Wtorek, 09 sierpnia
Imieniny: Romualda, Romana, Ireny
Nowy Targ
Clouds
13°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
17°
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Koronawirus
3
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
3
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
5
31.07.2022, 14:32 | czytano: 1526

100-lat gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego (zdjęcia)

ZAKOPANE. Uroczysta gala z przemówieniami zaproszonych gości, w tym ministra Andrzeja Gut-Mostowego oraz Iwony Gibas, członka zarządu Województwa Małopolskiego zorganizowana została w sobotę w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego.

zdj. Marcin Szkodziński
Gala stała się okazją także do wręczenia odznaczeń osobom zasłużonym. Uroczystość uświetnił występ Filharmonii Krakowskiej im. K Szymanowskiego pt. „W stulecie gmachu – Szymanowski, Kilar , Górecki. Inspirowały ich góry”.

Pracownicy instytucji kultury z Podhala oraz przedstawiciele jednostek samorządowych, a także wszyscy, którym kultura jest bliska sercu przybyli w sobotę wieczorem do gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego na uroczystą galę 100-lecia powstania murowanej siedziby.

Spotkanie rozpoczęło się od występu góralskiego zespołu składającego się z osób, które na co dzień pracują w muzeum oraz jego filiach. Po kilku góralskich utworach przyszedł czas na przemówienia zaproszonych gości.

- Muzeum Tatrzańskie, to nasz jeden wielki zbiorowy obowiązek ludzi Podtatrza. Gdyby nie było dokumentowania tego dorobku, to nie było by tego wielkiego świadectwa i naszej tożsamości, z którą możemy żyć i którą możemy się chwalić - zaznaczył Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i turystyki. - W wielu krajach jak Włochy, czy Egipt turystyka znajduje się w resorcie kultury, gdyż ta wartościowa turystyka to jest poznawanie dziedzictwa, poznawania środowiska naturalnego i doświadczanie kultury ludzi. Gdyby nie było Muzeum Tatrzańskiego, nie byłoby tak wielkiej atrakcji turystycznej dla ludzi, którzy potrzebują poznania naszych korzeni i naszego dorobku - dodał minister.

Wśród zaproszonych gości znalazła się także Iwona Gibas, członek zarządu Województwa Małopolskiego, która pełni pieczę nad Muzeum Tatrzańskim. - Mam pod opieką 23 instytucje kultury w Małopolsce. Jedną z nich jest Muzeum Tatrzańskie. Jestem dumna z Was wszystkich. To dla mnie ogromna przygoda, która mnie w życiu spotkała, że mogę właśnie w taki sposób poznawać małopolską kulturę, jej dziedzictwo, smaki i zapach. Po 100-latach ten budynek został tak pięknie odrestaurowany. Nie wszyscy mają tak piękne dziedzictwo i mogą je przedstawiać - zaznacza Iwona Gibas.

Przedstawicielka województwa małopolskiego zapewniła także, że zawsze starała się pozyskać jak największe pieniądze na kulturę, a w drugim miejscu na turystykę.

W trakcie przemówień wręczone zostały odznaczenia osobom, które w ponad przeciętny sposób wykazały się pracą i staraniami dla dobra muzeum. Więcej o nadanych odznaczeniach pisaliśmy w artykule: Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla zakopiańczyków.

Ze względu na niekorzystną aurę całość uroczystości została przeniesiona do wnętrza budynku.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
szara rzeczywistość18:00, 3 sierpnia 2022
Niezła szopka. A koncert na telebimie pokazuje gdzie ważniaki mają zwykłych mieszkańców i obywateli.
Teraz czekamy na Palace.
No i muzeum dziedzictwa niematerialnego w Ludźmierzu.
A Polacy będą głodować w zimnie.
elyta21:01, 31 lipca 2022
Tak, super mamy fachowców, pięknie odrestaurowali budynek. Może się jeszcze Polsce przyda.
Osiol15:07, 31 lipca 2022
Jestem za... muzeum w każdej wiosce zacznijmy od ludzmierza no gdzieś się trzeba przechować lub schowac
Im więcej tym lepiej nie dochodowe inwestycje to Piorytet
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij