Sejmowa dyskusja o biogazowniach z udziałem członków EKO Raba Wyżna. "Nie jesteśmy przeciwko OZE. Chcemy, by ktoś zadbał o nasz interes społeczny" - podhale24.pl
Piątek, 09 czerwca
Imieniny: Felicjana, Pelagii, Sławoja
Zakopane
Clouds
15°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
14°
Wiatr: 3.852 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
16°
Wiatr: 0.576 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
15°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
12 %
Nowy Targ
30 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
25.05.2023, 09:55 | czytano: 3113

Sejmowa dyskusja o biogazowniach z udziałem członków EKO Raba Wyżna. "Nie jesteśmy przeciwko OZE. Chcemy, by ktoś zadbał o nasz interes społeczny"

Natalia Ustupska i Piotr Budny ze stowarzyszenia EKO Raba Wyżna walczą w Sejmie o zmiany w powstającej ustawie o biogazowniach. Oboje obecni byli na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa, gdzie przekonywali posłów, że nie są przeciwni biogazowniom, ale chcą by były jak najmniej uciążliwe dla otoczenia. - Musi być coś, co zabezpieczy ludzi - mówili.

Natalia Ustupska i Piotr Budny na posiedzeniu sejmowej komisji. Fot. Kadr z nagrania
Natalia Ustupska i Piotr Budny na posiedzeniu sejmowej komisji. Fot. Kadr z nagrania
Przypomnijmy, iż członkowie stowarzyszenia i mieszkańcy gminy Raba Wyżna od kilku miesięcy walczą z biogazownią, mającą powstać na terenie byłego Państwowego Gospodarstwa Rolniczego. Prywatny inwestor nie zamierza jednak zmienić swoich planów. Mieszkańcy boją się uciążliwego sąsiedztwa – smrodu czy hałasu towarzyszącego takiej działalności.

Powstająca Ustawa o biogazowniach rolniczych, to rządowy projekt, który ma ułatwiać przygotowanie i realizację takich inwestycji. W Sejmie trwają właśnie prace nad przepisami ustawy. Podczas wystąpienia na sejmowej Komisji Rolnictwa, Natalia Ustupska mówiła, że „ustawa ta nie określa minimalnej ilości substratu pochodzącego z terenu danego gospodarstwa, nie uwzględnia żadnej minimalnej odległości od budynków mieszkalnych lub użyteczności publicznej oraz umożliwia ominięcia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego”.

- W naszej miejscowości jako stowarzyszenie Eko Raba Wyżna od 8 miesięcy walczymy z próbą bezmyślnego postawienia Biogazowni o mocy 499 KW w centrum 4,5 tys wsi. I mówiąc centrum faktycznie mam to na myśli ponieważ w odległości do 500m znajdują się wszystkie budynki użyteczności publicznej (jak szkoła, przedszkole, ośrodek zdrowia, kościół, bank czy sklepy). A w odległości około 100m znajduje się osiedle domów mieszkalnych – zaznaczyła.

Dodała, że biogazownie jako OZE są potrzebne, bo utylizacja odpadów organicznych musi się odbywać, ale nie można tego robić bez względu na wszystko.

Z kolei Piotr Budny skupił się na zagadnieniach związanych ze smrodem i skutkami wdychania gazów z biogazowni. - Dla społeczeństwa zlokalizowanego wokół zakładów biogazowni wdychanie powietrza o wysokim stężeniu azotanów może powodować m.in. problemy z oddychaniem, bóle głowy, chronicznie upośledzoną czynność płuc, podrażnienie oczu, utratę apetytu i skorodowanie zębów – przekonywał. Mówił też o konieczności budowy biogazowni w odpowiedniej odległości o terenów mieszkalnych. Proponował m.in. by w ustawie znalazł się zapis dopuszczający budowę biogazowni w odległości nie mniejszej niż 3 km od zabudowy mieszkaniowej oraz by tego typu przedsięwzięcia były objęte procedurą uzyskania Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jego zdaniem, każdy taki zakład powinien być lokowany na obszarze z wystarczającą ilością dostępnego substratu, by ograniczyć konieczność dowożenia z zewnątrz, cysternami czy ciężarówkami nieczystości do zakładu.

Na koniec złożył wniosek, aby w procedowanej w obecnym kształcie ustawie o ułatwieniach w budowie biogazowni, znalazły się zapisy chroniące obywatela i jego prawa.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Rabianin20:42, 28 maja 2023
Panie Faber, panie Siarka - Raba nie zapomina.
Remember17:35, 26 maja 2023
Ej Faber, Dziwisz, Siarka - pycha kroczy przed upadkiem.
Sprawiedliwy16:55, 26 maja 2023
A tak naprawdę to trzeba oddać tę ziemię prawowitym właścicielom. Chyba to byli Głowińscy, potomkowie żyją w Anglii, i to będzie sprawiedliwość
Józef15:15, 26 maja 2023
Już nikt na wsie nie będzie mógł spać spokojnie nie będziemy znać dnia ani godziny gdy taka biogazownia powstanie! Brawo nasi rządzący rujnowanie naszego kraju idzie wam doskonale!
Ciekawy10:28, 26 maja 2023
Po takiej ustawie można spodziewać się niezłego wysypu utylizatorni. Ciekawe co zrobią właściciele pensjonatów, hotelu i innych przybytków turystycznych kiedy ktoś będzie odstraszał klientelę.
góral05:47, 26 maja 2023
zabrakło posłanki Paluch.....:(, zabrakło posła Siarki....:(, no tak tam nic nie otwierano w blasku fleschy...:(((( przykro , olali nas
Góral21:43, 25 maja 2023
Tylko czekać,aż pojawi się inwestor z takim pomysłem w Białce, Bukowinie czy w Szaflarach bo przecież nic nie stoi na przeszkodzie!
Rabcon21:38, 25 maja 2023
A Pani poseł Anna Paluch czemu cicho siedzi? Tak lubi w mediach się pokazywać to, gdzie jest? Czemu nie pomoże ludziom?
Osiol19:30, 25 maja 2023
A gdyby tym szczęściem obdarować Zakopane, Kraków warszawe tam gdzie pelno pełno eko zapaleńców niech sami wskażą lokalizację gdzieś w centrum.....
Mietek Raber19:15, 25 maja 2023
A gdzie jacyś przedstawiciele samorządowi gminy? To tylko osobom prywatnym ma na tym zależeć, czy uważają już że temat jest przegrany. I będzie to co ma być. Politycy i urzednicy lokalni to ustalili i żadne protesty tu nie pomogą. Biznes i duże pieniądze ważniejsze niż los ludzi
avivat17:17, 25 maja 2023
A posłów z tego terenu nie było?!! Do przecinania wstęg to się pchają jeden przed drugim, mało nie tratując wszystkich po drodze, a jak ich trzeba to schowani pod łóżkiem.
poapieram! ale...17:04, 25 maja 2023
Niestety w kuluarach posłowie rozmawiają z lobbystami i inwestorami...
Em16:40, 25 maja 2023
Brawo za Wasze oddanie sprawie i wielkie zaangażowanie! Macie rację, obecne przepisy są furtką do nadużyć i nieposzanowania mieszkańców. Brak jakichkolwiek rozmow z mieszkańcami, bliska odległość od domów, szkoły, możliwość skażenia wody, uciążliwy smród substratu. Tak ma wyglądać rozwój górskiej miejscowości? Rozwój i biogazownie - ok ale z dala od domów.
Mirek12:39, 25 maja 2023
Brawo, mądrze mówią, oby coś to pomogło
Rabian11:27, 25 maja 2023
Brawo,dziękujemy za poświęcenie i rozmach w negocjacjach
Rabianin10:44, 25 maja 2023
Stop biogazowani w Rabie Wyżnej. Stop Faberowi i Siarce!!!
magda10:30, 25 maja 2023
Zmiana prawa to jedyny ratunek dla Raby
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas