Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona, Stelii
Szczawnica
Rain
23°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
23°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 77 %
Rain
23°
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
24°
Wiatr: 1.044 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
28°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 42 %
Rain
23°
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Koronawirus
19
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
18
1
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
34
14
29.05.2022, 18:09 | czytano: 4579

Co z opłatami za śmieci? Propozycja dodatkowych ulg na rzecz obywateli Ukrainy. "Koszty spadną na nowotarżan"

NOWY TARG. Radna Ewa Pawlikowska zaproponowała zwolnienie z dodatkowych opłat za odbiór i wywóz odpadów - osób, które udzieliły schronienia uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy.

arch. Podhale24
- Wielu nowotarżan przyjęło pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Byłoby wskazane aby osoby, które zaangażowały swój własny majątek, by pomagać ociekającym przed wojną, nie musiały ponosić z tego tytułu dodatkowych opłat. A ponoszone przez nich opłaty za odbiór odpadów mogą znacząco wzrosnąć po wykazaniu w deklaracjach osób, którym udzieliły schronienia - tłumaczy Ewa Pawlikowska.

Właściciel nieruchomości, który przyjął do siebie obywateli Ukrainy ma obowiązek ujęcia w "deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi" wszystkich osób zamieszkujących daną nieruchomość. Jeśli zmieniła się liczba mieszkańców pod danym dachem - to trzeba złożyć nową deklaracje - w terminie do 10-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do zmian.

- Napływ uchodźców na teren miasta skutkuje rosnącym strumieniem odpadów, co w konsekwencji wiąże się ze zwiększonymi koszami związanymi z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Zwolnienie z takiej opłaty obywateli Ukrainy skutkowałoby koniecznością pokrycia tych kosztów - zbiorowo przez mieszkańców Nowego Targu, co w konsekwencji doprowadziłoby do podniesienia stawki opłaty lub dopłatą z budżetu - wyjaśnia konsekwencje pomysłu Grzegorz Watycha.

Burmistrz przypomina że "zgodnie ze specustawą rodziny przyjmujące obywateli Ukrainy mają możliwość otrzymania świadczenia w wysokości 40 zł dziennie za osobę". - Środki te powinny być przeznaczone na pokrycie niezbędnych koszów pobytu i utrzymania uchodźców, w tym także na opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - podsumowuje swoją odpowiedź.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
baciok@07:39, 31 maja 2022
Szanowna Pani Radno.
To jest odlot całkowity.
Jeszcze bym zrozumiał że uchodźcy( tu co do niektórych tak zwanych uchodźców duży znak zapytania? nie dostają nic żadnego socjalu, że osoby u których są zakwaterowani nie dostają żadnego finansowania.
Ale niektórzy to jeszcze biznes na tym robią.
Tak że proszę zając się poważnymi problemami a nie rozdawać kasy nie swojej, bo komuś trzeba będzie zabrać,
A komu zwykłemu mieszkańcowi.
polak mały03:47, 31 maja 2022
Czekam na propozycję oddawania mieszkań... bo cześć lokali komunalnych już dostali poza kolejnością... a ty dziadu tyraj i kombinuj
asbc21:45, 30 maja 2022
Osoby biedne, które najbardziej potrzebują POMOCY, to zostały na Ukrainie. Ich nie było stać na wyjazd. I oni jaką tam otrzymują pomoc?
mądry i skromny18:17, 30 maja 2022
Do- Kaśki- jeżeli ktoś dał się zwariować to tylko komentujący na Podhale24. a ty jesteś tego najlepszym przykładem skoro nawet nie wiesz gdzie jest wojna.
do Rycha17:31, 30 maja 2022
Rychu w punkt, pracy jest dużo, niech się garną i zarabiają na swoje utrzymanie,
Spocony Staszek16:52, 30 maja 2022
Zawsze można spalić śmieci w lesie.
Kaśka16:14, 30 maja 2022
Przecież nikt z Ukrainy nie wyjechał bez ;; grosza ;;;; przy duszy wielu ma sporo pieniędzy więc niech dokładają się do ich utrzymania .A po drugie włączysz telewizję flagi kokardki itp i cały dzień na okrągło że nie wiadomo czy wojna jest w Polsce czy na Ukrainie .Pomagajmy ale nie dajmy się zwariować .Są także Polacy z wielgachnymi cenami i cienkim budżetem .
jarek13:21, 30 maja 2022
W Europie topnieje euforia na rzecz Ukrainy poczekamy zobaczymy jak będą wyrzucani.40 miliardów pomocy wojskowej z USA powąchają tylko maleńką część a kasę trza będzie zwrócić .
kupie plytki + kafelki12:08, 30 maja 2022
przecież można wywieźć śmieci na Ukraine. w czym problem?
Rychu10:39, 30 maja 2022
Sam byłem zwolennikiem pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów i dalej jestem. Ale nie może się to już odbywać w obecnej formie. Ok, wybuchła wojna, tysiące przerażonych ludzi przybyło i my przyjęliśmy ich pod swoje dachy. Ale Rząd w tym czasie już powinien organizować placówki, ośrodki dla uchodźców bo oczywistym jest że naród będzie zmęczony pomocą innym na dłuższą metę, kiedy w sklepach i na stacjach drożyzna. To naturalne i oczywiste. Miesiąc. Góra dwa miesiące w Polskich domach. I obywatele Ukrainy powinni być umieszczeni w specjalnych placówkach. Są miejsca- rodziny,zakłady pracy, gdzie ich bardzo chcą zatrzymać. Jak pensjonaty, gastronomia, magle itp.bo brakowało ludzi do pracy i ludzie się pojawili. Ale trzeba dać im pracować, dzieci do szkół i muszą na siebie pomału zarabiać. I jeżeli będą pracować( płacić podatki) to proszę bardzo - niech biorą wszystkie należne też Polskim rodzinom socjalne. Darmozjadów jest wystarczająco dużo z Polskim paszportem, nie trzeba nam kolejnych z zagranicy. Człowiek pracujący dziś to skarb. Obiboki to zmora każdego państwa.
yamakay07:25, 30 maja 2022
rzad niech za nich placi przeciez wszem i wobec chelbia sie tym jak im pomagaja z pinokiem na czele dobrodzieje a Ci ukraincy wiecej pieniedzy maja jak my
Sceptyk00:35, 30 maja 2022
Kaczyński już pomału nawet mądrzeje w sprawie tych przesiedleńców bo powiedział że z banera nie mają czego szukasz w Europie
Sceptyk00:14, 30 maja 2022
A w tv muwia że wszyscy kochają i pomagają Ukraińca ludzie opamiętajcie się z nimi to jest dzicz w Holandii i na zachodzie już pozbywają się tych gości zza wschodu z domów dawajcie nim dalej wszystko za darmo jak widać Polak musi dostać od życia po d... inaczej się niczego nie nauczy historia niczego was nie nauczyła Ukrainiec może wyjechać z Ukrainy ale Ukraina z niego niegdy nie wyjdzie kto mordował w Wołyniu kto był kapo w obozach kto zniszczył Warszawę podczas powstania kto ukradł nasze lwy z cmentarza w Kijowie
Smrodzik22:47, 29 maja 2022
Ciekawe co się stało z tymi wszystkimi śmieciami dookoła co widać
Obserwator22:06, 29 maja 2022
Niech Pawlikowska za nich płaci...normalnie w tym kraju to się niektórym nie tylko w głowach przewraca. Ratować świat będzie Naszym kosztem!!!niech ta kobieta zamilknie i dajcie nam Polakom żyć, bo jesteśmy jeszcze My, oprócz Ukraińców.Niech płacą za śmieci z zasiłków, które pobierają, bo do pracy to niektórych trudno namówić, tak rzeknę delikatnie...no cóż wychodzi to płacenie i jeszcze wyjdzie nie jedno, to dopiero początek efektów zabawy w miłosiernego Samarytanina!
Janusz W21:25, 29 maja 2022
Jestem za tym by każdy śmieci płacił sam. Minęły już 3 miesiące. Możemy Ukraincom pomagać się odnaleźć w nowej rzeczywistości, ale nie kosztem nas wszystkich. Mogą iść do pracy i płacić rachunki jak każdy. Bo na te 1200zl miesięcznie dopłat to zrzucamy się my wszyscy, bo rząd nie ma swoich pieniędzy!
Ps. Nie przesadzajmy też z tym wyzywaniem ludzi od banderowców, bo to narracja typowa dla ruskich trolli.
Stachu21:25, 29 maja 2022
Typowo polackie myślenie, swojemu dokopać a przed obcym się płaszczyć.
Pawlikowska jak chce to niech daje, ale SWOJE, NIE NASZE!
Olo21:10, 29 maja 2022
/.../
Propozycja dla pani Pawlikowskiej, żeby swoje diety przeznaczyła na pomoc banderowcą.
Kogo baba chce reprezentować, tych co ją wybrali, czy oligarchów przybyłych z Ukrainy.

Pani Pawlikowska powinna również zatroszczyć się o garaże dla fur którymi przyjechali Ukraińcy, żeby nie niszczały pod gołym niebem, nowotarżanie powinni oddać im swoje garaże, ponieważ nie można takich fur trzymać pod gołym niebem, za duża wartość żeby nie była zabezpieczenia.
Osiol19:57, 29 maja 2022
A pewnie ze ich zwolnić a niech znają gościnność polską myślę że zwolnienia które są do tej pory to zbyt mało....
Radnej proponuję dać dobry przykład zacząć o dobrowolnej wpłaty a żeby pokazać że się da....
No i kilka,, tac '' by się sprzydalo dołożyć też nie zbiednieją wszak to największy rolnik po królowej brytyjskiej
Dosyć19:57, 29 maja 2022
Widzę że panią Ewę już bierze najpierw schrony a teraz śmieci i co jeszcze może krew za nich będziemy przelewaca może pojedziemy się bić z ruskimi za nich ileż można wchodzić im w cztery litery to się źle skończy dla nas Polaków wspomnicie te słowa.
Lef19:00, 29 maja 2022
W jaki sposób jest to rozwiązane w gminie Cz. Dunajec, bo tu też przebywają w pensjonatach ukraincy. Kto płaci za ich śmieci?
Ferdek18:47, 29 maja 2022
A może by tak nas płacących podatki zwolnić z płacenia za o dpady bo płacimy a państwo ty o my
Zzoro18:36, 29 maja 2022
I co jeszcze banderowcom. Wszystko za darmo. Mieszkańcy mają dużo pieniędzy,dopłaca.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas