Ścieżka rowerowa z Nowego Targu do Suchej Hory coraz bardziej realna - podhale24.pl
Niedziela, 05 lutego
Imieniny: Agaty, Adelajdy, Justyniana
Nowy Targ
Snow
-8°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-9°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 91 %
Snow
-8°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 89 %
Snow
-7°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-5°
Wiatr: 10.476 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-9°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
4 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
01.02.2010, 14:42 | czytano: 4900

Ścieżka rowerowa z Nowego Targu do Suchej Hory coraz bardziej realna

PODHALE. Coraz bardziej realna jest budowa około 20-kilometrowej ścieżki rowerowej z Nowego Targu do Suchej Hory na Słowacji, która biec ma głównie nieistniejącą już trasą kolejową. Trzy z czterech gmin, które biorą udział w projekcie, są już praktycznie gotowe do złożenia wniosku.

Fot. Michał Adamowski
Fot. Michał Adamowski
Nowy Targ, gminy Szaflary, Nowy Targ i Czarny Dunajec pracują wspólnie nad projektem "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak dookoła Tatr, etap I". To jeden z najciekawszych projektów ostatnich lat, który ma szansę stać się perełką turystyczną pogranicza polsko-słowackiego. Zakłada on budowę asfaltowej, niezależnej od istniejących dróg trasy rowerowej dookoła Tatr.

Pierwszym etapem projektu jest ścieżka rowerowa z Nowego Targu do Suchej Hory, i dalej, na pewno przez Liptowski Mikulasz i Kieżmark. I być może jeszcze dalej, ale Słowacy jeszcze dokładnie nie określili liczby partnerów po swojej stronie, więc przebieg słowackiej części trasy nie jest jeszcze znany.

Termin złożenia wniosku, szacowanego na ok. 15 mln zł (dofinansowanie może wynieść nawet 85 procent), do Programu Operacyjnego Współpracy Polska-Słowacja, mija w marcu. Gminom został więc jeszcze miesiąc na jego przygotowanie.

Większość gmin biorących w nim udział jest już praktycznie gotowych. Gmina Nowy Targ ma już pozwolenie na budowę, Szaflary są na etapie projektowania, ale mają krótki i łatwy odcinek, Czarny Dunajec złożył już wniosek o pozwolenie na budowę, ale wstrzymuje go raport oddziaływania na środowisko, który trzeba było wykonać, bo część trasy przechodzi przez obszar Natura 2000. Sekretarz gminy Michał Jarończyk nie spodziewa się jednak przeszkód.

Najgorzej sytuacja wygląda w Nowym Targu, który nie ma jeszcze wytyczonej trasy. Na drodze stanęły sprawy własnościowe. - Są sprzeciwy właścicieli działek. Jest ich kilkuset na planowanej trasie i niektórzy nie zgadzają się na wejście w teren. Dlatego u nas to kuleje. A niestety, nie ma możliwości wywłaszczenia - mówił na piątkowej sesji Rady Miasta burmistrz Marek Fryźlewicz. Nowy Targ wejdzie do projektu, ale nie wiadomo jeszcze z jaką trasą. Najbardziej realny jest krótki, 1,5-kilometrowy odcinek. Dłuższy, który zakładał trasę nawet powyżej 5-ciu kilometrów jest mniej realny. Ostateczne decyzje jeszcze jednak nie zapadły.

Na styczniowym spotkaniu uczestników projektu zapadła decyzja, że liderem projektu zostanie gmina Czarny Dunajec (do tej pory był Nowy Targ). - Szanse na zrealizowanie projektu są duże - ocenia Michał Jarończyk, sekretarz Urzędu Gminy w Czarnym Dunajcu. Wsparcia projektu podjął się wpływowy Euroregion "Tatry".

Robert Miśkowiec
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Dziani-San(po jap.wieśniak)19:28, 4 lutego 2010
Radny: W zdecydowanej większości to TAK-oczywiście wiem ale ja odnoszę się w swoich komentarzach do obydwu stacji benzynowych.Tutaj Twoje zdecydowanie powinno przybrać inną drogę i radzę Ci sprawdz to empirycznie.
radny10:19, 4 lutego 2010
dziani- san: rozumiem że tak ja zawsze wiesz najlepiej lepiej niż osoby które widziały projekt ścieżki, ale niestety muszę ponownie stwierdzić , iż ścieżka w zdecydowanej większości pobiegnie po dawnym nasypie kolejowym!!
turysta00:50, 4 lutego 2010
Przeciez pare lat temu głosno było przy budowie 200m trasy rowerowej ze Składowej obok torowiska do zaskala, przez teren lasów panstwowych i co ? D...a
od tamtej pory nie drgneło nic - a tak naprawde czekam na "namacalne i spektakularne " sukcesy naszych urzedników.
Kadencja za kadencja a efekty dla mieszkanców MIERNE.
Wstyd
Dziani-San(po jap.wieśniak)16:30, 2 lutego 2010
Do"radny" to znaczy że w Rogoźniku i Czarnym Dunajcu pobiegnie środkiem poprzez obydwie stacje benzynowe.Gratuluje,zacznijmy robić rowery na benzyne to będzie wygoda z tankowaniem.Swoją drogą to proponuje radnemu zrobić sesje objazdową aby na miejscu zobaczył gdzie to torowisko w tej chwili jest.
byku15:41, 2 lutego 2010
''Najgorzej sytuacja wygląda w Nowym Targu, który nie ma jeszcze....''-no jak zawsze FRYŻLEWICZ,MIKOŁAJSKI I SKA śpią i obudzą się z ręką w kiblu.Kiedy ich wymienimy kiedy.kiedy .kiedy no kiedy!!!!!!!
radny15:28, 2 lutego 2010
do dziani- san: ścieżka w Rogoźniku i Ludźmierzu biec będzie właśnie po starym torowisku
gogo10:02, 2 lutego 2010
kloc, chyba nie do końca zrozumiałeś sens mojej wypowiedzi. Ostatnio często słyszy się tu i tam , jak to w Białce czy Bukowinie ludzie rozkręcają swój biznes, a tym samym przyczyniają się do rozwoju swoich miejscowości. Zgadzam się z tym w stu procentach, tylko nie bardzo rozumiem co to ma wspólnego z nowotarskimi ścieżkami rowerowymi. Skoro powołałeś się na przykład Białki, to przedstaw choćby jedną sytuację w której właściciel działki godzi się na utratę możliwości dojazdu do niej , a jednocześnie udostępnia tę drogę innym.
komornik08:29, 2 lutego 2010
A co, znowu Pan Burmistrz wstrzymuje bo idzie po jego polu ?
kuba08:26, 2 lutego 2010
aha- zrozumiałem-dzięki.
po horobie08:18, 2 lutego 2010
Jaka Sucha Chora, taki smutny project! a Mogła być ciasna wąskotorowa kolejka.....
wsiok07:59, 2 lutego 2010
Jak to jest, że Smarduch może, a Fryżlewicz jak zwykle nic nie może, no bo ludzie, bo przepisy. Smarduch na burmistrza!
Dziani-San(po jap.wieśniak)07:35, 2 lutego 2010
W Rogozniku i Czarnym Dunajcu teren po dawnym torowisku w jakiś cudowny sposób zniknął.Teraz pewnie będziecie chcieli robić tą ścieżkę po prywatnych terenach.Oto Polska właśnie.Później dziwicie się że ludzie nie godzą się na wywłaszczenia.
kloc22:53, 1 lutego 2010
gogo zastannów się ,czy chciałbyś ścieżkę rowerową, czy rowerowo-traktorową - samochodową. To właściwie po co robić ścieżki, kiedy można jeździć po ulicach.Człowieku, kto w mieście wozi dzisiaj siano? Ciągniki zniszczyłyby te ścieżki , dlatego uzasadnioy jest zakaz poruszania sie po nich traktorów i innych pojazdów ciężkich, chociażby też ze względów bezpieczeństwa.Prawda jest taka, że nowotarżanie wiele by chcieli, ale tylko żądają i nic w zamian. W Białce i po innych wsiach ludzie potrafili się dogadać,oddać,wydzierżawić lub sprzedać swoje ziemie, często nieużytki, żeby wspólnie coś stworzyć i czerpać z tego zyski. Tu nie można zrobić trasy zjazdowej na Dziubasówkach, ścieżek rowerowych i czasem słuszne wydaje sie powiedzenie, że po rozum trzeba jechać na wieś.Pamiętaj, że to nie władza w dzisiejszych czasach, ale my sami kreujemy sobie świat w jakim chcemy mieszkać. Władza może nam w tym pomóc, ale tak naprawdę to wszystko zależy od naszej inicjatywy i chęci stworzenia czegoś pożytecznego dla nas samych i innych.
radny22:25, 1 lutego 2010
"kubo" gmina nowy targ ma pozwolenie czytaj gmina wiejska nowy targ z wójtem Smarduchem a miasto Nowy Targ gmina miejska pozwolenia nie ma bo nie uregulowało spraw gruntów na swoim terenie i dlatego prawdopodobnie wycofa się ze składania wniosku. Projekt- jeśli zostanie zaakceptowany- będą realizować trzy gminy wiejskie: czarny dunajec , nowy targ i szaflary- bez miasta!!!
Wojtek22:02, 1 lutego 2010
Nazwiska osób które blokują inwestycje powinny być ujawniane!!
Orcyk21:59, 1 lutego 2010
"Czarny" ma racje! Potrzebna jest obwodnica Czarnego Dunajca. Stare kolejowe torowisko byloby idealnym miejscem na obwodnice. Tzeba tez poszezyc droge z Nowego Targu na Czarny Dunajec. Wladze nasze strasznie chca robic sciezke rowerowa poniewaz jest 15 milionow do wziecia. Mozna duzo ukrasc!
po rypa pany21:37, 1 lutego 2010
To Sucho Góra.... too many
gogo21:34, 1 lutego 2010
"Niektórzy właściciele nie zgadzają się na wejście w teren, a niestety nie ma możliwości wywłaszczenia"- cyt. z wypowiedzi p. burmistrza. Pan burmistrz zapomniał tylko wspomnieć , dlaczego ci właściciele się nie godzą. A nie godzą się z prostej przyczyny. Jeżeli projekt zakłada budowę ścieżek po istniejących drogach polnych , i ten sam projekt wprowadza zakaz poruszania się po tych ścieżkach dla wszystkich innych pojazdów (oprócz rowerów)- to nie ma się co dziwić , że zgody nie ma. Dzisiaj każdy z właścicieli, czy dzierżawców może dojechać na swoją działkę , istniejącą polną drogą. Mało tego, może to zrobić furmanką, ciągnikiem,czy samochodem. Może pan burmistrz łaskawie podpowie zainteresowanym, jak wyobraża sobie np. zwózkę siana czy coś , no chyba że jakiś mega rower...
Monika20:05, 1 lutego 2010
Naprawde fajny pomysl z taką trasą. Uwielbiam jeździc na rowerze wiec pomysl naprawde mi sie podoba. Tylko czy on się spełni?? Bo tak szczerze urzędnicy i sam burmistrz tyle obiecują a nic sobie z tego nie robią...
ZLB19:47, 1 lutego 2010
A może odbudujemy tory? :D
Gall Anonim19:42, 1 lutego 2010
Jestem zapalonym rowerzystą i taka trasa byłaby bardzo fajna .Nie trzeba byłoby jezdzić rowerem w tamte rejony drogą prowadzącą przez Rogożnik ,Czarny Dunajec trasą do Chyżnego po której jeżdżą nieudolni Słowacy , oraz Tabuny ciężarówek w stronę granicy.No ale jak zwykle pewnie skończy się na obietnicach i wizjach które nie staną się rzeczywistośćią.Podhale to piękny region do jazdy na rowerze tu jest gdzie jezdzić tylko brak ścieżek.A mogłoby być tak pięknie.
czarny18:47, 1 lutego 2010
A gdzie obwodnica Czarnego Dunajca? Zamknięto przejście graniczne dla tirów na Łysej Polanie i cały ruch idzie na Chyżne. Rozjeżdżą nas!!!
bolo18:44, 1 lutego 2010
Znowu kurna jakieś porozumienie podpisali? No i g.... z tego
Loco16:38, 1 lutego 2010
Ciekawe, że temat ożywa przed wyborami. Po wyborach natomiast jak zwykle nic się nie dzieje! Przypominam panu burmistrzowi, że jedynym osiągnięciem jego 15-letnich rządów - w zakresie oferty dla rowerzystów - jest postawienie oznakowania "ŚCIEŻKA ROWEROWA" w miejscu, w którym na rowerze nie da się jechać... Dziękujemy panie Marku!!! Uwierzę w powyżej opisane wieści kiedy je zobaczę na własne oczy.
baca16:01, 1 lutego 2010
ścieżka rowerowa o długości 1,5 km.Dla krasnoludków?
Dziuba15:46, 1 lutego 2010
"raport oddziaływania na środowisko" !? Na litość boską przecież mowa o ścieżce rowerowej. Szkoda gadać.
jaja15:24, 1 lutego 2010
i super w końcu się coś ruszyło
dzik15:23, 1 lutego 2010
Michał na Wójta ...
kuba15:19, 1 lutego 2010
jak to rozumieć cyt.gmina NT ma już pozwolenie budowlane....ale nie ma jeszcze wytyczonej trasy bo sprawy własnościowe...... .
To na co jest to pozwolenie?????
rozsądny15:17, 1 lutego 2010
Tusk też tak obiecuje a nic nie robi.hahaha
rozsądny15:15, 1 lutego 2010
A czy to przypadkiem nie kiełbasa wyborcza?
supernova15:06, 1 lutego 2010
Jak zwykle przez nieudolność naszych władz (czyt.Burmistrza) są problemy z czymkolwiek, zamiast na rowerze bedziemy jeździć na taczkach....
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas