Środa, 28 września
Imieniny: Luby, Wacława, Salomona
Szczawnica
Clouds
10°
Wiatr: 7.632 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
Wiatr: 7.38 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
12°
Wiatr: 6.984 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
13°
Wiatr: 15.696 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 73 %
Jakość powietrza
96 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 48 | 96 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Koronawirus
10
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
6
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
28
27
23.09.2022, 10:27 | czytano: 4866

Ratunek przyszedł w ostatniej chwili (zdjęcia)

Temperatura ciała uratowanej kobiety wynosiła zaledwie 26,2 st. C. - To była sytuacja bezpośrednio zagrażająca życiu tej kobiety - mówi Barbara Kącka ze Szpitala Powiatowego w Zakopanem. - Miała dużo szczęście, że nie doszło do zatrzymania akcji serca - dodaje.

zdj. R. Mikler i M. Latasz / TOPR
Mimo września, wysoko w Tatrach są już typowo zimowe warunki. Zalega półmetrowa warstwa śniegu, a temperatury nawet w trakcie dnia pozostają ujemne. W Takich warunkach dwoje turystów z Czech zgubiło się w masywie Gerlacha. Z pomocą przyszli im polscy ratownicy.

- Na prośbę Horskiej Zachrannej Służby ratowaliśmy dwójkę czeskich turystów, którzy zgubili się w masywie Zadniego Gerlacha. Przy pomocy śmigłowca TOPRu przeprowadzono akcję ratunkową. Trudną, ryzykowną i skuteczną. Udało się tych turystów uratować w stanie prawie skrajnego wyziębienia, w stanie hipotermii. Zostali oni przetransportowani do zakopiańskiego szpitala i oboje żyją - informuje o akcji ratunkowej Piotr Konopka, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tuż po przetransportowaniu wyziębionych turystów rozpoczęła się walka o życie kobiety, której temperatura ciała wynosiła zaledwie 26,2 st. Celsjusza.

- Pani była bardzo pobudzona. Nie było z nią kontaktu, nie była świadoma co się z nią dzieje. Zaklasyfikowaliśmy to jako hipotermię trzeciego stopnia - informuje Barbara Kącka, która rozpoczęła specjalizację z anastezjologii i intensywnej terapii w Szpitalu Powiatowym im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. - U pacjentki najważniejsze było ostrożne postępowanie. Każda gwałtowna czynność, zmienienie pozycji, a nawet gwałtowne ogrzewanie mogło doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Zaczęliśmy od zamonitorowania, ściągnięcia mokrych ubrań, stopniowego ogrzewania i zabezpieczenia górnych dróg oddechowych tak, żeby pani była spokojna i jej temperatura mogła wzrastać - dodaje.

Działania zakopiańskich lekarzy przyniosły niemal natychmiastowy efekt. Już po 4 godz. kobieta siedziała na łóżku i w pełni świadoma rozmawiała z personelem szpitala.

- To był ostatni moment. Ta pani miała bardzo dużo szczęścia, że podczas transportu i naszych początkowych działań nie doszło do zatrzymania akcji serca - zaznacza Barbara Kącka.

Mężczyzna, który został uratowany razem z kobietą był w znacznie lepszym stanie. Temperatura jego ciała spadła zaledwie do 35 st. C. Wymagał on jedynie ogrzania i założenia suchych ubrań.

Akcja ratunkowa na Zadnim Gerlachu miała miejsce w niedzielę 18 września.

ms/ zdj. R. Mikler i M. Latasz / TOPR
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas