Sztuka jest czynem. Nie kontemplacją - nowe skrzydło Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina uroczyście otwarte (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 03 czerwca
Imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary
Jabłonka
Clear
16°
Wiatr: 14.652 km/h Wilgotność: 41 %
Clear
16°
Wiatr: 16.632 km/h Wilgotność: 60 %
Clear
17°
Wiatr: 16.164 km/h Wilgotność: 41 %
Clear
17°
Wiatr: 16.308 km/h Wilgotność: 44 %
Clear
17°
Wiatr: 16.38 km/h Wilgotność: 46 %
Clear
16°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 41 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
06.12.2022, 09:00 | czytano: 4191

Sztuka jest czynem. Nie kontemplacją - nowe skrzydło Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina uroczyście otwarte (zdjęcia)

NOWY TARG. „Sztuka jest czynem. Nie kontemplacją. Nie trzeba pytać, co z tego będzie - trzeba czynić z całą pasją, a będzie dzieło sztuki” - cytowała w swoim wystąpieniu słowa Stanisława Witkiewicza dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej, Marta Łapczyńska. W poniedziałkowe popołudnie odbyła się uroczystość otwarcia nowego skrzydła placówki.

Fot. Szymon Pyzowski
Fot. Szymon Pyzowski
Starania o modernizację rozpoczęły się w 2012 roku i trwały do 2021, kiedy to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dało projektowi zielone światło. Prace trwały 11 miesięcy - od września 2021 roku do sierpnia 2022. Dokładny koszt inwestycji, sfinansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to 4 miliony 999 tysięcy 512 złotych. PSM zyskała 745 metrów kwadratowych powierzchni, którą wykorzystano m.in. na salę kameralną, sale lekcyjne, świetlicę i szatnię. Budynki połączone zostały przeszkloną przewiązką, co udrożniło komunikację i - jak podkreśla Marta Łapczyńska - symbolicznie połączyło historię ze współczesnością. - To ostatni etap trwającego ponad 20 lat procesu budowy najnowocześniejszej szkoły muzycznej na Podhalu - mówi dyrektorka.

Nowy budynek oddano do użytku już 11 października, w poniedziałek natomiast miało miejsce jego oficjalne otwarcie w obecności ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Najpierw przecięcie wstęgi m.in. przez Glińskiego, poświęcenie przez ks. Zbigniewa Płachtę i zwiedzanie obiektu w towarzystwie parlamentarzystów, urzędników wojewódzkich i samorządowców, potem część oficjalna w auli, w której nie zabrakło też rodziców i uczniów.

- Każda szkoła ma dwa zasadnicze wymiary - materialny i edukacyjny. Pierwszy jest o tyle ważny, o ile pozostaje czytelnym znakiem drugiego. Rozwój szkoły, w tym także fizyczny, jest naturalną konsekwencją realizowanej przez nią misji. A to z kolei ściśle wiąże się z profilem kształcenia. Naszą misją jest rozwijanie talentu muzycznego i wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży. W szkole noszącej godne imię Fryderyka Szopena, każdego ucznia traktujemy jako zobowiązanie względem polskiej kultury, którą być może będzie w przyszłości znacząco współtworzył, jak to miało i nadal ma miejsce w przypadku wielu naszych znakomitych absolwentów. To właśnie ze względu na wartość i znaczenie twórczego dzieła, dokonującego się w tych murach, kolejni dyrektorzy, do których grona mam zaszczyt dołączyć, podejmowali starania o stworzenie coraz lepszych warunków kształcenia. Rozwój fizycznej tkanki szkoły winien być zewnętrznym znakiem jakości realizacji jej podstawowego powołania, którym jest kształcenie i wychowanie. Jej blisko 80-letnia historia, naznaczona nieustannym rozwojem, pozwala nam dziś w pełni utożsamić się z przesłaniem, które Stanisław Witkiewicz wyraził następująco: „Sztuka jest czynem. Nie kontemplacją. Nie trzeba pytać, co z tego będzie. Trzeba czynić z całą pasją, a będzie dzieło sztuki”. Mamy głęboką nadzieję, że tak właśnie jest i będzie w przypadku naszej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu - mówiła w swoim wystąpieniu Marta Łapczyńska.

Po nim przyszła pora na uroczyste podziękowania. Na scenie od dyrektorki szkoły odbierali je: wicepremier Gliński, posłanka Anna Paluch, główny architekt Wojciech Głowacki, budowniczowie - Wojciech Buńda i Maciej Walkosz z firmy Gut Wierchowy, inspektorzy nadzorujący budowę - Konrad Stolarz i Marcin Janocha, Anna i Marcin Ozorowscy, którzy przygotowali okolicznościowy folder i wystawę, a także Jarosław Haber - wykonawca profesjonalnych zdjęć nowej części budynku.

Sama Marta Łapczyńska została z kolei uhonorowana nagrodą za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej, przyznaną przez Zdzisława Bujanowskiego - dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.

Potem były liczne wystąpienia, gratulacje, życzenia, podziękowania, prezenty i kwiaty. Od starostwa na przykład szkoła dostała obraz Matki Boskiej Ludźmierskiej, a wicepremier - od nowotarskiego samorządu - kosz oscypków, wraz zaproszeniem do odwiedzenia nowego nowotarskiego Miejskiego Centrum Kultury. - Przez żołądek do serca - zażartował burmistrz Grzegorz Watycha. - Tak przedświątecznie proszę przyjąć od nas ten upominek, który, myślę, że będzie przypominał, że warto do Nowego Targu po drodze do Zakopanego zaglądnąć i zapoznać się z tym, co Nowy Targ ma do zaoferowania.

Poniedziałkową uroczystość zakończył koncert Big Bandu szkoły muzycznej pod batutą Marty Łapczyńskiej.

Otwarcie nowego skrzydła było też okazją do przypomnienia historii placówki, którą w stolicy Podhala uruchomiono 1 czerwca 1945 roku - wówczas mieściła się ona przy ul. Szaflarskiej 4. Historia ta trafiła do okolicznościowego folderu, przygotowanego przez Annę i Marcina Ozorowskich.

Tekst w całości - poniżej.

„Pokora oraz szacunek wobec długiej i bogatej historii Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu towarzyszy każdej stawianej literze tego tekstu. Tradycja pedagogiczna oraz działalność koncertowa nieustannie emanuje z tego wyjątkowego miejsca, które skupia w sobie najwyższe duchowe ambicje oraz cele edukacji muzycznej. Pierwsza siedziba Szkoły Muzycznej mieściła się w kamienicy przy ul. Szaflarskiej 4, a jej uroczyste otwarcie odbyło się 1 czerwca 1945 roku. Fortepian, skrzypce i organy oraz edukacja w zakresie teorii muzycznej to były pierwsze obszary kształcenia artystycznego w Nowym Targu. Rok później - dokładnie 24 listopada 1946 roku - nastąpiło nadanie imienia placówce, której patronem został Fryderyk Chopin. Aktywne uczestnictwo społeczności szkolnej w życiu kulturalno-muzycznym miasta oraz wytrwałe dążenie do popularyzacji sztuki muzycznej zaowocowało otrzymaniem nowego budynku przy ul. Parkowej 12, a w październiku 1969 roku nastąpiło przeniesienie zajęć edukacyjnych do tej nowej lokalizacji. W tym samym okresie szkoła otrzymała pomieszczenia dla dwóch filii - w Szczawnicy oraz Rabce-Zdroju. Zaangażowanie kadry pedagogicznej oraz coraz lepsze efekty edukacyjne zmierzały konsekwentnie w kierunku rozszerzenia zakresu i poziomu kształcenia o szkołę muzyczną II stopnia, co nastąpiło ostatecznie po otrzymaniu dodatkowych 11 sal lekcyjnych w budynku przy ul. Krótkiej 2. Jednak marzeniem kilku pokoleń pedagogów i artystów było zaistnienie nowego budynku, który mieściłby oba stopnie szkolnictwa muzycznego oraz odpowiadałby na potrzeby kulturalne mieszkańców. Ten długoletni proces utworzenia nowej szkoły - zapoczątkowany już przez dyrektora Jana Szostka - został zwieńczony dzięki wytężonej pracy dyrektora Stanisława Rakoczego oraz dzięki wsparciu wielu innych osób, których godzi się nazwać najwierniejszymi miłośnikami muzyki. I tak w 2004 roku, po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie parteru oraz części pierwszego piętra nowego budynku, nastąpiła wytęskniona przeprowadzka. Wizytówką tego pięknego obiektu jest sala koncertowa, posiadająca 280 miejsc dla melomanów, a także - nieco mniejsza - sala kameralna. Obie te sale dysponują profesjonalną akustyką, zapewniającą nie tylko komfort pracy nauczycieli z uczniami, ale także komfort kontaktu artystów ze słuchaczami.

W roku 2021 otworzył się nowy rozdział w historii Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu. Wówczas, w wyniku kilkuletnich starań dyrektor Marty Łapczyńskiej oraz pozytywnej decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego w sprawie rozbudowy infrastruktury szkolnej, rozpoczął się intensywny proces metamorfozy lewego skrzydła budynku. Rozbudowa szkoły była de facto budową zupełnie nowej przestrzeni, w której znajdują się 22 pomieszczenia - w tym świetlica, szatnia, 11 nowoczesnych sal lekcyjnych oraz aula kameralna, mieszcząca 50 osób. Budynek został oddany do użytku w dniu 11 października 2022 roku, a jego uroczyste otwarcie upamiętnia dzień 5 grudnia 2022 roku. I choć o świetności szkoły świadczy najwyraźniej samo życie muzyczne, które tworzą pedagodzy i uczniowie, to okazałość współczesnego budynku dodatkowo potwierdza wartość, jaką posiada muzyka we wrażliwości człowieka zdolnego do głębokich wzruszeń”.

p/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Ogon nie skrzydło17:48, 6 grudnia 2022
Żałosna Błazenada
POLAK16:19, 6 grudnia 2022
ciut ciut bliżej i palucha by sobie obcięli
NARODOWA16:17, 6 grudnia 2022
I śpiewaczka lub pieśniarka w szkole muzycznej to obowiazek
scissors15:40, 6 grudnia 2022
A Pani Jagny nie zaprosili?Pewnie sama przyjdzie i będzie szukać,,dziury w całym"No i zabrakło jeszcze murarzy,tynkarzy,malarzy,i Pani Gieni.
ferdek14:11, 6 grudnia 2022
Odczepcie się od gwiazdy Pienin, przecież ona trenuje operowanie nożyczkami. Może się przydać po wyborach. Będzie krawcową lub fryzjerką.
e212:48, 6 grudnia 2022
Posłanka Anna Paluch znowu będzie tematem na kabaret!!!
Podatnik12:43, 6 grudnia 2022
Włada pisowska potrafi z tak małej inwestycji zrobić rozgłos.
Przecież to jest tylko skrzydło budynku a nie najwyższy wieżowiec świata
Cyc Malina12:23, 6 grudnia 2022
Boję się w domu otworzyć lodówkę, bo posłanka Paluch wpadnie na otwarcie aby mi wstęgę przeciąć ;)
FK11:41, 6 grudnia 2022
Pani Paluch wciśnie się na każdą imprezę...
góral11:11, 6 grudnia 2022
Zwróćcie uwagę ile nożyczek naszykowali. Chyna z 40 sztuk. Widać ile darmozjadów jest na naszym utrzymaniu
Góral z tater11:07, 6 grudnia 2022
Tyle ludu do jednej małej wstęgi że aż miejsca w framudze brakuje. Do przecinania wstęgi to wszystkie dormozjady chętne. Wstęgi to powinni przecinać mieszkańcy i przedsiębiorcy którzy swą ciężką pracą na to zapracowali. Ale później przyjedzie taka jedna z Krościenka i taki jeden ze Stolycy i twierdzi że są tacy wspaniali bo nam dali pieniążki na obiekt.
Banda darmozjadów
mhm10:34, 6 grudnia 2022
Oczywiście gwiazda z Krościenka od przecinania wstęg wszelakich musiała być...
Osiol09:55, 6 grudnia 2022
O krwawicy podatników czy przedsiebiorcow a pomijanych w chwilach otwarc....
To jak w zarcie
Woźnica wjeżdża na osiedle i krzyczy
-wungiel zech przywiózł... Wungiel zech przywiózł...
Na co koń się odwraca i mowi
-ty żeś przywiózł ty żeś przywiózł
piotrek09:53, 6 grudnia 2022
siedzą sobie dwa jaśki i nie wiedzą co jest grane ...
Grażyna Mikołajska09:17, 6 grudnia 2022
Na zdjęciu nr 12 pani posłanka Paluch dumnie reprezentuje flagę Monako
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas