16 ratowników i 12 godzin sprowadzania turystów z masywu Niżnich Rysów (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 04 lutego
Imieniny: Andrzeja, Weroniki, Gilberta
Czarny Dunajec
Snow
-0°
Wiatr: 11.412 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-1°
Wiatr: 9 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
Wiatr: 21.06 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-0°
Wiatr: 18 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
Wiatr: 13.68 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-1°
Wiatr: 19.296 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
12 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
21.11.2022, 11:27 | czytano: 2860

16 ratowników i 12 godzin sprowadzania turystów z masywu Niżnich Rysów (zdjęcia)

W niedzielę ratownicy TOPR ruszyli z pomocą turystom, którzy zgubili szlak i utknęli w eksponowanym terenie pod granią. Akcja ratunkowa zakończyła się ok. godz. 23.

O wielkim szczęściu mogą mówić turyści, którzy w niedzielę 20 listopada gubiąc szlak weszli w stromy teren w masywie Niżnich Rysów. Turyści zadzwonili po pomoc, a dzięki dobrej pogodzie ratownicy mogli w transporcie do potrzebujących pomocy wykorzystać śmigłowiec.

- W trudnych warunkach atmosferycznych oraz porywistym wietrze śmigłowcem w miejsce zdarzenia udało się przetransportować 8 ratowników. Kolejnych zaś na Bule pod Rysami. Ratownicy po dotarciu do poszkodowanych z powodu braku możliwości podebrania ich przez śmigłowiec opuścili ich przy użyciu liny, a następnie w prostszym terenie, asekurując sprowadzili do Schroniska nad Morskim Okiem - informują na portalu społecznościowym ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W wyprawie łącznie udział wzięło 16-tu ratowników. Cała akcja trwała 12 godzin i zakończyła się w niedzielę 20 listopada ok. godz. 23 w nocy.

Ratownicy po raz kolejny przypominają, że w Tatrach są trudne warunki do wycieczek. Śnieg przykrył oznaczenia szlaków, co wymaga od wędrujących bardzo dobrej znajomości topografii terenu oraz przebiegu szlaku.

- Skały przykryte są cienką warstwa śniegu i lodu, a poruszanie się w takim terenie wymagane dużych umiejętności. Ponadto od kilku dni w Tatrach od wysokości 1900 m. obowiązuje 1 stopień zagrożenia lawinowego - przypominają ratownicy TOPR.

ms/ źródło: TOPR
Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas