Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Nowym Targu. Gromkie brawa dla ukraińskiej delegacji (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 05 lutego
Imieniny: Agaty, Adelajdy, Justyniana
Rabka Zdrój
Snow
-8°
Wiatr: 3.924 km/h Wilgotność: 89 %
Snow
-8°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 91 %
Snow
-7°
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-7°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-5°
Wiatr: 10.08 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-9°
Wiatr: 7.236 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
4 %
Zakopane
8 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
11.11.2022, 15:20 | czytano: 5811

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Nowym Targu. Gromkie brawa dla ukraińskiej delegacji (zdjęcia)

- W imieniu obywateli Ukrainy, których Bóg w tych trudnych czasach sprowadził na Podhale, chciałabym z całego serca pogratulować Państwu Święta Niepodległości. Dziękujemy Polsce i Polakom, którzy jako pierwsi wyciągnęli pomocną dłoń. To dzięki wam, my i nasze dzieci jesteśmy bezpieczni. Niech Polska zawsze będzie wolnym i niepodległym państwem, a Polacy - szlachetnym narodem, w którego sercu żyje dobro, miłość, sprawiedliwość i empatia. Niech żyje wolna i niepodległa Polska - mówiła Julia Strilets, przedstawicielka ukraińskiej delegacji, podczas nowotarskich obchodów 11 listopada.

Fot. Piotr Dobosz
Fot. Piotr Dobosz
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą w intencji Ojczyzny w kościele NSPJ, po których ich uczestnicy - m.in. poseł Edward Siarka, samorządowcy, przedstawiciele służb, związków, organizacji i szkół przemaszerowali ze sztandarami na Rynek. Tu, pod Tablicą Pamięci 1920 na frontonie ratusza, złożono wiązanki kwiatów, odśpiewano Hymn i Rotę.

Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło delegacji mieszkających na Podhalu Ukraińców. Składaniu przez nią wiązanki, towarzyszyły gromkie brawa mieszkańców. Do wojny w Ukrainie nawiązywał też w swoim okolicznościowym wystąpieniu burmistrz Grzegorz Watycha.

- Radosne świętowanie Narodowego Święta Niepodległości ma nas łączyć. Łączyć wszystkich Polaków - tych z dużych miast i małych miejscowości, starszych i młodszych. Bo ojczyznę przecież ma się tylko jedną. Tę, której mamy strzec i służyć (…). By dobrze zaplanować przyszłość, trzeba pamiętać o historii oraz wyciągać właściwe wnioski z doświadczeń minionych pokoleń (…). Zanim jednak nastał czas rozbrajania wojsk zaborców i tworzenia od podstaw struktur państwowych, przez Europę przetoczyła się straszliwa wojna. Wojna wyniszczająca państwa, która pochłonęła miliony ludzkich istnień. Nasuwa się w tym miejscu, w tym roku właśnie, refleksja. Czy dla nas, współczesnego pokolenia ludzi, którzy nie musieli z bronią w ręku walczyć o wolność Polski, doświadczenie wojny jest aby na pewno zamierzchłą przeszłością, która nie ma szans powtórzyć się w 21 wieku? Wielu spośród nas tak myślało i żyło w tym przekonaniu, w zachwycie dla zdobyczy cywilizacji oraz demokracji, w przekonaniu, że pokój między państwami jest zagwarantowany różnymi umowami, paktami, sojuszami. Ale początek bieżącego roku brutalnie zweryfikował takie przekonanie. Od lutego mamy wojnę za naszą wschodnią granicą. Widzimy i czujemy realne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Przekonaliśmy się naocznie, że nasz sąsiad ze wschodu nie waha się użyć siły, zadać śmierć i cierpienie niewinnym ludziom, by osiągnąć swój cel podporządkowania sobie innych państw i narodów. Wszyscy dobrze znamy naszą historię i wiemy, jakie były przyczyny rozbiorów Polski. Dlatego tym mocniej i z większą odpowiedzialnością za losy naszej ojczyzny, na przekór problemom i kryzysom, musimy się jednoczyć pod białoczerwoną flagą, żeby nie stracić tego skarbu, z trudem wywalczonego i okupionego wieloma ofiarami, jakim jest wolna i niepodległa Rzeczpospolita Polska (...). W tym uroczystym dla nas, Polaków, dniu, pragnę wyrazić też słowa wsparcia i jedności dla narodu ukraińskiego, który stanął do walki o swoją wolność i suwerenność. Wielu Ukraińców, których wojna wypędziła ze swoich domów i znaleźli schronienie w Polsce, także w Nowym Targu i na Podhalu, jest tutaj, by symbolicznie dać wyraz swojego pragnienia do życia w pokoju we własnym niepodległym kraju. Głęboko wierzymy, że to pragnienie się spełni i rosyjski imperializm zostanie powstrzymany i zahamowany - mówił nowotarski burmistrz.

Przedpołudniową część uroczystości zakończył występ Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Marcina Musiaka oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Srebrne Nuty”, pod dyrekcją Piotra Burcana.

Po południu, od godziny 17, w Miejskim Centrum Kultury - część druga rocznicowych obchodów. Po wystąpieniu przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Luberdy, zaplanowano wręczenie odznaczeń i medali państwowych oraz samorządowych, a później koncert pt. „Jazzowe Stany Moniuszki", czyli utwory Stanisława Moniuszki w nowych, jazzowych aranżacjach, w wykonaniu Karoliny Śleziak - śpiew, Bartosza Kalickiego - fortepian oraz Kwintetu Śląskich Kameralistów.

p/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
jarek09:39, 12 listopada 2022
Za PRL-u byliśmy państwem satelickim i rozwijaliśmy się dynamicznie lecz był jeden problem nie chciało się pracować tylko strajkować i było powiedzenie im gorzej tym lepiej. Gierek powiedział za 20lat zaczniemy odczuwać dobrobyt i prawdę powiedział nie przeskoczymy ekonomii.
Dzisiaj jesteśmy zwykłą kolonią pucybutem zachodu nie mamy technologii przemysły a bogactwa naturalne sprzedadzą by utrzymać pozory dobrobytu.
Sprzedaliśmy się za paciorki wódkę jak Indianie . Premier Donald Tusk -Polacy praca na zachodzę (tam kible czekają na was 5 mil wyjechało ) Prezydent RP Lech Kaczyński zapytany co zrobi jak wszyscy wyjadą - sprowadzi Chińczyków . Polak był głupi jest głupi i będzie głupi.
N@jr4d18:52, 11 listopada 2022
wspominajmy niepodległość, tak szybko ją straciliśmy..
Rafal16:42, 11 listopada 2022
Alez co to za niepodleglosc chyba wirtualna.
STAŚ16:14, 11 listopada 2022
Niepodległość!!!
Sprawa nader ważna!!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas