Zimowe utrzymanie kosztowało Miasto już milion zł. Rozpoczyna się akcja wywozu śniegu - podhale24.pl
Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Mikołaja
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 2.7 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
48 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
56 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
06.02.2023, 18:17 | czytano: 6429

Zimowe utrzymanie kosztowało Miasto już milion zł. Rozpoczyna się akcja wywozu śniegu

Taką informację przekazał podczas dzisiejszej sesji radnym burmistrz Nowego Targu.

zdj. Podhale24
zdj. Podhale24
- Z uwagi na intensywne opady, w celu zapewnienia widoczności na skrzyżowaniach oraz zapewnienia możliwości parkowania pojazdów przy drogach miejskich, oprócz standardowych działań dziś prowadzony będzie wywóz śniegu z centrum miasta. Tu apel do wszystkich mieszańców, by usunęli samochody z jezdni, bo one znacznie utrudniają prace, spowalniają i sprawiają, że akcja jest mało skuteczna - mówił Grzegorz Watycha. Jak dodał - w ubiegłych latach właściciele samochodów nie stosowali się raczej do apeli o usuwanie pojazdów na czas wywozu śniegu.

Radni interweniują

Sprawa wywozu śniegu i utrzymywania dróg i chodników wróciła na koniec sesji. Radni pod adresem Marcina Dziadkowca kierowali serię uwag.

Chodziło o chodniki przy ul. Ludźmierskiej i Kolejowej, które mimo iż śnieg przestał padać - są nadal nieodśnieżone. - Sprawa zostanie szybko załatwiona - zapewniał kierownik Referatu ds. Drogownictwa i Transportu. - Interweniujemy jeśli to nie dotyczy naszych dróg.

Radny Marek Mozdyniewicz zaapelował do mieszkańców, by "najpierw rozeznali kto za które ulice odpowiada, a potem zgłaszali swoje pretensje do zarządców dróg". Przypomniano, że na stronie internetowej Urzędu miasta znajduje się szczegółowa informacja wraz z podaniem osób odpowiedzialnych za koordynacje działań zimowych i numery telefonów, a także przypomnienie jakie obowiązki mają właściciele nieruchomości przylegających do pasa drogowego (muszą odśnieżać chodniki).

Drogi wąskie, chodniki zasypane

Pojawiła się prośba o usunięcie śniegu z ulicy Zielonej i Kokoszkowa. - Minie trochę czasu zanim ten śnieg zostanie wywieziony. Tam są tereny zielone, na które można ten śnieg przesunąć - argumentowała radna Bożena Groń. W odpowiedzi usłyszała, że "służby właśnie zajmują się poszerzaniem przejazdów drogowych".

W podobnym tonie mówiła Ewa Garbacz opisując realia panujące na Nadmłynówce, gdzie samochody nie mogą się wyminąć ze względu na zbyt małą szerokość jezdni.

Na uwagę, by firmy odśnieżające jeździły wolniej i zasypywały śniegiem chodników, Marcin Dziadkowiec powiedział, że to "walka z wiatrakami". - Rozmawiamy z wykonawcami, ale mamy telefony, że są za wąskie pasy drogowe i czemu nie poszerzamy. Próbujemy znaleźć kompromis - mówił urzędnik.

Kłopoty na przystankach i przejściach dla pieszych

Andrzej Swałtek interweniował w sprawie zatoczek autobusowych. - Firma utrzymująca drogę do szpitala zapomina odśnieżać zatoczki przy szpitalu i cmentarzu. Tam są zatoki, które w ogóle nie są odśnieżane. Ludzie starsi, czy schorowani nie maja jak wysiadać, tylko w zaspy. Tak nie może być - irytował się radny. - Maran Twaróg (odpowiedzialny w Urzędzie Miasta za jakość i terminowość wykonania zleceń w ramach akcji zimowej - przyp. red.) miał tego wykonawce uczulić, ale to się nie sprawdza. Tyle mamy przystanków w mieście i zatoczek - trzeba to odśnieżyć i utrzymywać tak jak trzeba - skwitował radny Swałtek.

Jacenty Rajski zwrócił uwagę na zasypane kratki ściekowe, co spowodowało, że gromadzi się m. in. na wysokości przejść dla pieszych i ludzie albo muszą brodzić w wodzie, albo przeskakiwać kałuże.

- Jak wywieziemy śnieg, to o ile nie będzie ekstremalnych okoliczności - sytuacja przynajmniej w centrum będzie wyglądać dobrze.

Także powiat zaczyna wywózkę śniegu

- Zobligujemy wykonawcę, żeby na ulicach, gdzie będzie wywożony śnieg albo gdzie nie ma jak odśnieżyć - zrobił "mijankę", żeby nie doszło do zakleszczenia się pojazdów i mogły się one wyminąć - dodał Waldemar Wojtaszek. - Od dziś część śniegu będzie wywożona. Zaczynamy od strefy płatnego parkowania i miejsc newralgicznych - przypomniał.

Wiceburmistrz powiedział, że jest "po rozmowach z dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg", który zapowiedział, iż podejmie się wywózki śniegu z ulic powiatowych - Szaflarskiej, Św. Anny, Waksmundzkiej i Kowańca. - Od jutra zaczynają, nie będzie to akcja na wielką skalę - mówił Waldemar Wojtaszek.

s/


Zapytaliśmy naszych Czytelników, jak oceniają odśnieżanie w Nowym Targu. Na moment pisania tego tekstu w sondzie udział wzięło 921 osób, które w zdecydowanej większości negatywnie oceniły wysiłki służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg i ciągów komunikacyjnych w Mieście. 53% odśnieżanie ocenia fatalnie, śnieg zalega na drogach i chodnikach, jest ślisko. Kolejne 18% uważa, że drogi i chodniki nie są odśnieżane na bieżąco. 13% ankietowanych uznaje, że w centrum odśnieżanie idzie nieźle, ale poza centrum służby przegrywają walkę ze śniegiem. 8% respondentów uznało, że nie jest źle choć można by reagować na opady szybciej i tyle samo, że jest dobrze, drogi i chodniki w Nowym Targu są odśnieżone i posypane.

Zachęcamy do udziału w ankiecie, swoją opinię możesz wyrazić poniżej.
Ankieta
Ankieta zakończona

Jak oceniasz odśnieżanie w Nowym Targu?

 • 7%
  Bardzo dobrze - drogi i chodniki są zawsze odśnieżone i posypane
 • 8%
  Jest nieźle ale powinno odśnieżać się szybciej
 • 11%
  W centum jest dobrze ale na obrzeżach porażka
 • 18%
  Jest źle - drogi i chodniki nie są odśnieżane na bieżąco
 • 57%
  Fatalnie - śnieg zalega na drogach, chodnikach i poboczach, jest ślisko
Oddanych głosów: 1570
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
@@@19:00, 9 lutego 2023
Prawie 90% respondentów ankiety źle ocenia działania Watychy i Wojtaszka. Myślę podobnie jak większość mieszkańców że to koniec tej nieudolnej ekipy.
Radek18:59, 8 lutego 2023
Mi nikt śniegu nie wywozi też płacę podatki do gminy i sam muszę sobie radzić , kupiłem do tego celu koparkę i duży ciągnik z przyczepą i działam nie lamentuje . Dziś od 8 i teraz skończyłem jutro dalszą część .
Mery10:20, 8 lutego 2023
Ja się pytam kiedy będą wywozić na osiedlu.Oleksówki jest tragedia ,czekam do końca tygodnia resztę telewizja przyjedzie
Patryk08:39, 8 lutego 2023
Jacy włodaże takie odśnieżanie. Lepiej tego nie komentować.
Parkingi prywatne place czy nawet stadion przy dworcu ma zieloną trawkę, czyli widać że się dało i to po raz kolejny. Po wsiach widać lepszą organizację przy udziale paru ciągników z pługiem.
Watycha i reszta prezentują co raz obojętny stosunek do mieszkańca a co najgorsze nie ponoszą absolutnie żadnych konsekfencji, są bezkarni a jeszcze ośmielają wręczyać sobie podwyżki czy wyprawiać uroczyste przyjącia podkreślająć jak niewiele udało im się zrobić.
Ania21:29, 7 lutego 2023
zygzak

teraz wiadomo dlaczego Watycha chce zatrudnić w urzędzie polinistę/rzcznika prasowego. Będzie Waldemara uczył poprawnej wymowy. Ja bym jednak chciała żeby zatrudnił zamiast leśnika - budowlańca, którego obiecywał. Zima ich przerosła. Podobnie jak wiosna, lato i jesień. Tylko dlaczego podatnik mq płacić za taką nieudolność?
xyz21:00, 7 lutego 2023
Po kolejnej wtopie tandemu Watycha Wojtaszek można za Bareją rzec. Temu misiu oczko się odlepiło. Nowotarskiego Misia ciąg dalszy.
Dawid17:39, 7 lutego 2023
@zygxak
Ten Wojtaszek leśnik ze wsi Maniowy tak samo pracuje jak mówi po polsku. To on jest odpowiedzialny za akcję zima. Tak samo jak za odpadające deski parkingowe. Pewnie dostanie kolejną nagrodę. Należy mu się. Swoją drogą Watycha obiecywał wiceburmistrza budowlańca a zatrudnił leśnika. Nawiasem mówiąc miasto wycina ok. 200 drzew rocznie. U Watyvhy wszystko jest na odwrót
Janek16:38, 7 lutego 2023
Chodziłem dziś po południu z Kokoszkowa przez pół miasta, Szaflarska, Wojska Polskiego, Podtatrzańska, nie widać, aby śniegu było mniej !!!
PSP15:15, 7 lutego 2023
Kompromitacja na całego. Watycha wpierw krytykował powstanie płatnych stref parkowania i złą organizację służb utrzymujących drogi zimą. Grzmiał na sesjach o likwidację publicznego haraczu za miejsca postojowe. Ale jak został już burmistrzem to mu się odwidziało i nastawiał parkometrów ile wlezie, tylko teraz nie ma komu tych miejsc odśnieżyć. Ba nie ma jak tam nawet przejechać środkiem jezdni, bo bandy metrowe i zawężenie na maksa.
cieśla Waldek14:48, 7 lutego 2023
Radny Jan Łapsa mówił coś o słabym odśnieżaniu na Kowańcu w czasie o Kokoszkowie i innych górskich drogach? czy milczał sesji? Do gorczańskiej dojechać można swobodnie (wiadomo :) potem już wyżej bawcie się sierotki, kupcie sobie łańcuchy a my poczekamy aż stopnieją śniegi.
zygzak14:36, 7 lutego 2023
Odpowiedzialny za wywóz "śniega" (z wypowiedzi wiceburmistrza na wczorajszej sesji - język polski to trudna mowa) jest sam Wojtaszek. Ale ten pan, pracę w Nowym targu traktuje najwyraźniej jak miejsce spotkań towarzyskich i o 15 opuszcza Urząd, by udać się na zasłużony odpoczynek do Maniów. A miasto niech cierpi skoro takich włodarzy sobie wybrało. I kto to widział, żeby w zimie padał śnieg?
Mira11:34, 7 lutego 2023
Ta cała akcja zima to jeden wielki chaos. Mieszkańcy brną w śniegu po kolana. Nie dało się jeździć ani chodzić a bańka poszła z kasy miasta. Pytanie na co. Watycha nie ma szans na kolejną kadencję. Większość mieszkańców czuje się zawiedziona i na niego nie zagłosuje. Tylko potrafi obiecywać a potem pali swoje ulotki pod ratuszem z programem wyborczym.
takitam.09:50, 7 lutego 2023
milion za nicnierobienie, niezla fucha. odsniezanie powinno byc na biezaco, nie po ustaniu opadow.
nowotarzan dla nowotarzanów09:46, 7 lutego 2023
Zaczyna mnie już irytować ta Buta Burmistrzów. Chyba należy się im klaps od wyborców i podatników.
We09:29, 7 lutego 2023
Co sobie wybrali to sobie majom powinien wogule im tego sniegu z miasta nie wywozić
Benek09:20, 7 lutego 2023
Do kosztów zimowego nieodśnieżania trzeba doliczyć koszty utrzymania nieudolnej władzy z dworem kolesiów. A to już gruba kasa wydojona z podatników. A co w zamian? Armagedon!
łopata08:30, 7 lutego 2023
Nic nowego w królestwie kiczu i watahowego nierządu. Po tych latach bezsiły nie dziwi też nic. Nowotarżanie! Płaczcie i płaczcie. Dwór się bawi i udaje, że tak będzie do końca świata. A ty łopatuj i martw się, bo to jeszcze przez najbliższy rok przyjdzie ci obijać się o urzędniczą arogancję i kompletny brak umiejętności rozwiązywania problemów mieszkańców.
Jan08:14, 7 lutego 2023
Jak może własciciel odgarniać chodnik jak cały śnieg z drogi pług wysypuje na chodnik.to jest nierealne szczególnie ma wsi
Dociekliwy07:59, 7 lutego 2023
Panie Mozdyniewicz. Popatrz Pan na swoje podwórko, potem upominaj innych. Nie potrzebne nam podwójne standardy w mieście, ale wyborcy to ... My wszyscy, pytanie, czy wyciągniemy wnioski
yamakay07:31, 7 lutego 2023
ciekawe gdzie ten milion bo po drogach tego nie widac oszczednosci widac golym okiem odsniezane i sypane sa polowy drog pod wzniesieniami /.../ państwo z kartonu nawet sniegu nie umieja ogarnac wladza sie bawi i ma gdzies ludzi a Ci dalej uwazaja ja za super dramat
Anty Bolek07:31, 7 lutego 2023
Niedziela-chodniki należące do miasta zero odśnieżania,na moście ulica Kościuszki tragedia.Mandaty dla Burmistrza i kolesi-gdzie był pan Jan.
Werty07:26, 7 lutego 2023
Ważne że swój zarobił.
karaluch06:58, 7 lutego 2023
Znowu nad Dunajec wraz z całym syfem. Pamiętam jak nawet ktoś wywalił muszlę klozetową. Bardzo proszę o jak najdalej od ścieżki rowerowej. Śnieg potem na niej długo zalega.
Przeciwnik obecnej władzy23:07, 6 lutego 2023
oszczędza się na odśnieżaniu bo władza się bawi, organizuje sobie imprezki, kupuje świecidełka, a teraz jeszcze burmistrz zatrudnia pracownika do robienia mu kampanii wyborczej, który będzie kosztował ponad 100 tys. rocznie, tak więc mieszkańcy nie bądźcie zdziwieni, że się oszczędza na odśnieżaniu, najważniejsze dla burmistrza jest robienie sobie promocji i za wszelką cenę utrzymać siebie i swoją świtę/.../, zero strategii, brak przygotowania na sytuacje trudne, ale strategia jak niszczyć konkurentów będzie opracowana do perfekcji
Janusz Widelec22:46, 6 lutego 2023
Po pierwsze to nie zimowe utrzymanie kosztowało Miasto, ale kosztowało NAS! NAS TO KOSZTOWAŁO! To za nasze pieniądze to robią. I łaski nie robią, że odśnieżają, bo do tego oni są! Za to pieniądze bierze burmistrz Watycha i za to pieniądze bierze Dziadkowiec. Każdy z nas się na to zrzuca. A w tym roku wyjątkowo źle zadbano o drogi bo np. po takiej Ogrodowej to na sankach można było jeździć, mimo ze śnieg nie sypał już od wielu godzin!
Osiol21:57, 6 lutego 2023
Żadnej strategi mimo tylu lat zarządzania w tych działaniach, raczej panika no ale jak dla siebie ma się odśnieżony parking na wyłączność.... I to się da osiągnąć bez problemu i utrzymać a reszta niech..... I przy urzędzie i starostwie dla wybrańców odśnieżone i dojazd jest, drugi sort walczy gdzie stanąć, biedny drugi sort hmmm jakby tak te miejsca służbowe do parkowania za podatki drugiego sortu nie udowadniały że dla siebie się da odśnieżyć a dla reszty....
Adam_6621:36, 6 lutego 2023
Usuwać samochody... a gdzie? Może by tak włodarze miasta, wprowadzili w tym czasie bezpłatne parkingi? Ale gdzie, skąd? Lepiej nakaz - usunąć! A gdzie byli urzędnicy i wielki burmistrz w sobotę? Gdzie były wtedy służby miejskie?
mario21:33, 6 lutego 2023
Jeśli faktycznie bańkę wydali to proszę jako obywatel o informację jak i kiedy i dla kogo wydano te pieniądze. Takie dane powinny być do wglądu publicznego.
Szambo -Lot21:19, 6 lutego 2023
Te tabliczki z informacją kiedy będzie wywożony śnieg powinny być kilka dni wcześniej a nie w dzień wywozu.
Maria21:05, 6 lutego 2023
Przeszli by kawałek po mieście zakosztowali tej przyjemności i poszukali tego miliona bo chybana taki syf to nie dali nic .
Opop21:03, 6 lutego 2023
Nieudacznicy w poprzednich latach nie było śniegu i tez nie oszczędzili tak wiec i tak nic z tego ile wydali. Trzeba zrobić wszystko żeby już nie było tych władz. Oni z całym miastem nic nie zrobią. Kompromitacja milion wydany a śnieg albo ludzie sami odgarniaja albo chodzą po nim. Żenujące ze jeszcze się wypowiada. Ale o wszystkim tak by można. Szkoda gadania trzeba iść na wybory. Nieudacznik.
Tedi21:01, 6 lutego 2023
Niektórym się wydaje że władza polega tylko na zabawie i wieszaniu wstążek na drzewie a nie na rozwiązywaniu realnych problemów. Burmistrz do wymiany
Llki20:08, 6 lutego 2023
NAJGORSZA WŁADZA JAKA BYŁA! W całym mieście nie są odśnieżane chodniki a drogi byle jak. Ludzie chodzą po ulicy bo nie ma możliwości jak przejść. A Radni debatować będą dalej i klaskać żenada!!!!
a19:50, 6 lutego 2023
Milion? A przecież zimy nie było
GRZMOT W NOCNIKU19:16, 6 lutego 2023
Milion zlotych?!Ktos chyba kpi z nas nowotarzan...dzis np chodnik od swiatel na Zakopane az do os Bor nie byl odsniezony!!!!
Maria18:42, 6 lutego 2023
Nareszcie .Mogli juź wcześniej zacząć wywozić .
Łopata18:21, 6 lutego 2023
"już milion kosztowało"? W Mieście jest bajzel jak nigdy!! Oby wyborcy docenili to przy najbliższej okazji
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas