Wtorek, 09 sierpnia
Imieniny: Romualda, Romana, Ireny
Nowy Targ
Clouds
13°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
17°
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Koronawirus
3
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
3
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
5
05.08.2022, 19:13 | czytano: 1802

Symboliczny grób Piotra Kossewskiego w Zakopanem (zdjęcia)

Zakopiańczyk trafił do Palace, a następnie do Auschwitz-Birkenau, gdzie zmarł. Po latach nazwisko Piotra Kossewskiego pojawiło się obok nazwiska żony na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem. - Jest to wydarzenie symboliczne, ale czasem symbole znaczą więcej niż takie namacalne rzeczy - mówi w imieniu rodziny Halina Kossewska.

zdj. Marcin Szkodziński
- Był lakiernikiem na Kamieńcu. Razem z przyjacielem Gajewskim prowadzili warsztat. To były dopiero początki motoryzacji. Jako pierwsi zaczęli tę działalność. Mógł opuścić Zakopane, ale postanowił bronić tego, co ma. Przez ponad 20 lat służył w wojsku. Najpierw w rosyjskim, a później w polskim, po odzyskaniu niepodległości. Nie przestraszył się, tylko stanął do walki - mówi Ryszard Kossewski, wnuk zamordowanego Piotra.

Piotr Kossewski chwilę po tym jak Niemcy weszli na teren Zakopanego trafił do Palace. - Do Palace trafił początkiem roku 40-tego. Niemcy jak już tu wkroczyli, to mieli swoich ludzi. Z Palace zanim trafił do Auschwitz, to był jeszcze w Tarnowie. To była taka droga Palace - Tarnów - Oświęcim. Po numerze więźnia widać, że był jednym z pierwszych - zaznacza Ryszard Kossewski.

Po wielu latach nazwisko Piotra Kossewskiego i pamięć po zmarłym wróciły do Zakopanego. W przycmentarnej kaplicy na ul. Nowotarskiej odprawiono dzisiaj nabożeństwo pogrzebowe, a na grobie Katarzyny Kossewskiej-Bukowskiej obok nazwiska zmarłej pojawiło się nazwisko jej męża Piotra.

- Jest to wydarzenie symboliczne, ale czasem symbole znaczą więcej niż takie namacalne rzeczy. Nie mamy tu prochów i ziemi z Oświęcimia. Kiedyś w latach 70 i 80 można było wnioskować do Auschwitz i mieć coś namacalnego. Teraz cały teren muzeum wpisany jest jako zabytek. Wnioskowaliśmy, ale nie dostaliśmy ziemi komisyjnie pobranej - zaznacza Halina Kossewska. - Ta symbolika jest bardzo ważna. To był pradziadek mojego męża. To jest ważne dla naszych dzieci, żeby miały takie miejsce, w które będą mogły przyjść i znaleźć swoje pokolenia. Gdzie będą mogły się pomodlić - dodaje.

Sama idea stworzenia symbolicznego grobu Piotra Kossewskiego powstała w trakcie rozmowy Natalii Skiebko z rodziną. - To ona w prywatnej rozmowie nas zainspirowała. Jej pasja do historii i mocne zaangażowanie sprawiło, że pojawiła się taka myśl. My jako rodzina tylko pociągnęliśmy dalej. Organizacyjnie pomogła pani Natalia, za co serdecznie dziękujemy - mówi Halina Kossewska.

W powstanie symbolicznego miejsca włączyło się Muzeum Tatrzańskie, które przygotowuje nowe miejsce wystawiennicze Palace. - Muzeum Tatrzańskie, to nie tylko budynki, wystawy i piękne wydarzenia, ale też troska o pamięć i to taką rzeczywistą. Razem z rodziną, Muzeum postanowiło przy wsparciu Parafii Najświętszej Rodziny i przy wsparciu Miasta Zakopane, a także Muzeum Auschwitz-Birkenau i krakowskiego oddziału IPN, żeby przywrócić tę pamięć zbiorową - mówi Michał Murzyn. - Wędrując po cmentarzu możemy odczytać to nazwisko. To, co próbowano wiele lat temu wymazać. Dzięki temu, że powstaje muzeum Palace, że tyle mówimy o przeszłości zaczynają się dziać dobre rzeczy. Zachęcam również inne rodziny, których przodkowie nie powrócili do domu. Zachęcam do kontaktu z Muzeum. Być może uda się również takie symboliczne pochówki zorganizować - dodaje wicedyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij