Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny, Marcjala
Jabłonka
Clouds
33°
Wiatr: 1.512 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
24°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
33°
Wiatr: 1.404 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
26°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
34°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
32°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 42 %
Jakość powietrza
60 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
17.06.2022, 11:36 | czytano: 4381

Płacili dwustuzłotowymi banknotami prezentowymi - odpowiedzą za oszustwo

Gdy dwóch młodych mężczyzn próbowało zapłacić w jednym ze sklepów w Jabłonce za zakupione produkty banknotem prezentowym z napisem "souvenir", czujny sprzedawca zorientował się, że nie jest to prawdziwy pieniądz i nie przyjął banknotu. Wcześniej mężczyznom ta "sztuczka" się udała.

Sprzedawca o zdarzeniu poinformował policjantów z miejscowego komisariatu, którzy ustalili wizerunek mężczyzn podejrzewanych o usiłowanie oszustwa.

Podczas dalszych czynności funkcjonariusze dociekli, że takim samym banknotem prezentowym, ci sami mężczyźni zapłacili wcześniej za zamówione jedzenie w jednej z miejscowych restauracji.

Tego samego dnia, do komisariatu na dozór zgłosił się 19 oraz 27-latek z gminy Lipnica Wielka i Jabłonka. Funkcjonariusze od razu zorientowali się, że to oni dopuścili się i oszustwa, i próby oszustwa. Dodatkowo mieli przy sobie kilkadziesiąt sztuk banknotów 200-złotowych z napisem "souvenir", a w miejscu zamieszkania jeden z nich miał jeszcze ponad 150 sztuk tego typu banknotów, które jak się okazało kupili w Internecie.

"Banknoty prezentowe występują w różnych nominałach i można je kupić, jednak nie są to środki płatnicze. 19 i 27-latek za oszustwo i usiłowanie oszustwa zostali zatrzymali. W środę 15 czerwca br. zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu, gdzie usłyszeli zarzuty z art. 286§1 kk. Za popełnione przestępstwa grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy nawet do 8 lat. Prokurator zastosował wobec 19-latka dozór oraz poręczenie majątkowe, a wobec 27-latka dozór, poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju" - informują policjanci. I apelują: "uważnie sprawdzajmy banknoty, które otrzymujemy. Banknoty prezentowe występują w różnych nominałach i przeznaczone są do celów edukacyjnych lub do zabawy, a ich sprzedaż i posiadanie nie jest zabronione. Nie są to jednak środki płatnicze, a na banknocie widnieje napis "souvenir" oraz napis, że banknot nie jest środkiem płatniczym. Płacąc nimi narażamy się na odpowiedzialność karną".

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
jarek12:31, 17 czerwca 2022
Będzie problem dla Sądu - płacili okazjonalnymi banknotami które były oznakowane jako falsyfikaty. Jakby były nieoznakowane banknoty dycha pewna a tak wyłudzenie i niska szkodliwość
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas