Mężczyzna spod lawiny pozostaje w śpiączce. Szczegóły czwartkowej akcji ratunkowej - podhale24.pl
Czwartek, 23 marca
Imieniny: Oktawiana, Pelagii, Zbisława
Rabka Zdrój
Clouds
11°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
11°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
12°
Wiatr: 7.02 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
15°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 83 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
30 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
03.02.2023, 12:41 | czytano: 2801

Mężczyzna spod lawiny pozostaje w śpiączce. Szczegóły czwartkowej akcji ratunkowej

Trzy grupy ratowników wyruszyły na poszukiwania 40-latka, którego przysypała lawina pod Małym Kościelcem. Mężczyzna pod ok. metrową warstwą śniegu znajdował się ponad 30 min.

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
zdj. ilustracyjne/ Podhale24
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego po otrzymaniu zgłoszenia o przysypanym człowieku w lawinie natychmiast ruszyli na pomoc. Jak informuje Edward Lichtoa, dyżurny ratownik TOPR, jako pierwsi dotarli ratownicy dyżurujący na Kasprowym Wierchu oraz w schronisku Murowaniec. Wyruszyły także z Zakopanego ratownicy trzema samochodami, którzy na skitourach dotarli na lawinisko.

Ratownikom mężczyznę udało się zlokalizować dzięki systemowi RECCO. Niestety nie posiadał on detektora lawinowego. Następnie zlokalizowany został poprzez sondy i odkopany. Ratownicy od razu przystąpili do reanimacji poszkodowanego turysty oraz transportu do Zakopiańskiego szpitala.

- Potwierdzam, że trafił do nas ten pacjent. Jest w stanie krytycznym - informuje dr hab. n. med. Sylweriusz Kosiński ze Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. - Rodzina pacjenta prosiła aby nie przekazywać informacji o jego stanie.

Wiemy, że mężczyzna przebywa w stanie śpiączki, po tym jak nastąpiło zatrzymanie krążenia podczas gdy przebywał zasypany pod śniegiem. Zatrzymanie akcji serca nastąpiło najprawdopodobniej na skutek braku dostępu powietrza, a nie z powodu hipotermii.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
stary górol17:24, 3 lutego 2023
...nie - ,,sądy,,- ba ,,sondy,,..młodzież czyta ...ona sie się uczy....za pare lat się nie dogadamy....
lolka13:34, 3 lutego 2023
tyla alarmów i ostrzeżeń! a ludzie dalej na bezczelnego łażą po górach narażając życie ratowników ! jak był covid to się co niektórzy strasznie bali i siedzieli na d....ch w domach, a teraz bohatery chodzą po górach mimo zakazów i złych warunków!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas