Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Bronisława, Ilony
Zakopane
Clouds
18°
Wiatr: 3.276 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
18°
Wiatr: 2.88 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
18°
Wiatr: 2.88 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
19°
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
17°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 89 %
Clear
13°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
64 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
56 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Koronawirus
4
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
2
2
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
7
16
29.05.2022, 15:15 | czytano: 19331

Radny: "wskazać miejsce na siedzibę MBP w istniejących budynkach i odstąpić od konkursu architektonicznego". Burmistrz: "nie ma podstaw prawnych"

NOWY TARG. Lokalizacja nowego budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy al. Kopernika wzbudziła niezadowolenie części mieszkańców. Zebrano kilkaset wniosków w sprawie "obrony skwerku" przed zabudowa, jedno ze stowarzyszeń złożyło stosowną petycję, inna grupa rozpoczęła starania o objęcie rosnącej tam jabłoni ochrona konserwatorską. - Widząc jak duże emocje wśród społeczności wywołuje temat budowy nowej siedziby biblioteki przy al. Kopernika informuję, że zostanie zorganizowane spotkanie w sali obrad UM z udziałem radnych, przedstawicieli zainteresowanych stowarzyszeń oraz mieszańców, na którym - mam nadzieję - rzeczowo przedyskutujemy ten temat - zapowiada burmistrz.

Skwer przy ul. Kopernika/ zdj. Podhale24
Poprzednie spotkanie w tej sprawie, zorganizowane na początku maja przez przeciwników wyboru zieleńca przy al. Kopernika na miejsce zabudowy - nie zostało przez władze Miasta potraktowane poważnie - mimo zaproszenia, nikt z UM się nie pojawił. W przesłanej odpowiedzi napisano m. in. że "jest ono przedwczesne. Piszemy o tym w tekście Nieobecni nie mają racji....

W sumie zapowiadane przez burmistrza spotkanie będzie trzecim w tej sprawie. Pierwsze odbyło się pod koniec kwietnia, przy okazji dyskusji publicznej nad zmianami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Nowy Targ 34 - spółdzielnie mieszkaniowe". Przebiegło ono w dość gorącej atmosferze.

Budynki należące do powiatu - nie nadają się

W trakcie poprzedniej sesji Rady Miasta, Paweł Liszka złożył dwie interpelacje. W jednej wnioskuje o "niezwłoczne podjęcie rozmów ze starostwem na temat wspólnego znalezienia miejsca dla miejskiej i równocześnie powiatowej biblioteki publicznej", w drugiej - o "odstąpienie od prac mających na melu wydanie 70 tys. zł na opracowanie koncepcji budowy biblioteki na zielonym skwerze przy al. Kopernika".

Na pytanie radnego, czy burmistrz rozważa możliwość usytuowania biblioteki w budynkach powiatu - "Sokole", lub budynku po Powiatowym Centrum Kultury, które zamierza się przenieść, Grzegorz Watycha przyznaje, że nie prowadził dotychczas żadnych rozmów ze starostwem. "Zwracam uwagę, że MBP nie jest powiatową biblioteką. Przypomnę, że na mocy porozumienia z 2000 r. pomiędzy ówczesnym Zarządem Miasta, a Zarządem Powiatu - MBP wykonuje jedynie zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu nowotarskiego. Wartym odnotowania jest fakt, że powiat finansuje niecałe 10 procent kosztów funkcjonowania biblioteki, stąd pana stwierdzenie o powiatowej bibliotece publicznej jest zdecydowanie na wyrost. Pomimo wniosków dyrektor MBP - poziom dofinansowania jest mniejszy, niż w okolicznych powiatach - suskim, czy limanowskim" - napisał włodarz Nowego Targu w odpowiedzi na interpelację.

I dalej: "Nie rozważałem możliwości usytuowania nowej siedziby biblioteki w budynku dawnego "Sokoła", czy w budynku obecnie zajmowanym przez Powiatowe Centrum Kultury. Zwracam uwagę, że budynki te nie są własnością miasta, stąd rozważania dotyczące wskazania tych budynków jako potencjalnych nowych siedzi biblioteki są bezcelowe. Pomijając już kwestie własności, nie wydaje się aby powyższe budynki odpowiadały specyficznym potrzebom nowoczesnej działalności bibliotecznej pod względem konstrukcyjnym, czy funkcjonalnym. Poza tym jeszcze raz podkreślam, że nowa biblioteka powinna być zlokalizowana jak najbliżej wielorodzinnych osiedli mieszkaniowych, by jak największa liczba czytelników mogła do niej dotrzeć bez potrzeb korzystania z samochodu, czy autobusu".

Dwugłos o niegospodarności

Burmistrz przypomniał, że obecnie główna siedziba MBP mieści się w budynku wynajmowanym od PZU "na korzystnych warunkach i już tylko teoretycznie dywagując - przenoszenie jej o kilkadziesiąt mętów dalej do budynku Sokoła, w który trzeba by zainwestować ogromne środki na remont i adaptację byłoby z pewnością przejawem braku racjonalnego myślenia. Proszę się tylko zastanowić - dlaczego powiat nowotarski odstąpił od projektu rozbudowy i modernizacji tego budynku i zdecydował na budowę nowego obiektu w innej lokalizacji? Wnioski nasuwają się same, analogicznie jak dla potrzeby budowy nowej miejskiej książnicy" - argumentuje Grzegorz Watycha.

Radny Liszka zawnioskował też w imieniu mieszkańców o odstąpienie "od prac mających na melu wydanie 70 tys. zł z pieniędzy podatników na opracowanie koncepcji budowy biblioteki na zielonym skwerze przy al. Kopernika". - Sprawa usytuowania budynku biblioteki natrafiła na wyraźny i zdecydowany opór społeczny, zatem wydawanie publicznych pieniędzy na zadanie, którego nie chcą mieszkańcy w tym miejscu - może być uznane za niegospodarność - przestrzega radny.

- Brak jest podstaw prawnych do odstąpienia od prac przygotowawczych dotyczących ogłoszenia konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej MBP zlokalizowanej przy al. Kopernika - odpowiada burmistrz. Dodaje, że obowiązujący plan miejscowy dla tego terenu ustala przeznaczenie go na usługi publiczne. Inny argument to zapisanie już w tegorocznym budżecie kwoty 70 tysięcy zł na przeprowadzenie wspomnianego konkursu architektonicznego.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Bilgun Ariunbatar12:33, 30 maja 2022
Jak czytam co ten gość wybrany na burmistrza wygaduje to aż mnie ciary przechodzą? Brakuje tylko stwierdzenia ?I tak ją tam wybudujemy czy się mieszkańcom podoba czy nie.? Użycie argumentu że kasa jest w przyjętym budżecie więc projekt musi zostać zlecony śmierdzi trochę jakąś ustawką i obiecankami które teraz nie wypada odwołać :)
myśleć12:16, 30 maja 2022
W tych czasach rozpoczynać budowę czegokolwiek, a tym bardziej takiego wielkokubatorowego obiektu to jest harakiri. Jeszcze po ok. 20 tysięcy wyświetleń przy artykułach o planowanej bibliotece a burmistrz i jego wataha brną dalej. Tu się nie będzie dało zapanować nad kosztami przy takiej inflacji i drożyźnie wśród materiałów budowlanych. No chyba, że o to chodzi.
xy10:41, 30 maja 2022
Dla kogo jest prawo?
Mietek z bloku08:06, 30 maja 2022
Mamy najgorszego burmistrza w dziejach miasta. Facet strasznie idzie w zaparte z tym wydawaniem 70 tysiaków. Jestem przekonany, że właśnie chodzi o to żeby je wydać. Bo nikt rozsądny by się tak nie zachowywał jak sprawujący czasowo urząd burmistrza Grzegorz Watycha.
PasterzPPP21:43, 29 maja 2022
Brak jest również podstaw prawnych nakazujących by burmistrz robił to co chcą mieszkańcy. Brak również podstaw prawnych, które by określały że burmistrz ma mieć zdrowy rozsądek. Są tylko podstawy prawne ile jeszcze ta kadencja musi się ciągnąć.
opop21:41, 29 maja 2022
Fakty są takie że w tym mieście nigdy nie było tak nieporadnego układu rządzącego. Ale nie jest to problemem tylko to że przy kolejnych wyborach dalej nie ma kandydatów ponieważ nikt nie może na poważnie myśląc o zmianach brać pod uwagę kandydatów którzy dotychczas się starali o posadę burmistrza miasta. Po prostu nie ma na kogo głosować. Burmistrz obecny prawdopodobnie dzięki swoim dokonaniom nie przedłuży sobie kadencji chociaż w sumie nie jest to takie pewne. Znowu będzie jechał na sporcie i stacji narciarskiej. Z drugiej strony hokeja prawdopodobnie nie będzie a stacja narciarska już na tyle jest tematem dojrzałym że i tak właściciele nie zgodzą się na nic w tym temacie. Ale nie ma się co dziwić jeżeli miasto wykazuje blisko 20 letnią bierność. Skandalem jest podejeście że blokuje się teren i nic z nim nie robi. Ale w sumie to już kwestia wszystkich radnych którzy nie mają pojęcia o zarządzaniu i planowaniu. Myślę że do czasu aż radnymi będą nauczyciele, urzędnicy, policjanci, sportowcy to będzie tak dalej. Dlatego nie ma sensu rozpatrywanie mieszkania w Nowym Targu w kwestiach biznesowych a dla dzieci jedynym kierunkiem jest wyjazd z tego miasta. Okrutna prawda ale tak jest.

Przypominam o temacie artykułu. Moderator.
na korzystnych warunkach, hahahaha20:10, 29 maja 2022
Czytam wypowiedzi burmistrza Watychy i czuję jak siwieją mi włosy na głowie, że ludzie pokroju tego pana decydują o przyszłości Nowego Targu. To straszne. Puentując ten słowny potok włodarza miasta należałoby tylko powiedzieć, że "z pewnością przejawem braku racjonalnego myślenia" było wyrzucenie biblioteki i czytelni z modernizowanego MOKu. Dlatego żadne tłumaczenie i zasłanianie się dzisiaj wyborem najgorszej opcji przez Watychę, Stegową, Wojtaszka, Pustówki i ubezwłasnowolnioną większość arytmetyczną Rady Miasta tego faktu nie zmieni. Klapa! Absolutna klapa przestrzenna, funkcjonalna, organizacyjna i architektoniczna. I to wcale nie są na dzień dzisiejszy jakieś "teoretyczne dywagacje". Rzeczywistość powiedziała Państwu sprawdzam, a mieszkańcy zobaczyli, że zamiast galopującego Pegaza (skutecznie zdewastowanego przez niedouczonych barbarzyńców), otrzymaliśmy kulawą i ślepą chabetę za 36 baniek.

Zupełnie inną kwestią jest też /.../ że niby w obrębie dwóch współpracujących samorządów, miejskiego i powiatowego, tak trudno znaleźć nić porozumienia i działać dla dobra wspólnego ponad podziałami. Jeżeli tak jest istotnie, to proszę jutro panie burmistrzu podać się do dymisji, ponieważ brak komunikatywności instytucjonalnej i międzyludzkiej dyskwalifikuje pana z przestrzeni publicznej. Może lepiej wrócić na to blokowane stanowisko w powiatowej komunikacji /.../

Opinia - słuszna rzecz. Ale obrażanie - już nie. Moderator.
Osiol19:50, 29 maja 2022
Dajcie spokój idealny władca mam plan zagłosuje na niego po raz pierwszy aby dokopać jego zwolennikom oby rządził wiecznie i przypominal tym co go poparli jacy są....
Chyba że jeszcze gorszy kandydat się pojawi to zmienię zdanie to miasto na to zasługuje
MAMUSIU RATUJ19:40, 29 maja 2022
W rankingu ochrony terenow zielonych w Polsce,miasto Nowy Targ jest na szarym koncu.Tu wycina sie wszystko,las tak jak na os Bor.I drzewa na osiedlach.Ta wladza w miescie jest jak kornik drukarz...niszczy wszysko co zielone.
Wektor18:52, 29 maja 2022
Miejska Biblioteka Publiczna powinna wrócić do MDK vel MCK. Biblioteka ma być w CENTRUM. Amen.

"Jeszcze tylko rok".

W wyborach Samorządowych nie było KWW Platforma Obywatelska, powstał zakamuflowany KWW Ruch
Obywatelski Nasze Miasto, co miało zmylić mieszkańców mniej zorientowanych, tego typu akcje
odbyły się w całej Polsce z większym lub mniejszym sukcesem. Dlatego wszyscy krytykujący
Grzegorza Watahę, muszą mieć świadomość, że to Platforma Obywatelska, bo wydaje mi się, że
niektórzy komentujący nie mają tej świadomości. To, że Koalicja składa się z różnych KWW to
bolesna sprawa, zwłaszcza niektórych, natomiast burmistrz to kandydat Naszego Miasta (Platformy
obywatelskiej), na którego głosowano w sprzeciwie do Fryźlewicza, później do Paweł Liszka,
Agata Michalska. Żeby sytuacja się zmieniła, a zmienić się musi, to trzeba to sobie wbić do głowy).
Następny Kameleon "KWW Ruch Obywatelski Nasze Miasto" nie przejdzie :).
I O TYM, ŻE TO PLATFORMA, TRZEBA PAMIĘTAĆ W NASTĘPNYCH WYBORACH :).

Tak w ogóle WATYCHA MUSI ODEJŚĆ. I to jest poważne.
I chociaż to ostatnia kadencja, która dociągnie do końca w BÓLU, to następny Kameleon na
pewno nie przejdzie :). Mieszkańcy czegoś się nauczyli, przy wyborze na Burmistrza, ważna
jest Kompetencja, wiarygodność, program i wykonalność tego programu.
raz dwa trzy17:59, 29 maja 2022
Czy nie ma tam kogoś mądrego w tym Urzędzie, któryby powiedział swojemu szefowi, że się kompromituje? Czas wstążek, blichtru, darmowych imprezek i obiecanek już chyba minął bezpowrotnie i nie da się już mieszkańców bałamucić, a co gorsza robić z nich idiotów (to tak a propos Olimpiady Skarbowców i choć to zupełnie inny temat to podejście włodarza do publicznej kasy i kolesiostwa takie samo).
zygzak17:47, 29 maja 2022
Porażka Panie Watycha! To co Pan robisz z miastem to jedna wielka porażka! I jeszcze to łgarstwo. Jakie to małe i niegodne funkcji burmistrza...
Zbooj17:46, 29 maja 2022
Niegospodarność i marnowanie pieniędzy podatników przez burmistrza to przykład MCK - wystarczyło tam bibliotekę zrobić a nie kawiarnie chociażby. Tylko Pan burmistrz by budował, projektował, kopał... Ale nie za swoje. Mało budynków w mieście do wykorzystania?
Olaf17:45, 29 maja 2022
Ta "świeta trójca" w postaci Watychy, Stegowej i Wojtaszka zapomniała, po co siedzą w ratuszu i co to jest samorząd. Droga trojco. Jesteście tam po to, by realizować nasze postulaty, rząd Ania. Za to Wam płacimy, i to nie mała kasę. Za to sobie przyznajecie premie. My nie chcemy biblioteki na tym skwerze! KKoniec. Rozumiem, że to ostatnia wasza kadencja, no i dzięki Bogu i jeszcze byście chcieli - jak to powiedział nieoceniony Młynarska - spieprzyć. Wydaje mi się, że remont MOK wystarczy mieszkańcom. Biblioteka pewnie będzie jeszcze droższa. Po was choćby potop, jak po Putinie? Zostawcie to zadanie następcom, a wy idzcie do lasu zobaczyć, czy was tam nie ma. Ta ekipa jest gorsza od poprzedniej. Trudno w to uwierzyć, ale tak jest.
krzywy z krzywej17:22, 29 maja 2022
Burmistrz Watacha to jest śliski urzędnik, który potrafi się upajać własną arogancją i nieporadnością w zarządzaniu miastem. Dramat. Od siedmiu lat nie słyszałem ani jednej sensownej odpowiedzi, nie widziałem ani jednego działania, które choć odrobinę zmieniłyby na lepsze Nowy Targ. Ani jednej przemyślanej inwestycji, która mogłaby w przyszłości się zbilansować i stać się obiektem funkcjonalnym, w pełni wykorzystywany przez mieszkańców. Wszystko jest dziełem przypadku, eksperymentu i Pijarowskiego kłamstwa o gruszkach na wierzbie. Śmiem twierdzić, że gdyby ta Rada nie była układanką spolegliwych totumfackich to jego butne i aroganckie wpychanie miasta na mielizny rzeczywistości już dawno by się skończyły. Odwagi droga Rado! Już nie długo mieszkańcy Was ocenią a Watacha już nic i nigdy Wam nie obieca. Zostanie tylko wstyd i rozgoryczenie, że tyle lat ulegaliście je iluzjom.
avivat16:33, 29 maja 2022
Panie burmistrzu. Przy najbliższych wyborach już panu podziękujemy. Za kpienie z mieszkańców, a właściwie całkowite ich "olewanie". Za nie liczenie się z ich głosem. Za bezdurne wydawanie pieniędzy publicznych. Za brak nadzoru nad prowadzonymi byle inwestycjami miejskimi. Za zatrudnianie niekompetentnych urzędników. I wiele innych. W budżecie zaplanowano środki? A ileż to rzeczy zaplanowanych rok w rok w budżecie nie było wykonanych? A ileż takich, których miało nie być, nagle po cudownym znalezieniu środków zostało wykonanych, bo ktoś nagle coś sobie wymyślił? Jeszcze tylko rok.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas