Długa lista zasłużonych dla gminy Nowy Targ - podhale24.pl
Sobota, 13 lipca
Imieniny: Irwina, Margarety, Sary
Rabka Zdrój
Clouds
23°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
24°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
28°
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
24°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
29°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
27°
Wiatr: 2.304 km/h Wilgotność: 70 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
58 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
04.07.2023, 19:08 | czytano: 6511

Długa lista zasłużonych dla gminy Nowy Targ

Koła Gospodyń Wiejskich z: Dursztyna, Gronkowa, Harklowej, Krempach, Ludźmierza, Łopusznej, Nowej Białej, Ostrowska, Waksmunda oraz Lucyna Chowaniec, Maria Kaczmarczyk, Teresa Pitek, Zofii Komperda i Zofii Ścisłowicz - otrzymały w tym roku tytuł Zasłużony dla Gminy Nowy Targ.

Kadr z nagrania sesji
Kadr z nagrania sesji
Uchwały o nadaniu tytułu radni przyjęli na minionej sesji. - Tytuły zostaną wręczone podczas konkursu potraw regionalnych w lipcu – poinformował Stanisław Buła, przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ.

Wnioski o przyznanie tytułów złożyła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Przyznane zostały z okazji 50-lecia Konkursu Potraw Regionalnych. Dlatego dotyczą kół gospodyń wiejskich oraz mieszkanek, które od wielu lat aktywnie działają w kołach.

Kapituła, pod przewodnictwem Stanisława Buły, pozytywnie zaopiniowała wnioski o przyznanie tytułów. Publikujemy w całości uzasadnienie kapituły dla przyznania poszczególnych wyróżnień:

Koło Gospodyń Wiejskich w Dursztynie:

Swoim zaangażowaniem członkinie KGW Dursztyn wykazują troskę o kulturę i tradycje regionalne, chętnie biorą udział w uroczystościach swojej miejscowości. Dzielą się z młodym pokoleniem swoją wiedzą na temat zwyczajów i obrzędów dzisiaj zapomnianych, takich jak przędzenie lnu, darcie pierza, starodawne potrawy regionalne. Zdolności artystyczne prezentują w przygotowanych przez siebie scenkach teatralnych, często okraszonych humorem i pięknym śpiewem. Łączą zarówno elementy tradycyjne, jak też współczesne. KGW Dursztyn prezentowało swoje potrawy na przeglądach i konkursach w Nowym Sączu, Rupinowie, Nawojowej, Niedzicy, Katowicach, a także na Słowacji. Koło od 1974 roku corocznie brało udział w Konkursach Potraw Regionalnych w Łopusznej oraz w Artystycznym Przeglądzie KGW również w Łopusznej.

Koło Gospodyń Wiejskich w Gronkowie:

Na początku panie zajmowały się rozprowadzaniem piskląt do chowu, obsługiwały magiel, wypożyczały mechaniczną szatkownicę do kapusty. Działania koła mają na celu kultywowanie tradycji regionalnych poprzez śpiew, stroje góralskie, a przede wszystkim potrawy, które przygotowują na różne uroczystości. Opierają się na przepisach zasięgniętych od swoich babć. Panie chętnie uczestniczą w ważnych wydarzeniach i współpracują z oddziałem Związku Podhalan, radą sołecką, kołami gospodyń wiejskich, Agencją Rynku Rolnego i z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łopusznej. Koło bierze udział w Konkursie Potraw Regionalnych w Łopusznej od samego początku, gdzie w 1999 r. dodatkowo zdobyło Puchar Starosty Nowotarskiego. Bierze także udział w Przeglądzie Artystycznym KGW. Prawie co roku panie przyjmują grupę amerykanów, organizując im warsztaty kulinarne starodawnych potraw. W swoim dorobku mają udział w Małopolskim Festiwalu Smaku w Nowym Targu.


Koło Gospodyń Wiejskich w Harklowej:

Przez cały okres działalności koło uczestniczy i angażuje się w działalność społeczną
na terenie Harklowej. Reprezentuje również swoją wieś na różnych imprezach
i uroczystościach gminnych. Udział w Konkursie Potraw Regionalnych w Łopusznej
na stałe jest wpisany w kalendarz imprez KGW Harklowa. Panie z koła prezentują również swoje umiejętności sceniczne podczas Przeglądów Artystycznych Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Nowy Targ, organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej. Koło Gospodyń Wiejskich z Harklowej ma na swoim koncie takie wyróżnienia jak: w 2010 r. – dyplom za uczestnictwo w promowaniu produktu lokalnego „Produkt Spożywczy”, organizowany przez LGD Spisz-Podhale. W 2012 r. – dyplom uznania od Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego za osiągnięcia, promowanie i kultywowanie tradycji ludowych.

Koło Gospodyń Wiejskich w Krempachach:
Jest jednym z najstarszych kół działających na terenie gminy Nowy Targ. W latach 60. XX wieku Koło Gospodyń Wiejskich w Krempachach zajmowało się organizacją różnych kursów takich jak: szycia, gotowania, pieczenia czy robienia przetworów. Od roku 1974 KGW Krempachy bierze udział w Konkursach Potraw Regionalnych oraz w Przeglądach Artystycznych KGW w Łopusznej, jak również wzięło udział w Bitwie Regionów w Poroninie.

KGW Krempachy może się pochwalić wieloma dyplomami wśród, których są: statuetka za produkt lokalny i spożywczy od Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolic (2010 r.); statuetka dla najlepszego Koła Podhala w plebiscycie Gazety Krakowskiej (2013 r.); dyplom uznania od marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy (2015 r.). KGW Krempachy organizowało takie akcje jak: zbiórka dla uchodźców z Ukrainy, wsparcie strażaków z OSP Krempachy, sprzątanie świata w Krempachach, spotkania dla seniorów.

Koło Gospodyń Wiejskich w Ludźmierzu:

Koło Gospodyń Wiejskich w Ludźmierzu jest jednym z najstarszych Kół działających na terenie Gminy Nowy Targ. Od samego początku istnienia współpracowało z Kółkiem Rolniczym w Ludźmierzu oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łopusznej.

Koło to brało czynny udział w uroczystościach wiejskich. Gospodynie pomagają w uroczystościach kościelnych na plebanii (odpusty, jubileusz 50-lecia Koronacji NMP, pomoc w organizowaniu tzw. „opłatków”, Dożynek Podhalańskich), współpracują ze Związkiem Podhalan, włączają się w ich uroczystości. Ludźmierz jest miejscem kultu Matki Boskiej Ludźmierskiej Królowej Podhala i w związku z tym miejscem wielu uroczystości i świąt, w których nie może zabraknąć pomocy przedstawicielek KGW, a ich pomoc i zaangażowanie w tej kwestii są nieocenione. Od 1974 roku koło corocznie bierze udział w Konkursach Potraw Regionalnych oraz w Przeglądzie Artystycznym Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Nowy Targ, które co roku odbywają się w Łopusznej.

Koło Gospodyń Wiejskich w Łopusznej:

KGW Łopuszna współpracowało ze Spółdzielnią Kółek Rolniczych w Nowym Targu, a potem Wojewódzkim Zarządem Kółek i Organizacji Rolniczych w Nowym Sączu, dzięki czemu organizowało różnego rodzaju kursy i warsztaty, mające na celu podniesienie i doskonalenie umiejętności mieszkanek wsi Łopuszna.

Koło Gospodyń Wiejskich z Łopusznej bierze również co roku udział w Gminnych Konkursach Potraw Regionalnych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej od 1974 roku. KGW z Łopusznej brało również udział w wielu imprezach, gdzie prezentowało i serwowało potrawy i smakołyki kuchni góralskiej, m.in.: na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1984 roku, na Międzynarodowym Sympozjum w Krynicy w 1985 r. oraz na Targach Sztuki Ludowej w Krakowie w 1985 roku. Gospodynie serwowały potrawy na wielu spotkaniach, których inicjatorem był ks. prof. Józef Tischner dla gości z Austrii, Włoch oraz z różnych regionów polski.

W roku 1983 KGW Łopuszna otrzymało nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za działalność na rzecz upowszechniania kultury rodzimej. Koło Gospodyń Wiejskich w Łopusznej stara się podtrzymywać tradycje i zwyczaje górali podhalańskich poprzez organizowanie różnego rodzaju kursów i warsztatów dla dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach. Gospodynie podtrzymują tradycje i wspólnie przygotowują wieniec dożynkowy, który potem jest prezentowany podczas obchodów dożynek w Łopusznej, a następnie podczas Podhalańskich Dożynek w Ludźmierzu. Tradycję wyplatania wieńca dożynkowego utrwalono na filmie pt. „Z tradycją ku przyszłości”. Gospodynie chętnie uczestniczą również w różnego rodzaju akcjach charytatywnych na rzecz potrzebujących, organizują zbiórki i kwesty. Koło było zaproszone do zaprezentowania swojej kuchni w ramach Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w 2018 roku, brało udział w imprezie pn. „Święto Borówki” w Zubrzycy Górnej, Małopolskim Festiwalu Smaków w Krościenku w 2019 roku czy Konkursie „Stół wielkanocny” w Andrychowie.

Gospodynie z Łopusznej chętnie uczestniczą również w konkursach o charakterze kulturalnym, przygotowują występy i własne programy artystyczne, za które otrzymują liczne nagrody.

W 2019 roku KGW Łopuszna wzięło udział w 10. Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłonce, gdzie zaprezentowały scenkę teatralną pt. „Prucki”, za którą otrzymały 3. miejsce. Corocznie koło bierze udział w Przeglądzie Artystycznym Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Nowy Targ i prezentowało takie scenki jak: „Babskie wybory”, „Majątek babki Jagnieski”, „Na jarmaku” czy „Swoje cza odsiedzieć”, za które otrzymywały 1. oraz 2. miejsca. Koło współorganizuje m.in.: Dzień Seniora, sprzątanie świata, Wiejskie Spotkanie Opłatkowe czy dożynki wiejskie.

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Białej:

KGW Nowa Biała uczestniczy w różnych imprezach na terenie wsi, jak i poza nią, jak np.: spotkanie z grupami gospodyń z Ameryki, poświęcenie samochodu straży pożarnej, otwarcie amfiteatru w Nowej Białej, obchody 65-lecia Zespołu Folklorystycznego „Spiś” w Nowej Białej, Spiska Izba - program: „Ocalić od Zapomnienia” w Nowej Białej, XII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego w Nowej Białej, uczestnictwo w "Transgranicznej prezentacji kuchni regionalnej" Nowy Targ - Keźmarok, Słowacko-Polskim Mikroprojekcie Gmin Liptovske Sliaće-Nowy Targ, Produkt Lokalny od Wisły po Spisz w Kazimierzy Wielkiej, Szlak Produktu Lokalnego Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolic w Niedzicy. Członkinie KGW Nowa Biała biorą co roku udział w Konkursie Potraw Regionalnych oraz w Przeglądzie Artystycznym Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Nowy Targ, organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej.

Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrowsku:

Koło współpracuje ze społecznością lokalną Ostrowska, współorganizując opłatki wiejskie oraz noc świętojańską wraz z oddziałem Związku Podhalan. Gaździny regularnie biorą udział w Konkursach Potraw Regionalnych w Łopusznej oraz Konkursach Ciast i Nalewek w Kościelisku. KGW Ostrowsko prezentowało swoje potrawy regionalne również podczas Festiwalu Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu w 2015 roku, na Jarmarku Podhalańskim w Nowym Targu oraz podczas Międzynarodowej Wystawy Rolniczej „Agropromocja 2016” w Nawojowej. Panie biorą również rokrocznie udział w Przeglądzie Artystycznym Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Nowy Targ organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej.

Koło Gospodyń Wiejskich w Waksmundzie:

Na początku panie organizowały kursy szycia i gotowania. Zajmowały się także rozprowadzaniem kurcząt do chowu dla mieszkańców wsi. Gospodynie organizowały spotkania opłatkowe, wspólne darcie pierza, którym towarzyszyły śpiewy góralskich piosenek. Od początku istnienia koła gospodynie chętnie brały udział w różnych imprezach, przygotowywały potrawy na imprezy charytatywne, festyny i zabawy wiejskie. Pomagały także w uroczystościach kościelnych. Panie uczestniczyły w imprezach wyjazdowych i w kraju i za granicą, np. na Słowacji. Tradycyjnie brały udział w Konkursie Potraw Regionalnych oraz Artystycznym Przeglądzie KGW w Łopusznej.

Lucyna Chowaniec:

Jest przewodniczącą KGW w Obidowej od 2011 roku. Społecznie angażuje się w sprawy wiejskie. Była organizatorką festynów bezalkoholowych, wielu pikników z degustacją potraw regionalnych, współpracuje ze szkołą podstawową, gdzie angażuje się w uroczystości szkolne. Organizowała warsztaty dot. wypieków ciast i chleba oraz pokazy wykonywania palm wielkanocnych dla dzieci i młodzieży. Starodawne potrawy prezentowała również w Poroninie i w Szaflarach. Kilkukrotnie przyjmowała grupy polonii amerykańskiej, odwiedzających Podhale w ramach wakacji kulinarnych „Poland Culinary Vacations”, które były formą nauki gotowania i wykonywania starodawnych potraw. Corocznie bierze udział w organizowanych w Łopusznej konkursach Potraw Regionalnych. Jest autorką scenariuszy scenek teatralnych, prezentowanych na Przeglądach Artystycznych KGW w Łopusznej.

Maria Kaczmarczyk:

Od 1974 roku jest członkinią KGW w Dursztynie i dała się poznać jako znawczyni i osoba dbająca o tradycje śpiskie, śpiew, kuchnię, gwarę, zwyczaje i obrzędy. Jest utalentowaną śpiewaczką, nie brak jej także talentu aktorskiego. Od 50 lat bierze udział w Konkursach Potraw Regionalnych i Przeglądach Artystycznych Kół Gospodyń Wiejskich. Dzieli się z młodym pokoleniem swoją wiedzą i doświadczeniem dotyczącym własnego regionu. Uczestniczyła w kulinarnych przeglądach: wojewódzkim w Nowym Sączu oraz w Rupinowie, Nawojowej, Niedzicy, Katowicach, a także na Słowacji.

Teresa Pitek:

Jest członkinią KGW w Dursztynie od 50 lat. Corocznie bierze udział w Konkursach Potraw Regionalnych i Przeglądach Artystycznych organizowanych przez GOK w Łopusznej. Swoim zaangażowaniem wykazuje troskę o kulturę i tradycje śpiskie, uczestnicząc w uroczystościach w swojej miejscowości. Swoją wiedzą dzieli się z młodymi członkiniami z koła, na temat zwyczajów, obrzędów, jak również dotyczącą starodawnych potraw regionalnych. Posiada zdolności artystyczne i aktorskie, prezentuje humorystyczne scenki teatralne oraz posiada ogromny zasób śpiewek i melodii śpiskich. Uczestniczyła w kulinarnych przeglądach: w Rupinowie, Nawojowej, Niedzicy, Katowicach, Słowacji, a także w wojewódzkim przeglądzie w Nowym Sączu.

Zofia Komperda:

Angażuje się w życie kulturalne wsi i gminy. Od 2001 do 2023 r. roku pełniła funkcję przewodniczącej KGW w Rogoźniku. Brała czynny udział w corocznych dożynkach wiejskich, festynach, uroczystościach kościelnych i strażackich, serwując potrawy i przysmaki kuchni góralskiej. Corocznie również reprezentowała KGW na Konkursach Potraw Regionalnych i Przeglądach Artystycznych, organizowanych przez GOK w Łopusznej. Jest również cenioną hafciarką i krawcową strojów góralskich. Kilkakrotnie brała udział w Muzykowaniu na Duchową Nutę w Czarnym Dunajcu, zdobywając wyróżnienia za śpiew.

Zofia Ścisłowicz:

Od 1999 do 2021 roku przewodnicząca KGW w Pyzówce. Angażowała się w działalność społeczną, przygotowując na różne uroczystości potrawy regionalne z okazji wiejskich dożynek, imprez szkolnych czy odbywających się w Pyzówce Folk Festiwali. Od paru lat rok rocznie przyjmowała grupy turystów ze Stanów Zjednoczonych, którzy podczas pobytu na Podhalu poznawali tajniki kuchni regionalnej. Angażowała się również w organizację konkursów Potraw Regionalnych oraz Przeglądów Artystycznych KGW organizowanych przez GOK Łopuszna. Współpracowała również z KGW z Dolnego Śląska w ramach wymiany kulturalnej między kołami. Mimo wielu obowiązków w swoim pensjonacie, zawsze znalazła czas na sprawy społeczne oraz kulinarne.

mp/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Polak00:01, 7 lipca 2023
Polakprzed chwilą
Nie kupuj Niemieckich produktów tylko Polskie !!!, bądź świadomy, wspieraj POLSKĄ gospodarkę !!!
0
Obywatel13:45, 5 lipca 2023
Do BasiaK - jak się za nic nie odpowiada to łatwe pieniążki się przytula
0
Stasek12:53, 5 lipca 2023
A urzędnicy gminy nie zasłużeni?
0
BasiaK11:45, 5 lipca 2023
Są też i zasłużeni, którzy powinni przejść na emeryture a nie idą...
0
żenada23:05, 4 lipca 2023
Taaak zasłużone baardzo, rozwijaja sie... chyba w drugą stronę. Kwiatki z papieru i teatrzyki jak w przedszkolu. Nic tylko podziwiać
0
Osiol22:34, 4 lipca 2023
Ileż ci liczni podatnicy mogą zrobić dla nielicznych wybrancow
0
Wicek21:27, 4 lipca 2023
Super gospodynie. Może Ziobro by coś jeszcze dorzucił.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas