Historyczna nazwa Suchego znikła z map Google - podhale24.pl
Czwartek, 23 marca
Imieniny: Oktawiana, Pelagii, Zbisława
Czarny Dunajec
Clouds
10°
Wiatr: 7.632 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.244 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
11°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
12°
Wiatr: 7.452 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
15°
Wiatr: 9 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
13°
Wiatr: 9.72 km/h Wilgotność: 84 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
17.03.2023, 19:30 | czytano: 3540

Historyczna nazwa Suchego znikła z map Google

Przysiółek Cipki w Suchem ostatecznie zniknął z map. Osoby, które wnioskowany o zniesienie tej nazwy cieszą się, że skończy się poszukiwanie tablic przez turystów. Część mieszkańców żałuje jednak, że historyczna nazwa przestała istnieć.

Dawny przysiółek Cipki w Suchem to zaledwie kilka domów, z czego część była niezamieszkała. W jednym w nich powstał nowoczesny obiekt w wynajmem pokoi i elektrycznych rowerów. Mieszkańcom tego przysiółka mieli przeszkadzać turyści poszukujący tablicy z nazwą miejsca.

- Problemem stała się turystyka geograficzna. W ostatnich miesiącach i latach przyjeżdżało mnóstwo turystów, którzy chcieli się koniecznie sfotografować przy drogowskazie informującym o nazwie przysiółka Cipki w Suchem. Kołatali do różnych domów i pytali gdzie mogą znaleźć taki drogowskaz. To zapewne pięknie wyglądałoby na Instagramie, ale sama nazwa przysiółka nie funkcjonowała. Ta nazwa funkcjonowała bardziej zwyczajowo, ale pojawiała się w mapach Google, w związku z tym turyści zainteresowani tym tematem przyjeżdżali - mówi Anita Żegleń, wójt Poronina. - Przy tej okazji pojawiały się niewybredne żarty. Pojawiał się pewien rodzaj prześmiewczych żartów na portalach społecznościowych. Młodzi ludzie prowadzący swoje biznesy w Suchem czuli się bardzo niekomfortowo - dodaje wójt.

Mieszkańcy, którym to przeszkadzało zwrócili się z prośbą do gminy o zniesienie nazwy. Z dniem 1 stycznia 2023 roku administracyjnie nazwa została zlikwidowana, jednak na mapach Google usunięto ją niedawno.

- Zrobiliśmy konsultacje społeczne jak wymaga tego prawo przy podjęciu tej procedury. Wypowiedziało się kilkudziesięciu uprawnionych do zabrania głosu mieszkańców Suchego. Sprawdziłam, wszyscy mieszkańcy, którzy wypowiedzieli się w konsultacjach byli za likwidacją tej nazwy. Było to ok. 50 osób. Najbardziej zainteresowani byli mieszkańcy tego terenu - zaznacza Anita Żegleń.

Nazwa przysiółka Cipki w Suchem wywodzi się od nazwiska zamożnych osób zamieszkujących w XVII wieku te tereny. - Nazwa miejsca Cipki pochodzi wprost od rodziny Cipków, która tam mieszkała. Jest to bardzo stare nazwisko, bo można je datować na XVII w. Zofia Stecka znalazła dokument dotyczący Jana Rejny Cipczyny i jest datowany na 1698 rok. Była to zamożna rodzina, bo mieli młyn. Byli bardzo szanowani - zaznacza Anna Buńda Dorula, kulturoznawca i artystka ludowa. - Nazwa w tym momencie brzmi troszkę niepolitycznie i wzbudza uśmieszki, ale w tamtych czasach nie była nieprzyzwoita lub źle brzmiąca - dodaje.

Słowo “cipka” w języku słowackim oznacza koronkę. Dawniej w tym terenie ludzie trudnili się także koronkarstwem. - Cipka, po Słowacku, to koronka, a cipesz to szewc. To słownictwo przyszło na tereny Podhala za czasów Austro-Węgier. Na Podhalu też wyrabiali te koronki. To bardzo żmudna praca. Jest kilka tysięcy klocków i trzeba je przerzucać wg. wzoru - mówi Andrzej Siekierka, jeden z najbardziej znanych projektantów mody. - Nazwy trochę szkoda. Często turyści się pytali, gdzie można zrobić sobie zdjęcie z taką nazwą, ale ona jest tylko w mapach. Podobno dzieci się krępują i w szkole się wyśmiewają z nich - dodaje.

Rodowici mieszkańcy Podhala, którzy starają się zgłębić historię regionu żałują, że doszło zniesienia nazwy. Mówią, że historyczna nazwa nie pasowała do nowoczesnego biznesu. Mają jednak nadzieję, że lokalne społeczeństwo będzie pamiętać o przysiółku Cipki w Suchem.

- To miejsce w świadomości mieszkańców zostanie. Myślę, że formalnie jej nie będzie, ale nieformalnie dalej wśród mieszkańców będzie funkcjonowała. Obserwujemy bardzo ciekawe zjawisko. Starszym mieszkańcom ta nazwa nie przeszkadzała. Tym bardziej , że ona nie była nacechowana ujemnie. Nazwa cipki wywodzi się od rękodzielnictwa związanego z wykonywaniem koronek. Później tak związana była z osobą, której przodkowie najprawdopodobniej tym się zajmowali. Dopiero niezdrowe zainteresowanie i jakieś takie prześmiewcze teksty spowodowały to, że mieszkańcy byli niezadowoleni i poprosili nas o wszczęcie procedury - zaznacza wójt Poronina.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Slovak18:37, 18 marca 2023
Ja bardzo lubię polskie koronki
Koronka15:50, 18 marca 2023
Ja byłam bardzo przywiązana do tej nazwy
p14:15, 18 marca 2023
popić se , pojezdzić se po cipce ...
lb09:51, 18 marca 2023
oj, ile miejsc w Polsce dało by się zabić żeby móc mieć taką nazwę i darmową reklamę :)
Republika Południowej Waginy07:49, 18 marca 2023
Turyści nie wiedzieli wcześniej o Cipce?
Suche ****20:41, 17 marca 2023
Kabaret Łowcy.B miał skecz o 4 punktach sukcesu.Czyli--> Cel, Idea, Planowanie, Akwizycja w skrócie **** ale było to tak powiedziane i zaakcentowane, że każdy się śmiał i nie odbierał tego wulgarnie.
tylko nie wiedzą jak z nich się śmieją górale20:31, 17 marca 2023
Jestem przekonany , że turystami w przewadze byli mieszkańcy Warszawy, bo ich cechuje prześmiewczy tryb życia i im jedynie mogła przeszkadzać ta nazwa. Do tego konieczna jest znajomość zwyczajów i języków , czego brakuje zwłaszcza mieszkańcom warszawki.
Stara panna19:39, 17 marca 2023
A mi się to podobało
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas