Radni dali zielone światło do reorganizacji szkoły w Stasikówce, choć rodzice są przeciw. "Nikt nas nie słucha. Protestujemy" - podhale24.pl
Piątek, 09 grudnia
Imieniny: Leokadii, Wiesławy, Nataszy
Zakopane
Snow
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 82 %
Snow
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 91 %
Snow
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 82 %
Snow
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-0°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
82 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
84 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 41 | 82 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 42 | 84 %
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4
24.11.2022, 20:17 | czytano: 2191

Radni dali zielone światło do reorganizacji szkoły w Stasikówce, choć rodzice są przeciw. "Nikt nas nie słucha. Protestujemy"

Szkoła w Stasikówce ma zostać przekształcona w filię szkoły z Murzasichla. Nadal uczyć się będą dzieci z klas 1-3 oraz przedszkolaki. Radni byli w tej sprawie jednomyślni. Przeciwni zmianom są natomiast rodzice.

Szkoła w Stasikówce. Fot. Marcin Szkodziński
Szkoła w Stasikówce. Fot. Marcin Szkodziński
- Budżet gminy jest obciążany kosztami oświatowymi. Małe szkoły powodują, że obciążenia rosną w sposób kosmiczny. Przy malejącej ilości uczniów jest to sytuacja poważna. W tym roku dołożymy ok. 9 mln zł do oświaty. W zeszłym roku była to kwota 8 mln zł. Wszystko, co mogliśmy zaoszczędzić, to zrobiliśmy. Odbywa się to kosztem uczniów. Nie da się już więcej zaoszczędzić. Potrzebne są konkretne zmiany - mówiła na sesji rady Anita Żegleń, wójt Poronina.

Tymi konkretnymi zmianami ma być przekształcenie szkoły w Stasikówce w filię szkoły z Murzasichla. W budynku obecnej Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki uczyć się nadal będą dzieci w klasach 1-3 oraz przedszkolaki. Starsze dzieci będą dowożone do szkoły w Murzasichlu.

- 1,5 mln zł rocznie kosztuje funkcjonowanie szkoły w Stasikówce. 1,3 mln zł to koszty generowane przez pensje nauczycieli. Klasy liczą po dwóch, maksymalnie sześciu uczniów. Zatrudnionych jest 20-tu nauczycieli na 11,5 etatu. W latach 2021-2022 uczyło się 36 osób, z czego 9 spoza obwodu. W 2022 -2023 jest 35 dzieci, a 12 spoza obwodu - informuje Anita Żegleń.

Przekształcenie szkoły w filię pozwoli nie tylko zaoszczędzić finanse gminy, ale także -jak przekonują władze gminy - ma dać uczniom nowe możliwości rozwoju. W nowej szkole w Murzasichlu mają być specjalne pracownie, a także specjaliści, którzy w razie potrzeby pomogą uczniom.

- Szkoła to otwieranie perspektyw dziecku. To dziecko musi mieć laboratorium, żeby mieć na odpowiednim poziomie chemię i fizykę. To dziecko musi mieć wypasione programy komputerowe, żeby zostać projektantem systemów komputerowych. Tego nie da się dać w małej szkole. Duża szkoła daje możliwość zatrudniania specjalistów jak psycholodzy, czy logopedzi. Duża szkoła daje możliwość stworzenia etatu, ale taki specjalista może pracować też w szkole filialnej - zaznacza Anita Żegleń.

Na sesję Rady Gminy Poronin przyszła delegacja rodziców, która nie zgadza się argumentami wójt. - Słupki słupkami, a życie, życiem - odpowiada Władysława z Rady Rodziców szkoły w Stasikówce na informacje o kosztach funkcjonowania placówki.

Przybyłe na sesję mamy dzieci uczęszczających do szkoły w Stasikówce poinformowały radnych i wójt, że wszyscy rodzice są przeciwni zmianom i obawiają się o przyszłość swoich dzieci. - Nikt nas nie słucha. Protestujemy. To są nasze dzieci. Jeśli coś się złego z nimi stanie, to my będziemy mieć problem. Jak będzie przepychanka w domu, że dziecko nie chce iść do szkoły w Murzasichlu, to pani wójt nie przyjdzie rozwiązać problemu. Dla was jest to tylko przyciśnięcie przycisku na tablecie. Głosujcie tak, jakby to chodziło o wasze dzieci - mówiła Władysława.

Wstąpieniem kobiety z Rady Rodziców, a także personalnymi uwagami do radnych oburzyła się wójt gminy. - To nadużycie mówienie, że nikt się z nikim nie liczy. To jest nieuczciwe. Tyle spotkań, konsultacji było. Jak ja chcę z państwem rozmawiać, to mówicie nie, bo nie. Musimy znaleźć płaszczyznę, na której będziemy rozmawiać. Umawialiśmy się na spotkanie i czekałam godzinę, dwie i przechodziliście po trzeciej godzinie. Bo takie mieliście widzi mi się - mówiła Anita Żegleń.

Za pomysłem reorganizacji szkoły w Stasikówce wypowiedzieli się niemal wszyscy radni. Każdy z nich popierał reorganizację placówki, a nie jej zamknięcie. W ostatecznym głosowaniu radni jednomyślnie zagłosowali 13 głosami popierając wniosek. Taka sama zmiana ma objąć szkołę w Małem Cichem, która stanie się filią szkoły z Murzasichla. Podobnie jak w Stasikówce w placówce będą się uczyć dzieci w klasach 1-3 oraz przedszkolaki.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Ktoś17:39, 28 listopada 2022
Jakieś zle dane bo dzieci jest więcej w szkole , są też klasy po 10 osób
xy16:48, 25 listopada 2022
Taki świat, tak wykształceni ludzi jaki model szkolnictwa. Poniższe komentarze obserwatorów i pasterza bronią pruskiego, obecnego modelu. Masakra. Szkoła powinna mieć na uwadze dobro dzieci a nie lokalnych włodarzy. Rodzice nie dajcie swoich pociech wrzucić w trybiki masówki.
obserwator13:20, 25 listopada 2022
Może czas na gminę Łapsze Niżne by policzyła ile ją kosztuje utrzymanie szkoły w Łapszance i Trybszu gdzie liczba dzieci nie przekracza 50 uczniów a nauczycieli w tych dwóch szkołach około 30-u.To dopiero niegospodarność!!!!!Ale te maszynki do głosowania niczego nie zmienią brak wykształcenia za to mocna wiara!
Obserwatorka11:20, 25 listopada 2022
To logiczne i taka zmiana jest korzystniejsza także dla uczniów. Co to za nauczanie w dwu czy czteroosobowej klasie? Jaki to poziom rozwoju uczniów w takiej klasie? Rodzice zamiast protestować powinni się cieszyć, że ich dzieci będą się uczyć w normalnych warunkach tzn w dużej grupie gdzie proces rozwoju i nauczania jest lepszy niż w takiej małej grupce. Rodzice w takich sytuacjach są podjudzani przez nauczycieli ale sami się przekonają z czasem ze to lepsze dla ich pociech.
PasterzPPP09:18, 25 listopada 2022
Utrzymywanie szkoły dla 35ciu dzieci czyli półtorej klasy, samo w sobie jest niegospodarnością. Radni powinni zlikwidować a nie bawić się w filie.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas