Sadze na Kopernika. Mieszkańcy oskarżają kotłownię i zapowiadają, że nie odpuszczą. "Przegięli pałę" - podhale24.pl
Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury
Zakopane
Clouds
23°
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
22°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 35 %
Clouds
27°
Wiatr: 7.884 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
23°
Wiatr: 7.992 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
28°
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
26°
Wiatr: 7.38 km/h Wilgotność: 67 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
25.07.2022, 09:28 | czytano: 5787

Sadze na Kopernika. Mieszkańcy oskarżają kotłownię i zapowiadają, że nie odpuszczą. "Przegięli pałę"

→ NOWY TARG. Mieszkańcy zaprezentowali w mediach społecznościowych zdjęcia, na których widać unoszący się z komina kotłowni przy Al. Kopernika czarny dym. W piątek rano samochody, ławki, trawę, przykrywała czarna sadza.

→ - Miasto chwali się nowoczesną kotłownią, więc co to ma być – pytają i martwią się o swoje zdrowie.

→ Sąsiedzi miejskiej kotłowni zawiadomili policję i służby ochrony środowiska. Zabezpieczyli sadze, które chcą zbadać w laboratorium. - Mamy dowody, są świadkowie – mówią.

Fot. Czytelnik
Fot. Czytelnik
Mieszkańcy nie wierzą w zapewnienia prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Grzegorza Rattera, który w rozmowie z Podhale24 mówił, iż kotłownia nie ma nic wspólnego z czarną sadzą, która w piątek rano, zresztą już nie pierwszy raz, pokrywała zaparkowane samochody. Mieszkańcy podkreślają, że takie sadze występują tylko w rejonie kotłowni, nocą, i żadnym innym rejonie Nowego Targu nic podobnego się nie dzieje. Poprzednim razem taka sytuacja miała miejsce w czerwcu. Powtórzyła się, ale tym razem sąsiedzi kotłowni nie zamierzają odpuścić sprawy. Wezwali na miejsce policję i straż pożarną. Teraz czekają, aż odpowiednie służby zainteresują się dręczącym ich problemem.

Przypomnijmy, iż w piątek rano kolejny raz samochody zaparkowane przy Al. Kopernika pokryte były czarną, rozmazującą się sadzą. Widoczna ona była również na ławkach, trawie czy daszkach. Poprzednim razem zdarzyło się to w czerwcu. Mieszkańcy obawiają się, że kotłownia ich truje i muszą wdychać to, co wylatuje z jej komina.Była noc z czwartku na piątek. - To była ciepła noc, piękna pogoda. Około północy usłyszałem ogromny huk, hałas na kotłowni. Wiele razy to zgłaszaliśmy, ale informowano nas, że kotłownia musi pracować – mówi mieszkaniec pobliskiego domu. - Dostałem telefon od znajomego, żeby wyjść na zewnątrz. Sparaliżowało mnie to, co zobaczyłem – z komina lecia gęsty, szary, ciężki dym, który opadał na dół, lecia na bloki, szkołę. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Ktoś zadzwonił i przyjechała straż pożarna. Strażacy długo dobijali się do bramy, ale nikt nie chciał ich wpuścić. Bramę otwarto dopiero wtedy, gdy komin przestał kopcić. Na miejscu zebrała się grupa ludzi. Są świadkowie, którzy widzieli dym i to co leciało z nieba. Pan burmistrz mówił, że mamy nowoczesną kotłownię, co to więc było? Gnębią ludzi za palenie w piecach i dymiące kominy, a miasto truje tak samo i jest bezkarne? Rano sadze były na autach. Czego by się nie dotknął, były czarne ręce. Na miejscu mówili, że wytrzepują filtry, ale przecież nie mogą wtedy przy okazji zanieczyszczać całej okolicy. Mamy XXI wiek – dodaje.

- Przegięli pałę. Czarny dym, z którego leciały czarne sadze. Widok jak z apokalipsy. Nie dało się oddychać. Wszystko było czarne – ja, koszulka, pies – mówi kolejny mieszkaniec. - Przecież to czyszczenie filtrów, bo to podobno to miało miejsce, nie może odbywać się w taki sposób, że wszystko co się w nich nagromadzi, cały ten syf, ciężki pierwiastki, roztrzepują w nocy po okolicy. Zebraliśmy próbki, zawieziemy je do laboratorium i zbadamy, czym nas trują.Mieszkańcy zapowiadają, że nie zostawią tej sprawy. Sprawa została zgłoszona na policję, straż pożarną i wszelkie możliwe służby, w tym do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Podczas interwencji straży pożarnej zebrała się grupa mieszkańców. Ich interwencja była filmowana. Można obejrzeć ją poniżej:


r/ zdj. Czytelnicy
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Nie blokus21:11, 26 lipca 2022
Sadze,dym,zanieczyszczone powietrze a d*** wszyscy chcą grzać.
0
smutna prawda18:47, 26 lipca 2022
Ekologia jest ważna, ale gdzie są panowie Kułach i Knap w zimie - po zmierzchu - gdy nie można wyjść z domu ani otworzyć okna, bo tak strasznie śmierdzi na zewnątrz. Wtedy można umrzeć na ulicy i nikt afery nie robi.
0
???00:35, 26 lipca 2022
"wszystko idzie na bloki ale nie widać tego bo jest ciemno", skoro ciemno to co widział???
0
Stan17:19, 25 lipca 2022
Tylko,że w tej chwili kotłownia jest nieczynna. To tylko nieuczciwość polskojęzycznego portalu pidhake24
0
Nieznany15:37, 25 lipca 2022
Odłączamy kotłownie. Połowa miasta będzie mieć zimno w blokach. I kto wtedy będzie kozak. Walczycie o ekologię. Niech każdy popatrzy pierwsze na siebie a potem na innych. Przeszkadza Ci popiół z kotłowni, odłącz się od kotłowni. Zobaczymy co będziesz mówił w zimie jak dupka zmarznie.
0
mieszkaniec NT15:17, 25 lipca 2022
Dzień dobry . Pani Ado a w czym Pan Stanisław Pani zaszkodził ?? tym że nie boi się mówić prawdy i pokazuje obecny syf w mieście ???? czemu Pani tego nie robi tylko krytykuje ?? może szkodzi w pani prywatne interesy ?? prawda sama nie obroni . moim zdaniem kotłownia musi istnieć i działać ale prawidłowo a nie truć ludzi podczas snu . przestrzegać przepisów i czyścić filtry prawidłowo według procedur. a tutaj wszystko na adwrot.
oczyszczalnia jest , czyści ale co jakiś czas wypuści ścieki . to tak jak by jej nie było bo robi większe zło jak by jej nie było .
kotłownia jest ekologiczna ale co jakiś czas wytrzysci filtry z toksycznie ciężkich pyłów , to po co mówić że ekologiczna jak stwarza większe zagrożenie od tej co kopci codziennie . woda w Dunajcu zanieczyszczona ale można ja pic . nowoczesna rozdzielnia śmieci ale powoduje zatrucie na skale nie wyobrażalna do tej pory . skrajność za skrajnościa . kiedy w końcu zacznie nie dbac o to miasto a nie będzie nie żyło w skrajności i mydleniu oczy .
0
mieszkaniec14:57, 25 lipca 2022
To napewno bobry zas...ły tak jak Białkę.
0
kuba rozkminiacz14:43, 25 lipca 2022
przecież kilka dni temu w tamtych okolicach się paliło? może to stąd te sadze, ale ktoś szuka sensacji?
0
Baba13:47, 25 lipca 2022
Droga Ado, czy pan Stanisław fantazjuje czy podaje fakty? Nieważne czy podaje to pan Stanisław, pan Mieczysław czy pan Wiktor. Fakt jest faktem i tyle. Szacun panie Stanisławie.
0
Ada13:18, 25 lipca 2022
Watycha chcr przy kotłowni powycinać drzewa pod bibliotekę. U Watychy wszystko jest na odwrót
0
Osiol12:48, 25 lipca 2022
Kotłownie działają jak oczyszczalnie ścieków, teraz się oczy otwieraja...??
A może chcą byście sami zamknęli kotłownie bo takie wytyczne by węgiel zaoszczędzić he he he najprościej zamknąć i spokój swiety zero emisyjności(ekotrroryscisi się ucieszą)
Och naiwny wyborco za kilka miesięcy zostaną ci do spłaty długi krajowe, wojewódzkie, miejskie, gminne oraz twoje prywatne i tylko maiwny,, matematyk optymista''mówi jakoś to będzie jakoś się splaci
0
rynkowy12:06, 25 lipca 2022
jest awaria filtrów...trzeba to naprawić
0
kopciuszek11:26, 25 lipca 2022
Samo się to nie robi. Pracownicy doskonale wiedzą i zdają sobie sprawę co się tam dzieje. Ale milczą bo się boją o pracę. Prezes musi mieć na premię dla siebie i nagrody za wykonanie planu. A mieszkańcy niech się duszą i zdychają na wszelkie choroby. Wystarczy sprawdzić papiery w których powinny być aktualne przeglądy, konserwacja i wymiana filtrów. Ale to trochę kosztuje.

"Panie Gienku, niechże pan tam coś poszturcha, przepali bo nam zaraz całkiem zarośnie. A firmy nie stać... Po stówce dostaniecie."
0
z tąd11:11, 25 lipca 2022
Jejku.Kominiarz komin czyścił.A Pamiętacie widok z dawnych lat?Śnieg koło kotłowni i dalej był czarny.Dla czego wtedy nie protestowaliście ,,blokowcy,,?A w nocy to się śpi po ciężkim dniu w pracy a nie łazi szpiegować lenie.
0
Ada11:05, 25 lipca 2022
Stanisław Kułach się w to zaangażował? To wiele tłumaczy. Bardziej zaszkodzi niż pomoże.
0
kuba10:31, 25 lipca 2022
spoko...spoko
jak p. Grzesiu wybuduje tam bibliotekę
to przejdą na ekoksiążki
Czarnek pomoże wybrać....
0
Ja10:19, 25 lipca 2022
Najwyższy czas tego niedorajde burmistrza i jego pachołków odsunąć od tego koryta! Mam nadzieję że to nastąpi już niedługo, gorszych rządzących w nowym targu niż oni to chyba już nie było i nie będzie!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas