Spaloną karetkę dla Ukrainy zastąpi ambulans ze szpitala w Nowym Targu (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 06 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 1.584 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 2.052 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 0.576 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 0.936 km/h Wilgotność: 87 %
Snow
Wiatr: 0.504 km/h Wilgotność: 93 %
Snow
-3°
Wiatr: 0.504 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
326 %
Nowy Targ
236 %
Zakopane
84 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Zła
PM 10: 163 | 326 %
Zakopane
Dostateczna
PM 10: 118 | 236 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 42 | 84 %
05.03.2023, 11:21 | czytano: 9842

Spaloną karetkę dla Ukrainy zastąpi ambulans ze szpitala w Nowym Targu (zdjęcia)

Spłonęła jedna z karetek, które miały jechać na Ukrainę. Policja zatrzymała 34-letniego mężczyznę, podejrzanego o podpalenie w sumie trzech karetek pogotowia i dwóch samochodów osobowych. Decyzje o przekazaniu ambulansu w miejsce spalonego - podjęła dyrekcja szpitala powiatowego w Nowym Targu.

zdj. PSP Tarnów
zdj. PSP Tarnów
Do zdarzenia doszło w Radłowie. Jeden z ambulansów całkowicie spłonął, a pozostałe pojazdy zostały nadpalone lub osmolone.

Akcję pomocową zorganizowała śląska Fundacja Dar Przyszłości. Fundacja poinformowała na swoim profilu w mediach społecznościowych, że pomimo nocnego pożaru w sobotę wczesnym rankiem konwój w mniejszym składzie wyjechał do Ukrainy. W sobotę po południu karetki były już w miejscu przeznaczenia. Ogłoszono też zbiórkę na zakup kolejnego pojazdu, w miejsce spalonego.

W pomoc zaangażował się wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który wystosował prośbę do małopolskich szpitali o przekazanie karetki, aby zastąpić tę spaloną. - Nie mogłem pozostać obojętny na to, co się wydarzyło. Udało się znaleźć rozwiązanie. Dziękuję Panu Dyrektorowi Markowi Wierzbie z Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu, który od razu i bez wahania odpowiedział na moją prośbę o przekazanie karetki. Małopolska szeroko angażuje się w działania pomocowe na rzecz Ukrainy. Mają one szereg różnych form. Teraz dołączamy też do tej sztafety dobra – do konwoju, w ramach którego na Ukrainę przekazywane są karetki. Taki sprzęt jest tam teraz niezbędny, ma nieocenioną wartość. To wyraz naszej solidarności. Dziękuję Fundacji Moc Przyszłości za organizację takich konwojów. To działania bardzo konkretne, wymagające wielu starań, a także odwagi i determinacji – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dyrektor szpitala Marek Wierzba przypomina, iż Podhalański Szpital Specjalistyczny włącza się w udzielanie wsparcia walczącej Ukrainie, choćby w ramach transportów rannych, którzy za pośrednictwem szpitalnego taboru są przewożeni do innych szpitali, także zagranicznych.

- Teraz przekażemy w pełni sprawną karetkę transportową z naszych zasobów. Dodatkowo wykonamy wszelkie konieczne przeglądy – na Ukrainie z pewnością ten sprzęt będzie intensywnie eksploatowany. Ukraiński personel medyczny mierzy się teraz z sytuacjami i pracą, które nawet trudno sobie wyobrazić. Szpital w Nowym Targu wyraża solidarność z naszymi odpowiednikami po ukraińskiej stronie. Jesteśmy z Wami. Niech ta karetka będzie tego potwierdzeniem - dodaje dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu Marek Wierzba.

W galerii poniżej zdjęcia karetki ze szpitala nowotarskiego.

Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego, opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Stachu03:47, 8 marca 2023
@Exc
Jakiż blask miłości do bliźniego bije od takich jak ty...
Wymordować ze 150 000 000 ludzi to dla was jak komara zatłuc.

Nawołujecie do wielomilionowego ludobójstwa, a macie czelność nazywać kogoś bandytą i obrażać, a nawet ubliżać komuś, kto chociaż wspomni o interesie Polski i Polaków.
Stachu03:47, 8 marca 2023
@Exc
Jakiż blask miłości do bliźniego bije od takich jak ty...
Wymordować ze 150 000 000 ludzi to dla was jak komara zatłuc.

Nawołujecie do wielomilionowego ludobójstwa, a macie czelność nazywać kogoś bandytą i obrażać, a nawet ubliżać komuś, kto chociaż wspomni o interesie Polski i Polaków.
można też stracić wszystko19:44, 7 marca 2023
@ szuster
My ponoć nawet cło płacimy ukrom od wojskowych "darowizn". to pewnie od tej karetki też je policzą. Mnie samemu nie chce się w to wierzyć, popytajcie Straż Graniczną jak to jest.
Exc19:11, 7 marca 2023
Bardzo dobrze że przekazał..jeszcze atom powinno się przekazać na zniszczenie Rosji,aby nigdy już ani jeden Rosjanin nie stąpał po ziemi
szuser14:54, 7 marca 2023
A jak to zaksięgujecie. Na czyim stanie była ta karetka? Darowizna? a na jakiej podstawie prawnej? Bez prawa tylko tak na hurra! A podatek od darowizny to kto zapłaci? Wierzba czy Kmita
do "mądry i skromny"14:21, 7 marca 2023
Wrzuć se w przeglądarkę "bandera party" i szukaj ukraińskiej dyskoteki w czeskim Plznie. Na szczęście Czesi jeszcze pamiętają historię. Nie to co Polacy.
Smok12:21, 7 marca 2023
I oby chuj tego Sprintera strzelił zaraz jak tylko przekroczy granicę...
mądry i skromny11:03, 7 marca 2023
Nie trolle a jeden troll i to średnio rozgarnięty- jak można tego nie widzieć?
Smok07:25, 7 marca 2023
4 letni, czyli prawie nowy Sprinter pojedzie na ukraine a Ty Polaku umieraj w domu, bo brak wolnej karetki. Pisowcy zrobili już wszystko żeby rozmontować system ratownictwa medycznego ja tylko przypomnę, co zrobili przez 7 lat rządzenia:
1. Najpierw wyrzucili lekarzy z karetek i R zamienili na S i w każdej teraz jest "ratownik medyczny", lekarze już nie jeżdżą.
2. Zmontowali coś takiego jak WCPR - Wojewódzkie centrum powiadamiania ratunkowego czyli to zgłaszanie zdarzeń do jednej centrali do Krakowa i teraz weź tłumacz babie, co w życiu nie była w Tylmanowej czy Bukowinie co to gdzie jaki przysiółek i niech Ci wyśle karetkę zamiast najbliższą, to skądś tam, bo tak jej się wydaje.
3. Teraz ciągle oddają karetki ukrom, za chwilę my będziemy wożeni do szpitala prywatnymi autami.

Mam nadzieję, że mimo rewaloryzacji 500+ na 1000+ naród się opamięta i nie sprzeda się po raz kolejny (o ile nie wywołają te pisowskie brudasy wojny, żeby przesunąć wybory), bo to już będzie ostatni. Będziecie płakać nad swoją naiwnością.

p.s. Ruscy już podobno przejęli jednego leoparda, dowodzonego przez polskich najemników, także ciekawie się zapowiada ten rok.
kulawy koń07:23, 7 marca 2023
"Nie oglądajmy się na wszystkie strony. Nie chciejmy żywić całego świata, nie chciejmy ratować wszystkich. [?] Chciejmy pomagać naszym braciom, żywić polskie dzieci, służyć im i tutaj przede wszystkim wypełniać swoje zadanie ? aby nie ulec pokusie ?zbawiania świata? kosztem własnej ojczyzny".Kardynał Wyszyński
Dickens06:50, 7 marca 2023
Rok temu czekano ponad godzinę na karetkę, która jechała do niemowlaka.....bo nie było wolnej. Na pytanie czemu karetka nie stacjonuje bliżej odpowiedź: Kupcie karetkę, będzie stacjonować u Was na gminie i będzie po problemie. Jestem jak najbardziej za dawaniem ale nie kosztem naszych obywateli. Daliśmy im nasze polskie Kraby, a My kupujemy z Korei..... mogę tak dowoli wymieniać. Nasz rząd chce Nas zaorać by zap.... za miskę ryżu
ukraińska czerń06:44, 7 marca 2023
@ Orawiec

"Oj durny, ty durny"
Orawiec00:28, 7 marca 2023
Ciekawe ilu z komentujących tutaj chodzi regularnie do kościoła, kochają Matkę Boską Ludźmierską i Papieża, ale Ukraińców już nienawidzą! Hipokryzja albo ruskie trolle! Żałosne!!
mądry i skromny21:32, 6 marca 2023
Toporna ta ruska propaganda- żeby na podhalańskim portalu pisać że piekła nie ma [czyli w domyśle Boga też]- to trzeba się chyba z rozum wy...ać.
do wpieniony18:10, 6 marca 2023
"oddali setki czołgów (starych ale w pełnej gotowości bojowej), wozów bojowych, jednostek artylerii"
To jeszcze nic. Teraz jakby przyszło stado zielonych ludzików i nawet jakbyśmy mieli te złomiaste abramsy które będą tonąć w naszych bagnach, młakach i zwykłych zagonach, to nikt nie potrafi tego obsługiwać, kierować i strzelać. Trzeba co najmniej kilkunastu lat by wyszkolić kadrę, szeregowców, zapewnić wyposażenie warsztatowe, wdrożyć produkcję części zamiennych, nauczyć się to dziadostwo rozkładać i składać, klucze pokupować. Radziecka technika może i toporna ale mieliśmy wszystko zmodernizowane, gotowe do walki, z całym zapleczem logistycznym, parkiem maszynowym i zaopatrzeniem. Teraz nie mamy literalnie NIC. Świecimy gołym tyłkiem i tylko czekać jak ten czy inny się skusi bo okazja czyni złodzieja.
Za te wszystkie akcje powinny lecieć trybunały stanu a tu widzę wesoło i demokratycznie. Zupełnie jak przed poprzednimi wojnami. Nic tylko brać nogi za pas i spierniczać bo rządzą nami wariaci lub zdrajcy, do wyboru, a wychodzi na jedno. Kolejny raz zostaniemy męczennikami świata.
112: brak dostępnej karetki17:55, 6 marca 2023
Ja chce tylko przypomnieć że jak był kowid to z braku karetek do potrzebujących jeździła straż pożarna. Tyle i aż tyle jeśli chodzi o komentarz. A cały ten cyrk zawdzięczamy miłościwie nam panującym z wszystkich opcji politycznych. Chyba wszyscy są skrycie opłacani przez naszych wrogów bo nie potrafię sobie inaczej wytłumaczyć takiej skali działania na szkodę własnego narodu i kraju. Szkoda że piekła nie ma bo może chociaż w zaświatach by odpokutowali a tak to śmieją się nam w twarz i plują.
Onuce!17:01, 6 marca 2023
Jak widać ruska propaganda ma się dobrze i znalazła sobie odpowiedni "materiał ludzki" do manipulacji... Oj ciekawe jakbyście się czuli gdyby o Polakach tak mówili w czasie II WŚ jak wy o Ukraińcach
Jan15:38, 6 marca 2023
Czytam te komentarze i wiecie co, skoro UKR dostaje milionowe wsparcie to dlaczego nie zakupią sobie karetek. Chyba, że nam zapłacili ale o tym cisza? A goście powinni już wracać do siebie.... Wrocław stracony, Kraków, Warszawy też zajęte, na Pomorzu burdy, dobrze, że jeszcze Wy nasi Kochani Górale trzymacie porządek :)
Sąsiad15:23, 6 marca 2023
Ja tylko pytam jak to przeszlo przez moderacje ,tyle nienawisci
Sceptyk12:32, 6 marca 2023
To już nawet nie jest polin tylko ukpol Ukrainą przejmie nasze ziemie poprostu nas wchłonie już i tak wiszą wszędzie po urzędach te szmaty ukraińskie w sejmie w Senacie posłowie nasi się chwała i wywyższają noszac w marynarkach i garniturach te zapinki ukraińskie w tvpis chwała Ukrainie wychwalanie Ukrainy gebals tego by nawet nie wymyślił jaka propaganda jest za Ukrainą Polacy uczący się ukraińskiego już żeby lepiej się porozumieć z tą banda zza wschodniej granicy dajemy nim 500+ zwozymy zboże kiepskiej jakości daliśmy meldunki nim pesele wszystko nim oddajemy a oni nam zrobią to co zrobiła upa pewnie i taka będzie wdzięczność a tym co wspierają Ukrainę typu nowotarzanka i tym podobnym z 5 kolumny zapewnie nieszacym ferment Polakom i wmawiajacym że UK jest naszym przyjacielem proponuje niech zawiążą swoje złoto dolary swoje działki mieszkania do ambasady ukraińskiej i tam przekażą w dobrej wierze swe dary i przyjaźni ukraińsko polskiej a nie wmawiają nam Polakom że też mamy się na wszystko zgadzać i wspierać ta bandę banderowców i pamiętajcie Polacy za na wyborach głosować na tych co są Polakami a nie lisami farbowanymi bo zginiemy marnie tylko Polska
jarek07:30, 6 marca 2023
Kiedy się Polak obudzi ??????
Premier R.P. Donald Tusk powiedział - praca za granią - czyli Polacy wypad z kraju.
Prezydent R.P. Lech Kaczyński zapytany co zrobi jak wszyscy wyjadą ? odpowiedział sprowadzi Chińczyków.
Władysław Gomułka powiedział zbliża się wyż demograficzny trzeba przygotować miejsca pracy.
Kto nami rządzi ???????????????????
Czy to już jest POLIN ?????????????
złapali, złapali "cornom łowce".......06:53, 6 marca 2023
@ nowotarżanka

Znamy cię z twojej aktywności nie tam gdzie trzeba i twoich pyskówek.

"Ten gość który podpalił karetkę" postąpił pochopnie i wybrał przestępczą formę "protestu". Taki czyn należy potępić.
Jednak jest on po części wynikiem obecnej polityki z którą coraz więcej Polaków się nie zgadza a ich zdanie jest penalizowane.
Nie wiadomo czy zatrzymany mężczyzna jest sprawcą tego czynu, ma on jednak prawo do obrony prawnej i w tej sytuacji należy mu się wszelaka pomoc ze strony, "nie zwolenników", ale ludzi dobrej woli - właśnie.

Pomimo, że zbłądził on i oni mają do tego prawo.
wpieniony01:50, 6 marca 2023
Ten plugawy rząd pomaga nieprzyjaznemu nam narodowi kosztem życia, zdrowia i bezpieczeństwa Polaków, oddali setki czołgów (starych ale w pełnej gotowości bojowej), wozów bojowych, jednostek artylerii, oddali naszym kosztem miliony litrów paliwa, ba nawet 500+ dali z naszych podatków, zrujnowali rolników sprowadzajac techniczne zboza z Ukrainy, a teraz w "przyjazni" obdzierają nasz naród nawet z karetek... A wszystko dla ludzi którzy chlubia sie zbrodniami w Wołyniu a naczelnego morderce Polaków uznaja za swego bohatera narodowego... Dokąd zmierzamy Polsko ?
Sceptyk23:18, 5 marca 2023
No pogonić ta dzicz niech wraca na Ukrainę bo tam nic się nie dzieje a to co jest to operacja antyterrorystyczna ile będziemy opiekować ta mniejszość że wschodu jeszcze
nowotarżanka22:38, 5 marca 2023
Proste pytanie do krytykujących: lepiej będzie dla nas Polaków jak Ukraina będzie się bronić, będzie w zachodniej strefie wpływów czy podda się/zostanie pokonana i będziemy mieć całą wschodnią granicę z ruskimi?
Dla mnie odpowiedź jest oczywista. Wy jak widzę wolicie mieć ruskich bezpośrednio za polską granicą. To dla mnie niepojęte.
Nie jest mi po drodze z obecną władzą, a już z ugrupowaniem p. Wierzby w szczególności, ale tu popieram.
I na koniec:
1. pomagam Ukraińcom od początku wojny i nadal będę to robić (rzeczowo i finansowo).
2. znam wielu pomagających (także na Podhalu),
3. Ukraińcy są różni, podobnie jak my Polacy. Ci, którym ja pomagałam i pomagam są bardzo w porządku (są zawstydzeni oferowaną pomocą, nie są roszczeniowi, pracują).
4. Mam nadzieję, że ten gość, któy podpalił karetkę nie tylko pójdzie za to siedzieć (szkoda w mieniu dużej wartości), ale także naprawi szkodę (czy to w trybie środka karnego czy w innym). Zapoewne ma majątek, z którego będzie mógł pokryć szkodę.

A wasz hejt, który się zapewne na mnie wyleje, mam gdzieś!
Jak udzielić pomocy?21:09, 5 marca 2023
Teraz pomocy będzie oczekiwał ten młody człowiek - desperat.
Ger20:00, 5 marca 2023
A my czym będziemy jeździć
Greg19:31, 5 marca 2023
Panie Wierzba jak chce się pan włączać w to chore rozdawnictwo to kup se pan na swoje pieniądze karetkę i wysyłaj ja człowieku gdzie chcesz. Od mojej karetki ręce precz. Skończy wam się warchoły niebawem ta polityka.
Aneta19:23, 5 marca 2023
A personel wyszkolony Ukraiński razem z karetką zostanie przekazany na Ukraine? Obiło mnie się o uszy że personel ze wschodu takowy ma dostawać 6 tyś.zgodnie z pismem z ministerstwa? Czy to prawda? Czy prawdą jest że nauka języka ukraińskiego umożliwią dodatek w kwocie 2 tyś.
Monika bez stanika18:52, 5 marca 2023
Ja bym nie dała im karetki
Damian18:51, 5 marca 2023
Co teraz z banderowcami
Damian18:51, 5 marca 2023
Co teraz z banderowcami
Radek18:47, 5 marca 2023
Chciał pokazać że nie można pomagać Ukraińcom w nieskończoność
Monika17:34, 5 marca 2023
Co za dużo to nie zdrowo. Byłam ostatnio świadkiem zachowania naszych gości z Ukrainy. Były to w większości mamy z dziećmi ale również kilku panów. Zakwaterowani w jednym z miejscowych osrodkow wypoczynkowych. To co zobaczyłam przez 2 dni to ciężko opisać. To normalnie była dzicz. Dzieci puszczone w samopas demolowały (bo nie da się tego inaczej nazwac) ośrodek. Mamy siedziały i piły wino nic sobie z tego nie robiąc. Na prośby personelu mówiły że nie rozumieją, ale dobrze rozumiały. Jedzenia ile było w koszach (mieli katering) to aż przykro było patrzeć. Wyrzucony chleb, pierogi, ser, owoce ...szok. Nikt nie dbał o zamykanie drzwi, pootwierane okna a budynek ogrzewany. Ci ludzie kompletnie nie przejmowali się tym że mają to wszystko za nasze pieniądze, żeby uszanować, zachowywać się jak przynajmniej przyzwoicie. Mamy raczyły się winkiem a dzieciaki robiły co chciały. Ja rozumiem że trzeba było pomóc, ale myślę że pół roku to wystarczająca ilość czasu aby sobie ogarnąć pracę, lokal...ale trzeba chcieć a im się nie chce. Ja też pomagałam jak mogłam ale chyba już trochę za dużo. Rozumiem pomoc na front, czy w miejsca gdzie działania wojenne są zintensyfikowane ale myślę że osobom mieszkającym w Polsce już ponad rok to chyba ta nasza pomóc nie jest tak niezbędna. A płacimy za to wszyscy.
N@jr4d17:20, 5 marca 2023
@leczcie się na nogi póki czas
Ty tak masz od zawsze, czy ostatnio ci się to zrobiło?
Stachu16:39, 5 marca 2023
Jeżeli ta karetka nie jezt nam potrzebna, to po co była kupowana? Czyżby niegospodarność, bezsensowne wydawanie publicznych pieniędzy?
A jeżeli jest nam potrzebna, to dlaczego chcecie się jej pozbyć?
J2315:26, 5 marca 2023
W końcu Polacy zaczynają myśleć .
Grześ Stękacz15:10, 5 marca 2023
Oto Podhale w pigułce. Wieczne biadolenie. Jak trzeba się w kościele "pokazać" to pierwsi lecą ale jak trzeba pomóc obcym to wtedy tylko skomlenie. A napisz o nich coś krytycznego to tacy oburzeni. Całe szczęście są tu jeszcze wyjątki.
jaga214:29, 5 marca 2023
Za karę niech jedzie na Ukrainę niech walczy z Kacapami bo już naszej granicy są nie daleko
Szakal14:11, 5 marca 2023
Rozdawajmy, przecież mamy nadmiar.
leczcie się na nogi póki czas14:02, 5 marca 2023
Ci wszyscy którzy tak strasznie mędrkują,że karetka nie powinna być przekazana powinni być wysłani do obycia 2letniego szkolenia wojskowego w warunkach przypominających wojnę.Do tego powinno się ich dostarczyć albo w starej nysce ew.w dużym fiacie kombi...
można też stracić wszystko12:56, 5 marca 2023
Tak strata i tak strata.
wilk12:29, 5 marca 2023
Spłonęła została- co to jest???
spiderman12:17, 5 marca 2023
Przekażcie wszystko.Polacy już nie będą chorować i umierać.
King of the Spisz12:16, 5 marca 2023
Ciekawi mnie jak mocno angażują się sami Ukraińcy w pomoc swojemu kraju...
Jeśli ktoś dobrowolnie pomaga to nikomu nic do tego. Ale ta karetka nie powinna służyć na podhalu? Czy u nas taki dobrobyt że można rozdawać taki sprzęt? Czemu Kmita na spółkę z wierzbą nie kupią karetki na darowizne?
Piotr12:16, 5 marca 2023
no co już zapomnieli co ukraincy robili Polakom.....przypomnijcie sobie histoię....
Osiol12:14, 5 marca 2023
A obsada transplantologów??
JW12:12, 5 marca 2023
No bez jaj! Pomagajmy ale nie naszym kosztem. Skąd teraz nowotarski szpital będzie miał karetkę? Ciągle narzekają że sprzętu mało. Oddaje się z tego co jest w nadmiarze a nie to czego brakuje
kwiat paproci12:00, 5 marca 2023
A dla Polaka karetki zabraknie, a nawet od ukrów zwykłego dziękuję nie usłyszymy.
marta11:52, 5 marca 2023
z tymi zardzewiałymi progami długo nie bedzie funkcjonowac
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas