Nowe wiaty przystankowe w Kościelisku. "Staraliśmy się połączyć nowoczesność z tradycją" (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława
Szczawnica
Clouds
18°
Wiatr: 1.368 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
18°
Wiatr: 2.016 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
19°
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
18°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
14°
Wiatr: 2.52 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
74 %
Nowy Targ
70 %
Zakopane
64 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 37 | 74 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
27.11.2022, 09:10 | czytano: 3166

Nowe wiaty przystankowe w Kościelisku. "Staraliśmy się połączyć nowoczesność z tradycją" (zdjęcia)

Nowe wiaty przystankowe na terenie gminy Kościelisko zdecydowanie różnią się od tych, które od lat stały przy drogach. - Osoby żyjące na terenie Podhala mają przeświadczenie, że te wiaty mają być masywne i maksymalnie zabudowane i w ten sposób chronią przed deszczem i wiatrem. Z jednej strony może i tak jest, ale z drugiej jest to odpowiedni klimat dla osób, które chcą ten przystanek zniszczyć i chcą tam spożywać alkohol - zaznacza Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko. - Dzisiaj wiaty przystankowe powinny mieć charakter nowoczesny - dodaje.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
Koniec z małymi domkami krytymi gontem, które znajdowały się przy przystankach na terenie Kościeliska, Dzianisza i Witowa. Zastąpią je nowoczesne wiaty przystankowe z drewna, szkła i metalu.

- O tym jak wyglądają nowoczesne przystanki przekonać się można m.in. u wylotu Doliny Kościeliskiej. Dzisiaj wiaty przystankowe powinny mieć charakter nowoczesny. Staraliśmy się to połączyć z tradycją. Oczywiście jest to zawsze kwestia gustu. Jedni uważają, że jest to dobry sposób inni uważają, że nie - zaznacza Roman Krupa.

Nowe wiaty przystankowe, to nie tylko miejsce, gdzie będzie można się schronić czekając na busa. Mają on spełniać rolę informacyjną o miejscu, którym się znajdujemy. - Wprowadziliśmy tablice pokazujące pasma gór. Z reguły jak jesteśmy np. w Kirach, to z jednej strony mamy pasmo Tatr Zachodnich, potem wejście w góry wysokie. Osoba wracająca ze szlaków może sobie popatrzeć, które miejsca odwiedziła. Z drugiej strony osoba wysiadając na przystanku przed wejściem na szlak może zobaczyć dokąd zmierza. Na tablicy mamy też wymienione gatunki ptaków występujące w Tatrach. Jest trochę więcej o drzewach i samej roślinności. Jest to aspekt uświadamiający. Jest też tablica Braille'a dla osób słabo widzących i niewidzących. Mogą też za pomocą tej techniki poznać szczyty, zapoznać się z danymi. Jest też miejsce na parkowanie rowerów - opowiada o przystanku w Kirach wójt Kościeliska.

Przystanki wyposażone są także w nazwę przystanku, czego wcześniej nie zawsze można było się dopatrzeć. Urzędnicy pilnują również, aby na tablicach zawsze widniał rozkład jazdy z aktualnymi godzinami odjazdów i przyjazdów. W poprzednich latach nie zawsze było to sprawdzane, a na tabliczkach znajdowało się kilka naklejanych przez przewoźników karteczek z godzinami odjazdów, które nie zawsze były aktualne. Nowe wiaty przystankowe mają także poprawić postrzeganie gminy zarówno przez turystów, jak i mieszkańców.

- O systemie identyfikacji wizualnej mówimy od początku mojej kadencji i wiaty przystankowe są jednym z elementów tego systemu. Chcielibyśmy, żeby wszystkie wiaty na terenie gminy były wiatami, które są takie same. Docelowo chcemy też żeby powstały witacze i był ujednolicony system ławek oraz koszy, żeby był to element komunikacji z mieszkańcami i turystami. Osoba, która z zewnątrz dociera na teren naszej gminy, żeby miała wrażenie, że to zostało zaprojektowane w jeden spójny sposób - zaznacza wójt Kościeliska.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
ania11:53, 28 listopada 2022
no ładnie wygląda tylko brak zabezpieczenia od ziemi ...to po zimie już tak nie będzie wyglądało. A czemu nie zastosowali nawet kostki brukowej tak do 10 cm na każdym słupie? niby profesjonaliści budowali ale zaleciało amatorszczyzną i niedoświadczonym architektem...heee
0
Jasiek10:18, 28 listopada 2022
Oby wandale nie poniszczył i nie popisali. Aby służyły nam jak najdłużej.
0
Aaaa18:12, 27 listopada 2022
To jest miś na miarę naszych możliwości,lubu dubu niech żyje nam prezes naszego klubu, niech żyje nam.ile ten ,, Miś" kasy kosztował?
0
Aaaa17:24, 27 listopada 2022
To jest miś na miarę naszych możliwości,lubu dubu niech żyje nam prezes naszego klubu, niech żyje nam.ile ten ,, Miś" kasy kosztował?
0
Jadwiga12:54, 27 listopada 2022
Bardzo ładne!!
0
Ania11:32, 27 listopada 2022
Z wyglądu przypomina paśnik dla zwierząt
0
Ania11:31, 27 listopada 2022
Z wyglądu przypomina paśnik dla zwierząt
0
Ania11:31, 27 listopada 2022
Z wyglądu przypomina paśnik dla zwierząt
0
202211:04, 27 listopada 2022
kielo
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas