Wtorek, 09 sierpnia
Imieniny: Romualda, Romana, Ireny
Nowy Targ
Clouds
13°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
17°
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Koronawirus
3
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
3
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
5
03.08.2022, 08:43 | czytano: 2133

Dyskusja nad uchwałą antysmogową: samorządy z Podhala chcą wydłużenia terminu, PO krytykuje PiS za cofanie polityki ochrony powietrza

Kolejne samorządy, ostatnio Powiat Nowotarski, apelują do władz Małopolski o zmianę zapisów uchwały antysmogowej i wydłużenie terminu obowiązkowej wymiany bezklasowych pieców węglowych. Władze Małopolski szykują zmiany, a Platforma Obywatelska przestrzega, że zgoda na palenie złej jakości opałem w Małopolsce, to przyznanie się do porażki.

Jacek Krupa, Tadeusz Arkit, Łukasz Sęk i Grzegorz Małodobry. Fot. Biuro Zarządu Regionu PO RP w Małopolsce
Przypomnijmy, iż Powiat Nowotarski, a wcześniej m.in. Szaflary, Łapsze Niżne i Rabka-Zdrój, podjęły rezolucje ws. wydłużenia terminu obowiązkowej wymiany bezklasowych pieców węglowych nawet o trzy lata. Według obecnych zapisów trzeba to zrobić do końca tego roku. Główne powody to rosnące ceny opału i surowców oraz niestabilna sytuacja na świecie.

Sejmik Województwa Małopolskiego nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie, ale ma zająć się tym tematem jeszcze w sierpniu. Zarząd Województwa Małopolskiego zapowiedział "dostosowanie przepisów do aktualnej sytuacji społecznej i ekonomicznej mieszkańców Małopolski".

Pod siedzibą Zarządu Województwa Małopolskiego przy ulicy Basztowej na Skwerze Andrzeja Wajdy odbyła się konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej w tej sprawie.

Były marszałek Jacek Krupa poinformował o zamierzeniach obecnego Zarządu Województwa Małopolskiego z PiS, który w trakcie wakacji chce konsultować wycofanie się z uchwał antysmogowych dla Małopolski. Poinformował, że zgoda na palenie złej jakości opałem w Małopolsce, to przyznanie się do porażki przez Zarząd Województwa. Klub Koalicji Obywatelskiej będzie wnosił o zdjęcie projekty uchwały wyrażającej zgodę na dalsze palenie złej jakości opałem z porządku obrad sierpniowej sesji. Radni Koalicji Obywatelskiej są stanowczo przeciwko tej uchwale.

Poinformował również jak wyglądało przyjmowanie poprzedniej uchwały z roku 2016 roku. Wtedy prowadzone były szerokie konsultacje z mieszkańcami. Na koniec wspomniał, że zarówno samorządy jak i obywatele opowiadają się za obecnie istniejąca uchwałą i stają przeciwko dalszej zgodzie na palenie węglem.

Radny Tadeusz Arkit przedstawił szczegóły dotychczasowego wycofywania się rakiem przez PiS w Małopolsce z ochrony powietrza. Radny powiedział, że zarząd województwa odrzucił rezolucje i petycje wniesione przez radnych Koalicji Obywatelskiej. Radny stwierdził, że dopłaty do węgla otrzyma każdy, tylko powinien być próg dochodowy, aby nie powodować wzrostu inflacji. Jednocześnie zaapelował, że nie można ograniczać się wyłącznie do pomagania osobom, które korzystają z węgla, a pominąć mieszkańców małopolski wykorzystujących inne źródła energii.

Radny Łukasz Sęk zaapelował do Rządu o włączenie do dodatku energetycznego mieszkańców Małopolski i Krakowa, którzy ogrzewają swoje domy i mieszkania innym źródłem energii niż węgiel, wszak, wszyscy poniosą koszty wzrostu cen energii w sezonie grzewczym. Klub Radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Krakowa przedstawi projekt rezolucji do Premiera w tej sprawie. Poinformował również, że będą namawiali mieszkańców Krakowa od udziału w konsultacjach dotyczących wycofania się przez PiS z uchwał antysmogowych.

Radny Grzegorz Małodobry zwrócił uwagę na wchodzącą w życie 28 lipca ustawę o limicie 996,60 za tonę węgla, pytał gdzie za tyle można węgiel kupić, o ile wgl. gdzieś obecnie jest? Przecież to niepoważne, ustawa została podpisana przez prezydenta. Wyliczył, że nawet osoby, które otrzymają te 3000 zł będą miały starty w budżecie domowym, nie mówiąc już o tym, że to kolejne miliardy dzielące Polaków. Dodatku nie dostaną również samorządy i Małopolscy przedsiębiorcy, którzy też za energię będą musieli zapłacić zdecydowanie więcej, a pracownicy samorządowi, czy pracownicy przedsiębiorstw prywatnych też słusznie oczekują podwyżek, gdyż inflacja zjada ich dochody. Radny poinformował również o kwocie ponad 70 miliardów, które Rząd otrzymał z handlu emisjami CO2, a nie przeznaczył ich na budowę niezależności energetycznej i czystych źródeł energii.

Źródło: Biuro Zarządu Regionu PO, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
z tąd20:13, 4 sierpnia 2022
Kuśnierze zacierają ręce(oj tam że najwięcej kopcą), znowu będą mieli zbyt.W kożuchach w zimie po domu w masce p.gaz. się będzie paradować.
rozdawnictwo plus szachrajstwo18:04, 4 sierpnia 2022
muratorplus.pl 2022-08-04

"Senat 4 sierpnia przyjął poprawki do ustawy o dodatku węglowym. Oznacza to, że dodatek węglowy będzie rozszerzony o gospodarstwa, które ogrzewają się nie tylko węglem. Przepisy wrócą pod obrady Sejmu już 5 sierpnia.
Wsparcie otrzymają wszystkie gospodarstwa niezależnie od rodzaju źródła ogrzewania, także te które opalają olejem opałowym, gazem, gazem LPG, energią elektryczną itp. "W ocenie senatorów objęcie wsparciem finansowym tylko jednej grupy gospodarstw domowych jest niesprawiedliwe, a przygotowane przez Senat zmiany mają zmotywować rząd do szybkich prac nad rozszerzeniem pomocy finansowej przed nadchodzącą jesienią i zimą na większość gospodarstw domowych" - poinformowało Centrum Informacyjne Senatu."
rozdawnictwo plus szachrajstwo18:01, 4 sierpnia 2022
gazetakrakowska.pl 3 sierpnia 2022, 12:35

"Zainteresowane dodatkiem węglowym jest duże. Mieszkańcom zależy na kwocie 3000 zł. Część przychodzi do urzędu i domaga się wypłaty. Inni robią zmiany w deklaracjach CEEB. Duża część mieszkańców najpierw deklarowała inne źródło ogrzewania niż węglowe, teraz robi korekty, że jednak ogrzewają węglem ? mówi Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko. - Moim zdaniem ta baza niedługo pokaże, że duża część domów w Polsce opalanych jest znowu węglem. Pokaże, że cofnęliśmy się w ostatnich latach, jeśli chodzi o poprawę powietrza, a nie posunęliśmy się do przodu.
Jak dodaje wójt, dziennie w urzędzie pojawia się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób, które robią korekty w deklaracjach. - Obecnie mamy 76 proc. deklaracji, a teraz duża część z nich jest poprawiana. Myślę, że na 2738 deklaracji już wprowadzonych do bazy, kilkaset już zostało poprawionych ? dodaje."
Kopciuch13:01, 4 sierpnia 2022
No to trzeba będzie zimą chodzić po wsi w masce przeciegazowej
taka prawda09:06, 4 sierpnia 2022
Co jest lepiej? zamarznąć na śmierć w zimę albo nabawić się ciężkiego przeziębienia czy umrzeć na płuca, co nie jest jeszcze do końca tak jednoznacznie udowodnione jak sugerują ekolodzy, grety itd..
Osiol09:57, 3 sierpnia 2022
Spójrzcie jak niemcy wykorzystują ostatnie 3-4 miesiące przed sezonem grzewczym
Wnerwiony09:47, 3 sierpnia 2022
Cała Platforma Obywatelska!!!.Radni zarabiają po kilka,a nawet kilkanaście tysięcy miesięcznie,nic nie robią,tylko pieprzą głupoty!!!.Co ma powiedzieć emeryt,który dostaje 1300 PLN,mieszka w domu,musi kupić ok 5 ton węgla( po 3 tys.) do ogrzania domu?Musi wydać ok 30 tys. na nowy piec z wymianą,bo tak się PO podoba.
Element animalny09:24, 3 sierpnia 2022
Załóżmy klub frajerów, którzy wymienili piece na ekologiczne. Spłukaliśmy się z kasy na 5* ecodesingn, kupiliśmy opał. A potem pozwijmy zbiorowo tych u ż..a. Albo wdychajmy smród z kominów. "Jakoś to będzie"
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij