upamiętnienia budowy Gminnego Żłobka przy ulicy Targowej w miejscowości Czarny Dunajec poprzez uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego – czytamy w podpisanym dziś dokumencie, który następnie został wmurowany w budowanym żłobku.

Całkowity koszt tego zadania inwestycyjnego to 7 084 950,21 zł. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wyniosło 2 mln zł.

– Jesienią ma zakończyć się budowa pierwszego w gminie Czarny Dunajec żłobka. Obiekt im. Lecha i Marii Kaczyńskich będzie spełniał najwyższe standardy usług opieki nad dziećmi do lat 4. Co istotne, będzie też dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. To niezwykle ważne, że sieć żłobków się poszerza, gdyż sprzyja to aktywizacji zawodowej rodziców – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.Jak zaznacza wójt gminy Marcin Ratułowski, budowa żłobka, który pomieści 80 dzieci, to nie wszystko. – Z myślą o najmłodszych w budynku powstanie zaplecze gastronomiczne. Służyć będzie nie tylko żłobkowi, ale także przylegającemu do niego przedszkolu samorządowemu, w którym obecnie przebywa 127 dzieci. Będzie to pierwszy tak nowoczesny obiekt na terenie Podhala – dodaje wójt Marcin Ratułowski.

Otwarcie ścieżki rowerowej

Gmina Czarny Dunajec skorzystała również z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego na zadanie pn. „Kompleksowy rozwój infrastruktury turystycznej w gminie Czarny Dunajec poprzez wybudowanie platformy widokowej na szczycie wzgórza Bachledówka, odrestaurowanie zabytkowej stacji PKP w Czarnym Dunajcu bezpośrednio zlokalizowanej przy transgranicznym szlaku rowerowym wokół Tatr, budowa 1,9 km szlaku rowerowego jako kontynuacja budowy tras rowerowych w gminie” gminie została przyznana kwota 4 101 200,80 zł.

Dziś nastąpiło uroczyste otwarcie ścieżki rowerowej na trasie Odrowąż – Czarny Dunajec połączone z przecięciem wstęgi na kładce rowerowej na Potoku Piekielnickim w Odrowążu. Zadanie, którego łączny koszt wyniósł 1 411 411,63 zł, zostało całkowicie dofinansowane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

W ramach projektu wybudowany został szlak pieszo-rowerowy na odcinku 1,9 km w nawierzchni żwirowej, łączący transgraniczny historyczno-kulturowo-przyrodniczy „Szlak wokół Tatr” z mniej znanymi, ale niezwykle widokowymi zakątkami północnego Podhala.- Nowo powstały odcinek szlaku przebiega po cennych przyrodniczo obszarach Torfowisk Orawsko-Nowotarskich, w tym obszarach „żywych bobrowisk”, co stanowi unikatową atrakcję w tej części gminy – mówi wójt gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski.

- Tak działa Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Gmina Czarny Dunajec wykorzystała szeroko jego możliwości. Łącznie z wszystkich naborów trafiło tu 9 704 305,80 zł. Wśród dofinansowanych inwestycji jest budowa wodociągu, żłobka, modernizacja skoczni narciarskich w Chochołowie, a także kompleksowy rozwój infrastruktury turystycznej w ramach specjalnego naboru dla gmin górskich. To projekty i obiekty użyteczności publicznej, a zatem ważne i potrzebne dla mieszkańców. To także inwestycje, które tak jak ta ścieżka rowerowa, którą dziś otwieramy – dają gminie nowe horyzonty i nowe możliwości rozwoju turystycznego – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wsparcie dla gmin uzdrowiskowych

– Prawie 44,2 mln zł dla małopolskich gmin, w tym 5 mln zł dla gminy Czarny Dunajec, to efekt naboru wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych Edycja czwarta dla gmin uzdrowiskowych1. Gratuluję przyznanego wsparcia. Realizacja tego zadania pozwoli na rozwój strefy uzdrowiskowej i zapoczątkuje szereg dalszych modernizacji – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

5 mln zł z Polskiego Ładu zostanie przeznaczonych na wykonanie połączenia komunikacyjnego strefy „A” uzdrowiska poprzez wykonanie pełnowymiarowej drogi kategorii D wraz z obustronnym chodnikiem, odwodnieniem, oświetleniem, kanałem technologicznym do obsługi infrastruktury teletechnicznej oraz sieci energetycznej. Szacunkowa długość nowo powstałej infrastruktury to ok. 1500 m. Całkowity koszt wyniósł 5 110 000 zł. Planowany okres zakończenia zadania inwestycyjnego to
30 czerwca 2025 r.

– Obecnie do wyznaczonej strefy „A” prowadzi nienormatywna droga gminna w nawierzchni żwirowej oraz brak jest infrastruktury towarzyszącej. Zadanie będzie realizowane w systemie zaprojektuj-wybuduj z procedurą ZRID celem zapewnienia wszelkich norm zarówno bezpieczeństwa, jak i odpowiedniej komunikacji – tłumaczy wójt gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
jabłończanin15:29, 26 maja 2022
Panie wójcie Antoni Karlak Gminy Jabłonka proszę uczyć się od młodszych jak pozyskiwać środki unijne i rozwijać naszą gminę. Nie wiem co się stało w tej ostatniej kadencji że mamy taką stagnacje w gminie nic się nie dzieje, żadnych atrakcji turystycznych mam namyśli chociażby ścieżki rowerowe co z wieża widokową basenem itp obiecankami przed wyborczymi
ff11:44, 26 maja 2022
PiterQ i Cthulhu chcieliście być dowcipni? Jesteście prostaccy, wulgarni a to nie jest zabawne. ps. a film całkiem niezły panie "Cthulhu" :)
117km09:57, 26 maja 2022
Wy z tymi bobrami to sie uspokójcie zalane pola co sie nie da traw pokosic.A Wójt na zebraniu wiejski w Odrowążu obiecywal odstrzał boberków zmniejszenie populacji i i inic nie zrobil sciezke i brameczki porobil a ja se jezdzilem ta droga konikiem traktorem jak se chcecie robic inwestycje to se wykupcie grunty a nie z drogi robicie sciezki.Gmine jeszcze do Ratułowa przeniescie i juz bedzie wszystko heepi.
PiterQ09:43, 26 maja 2022
Czy akt erekcyjny w przedszkolu nie jest ścigany z urzędu?
Kantor A.07:25, 26 maja 2022
Pozdrowienia z Ameryki. Nie wiedzialem ze moj Dunajec taki sie rozwija.
Cthulhu22:54, 25 maja 2022
Akty erekcyjne w przedszkolu? źle to wygląda...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas