Chemioterapia bliżej pacjentów. Nowoczesny oddział w szpitalu w Nowym Targu (art. sponsorowany) - podhale24.pl
Sobota, 09 grudnia
Imieniny: Leokadii, Wiesławy, Nataszy
Czarny Dunajec
Clouds
-7°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-4°
Wiatr: 6.336 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-7°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-4°
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-6°
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-8°
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
72 %
Nowy Targ
156 %
Zakopane
34 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 36 | 72 %
Zakopane
Umiarkowana
PM 10: 78 | 156 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
03.10.2023, 09:10 | czytano: 4619

Chemioterapia bliżej pacjentów. Nowoczesny oddział w szpitalu w Nowym Targu (art. sponsorowany)

W Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu powstał Oddział Chemioterapii Dziennej. To jeden z największych tego rodzaju oddziałów w Małopolsce. Pacjenci onkologiczni z naszego regionu uzyskali dostęp do leczenia blisko swojego miejsca zamieszkania. Nie muszą już dojeżdżać na chemioterapię do Krakowa, Nowego Sącza albo Suchej Beskidzkiej. Oficjalne otwarcie odbędzie się 2 października o godz. 11.00. Rozmowa z ordynatorem nowego oddziału – specjalistą w zakresie onkologii klinicznej – Łukaszem Stokłosą.

- Kto będzie leczony w Oddziale Chemioterapii Dziennej w Nowym Targu?
- Wszyscy pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, wymagający leczenia systemowego, czyli chemioterapii lub innych dostępnych nowoczesnych terapii onkologicznych. W naszym oddziale docelowo będą realizowane wszystkie rodzaje leczenia – klasyczna chemioterapia, terapia celowana, immunoterapia, etc. Na początek możliwa będzie tylko chemioterapia, co bezpośrednio wynika z aktualnego zakontraktowania naszego oddziału przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale równocześnie mamy deklarację ze strony płatnika, że wkrótce uzyskamy dostęp do pozostałych terapii. Mam nadzieję, że jest to kwestia kilku miesięcy. Do tego momentu, każdy pacjent, który się do nas zgłosi, otrzyma leczenie którego wymaga, a w sytuacji braku dostępności do określonej innowacyjnej terapii w naszym oddziale, rozpocznie leczenie w oddziale chemioterapii w Suchej Beskidzkiej, ośrodku, z którym aktywnie współpracujemy od kilku lat, gdzie jest dostęp do większości nowoczesnych schematów leczenia. W związku z powyższym każdy pacjent, który ma wskazania do leczenia onkologicznego, nawet jeśli na początku nie otrzyma terapii u nas w Nowym Targu, to w wyznaczonym niezwłocznym terminie rozpocznie leczenie w Suchej Beskidzkiej.

- Jeśli pacjent rozpoczął już leczenie poza Podhalem, na przykład w Krakowie i chciałby teraz kontynuować je w Nowym Targu?
- Tacy pacjenci mogą przenieść się z leczeniem do nas. Nasz ośrodek jest dedykowany dla wszystkich, którzy chcą dojeżdżać na chemioterapię bliżej miejsca zamieszkania. Będziemy leczyć zarówno pacjentów, którzy rozpoczną terapię u nas jak i osoby, które chcą kontynuować i przenieść terapię z innych ośrodków onkologicznych. To ogromny komfort dla pacjentów z naszego terenu. Do tej pory musieli dojeżdżać do Krakowa, Nowego Sącza, Suchej Beskidzkiej, czyli minimum 60 kilometrów w jedną stronę.

- W jaki sposób przyjmowani są pacjenci w oddziale dziennym? Ile czasu muszą spędzić w szpitalu?
- Pacjent, niezależnie od tego, jaki będzie miał wdrożony schemat chemioterapii, nie wymaga hospitalizacji całodobowej, otrzymuje chemioterapię w systemie dziennym. Jeżeli jest wymagane podawanie wlewów ciągłych, czyli 24- ,48- albo 96-godzinnych, będzie otrzymywał to leczenie w domu przy użyciu specjalnego dedykowanego systemu infuzyjnego do warunków ambulatoryjnych. Mechanizm działania tego urządzenia jest bardzo prosty, każdy pacjent będzie miał założony dostęp dożylny, połączony ze specjalnym pojemnikiem, zawierającym chemioterapię. Urządzenie to podaje zlecony cytostatyk w odpowiednim ściśle ustalonym przedziale czasu i jest to w pełni bezpieczny system dla pacjenta. Chory codziennie, albo co drugi dzień zgłasza się do nas do kontroli. Każdego dnia terapii wraca do domu, może wykonywać codzienne czynności życiowe, pójść na spacer, przebywać z domownikami, a leczenie onkologiczne jest kontynuowane. Pacjent, który wymaga tylko jednodniowych schematów leczenia, przychodzi w danym dniu na kilka godzin, przyjmuje zalecone leki i zgłasza się ponownie zgodnie z harmonogramem.

- Co jeszcze zyskują pacjenci dzięki nowemu oddziałowi, działającemu w trybie dziennym?
- Przede wszystkim zwiększa się dostępność do leczenia i skraca termin oczekiwania na rozpoczęcie terapii onkologicznej. Nie ogranicza nas liczba dostępnych łóżek przypisanych do oddziałów całodobowych. Pacjent zostaje u nas 2-4 godziny i wraca do domu. W tym samym dniu na ten sam przysłowiowy fotel można przyjąć kolejne osoby, co nie byłoby możliwe, gdyby oddział działał stacjonarnie i każdy chory zajmował łóżko szpitalne przez klika dni. Model chemioterapii dziennej na całym świecie jest preferowany jako najbardziej przyjazny dla pacjenta, efektywny dla systemu i korzystny dla płatnika. Oczywiście, jeśli pacjent będzie wymagał podania chemioterapii w warunkach stacjonarnych, całodobowych ze względu na stan zdrowia, będzie to jak najbardziej możliwe.

- A co w sytuacji, gdy pacjenci poczują się źle i będą potrzebować pomocy na przykład w nocy, poza godzinami pracy oddziału chemioterapii dziennej? Gdzie wtedy mają się zgłosić?
- Wówczas niezwłocznie zgłaszają się do naszego szpitala. Jeśli z powodu nagłego pogorszenia zdrowia w przebiegu leczenia onkologicznego (powikłania po chemioterapii) pacjent będzie wymagał pobytu w oddziale stacjonarnym (zachowawczym lub zabiegowym), to taką możliwość gwarantujemy i zapewnimy. Nikogo w przypadku wskazań do hospitalizacji nie odeślemy do domu. Pacjenci, którzy będą tego wymagać, cały czas będą mieć dostęp do leczenia szpitalnego.
Ponadto warto podkreślić, że dotychczas pacjenci z innych ośrodków onkologicznych w Polsce, w przypadku powikłań po leczeniu onkologicznym, również są hospitalizowani w naszym szpitalu.

- Dodatkowym atutem nowego oddziału jest to, że lekarze współpracują z innymi ośrodkami. Co to oznacza dla pacjentów?
- Będą leczeni kompleksowo. Na naszym lokalnym podwórku oddział chemioterapii w Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej oraz oddziały zabiegowe funkcjonujące w tych szpitalach, czyli ginekologiczny, chirurgii, neurochirurgii, urologii oraz zachowawcze: chorób wewnętrznych, neurologii, kardiologii, medycyny paliatywnej, czyli te jednostki, które diagnozują i leczą pacjentów nowotworowych – aktywnie współpracują ze sobą. Ścisła współpraca ma na celu to, aby pacjent nie musiał długo oczekiwać na wizytę w poradni i na rozpoczęcie wymaganego leczenia onkologicznego. Szpitale w Nowym Targu i Suchej Beskidzkiej funkcjonują w ramach stałej współpracy merytorycznej z ośrodkami referencyjnemu na terenie Małopolski, w celu zapewnienie nią pacjentowi onkologicznemu dostępu do metod terapeutycznych, które w naszych ośrodkach nie są dostępne. Mam tutaj na myśli szybki dostęp do wysokospecjalistycznych procedur zabiegowych, radioterapii, leków onkologicznych nierefundowanych w ramach ogólnodostępnych świadczeń. Jesteśmy w stałym kontakcie i współpracy ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie, Narodowym Instytutem Onkologii w Krakowie, Szpitalem im. Rydygiera i Szpitalem Wojskowym. Przyjeżdżają do nas również wybitni specjaliści z tych ośrodków i udzielają świadczeń w obrębie naszego szpitala. W sytuacji, gdy zaistnieje potrzeba, że pacjent wymaga bardziej zaawansowanego leczenia, którego nie jesteśmy w stanie mu zapewnić na miejscu, nie będzie pozostawiony sam sobie. Staramy się wówczas ustalić dalsze postępowanie terapeutyczne w Krakowie lub w innym mieście w ośrodku onkologicznym. Nie będziemy odsyłać pacjenta w ciężkiej chorobie , aby sam szukał dalszej pomocy.

- W oddziale chemioterapii będzie też działać poradnia onkologiczna.
- Tak, cztery dni robocze tygodniu i co drugą sobotę. W związku z tym, że jesteśmy nowo otwartym ośrodkiem, będzie maksymalnie skrócony czas oczekiwania na pierwszą i kolejne wizyty w poradni onkologicznej. Moim marzeniem, które zrealizuję wraz z moim zespołem, jest to aby pacjent, który wymaga leczenia onkologicznego, nie czekał dłużej niż 14 dni na rozpoczęcie chemioterapii od dnia pierwszej wizyty w naszej poradni onkologicznej.

- Ilu pacjentów dziennie skorzysta z leczenia?
- Planujemy na początku przeprowadzać około 10-15 chemioterapii dziennie, a docelowo jest możliwe, aby było ich około 40. Liczba hospitalizowanych pacjentów codziennie zależeć będzie głównie od zasobności naszej kadry medycznej. W poradni docelowo jesteśmy w stanie przyjąć dodatkowo do 30 osób dziennie. Dysponujemy wysoko wykwalifikowanym personelem lekarskim z doświadczeniem zdobywanym przez wiele lat w klinicznych ośrodkach onkologicznych. Mamy wykwalifikowany, miły, empatyczny i w pełni profesjonalny zespół pielęgniarski. Zapewniamy też w trakcie terapii i kontroli onkologicznej wsparcie psychologiczne.
Leczenie naszych pacjentów będzie realizowane w bardzo komfortowych i przyjaznych warunkach. Warto podkreślić, że z każdego okna naszego oddziału rozpościera się imponujący i bardzo pozytywny widok - na nasze piękne góry i miasto Nowy Targ. Pacjenci, podejmujący trud leczenia onkologicznego, w trakcie terapii będą mogli podziwiać cudowną panoramę Tatr.
Podsumowując – nowy oddział to dla pacjentów krótkie terminy oczekiwania na leczenie, komfortowe warunki, wykwalifikowany personel i terapia onkologiczna nie wymagająca długotrwałego pobytu w szpitalu.

***

Oddział Chemioterapii Dziennej w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu
jest jednym z największych i najnowocześniejszych w Małopolsce. Ma powierzchnię aż 800 metrów kwadratowych. Koszt inwestycji pn. "Uruchomienie Oddziału Chemioterapii Dziennej w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu" to 13 mln zł. Szpital otrzymał na to zadanie dofinansowanie w wysokości 3 mln zł z Powiatu Nowotarskiego. Pozostałe 10 mln zł pochodzą ze środków własnych PSZS.

Inwestycja polegająca na uruchomieniu oddziału prowadzona była w ramach projektu „Rozszerzenie działalności onkologicznej szpitala w zakresie (AOS) wraz z utworzeniem miejsc do chemioterapii”.

W ramach projektu Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu zacieśni współpracę ze specjalistycznymi ośrodkami zajmującymi się onkologią z terenu województwa małopolskiego.

Personel Oddziału Chemioterapii Dziennej w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu:

Agnieszka Bochenek
– specjalista chorób wewnętrznych, specjalista onkologii klinicznej, zdobywała doświadczenie w Oddziale Onkologii w Nowym Sączu i w Narodowym Instytucie Onkologii w Krakowie. Aktualnie pracuje w Oddziale Dziennym Chemioterapii w Suchej Beskidzkiej

Beata Żuchowska-Vogelgesang – dr n. med., znana pacjentom z Podhala, ponieważ przyjmuje w poradni onkologicznej szpitala w Nowym Targu od początku jej działalności. Specjalista onkologii klinicznej i radioterapii, pracownik Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie, z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i stażem pracy.

Kamila Gądek - z pacjentami onkologicznymi pracuje od 12 lat. Specjalista onkologii klinicznej. Pracownik Kliniki Onkologii Klinicznej NIO w Krakowie, gdzie prowadziła chorych w oddziale stacjonarnym, dziennym oraz w poradni. Ma doświadczenie w leczeniu pacjentów nowymi lekami dostępnymi w ramach wielu programów lekowych oraz jako uczestnik spotkań wielodyscyplinarnych związanych z kartą DILO.

Artur Drobniak – specjalista chorób wewnętrznych, specjalista onkologii klinicznej, wieloletni pracownik Kliniki Onkologii, Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, aktualnie pracuje w Oddziale Onkologii w Suchej Beskidzkiej i Nowym Sączu.

Janusz Rolski - dr n. med., był dwukrotnie kierownikiem Kliniki Onkologii Klinicznej w Centrum Onkologii w Krakowie, pełnił funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie onkologii w Małopolsce i Podkarpaciu. Pełnomocnik dyrektora ds. Podkarpackiego Centrum Onkologii w Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie.

Łukasz Stokłosa - specjalista onkologii klinicznej, absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, Wydziału Zarządzania Organizacjami Ochrony Zdrowia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Doświadczenie i kwalifikacje zawodowe zdobywał pracując w oddziałach onkologii w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie, szpitalu im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, w Klinice Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Aktualnie pracuje w szpitalu Chorób Płuc w Zakopanem i w Szpitalu w Suchej Beskidzkiej, gdzie od kilku lat jest lekarzem kierującym Dziennym Oddziałem Chemioterapii.

Zespół pielęgniarski:
Zofia Rypel
- mgr pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa onkologicznego, w zawodzie od 1995 r.

Zofia Kusiak - licencjat pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego, w zawodzie od 1981 r., specjalista w zakresie przygotowywania i podawania leków przeciwnowotworowych u dorosłych.
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas