Awantura w Czarnym Dunajcu. Padły mocne słowa. Przewodniczący przerwał obrady, gdy zrobiło się gorąco - podhale24.pl
Sobota, 09 grudnia
Imieniny: Leokadii, Wiesławy, Nataszy
Rabka Zdrój
Clouds
-5°
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-5°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-5°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-4°
Wiatr: 5.796 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-6°
Wiatr: 7.452 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-6°
Wiatr: 6.66 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
146 %
Nowy Targ
302 %
Zakopane
106 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 73 | 146 %
Zakopane
Zła
PM 10: 151 | 302 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 53 | 106 %
01.06.2023, 10:00 | czytano: 7591

Awantura w Czarnym Dunajcu. Padły mocne słowa. Przewodniczący przerwał obrady, gdy zrobiło się gorąco

- Jest pan jednym z najgorszych radnych - powiedział burmistrz Marcin Ratułowski do radnego z Piekielnika Pawła Dziubka, podczas sesji Rady Miasta w Czarnym Dunajcu. Przewodniczący przerwał obrady i nie pozwolił burmistrzowi dokończyć wypowiedzi.

Kadr z nagrania sesji
Kadr z nagrania sesji
Miniona sesja rady gminy w Czarnym Dunajcu przejdzie do historii, jako jedna z najbardziej burzliwych. Powodem do kłótni była kanalizacja w Piekielniku. Janusz Tarnowski, prezes Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Nowym Targu, przekazał radnym złą wiadomość - PPK rezygnuje z budowy oczyszczalni ścieków i kanalizacji z Piekielniku. Mówił, że spółka nie ma na to w obecnej chwili pieniędzy. Koszty budowy są kolosalne i inwestycja nie opłaca się.

Kanalizacji nie chce też budować burmistrz Marcin Ratułowski. Uważa, że miasto nie ma na to pieniędzy. Stwierdził, że rada może wyjść z inicjatywą budowy oczyszczalni i kanalizacji, ale będą to koszty rzędu 40-50 mln zł. I zdaniem burmistrza trzeba na to poświęcić cały budżet miasta, przeznaczony na inwestycje. Dodał, że radni dotychczas nie zgłosili takiej propozycji do budżetu.

Następnie Marcin Ratułowski zaczął wytykać poprzednim władzom Czarnego Dunajca, że nie zajęły się budową kanalizacji. Podkreślił, że dopiero kiedy został wójtem, zaczął kanalizować aglomerację w Czarnym Dunajcu. I przez 4 lata inwestował w rozbudowę sieci.

- Nie moja wina, że przez lata, a wiecie kto rządził, były to rządy, które nie były nastawione na to, żeby budować kanalizację. W latach 90. powinna być skanalizowana aglomeracja Dunajca – mówił Marcin Ratułowski i jako przykład podał sąsiednią gminę Jabłonka.

- Jak się spało, to tak się to kończy – mówił burmistrz. Zaznaczył, że w przypadku budowy sieci w Piekielniku taryfa za ścieki zdrożałaby pięciokrotnie. 

Wystąpienie Marcina Ratułowskiego nie spodobało się niektórym radnym. - Wielokrotnie prosiłem burmistrza, żeby nie szedł w kierunku szantażu. Nie mówił, że jak wybudujemy oczyszczalnię w Piekielniku, to nic innego nie zrobimy. To nieprawda. W Chochołowie dobudował pan kanalizację i jest szereg innych inwestycji. To, co pan powiedział, to jedna wielka bzdura – zwracał się radny Sebastian Chowaniec do burmistrza. I pytał się, dlaczego burmistrz kupuje działki pod kanalizację w Cichem, skoro uważa, że gminę nie stać na takie inwestycje. - Z góry pan wie, że nie jesteśmy w stanie tego udźwignąć, to po co pan kupuje? – dociekał radny Chowaniec.

Burmistrz na to pytanie nie odpowiedział. - Odpowiedź jest milcząca, to samo się narzuca, że jest to robienie radnych w bambuko – nie przebierał w słowach kolejny radny Paweł Dziubek z Piekielnika. Zarzucił burmistrzowi, że od czasu kampanii „poniewiera poprzednią władzę” Czarnego Dunajca.

- A ja panu powiem, co pan zrobił, jak pan skończy kadencję. Po co mnie pan okłamuje kolejny raz? Tak pan manipuluje, a ci co wcześniej, to byli najgorsi? Co pan chce pokazać? Że gdyby nie pan, to by nikt nic nie miał? Nawet przy żłobku (nowo otwarta inwestycja w Czarnym Dunajcu – przyp. red.) pan powiedział, jak się teraz wszystko rozwinęło. Pan z nami w ogóle nie współpracuje. Pan chce wszędzie być w centrum uwagi, pokazując, jaki pan jest dobry, ale wszystkich, którzy byli poprzednio, to pan poniża. Dlaczego pan tak robi? Nie rozumiem – zwracał się do burmistrza Paweł Dziubek.

Marcin Ratułowski nie pozostawał dłużny. - Panie radny Dziubek. Wydaje się pan najmądrzejszy i zawsze ma pan patent na wszystko. Ale powiem panu, że jest pan jednym z najgorszych radnych, z jakimi kiedykolwiek współpracowałem i widziałem - stwierdził burmistrz.

Po tych słowach Tadeusz Czepiel, przewodniczący rady miasta, postanowił przerwać sesję. W tej sytuacji burmistrz nie mógł dokończyć wypowiedzi.

- Pan radny mnie obraża. Jak pan mnie obrażał, to było dobrze. Jest pan stronniczym przewodniczącym. Nie pozwala mi pan powiedzieć nic, jeśli jestem obrażany przez pana Dziubka. To nie pierwszy raz, tylko za każdym razem, kiedy pan radny Dziubek zabiera głos – komentował Marcin Ratułowski. 

Tadeusz Czepiel bronił swojej decyzji. - Nie można obrażać kogoś nawet w ten sposób. Używać aż takich słów. Nie może być sytuacji, że pan będzie oceniał, kto jest najlepszym, a kto najgorszym radnym. Można powiedzieć kulturalnie na poziomie, że ma pan inne zdanie. Nie pozwolę, żeby w ten sposób odpowiadać. Gdyby panu radny ubliżył, to też odbiorę mu głos. Nie wolno wypowiadać takich słów. Proszę, nie ubliżajmy sobie. Będę kategoryczny, jeśli usłyszę takie głosy – tłumaczył się Tadeusz Czepiel.

Po krótkiej przerwie sesja była kontynuowana. Do dyskusji odniósł się jeszcze radny Kazimierz Dzielski. - Proszę wójta o sprostowanie. Powiedział pan, że w latach 90. nic nie zrobiłem z kanalizacją. Za mojej kadencji została wybudowana oczyszczalnia ścieków w Czarnym Dunajcu i cały ciąg kanalizacyjny w kierunku Chochołowa. Nie życzę sobie fałszywych i nieprawdziwych informacji, które pan mówi. Obraża się pan na innych, ale potrafi dotknąć mnie. Nic nie zawiniłem. Życzę panu, żeby pan chociaż jedną oczyszczalnię wybudował – odpowiedział burmistrzowi radny Dzielski, były wójt Czarnego Dunajca.

Monika Para-Miśkowiec
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Myślacy21:53, 2 czerwca 2023
No a dlaczego kasy nie dała Paluchowa Siarka lub Gut? Na nich już nie glosujcie. Trzeba nowego posła wybrać. Najlepiej z gminy. Ktoś ma pomysł?
Minister19:05, 2 czerwca 2023
Wystartuję z jedynej właściwej partii i zrobię w Piekielniku kanalizację i oczyszczalnię, tj. dam waszemu burmistrzowi kasę żeby zrobił i każe przybić tam tabliczkę, że to było za czasów jak ja byłem posłem. Dziwię się, że jeszcze nikt nie dał na to kasy.
Minister19:05, 2 czerwca 2023
Wystartuję z jedynej właściwej partii i zrobię w Piekielniku kanalizację i oczyszczalnię, tj. dam waszemu burmistrzowi kasę żeby zrobił i każe przybić tam tabliczkę, że to było za czasów jak ja byłem posłem. Dziwię się, że jeszcze nikt nie dał na to kasy.
Minister19:05, 2 czerwca 2023
Wystartuję z jedynej właściwej partii i zrobię w Piekielniku kanalizację i oczyszczalnię, tj. dam waszemu burmistrzowi kasę żeby zrobił i każe przybić tam tabliczkę, że to było za czasów jak ja byłem posłem. Dziwię się, że jeszcze nikt nie dał na to kasy.
Waldek z Januszem i Grzesiem14:45, 2 czerwca 2023
Janusz Ty chyba jesteś niepotrzebny. Niezapomniane wywody i tyrady, weźże się pochyl nad problemem ścieków w Piekielniku a Nie mów , że się nie opłaca!!?? . Ale Ty nigdy nie podejmowałeś się wyzwań tylko uprawiałeś krytykanctwo i tani populizm dla głuptoków. Pozdrowienia dla Was chłopcy. Byle do emerytury.
ceper14:20, 2 czerwca 2023
@Minister
Jakis tym mądry marnujesz się powinieneś startować na posła
@ piekielnicanin
a mam do Ciebie pytanie to co robicie ze ściekami jak nie ma kanalizacji bo chyba je nie wylewacie do potoka tylko wywozicie je do oczyzczalni ścieków ciekawe ile piekielnicanów mo kwity na wywóz ścieków
jasiek14:02, 2 czerwca 2023
MAMY GWIAZDĘ zamiast BURMISTRZA czy to się komu podoba czy nie
a tak na marginesie to nie kulturalnie mówić nie prawdę i palcem wskazywać na innych, tylko powinien powiedzieć ile przez pięć lat swojego urzędowania zrobił oczyszczalni ścieków i kanalizacji. Niech nie straszy ludzi ze będzie trzeba pięciokrotnie więcej płacić za kanalizacja skąd on bierze te ceny. Myślę że inny burmistrz znajdzie środki i udźwignie ciężar budowy kanalizacji w wioskach które oczekują tego...
dziękuję za uwagę
Kwadratowa grzywka08:09, 2 czerwca 2023
Władziu ubier se copke na głowe, bo pieprzysz jak prowdziwy pełowiec. Ze to niby ty taki oświecony a reszta to barany. Ostatnio pisołeś tys cosik o tockach a momy demokracje i kozdy głosuje jak mu pasuje.
Minister07:24, 2 czerwca 2023
Ciekawi mnie wypowiedź Pana Dziubka o przypisywaniu sobie zasług. Burmistrz je sobie przypisuje - cytat. Tylko kto ma je sobie przypisać jak nie Pan Ratułowski? Z wypowiedzi Pana Dzielskiego wynika to samo to ja wybudowałem oczyszczalnie w Dunajcu a Pan nie. Albo z naszego Piekielnickiego podwórka. Pan Dziubek twierdzi że gdyby nie ł?n to na Soślince nie byłoby mostu. Albo co nasi politycy z PIS i PO gadaja. Właśnie tak samo. W tych zdaniach widać jak wielki problem dla niektórych radnych stanowi fak rozwoju gminy przez Pana Ratułowskiego. Od tych samych radnych słyszałem ze ta kadencja będzie zmarnowana nic się nie zrobi bo my jestesmy poza wladzą. A tu taka niespodzianka. Tyle już pokonczonych inwestycji a perełką jest żlobek. Rada dla Pana Burmistrza niech Pan na każdej sesji pokazuje ile Pan robi dla tej gminy. Sprawozdanie z kazdej inwestycji. Nawet jak chodzino o jedną dodatkową lampę. Niech opozycja czuje ze pomylili się co do Pana i te poniżajace opininie na Pański temat są wyrazem ich desperacji zazdrości. Pozdrawiam Pana Władysława z Ratułowa. Czy to nie Pański syn kupił działke od Amerykana po ktorej od poł wieku idzie droga? A teraz domaga się jej likwidacji? Dlaczego przed zakupem nie podpowiedział Pan synowi ze coś jest nie tak z tą działką? Gadaliśmy na ten temat w sklepie przy piwie.
Janka07:07, 2 czerwca 2023
A ja zadam jedno pytanie :czy mieszkańy są dla burmistrza,czy burmistrz dla mieszkańców ?
Władysław z Ratułowa23:44, 1 czerwca 2023
Ja zagłosowałem na chłopca i nigdy więcej tego nie zrobię !!
Nawet barany nie głosują za kimś kto mieszka poza gmina
NARODOWA21:38, 1 czerwca 2023
JAK NIMA KASY w dobrobycie pisiorskim kasy nima a co rozeszła sie łupią POLAKÓW na co sie da !
mieszkaniec19:00, 1 czerwca 2023
W Łapszańskiej gminie to dopiero cyrk tu przewodniczący jest z wyboru wójta przyniesiony w teczce ! Swój.... Ty to rozumiesz ale nie wszyscy radni to rozumieją i tolerują jego głupotę!!!Jak długo będą go tolerować czy aby do następnych wyborów??? Ta gmina powinna zmienić nazwę na Wilkowyje z serialu ,,Ranczo,,!!!!!!
Sciek18:38, 1 czerwca 2023
Nudy na każdej sesji to samo. Ostatnio ciągle wala w te oczyszczalnie. A w Dunajcu polowa sie nie podłaczyla bo drogo.
Jacenty16:31, 1 czerwca 2023
Jo i sąsiedzi zrobilismy se przydomowki z dotacji co zorganizowal wojt. Nigdy bym sie nie podpiął. Nie wiem co sie sarpie Seba ale muse se snim pogodac.
Jacenty16:31, 1 czerwca 2023
Jo i sąsiedzi zrobilismy se przydomowki z dotacji co zorganizowal wojt. Nigdy bym sie nie podpiął. Nie wiem co sie sarpie Seba ale muse se snim pogodac.
z gminy mieszkaniec15:22, 1 czerwca 2023
Dobrze ze w Odrowazu ucichlo o kanalizacji jaki jeden taki drugi za Dzielskiego za odsniezanie sie bralo pieniazki a niektore drogi ani razu byly nieodśnieżane
Piekielnicon15:07, 1 czerwca 2023
Obyście się nie zdziwili jak znów wygra obecny burmistrz. W Piekielniku mało kto chce oczyszczalni. Wszyscy zdają sobie sprawę że trzeba płacić krocie. Kto się podepnie? Jak było zebranie wiejskie to Burmistrz zapytał wprost kto chce. Podniosło 2 osoby na 50 rękę. Jak się zmieni władza u nas to będą nas zmuszać do podpięcia?
Obserwator14:37, 1 czerwca 2023
Pan Tarnowski od zawsze powtarza jedno.. koszty, koszty jak to jest źle.... nawet jego pracownicy mają już go dość....
Dunajcanka14:26, 1 czerwca 2023
Każdemu mogą puścić nerwy burza w szklance wody. Burmistrz jest taki jak trza.
wrr13:18, 1 czerwca 2023
Pan burmistrz chyba nie dorósł
Sfuj13:12, 1 czerwca 2023
Szkoda że w Lapszach nadal toleruje się obrażanie radnych przez wójta
Ale tu przewodniczącemu to pasuje
Bobowniok spod łopatu12:50, 1 czerwca 2023
A ja na niego ponownie zagłosuje, każdy kto jest za równoważnym rozwojem całej gminy ma mój głos.
men10:18, 1 czerwca 2023
Ojjj coś mi się wydaje, że to ostatnia kadencja Pana BURMISTRZA (celowo pisane WIELKIMI literami).
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas