Morskie Oko w polskich rękach. Tablica ku pamięci Jędrzeja Dziadonia i innych górali walczących (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Nowy Targ
Snow
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 3.816 km/h Wilgotność: 100 %
Rain
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 100 %
Rain
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 99 %
Rain
Wiatr: 2.736 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
Wiatr: 2.916 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
74 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 37 | 74 %
12.09.2022, 19:16 | czytano: 3923

Morskie Oko w polskich rękach. Tablica ku pamięci Jędrzeja Dziadonia i innych górali walczących (zdjęcia)

W niedzielę miały miejsce obchody 120. rocznicy rozstrzygnięcia sporu o polskość Morskiego Oka.

Fot. Starostwo Powiatowe w Zakopanem
Fot. Starostwo Powiatowe w Zakopanem
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobach zasłużonych uczestników walki o polskość Morskiego Oka. Następnie, po mszy świętej w kościele parafialnym w Bukowinie Tatrzańskie w intencji uczestników walki, w Domu Ludowym odbyło się seminarium pt. „Przedmiot sporu i jego bohaterowie”.

Starosta Piotr Bąk przedstawił zebranym geodezyjne i topograficzne aspekty sporu, Maria Krzeptowska Jasinek mówiła o dziejach sołtysiego rodu Nowobilskich z Białki Tatrzańskiej, prof. Jerzy Roszkowski zaprezentował natomiast postać hrabiego Władysława Zamoyskiego. Prelegentami podczas spotkania byli również były dyrektor TPN Paweł Skawiński, który przybliżył postać leśniczego Władysława Bieńkowskiego i Maciej Hodorowicz, który przedstawił udział w sporze Jędrzeja Dziadonia i innych Górali. Uroczystości zakończyły się nad Morskim Okiem, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą postać Jędrzeja Dziadonia i innych górali walczących o polskość Morskiego Oka.

- Jeżeli mówimy o znaczeniu sporu o polskość Morskiego Oka dla historii Polski, to trzeba pamiętać, że w istotny sposób przekraczał on materialny czy fizyczny wymiar - mówił podczas obchodów starosta Piotr Bąk. - Działo się to wtedy, gdy od 100 lat nie było Państwa Polskiego. Polska była pod rozbiorami. Po wszystkich przegranych powstaniach, gdy wydawało się, że Polacy nie mają już szans, że muszą się na wieki pogodzić z tą sytuacją, nagle okazało się, że w sporze między dwiema częściami potężnego mocarstwa europejskiego jest realizowany interes Polski - przytaczał historię sporu starosta. Podczas swojej przemowy Piotr Bąk przypomniał również spontanicznie zebrany pochód, który 13 września wieczorem z pochodniami w rękach maszerował ulicami Zakopanego. Uczestniczący z podchodzi śpiewali patriotyczne pieśni, które podnosiły na duchu i krzepiły. - Ośmielam się twierdzić, że był to początek drogi, która zakończyła się 11 listopada 1918 roku zwycięstwem i odzyskaniem niepodległości przez Polskę oraz 2 lata później zwycięstwem nad bolszewikami na przedpolach Warszawy i nad Niemnem - dodał Piotr Bąk. - Ta wielka seria zwycięstw Polski w XX wieku zaczęła się właśnie nad Morskim Okiem - zakończył swoje wystąpienie starosta.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Zakopanem, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
gość05:20, 15 września 2022
Aby wskoczyć w góralski strój każda okazja dobra .Rocznica śmierci W. Krzeptowskiego przemilczana a też chciał dobrze
paździerzowa dykta16:58, 13 września 2022
@abc, no właśnie, czego to biznesmeni nie zrobią dla zarobku, nawet poprą narodowe interesy i będą się nimi zasłaniać dla wzbogacenia własnych dóbr. Szkoda że w obecnych czasach biznesmeni pilnują interesów tylko obcych mocarstw. Widać racja stanu nie po drodze z zarobkiem. Wszędzie zdrajcy i sprzedawczyki. Kolejkę raz już sprzedali, teraz ZEW Niedzica, co potem? Może krzyż z Giewontu?
Zakopianka16:05, 13 września 2022
hmmm a mnie uczyli, że gdyby nie Zamoyski to byśmy w ogóle Morskiego Oka nie mieli. Ciekawe...
zbaranieli, nie pierwszy raz06:51, 13 września 2022
Za chwilę będzie, że to dzięki burmistrzowi i staroście mamy polskie tatry na przekór bolszewikom.
krzok23:00, 12 września 2022
Dziwne że nie pojawia się tutaj nazwisko Oswalda Balzera. Do tej pory pisano i mówiono o jego dużych zasługach dla korzystnego dla nas rozstrzygnięcia sporu o MO!
abc21:40, 12 września 2022
Przecież to był spór dwóch arystokratów o hektary, prawo połowu ryb, wyręb drewna, nie o polskość. Czy ten ZP już zupełnie zbaraniał?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas