Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny, Marcjala
Zakopane
Clouds
33°
Wiatr: 1.548 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
22°
Wiatr: 2.088 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
33°
Wiatr: 2.34 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
23°
Wiatr: 0.576 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
34°
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 53 %
Rain
32°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 42 %
Jakość powietrza
60 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
18.06.2022, 08:40 | czytano: 696

“Wojciech Brzega, talent i praca” - nowa wystawa w Willi Oksza (zdjęcia)

Rzeźby, meblarstwo, fotografie i dokumenty związane z twórczością i życiem Wojciecha Brzegi można podziwiać na wystawie w Filii Muzeum Tatrzańskiego, Willi Oksza. - Otwieramy niezwykle ważną dla Zakopanego wystawę. Jest to wystawa Wojciecha Brzegi. Tak się złożyło, że w tym roku jest 150 rocznica urodzin Wojciecha Brzegi. Postanowiliśmy tę okrągłą rocznicę uczcić i pokazać bardzo duży przekrój jego twórczości - wyjaśnia Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

zdj. Marcin Szkodziński
Blisko 100 prac autorstwa Wojciecha Brzegi wystawionych jest na wystawie czasowej w Willi Oksza w Zakopanem. Artysta zasłyną ze swojego wkładu w Styl Zakopiański, ale także jako pierwszy góral zdobył wyższe wykształcenie artystyczne.

- Przede wszystkim był to pierwszy rodowity góral, który zdobył wyższe wykształcenie artystyczne. Wyszedł z góralskiej biednej rodziny. Wszystko co udało mu się osiągnąć zdobył dzięki determinacji i ciężkiej pracy - mówi Helena Agata Pitoń, kuratorka wystawy i kierownik działu sztuki Muzeum Tatrzańskiego. - Był obyty w świecie. Studiował w Krakowie, Paryżu w Monachium. Wrócił na Podhale gdzie osiadł i pracował. Był jednym z głównych współpracowników Stanisława Witkiewicza przy tworzeniu stylu zakopiańskiego. Tą ideą Witkiewicz go zaraził, gdy był jeszcze uczniem Szkoły Przemysłu Drzewnego i zaczynał pracę od rzeźbienia sosrębów w Kolibie.

Wystawa została podzielona na trzy części. Jest to rzeźba, meblarstwo oraz pracom o tematyce sakralnej, które można znaleźć w kościołach. Całość okraszona jest licznymi fotografiami oraz dokumentami. Uwagę przyciąga rzeźba trzech modlących się górali, która przyjechała z Poznania.

- Rzeźba stała od wielu lat w magazynie i nigdy nie była pokazywana. Była także źle skadagolowana, bo przypisywana komuś zupełnie innemu. Na tę rzeźbę trafiłam będąc studentką. Zwróciłam uwagę, że jacyś fajni górale tu są. Po wielu latach przypomniałam sobie o tej rzeźbie. Była skatalogowana jako “Modlitwa trzech stanów” autorstwa Marcinkowskiego. Mieliśmy dowody, że to “Modlący się górale” Brzegi, a nie modlitwa trzech stanów - zaznacza Pitoń, która pozyskała dzieło na wystawę.

Wśród prezentowanych na wystawie eksponatów oglądać można prace Wojciecha Brzegi pochodzące ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, ale także ze zbiorów innych muzeów oraz zbiory osób prywatnych.

Wystawę można oglądać do 2 października br.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas