Umowa podpisana. W dawnej szkole muzycznej powstanie Muzeum Narciarstwa i Taternictwa (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego
Nowy Targ
Clouds
-5°
Wiatr: 3.744 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
-4°
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-5°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
-4°
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-5°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-7°
Wiatr: 2.916 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
78 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
60 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 39 | 78 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
05.12.2022, 14:56 | czytano: 2256

Umowa podpisana. W dawnej szkole muzycznej powstanie Muzeum Narciarstwa i Taternictwa (zdjęcia)

ZAKOPANE. Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn i i wiceburmistrz Tomasz Filar podpisali umowę na sprzedaż nieruchomości przy Placu Niepodległości.

Fot. Marcin Szkodziński
Fot. Marcin Szkodziński
W Gmachu Głównym Muzeum Tatrzańskiego dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn i wiceburmistrz Zakopanego Tomasz Filar podpisali umowę sprzedaży budynku po szkole muzycznej znajdującego się pomiędzy Placem Niepodległości, a Parkiem Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Środki na zakup nieruchomości Muzeum Tatrzańskie pozyskało z dotacji od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 4,33 mln zł, a także z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w kwocie 1 mln zł.

- Jestem dyrektorem niespełna miesiąc i mam przyjemność kończyć pracę Anny Wende-Surmiak. Podpisanie umowy, to ostatni element. Znalezienie odpowiedniego miejsca, wynegocjowanie stawki, ale też przychylność ministerstwa, pana premiera i marszałka doprowadziło dzisiaj do podpisania aktu, dzięki któremu Muzeum Tatrzańskie dzisiaj stanie się właścicielem kolejnego zabytku. Będziemy go remontować, będziemy o niego walczyć. Oprócz tego, że powstanie tu Muzeum Taternictwa i Narciarstwa, o które Zakopane zabiega od 100 lat, bo już w latach 20 XX wieku pojawiały się takie głosy, będzie to miejsce szczególne i wyjątkowe. Jesteśmy w Parku miejskim, mamy tuż obok Aleje Kurierów Tatrzańskich, Plac Niepodległości. To centrum Zakopanego. Tu powstanie instytucja kultury, która znakomicie wpisuje się w tą przestrzeń publiczną - mówił Michał Murzyn po podpisaniu umowy.

Miasto Zakopane, które do dzisiaj było właścicielem nieruchomości reprezentował wiceburmistrz Zakopanego Tomasz Filar. - W imieniu wszystkich zakopiańczyków przenieśliśmy własność nieruchomości - mówił Tomasz Filar podając za przykład dwa wcześniej zakupione obiekty i zaznaczając, że prace zawsze są na najwyższym poziomie.

Zakup nieruchomości nie byłby możliwy, gdyby nie bardzo duże wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Cieszy nas, że udało się dotrzymać zobowiązania. Kilka miesięcy temu zapowiadaliśmy, że kolejnym oddziałem Muzeum Tatrzańskiego będzie dział poświęcony taternictwu i narciarstwu. Dość szybko i sprawnie udało się zakupić działkę wraz z nieruchomością. To będzie 13-ta filia i druga tworzona we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od dwóch lat jesteśmy współorganizatorami Muzeum Tatrzańskiego.

Budynek wymaga prac, ale przy nie przeskalowaniu koncepcji realizowanej myślę, że będzie można szybko przygotować godne miejsce do zwiedzania - mówił minister Piotr Gliński.

- Regiony Polski, które są bardziej zaniedbane trzeba bardziej wspomóc. Podhale to miejsce gdzie jest początek wody i koniec chleba. Premier Piotr Gliński od samego początku wziął to do serca, a u nas podstawą rzeczy jest kultura - mówił Jan Piczura, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, który wraz z Moniką Gubałą, dyrektorem Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentowali marszałka Witolda Kozłowskiego.

Na zakończenie dyrektor Muzeum Tatrzańskiego zaprosił wszystkich do pomocy przy tworzeniu tego miejsca. - Zapraszam wszystkich mieszkańców, którzy mają pamiątki sportowe. Zapraszam wszystkie organizacje i instytucje do współtworzenia tego miejsca. Podobnie jak Palace jest miejscem, które razem tworzymy i ma wymiar społeczny, tak i to Muzeum bardzo bym chciał, żeby było współtworzone przez nas - mówił Michał Murzyn.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Kloss17:47, 8 grudnia 2022
Najlepiej zróbmy z Polski Muzeum Dziadowskich Rządów po 1989r
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas