Wtorek, 09 sierpnia
Imieniny: Romualda, Romana, Ireny
Jabłonka
Clouds
14°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Koronawirus
3
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
3
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
5
02.08.2022, 17:22 | czytano: 1561

Zakopane upamiętniło Powstańców Warszawskich

Z okazji, przypadającej na 1 sierpnia, rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, władze Zakopanego uczciły pamięć bohaterów tego zrywu. W powstaniu walczyła też grupa zakopiańczyków, którzy zginęli broniąc stolicy.

Fot. Wiktoria Kubin
W Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego Mszy Świętej w intencji poległych w powstaniu przewodniczył ks. Stanisław Olszówka. Następnie uczestnicy zakopiańskich uroczystości udali się pod tablicę poświęconą Pamięci Poległych i Zamordowanych Żołnierzy ZWZ AK, gdzie przypomniano mieszkańców Zakopanego poległych w walkach na ulicach stolicy, złożone zostały kwiaty oraz odśpiewany hymn narodowy. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Zakopanego, przybyli pod Tatry goście, przedstawiciele władz samorządowych powiatu i miasta, harcerki i harcerze, poczty sztandarowe policji, straży granicznej, straży pożarnej, samorządów oraz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. O godz. 17.00, we wszystkich gminach powiatu rozbrzmiały także symbolicznie syreny alarmowe.

78 lat temu 1 sierpnia o godz. 17.00 jednostki Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej oraz oddziały dyspozycyjne Komendy Głównej AK rozpoczęły bój o Warszawę. W szeregach powstańczych znalazła się liczna grupa mieszkańców Zakopanego. Wśród poległych w walkach na ulicach stolicy byli między innymi:

Janusz Chyliński, ur. 1923 – uczeń gimnazjum, pseudonim „Góral”, żołnierz kompanii ochrony sztabu „Koszta”, poległ na Placu Bankowym,

Jerzy Chyliński, ur. 1924 – uczeń gimnazjum, pseudonim „Karol”, żołnierz kompanii ochrony sztabu „Koszta”, poległ na ul. Świętokrzyskiej,

Cybulski Marek, muzyk, został zamordowany w więzieniu na Al. Szucha,

Halina Dadejowa , historyk , dyrektor zakopiańskiego gimnazjum „Szarotka”, żołnierz oddziału V Komendy Głównej Armii Krajowej Dowodzenie i Łączność, poległa na ul. Chmielnej,

Aleksander Ferencowicz ur. 1925, uczeń gimnazjum, pseudonim „Bystry”, żołnierz batalionu „Ruczaj”, zmarł od ran,
Jerzy Kozłowski,

Władysław Majer,

Piotr Ochotnicki,

Franciszek Trzaska, restaurator,

Olgierd Sokołowski, przedwojenny dyrektor zakopiańskiego „Odrodzenia”, żołnierz AK pseudonim „Bakcyl”, w 1944 r. ordynator w Szpitalu Wolskim w Warszawie. 5 VIII 1944 został wyprowadzony przez Niemców razem z personelem szpitalnym i pacjentami do baraków przy ul. Moczydło na Woli. Odrzucił propozycję indywidualnego zwolnienia (zawdzięczał ją temu, że w Szpitalu Wolskim prowadził narzucony mu oddział dla pacjentów niemieckich) i pozostał z aresztowanymi. Tegoż dnia wraz z innymi został rozstrzelany na rogu ul. Górczewskiej i Zagłoby. Zwłoki spalono.
Późną wiosną 1944 r. do Poronina przybyli Tadeusz Wronowski „Przygoda” i Andrzej Ziemilski „Krzyś” żołnierze batalionu „Parasol” grup szturmowych Armii Krajowej z zadaniem zorganizowania zaplecza dla oddziału. W przygotowanej przez nich bazie po kapitulacji Powstania urządzono szpital partyzancki dla tych żołnierzy „Parasola”, którzy wyszli z Warszawy wraz z ludnością cywilną. Między innymi przy wsparciu tej grupy powstał w Poroninie oddział partyzancki „Ciupaga”, który wykonał szereg akcji zbrojnych na Podhalu jesienią 1944 r.

Żona gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Powstania Warszawskiego, Waleria Chruściel od października 1944 do maja 1945 ukrywała się w domu Galiców „Dusów” w Poroninie .

Po upadku Powstania 650 tys. mieszkańców Warszawy i okolicznych miejscowości zostało zmuszonych do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania. Z tego 2134 osoby znalazło schronienie w Zakopanem i okolicznych miejscowościach. Po przybyciu na Podhale warszawiacy zorganizowali między innymi tajne nauczanie, gimnazjum, liceum a nawet ekspozytury dwóch wydziałów Politechniki Warszawskiej.

Opowieści uczestników Powstania zainspirowały Bronisława Kłosowskiego, ps. „Radosławski” drużynowego 5 zakopiańskiej drużyny harcerzy do zorganizowania oddziału partyzanckiego złożonego z członków drużyny. Oddział ten działał na terenie Tatr Zachodnich do ucieczki Niemców z Zakopanego w styczniu 1945 r.

Po wojnie w Zakopanem osiedliło się wielu uczestników Powstania Warszawskiego, którzy znacząco wpisali się w dzieje miasta pod Giewontem. Jedna z takich osób jest Barbara Grocholska-Krakowiak– polska narciarka, olimpijka z Oslo 1952 i Cortina d’Ampezzo 1956, trenerka i poetka. W wieku 17 lat brała udział w Powstaniu Warszawskim jako sanitariuszka w 1. Pułku Szwoleżerów. Posługiwała się pseudonimem „Kuczerawa”. Walczyła na Czerniakowie i Mokotowie.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Zakopanem, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Nigdy więcej naiwności05:58, 3 sierpnia 2022
Dzisiaj, podobnie jak wtedy, znowu manipuluje się nastrojami i emocjami Nas Polaków. Znowu bez broni chce się nas wysłać na wojnę w imię cudzych interesów. Nie wolno dopuścić do ponownego "szastania" polską krwią.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij